خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

عملکرد غده پروستات - اورولوژی در کرج - درمان پروستات در کرج - لیزر زگیل تناسلی در کرج - تزریق بوتاکس آلت در کرج
عملکرد غده پروستات

ما در این مقاله به مبحث عملکرد غده پروستات می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، تزریق بوتاکس آلت در کرج، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

عملکرد غده پروستات

غده پروستات بزرگترین غده جانبی دستگاه تناسلی مردان است. در بزرگسالان، پروستات معمولاً 40 گرم وزن دارد و اندازه متوسط ​​آن 3×4×2 سانتی متر است. مایع.

آناتومی

غده پروستات یک هرم وارونه است که قاعده آن در بالا و راس آن در پایین است. دارای چهار سطح قدامی، خلفی و دو سطح زیرین جانبی است. قاعده پروستات در پیوستگی با مثانه قرار دارد و راس آن به سمت پایین به دیافراگم ادراری تناسلی 1-3 ختم می شود.

غده پروستات مجرای ادرار پروگزیمال را احاطه کرده است، که پروستات را نزدیک به سطح قدامی آن در قاعده و سپس بیشتر در مرکز در راس عبور می کند.

سطح قدامی حد خلفی فضای رتروپوبیک را تشکیل می دهد. پروستات توسط رباط‌های پوبوپروستاتیک به استخوان شرمگاهی متصل می‌شود. سطوح فرونفری آن بر روی فاسیای بالابرنده 3 قرار دارد.

سطح خلفی مثلثی صاف آن جلوی راست روده است و دارای یک شیار میانی عمودی است که از طریق معاینه رکتال دیجیتال قابل لمس است. فاسیای رکتووزیکال (فاسیای Denonvilliers) آن را از رکتوم 13 جدا می کند.

وزیکول های منی برتر و عقب تر از غده پروستات هستند. مجاری انزالی آنها سطح خلفی زیر مثانه را 1-3 سوراخ می کند و به مجرای ادرار پروستات تخلیه می شود.

غده پروستات فاقد کپسول واقعی است و به اصطلاح کپسول پروستات یک کپسول کاذب است که از بافت فیبرومیسکولار احاطه کننده 3 لایه مجزا از فاسیا تشکیل شده است: فاسیای قدامی، جانبی و خلفی. این کپسول کاذب در قدامی و اپیکال کمبود دارد.

از طرفی فاسیا با فاسیای بالابر جوش می خورد. شبکه وریدی پروستات (سانتورینی) بین کپسول کاذب 1-3،9-11 قرار دارد و از آن عبور می کند.

بسته های عصبی عروقی در ساعت 5 و 7 به سمت خلفی حرکت می کنند و شاخه هایی را به داخل پروستات در راس و قاعده 5 می دهند.

عملکرد غده پروستات - اورولوژی در کرج - درمان پروستات در کرج - لیزر زگیل تناسلی در کرج - تزریق بوتاکس آلت در کرج

بیشتر بخوانید: مرکز اورولوژی در کرج 

آناتومی ناحیه ای

پروستات از یک استرومای فیبرومیسکولار قدامی غیر غده ای و سه ناحیه غده ای مجزا با منشاء جنینی متفاوت تشکیل شده است:

منطقه پیرامونی

منطقه مرکزی

منطقه انتقال

ناحیه بزرگ محیطی فنجانی شکل (PZ) نواحی مرکزی و انتقالی را در بر می گیرد و تقریباً 70 درصد از کل حجم پروستات را در یک جوان بالغ تشکیل می دهد. )، ناحیه محیطی مجرای ادرار دیستال پروستات را در راس پروستات احاطه کرده و به صورت خلفی جانبی تا پایه 13 امتداد می یابد.

ناحیه محیطی توسط یک لایه فیبری از ناحیه مرکزی و انتقالی جدا می شود. اکثر (70٪) تومورهای پروستات در ناحیه محیطی رخ می دهد.

ناحیه مرکزی گوه ای شکل کوچک (CZ) 25 درصد از حجم پروستات را تشکیل می دهد و شامل مجاری انزالی است. این ناحیه خلفی مجرای ادرار پروستات است و پایه پروستات را تشکیل می دهد.

منطقه انتقال کوچکتر (TZ) 5 درصد باقیمانده از حجم پروستات را تشکیل می دهد. بخش های پروگزیمال و میانی مجرای ادرار پروستات را احاطه می کند و بخش عمده ای از این ناحیه از قدام جانبی به مجرای ادرار پروستات 2-4 قرار دارد.

هیپرتروفی خوش خیم پروستات در ناحیه انتقال 13 رخ می دهد. حدود 20 درصد از سرطان های پروستات از ناحیه انتقال می آیند. منطقه انتقال گاهی به اشتباه به عنوان منطقه انتقالی نوشته می شود.

فوق العاده، استرومای فیبروماسکولار قدامی با عضله دترسور پیوسته است. پایین تر، با عضلات بالابرنده و رباط های پوپوپروستاتیک ترکیب می شود.

با افزایش سن، ناحیه مرکزی آتروفی می شود و منطقه انتقالی هیپرتروفیک می شود.

از نظر تاریخی، پروستات دارای پنج لوب، لوب قدامی، خلفی، میانی و دو لوب جانبی توصیف شده است. لوب قدامی که دو لوب جانبی را به یکدیگر وصل می کرد به نام ایستموس نیز شناخته می شد.

برخی از رادیولوژیست ها و اورولوژیست ها به غده مرکزی (CG) اشاره می کنند که از هر دو ناحیه مرکزی و انتقالی تشکیل شده است. این مناطق در MRI قابل تشخیص هستند.

بیشتر بخوانید: درمان بیماری های اورولوژی 

روابط

قدامی: سمفیز شرمگاهی، فضای رتروپوبیک رتزیوس

خلفی: فاسیای رکتووزیکال، رکتوم

posterosuperior: وزیکول های منی

برتر: مثانه

پایین: غشای ادراری تناسلی، دیافراگم ادراری تناسلی

جانبی: شبکه وریدی پروستات و آنی بالابرنده

تامین شریانی

شاخه پروستات شریان وزیکال تحتانی، شاخه ای از بخش قدامی شریان ایلیاک داخلی

عرضه متغیر اضافی توسط شاخه های پروستات از شریان رکتال میانی و شریان پودندال داخلی، که هر دو شاخه های تقسیم قدامی شریان ایلیاک داخلی هستند.

تخلیه وریدی

تخلیه وریدی عمدتاً از طریق شبکه وریدی پروستات به ورید وزیکال تحتانی انجام می شود که به نوبه خود به ورید ایلیاک داخلی تخلیه می شود.

خون وریدی از شبکه وریدی پروستات نیز از طریق شبکه وریدی باتسون حرکت می کند تا به شبکه وریدی مهره ای داخلی 2،3،5 تخلیه شود. ورید پشتی عمیق آلت تناسلی از طریق اتصال آن با شبکه وریدی پودندال به شبکه وریدی پروستات تخلیه می شود.

بنابراین، شبکه وریدی پروستات یک مسیر بالقوه برای گسترش سرطان است.

بیشتر بخوانید: هماچوری 

تخلیه لنفاوی

زهکشی عمدتاً به گره های ایلیاک داخلی، ساکرال و انسداد خواهد رسید.

عصب دهی

این غده توسط شبکه پروستات (عصبی) احاطه شده است که فیبرهای اتونومیک را از شبکه هیپوگاستر تحتانی دریافت می کند:

الیاف پاراسمپاتیک تامین کننده شبکه هیپوگاستریک تحتانی از اعصاب لگنی لگنی (S2-S4) منشأ می گیرند.

الیاف سمپاتیک تامین کننده شبکه هیپوگاستریک تحتانی عمدتاً از اعصاب اسپلانکنیک کمری (L1-L2) با کمک جزئی از شبکه هیپوگاستر فوقانی از طریق اعصاب هیپوگاستریک ناشی می شوند.

عملکرد غده پروستات - اورولوژی در کرج - درمان پروستات در کرج - لیزر زگیل تناسلی در کرج - تزریق بوتاکس آلت در کرج

آناتومی متفاوت

عدم وجود لوب میانی

وجود لوب 4

بهتر است با سونوگرافی ترانس رکتال ارزیابی شود

برخی از آناتومی ناحیه ای قابل تشخیص است

بیشتر بخوانید: نعوظ دردناک 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری،تزریق بوتاکس آلت در کرج، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، تزریق بوتاکس آلت در کرج، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی ، لیزر سنگ کلیه ، جراحی زیبایی مردان در کرج ، انجام نوار مثانه ، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی ، شاک ویو پروستات ، وازکتومی سرپایی در کرج ، درمان ناباروری در کرج ، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار ، سیستوسکوپی فلکسیبل ،تزریق بوتاکس آلت در کرج، درمان عفونت تناسلی و ادراری ، جراحی ترمیمی تناسلی ، بیماری جنسی و درمان زگیل تناسلی و درمان ناباروری در کرج درمان سرطان پروستات -درمان ناتوانی جنسی – وازکتومی سرپایی در کرج …. در جهانشهر کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو