خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اندازه طبیعی پروستات - انجام نوار مثانه - شاک ویو نعوظ - شاک ویو پروستات - درمان ناتوانی جنسی - شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴
اندازه طبیعی پروستات بر اساس سن چقدر است؟

ما در این مقاله به مبحث اندازه طبیعی پروستات بر اساس سن چقدر است می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

اندازه طبیعی پروستات بر اساس سن چقدر است؟

با افزایش سن مردان، اندازه پروستات آنها می تواند به یک نگرانی فزاینده تبدیل شود. اندازه طبیعی پروستات حدود 25 گرم است تقریباً به اندازه یک گردو. با این حال، شرایطی مانند هیپرپلازی خوش خیم پروستات می تواند باعث شود پروستات بیش از 3 برابر اندازه طبیعی رشد کند و به بیش از 80 گرم برسد. اندازه پروستات بر اساس سن می تواند از بیمار به بیمار دیگر متفاوت باشد. اندازه غده پروستات یکی از فاکتورهایی است که پزشکان هنگام تشخیص اینکه آیا مردی برای بزرگ شدن پروستات به درمان نیاز دارد یا خیر، در نظر می گیرند.

پروستات

در بدو تولد، غده پروستات تقریباً به اندازه یک نخود است. پروستات تا 20 سالگی که وزن آن بین 15 تا 20 گرم است به رشد خود ادامه می دهد. در سنین 30 الی 45 سالگی، پروستات حتما در 20 الی 25 گرم ثابت بماند.

برای مردان بالای 45 سال، حجم پروستات می تواند ناپایدار رشد کند و اندازه آن به تدریج افزایش می یابد. در مردان مسن، اندازه پروستات اغلب افزایش می یابد.

مطالعات نشان می دهد که در طیف گسترده ای از گروه های قومی و نژادی، اندازه پروستات از موارد زیر افزایش می یابد:

  • 25 تا 30 گرم برای مردان 40 ساله
  • 30 الی 40 گرم برای مردان 50 ساله
  • 35 الی 45 گرم برای مردان 60 ساله

در این میان، ناحیه انتقال پروستات که در مردان 40 ساله با 15 گرم کوچک است، برای مردان 60 و 70 ساله به حدود 25 گرم افزایش می یابد.

پروستات متوسط ​​دارای حجمی بین 40 تا 80 میلی لیتر است. وزن آن بین 20 تا 125 گرم است. پروستات بزرگ دارای حجمی بین 40 تا 100 میلی لیتر است. وزن آن بین 40 تا 125 گرم است.

اندازه یک غده پروستات طبیعی تقریباً 3 × 3 × 5 سانتی متر یا حجم 25 میلی لیتر است. با BPH، غده پروستات می تواند 4 تا 5 برابر اندازه اولیه افزایش یابد.

چگونه اندازه پروستات با افزایش سن مردان تغییر می کند؟

اندازه طبیعی پروستات - انجام نوار مثانه - شاک ویو نعوظ - شاک ویو پروستات - درمان ناتوانی جنسی - شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

با افزایش سن مردان، اندازه متوسط ​​پروستات که به اندازه یک گردو است، می تواند به اندازه یک لیمو بزرگ شود.

بیشتر بخوانید: دکتر اورولوژی چه بیماری‌هایی را درمان می‌کند؟

هیچ دلیل روشنی وجود ندارد که چرا این اتفاق می افتد. اما، متخصصان بر این باورند که بعضی از هورمون های مردانه، مثل دی هیدروتستوسترون، نقش اصلی دارند.

اولین باری که پروستات رشد می کند در دوران بلوغ است. رشد دوم در سن 25 سالگی هست و در بیشتر دوران زندگی یک مرد به رشد خود ادامه می دهند. همان گونه که یک مرد بزرگ تر می شود، پروستات آن ها می تواند بزرگتر شوند.

طبق تحقیقات، در مردان بالای 60 سال، میزان افزایش طول پروستات افزایش می یابد. این باعث ایجاد قطر بزرگتر پروستات می شود. اما، قبل از 60 سالگی، پروستات به کندی رشد می کند. در حالی که بعد از 60، طول آن به شدت افزایش می یابد.

هر چه پروستات بزرگ تر باشد، فشار زیادتری روی مجرای ادرار می شود. این می تواند منجر به ایجاد طیفی از مشکلات ادرار شود. مردان امکان دارد احتیاج داشته باشند که بیشتر به دستشویی بروند، تغییری در جریان ادرار تجربه کنند یا در تخلیه مثانه خود مشکل داشته باشند.

بیماری های متفاوت می توانند پروستات را تحت تاثیر قرار بدهند.

این باعث به:

اندازه طبیعی پروستات - انجام نوار مثانه - شاک ویو نعوظ - شاک ویو پروستات - درمان ناتوانی جنسی - شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

هیپرتروفی خوش خیم پروستات (BPH) 

BPH زمانی است که پروستات به اندازه ای بزرگ باشد که مشکل ایجاد کند. درجات مختلف بزرگی پروستات وجود دارد.

طبق انجمن اورولوژی، نمره 7 یا کمتر در شاخص علائم BPH به معنای BPH خفیف است. نمره 8 تا 19 به معنای BPH متوسط ​​است. و نمره 20 الی 35 به مفهوم BPH شدید است.

در برخی بیماران، پروستات به شدت بزرگ می شود. در نهایت، وزن بیش از 500 گرم. این به عنوان هیپرپلازی غول پیکر پروستات (GPH) شناخته می شود.

پروستاتیت 

این عفونت پروستات التهاب غده پروستات است. پروستات حساس، ملتهب و متورم می شود.

داشتن پروستاتیت یکی از عامل های خطر برای علائم دستگاه ادراری تحتانی (LUTS) با زیاد شدن حجم پروستات است.

سرطان پروستات 

این کارسینوم در غده پروستات تشکیل می شود. زمانی ظاهر می شود که سلول های پروستات خارج از کنترل رشد کنند.

هم در بیماران سرطان پروستات و هم در بیماران BPH، غده پروستات بزرگتر می شود. BPH خوش خیم است، در حالی که سرطان پروستات می تواند به سایر مناطق بدن گسترش یابد.

یکی از شایع ترین عوامل خطر سرطان پروستات ، سن است. هر چه سن بیمار بالتر برود، احتمال مبتلا شدن به سرطان بالتر می رود. با تشخیص به موقع سرطان پروستات، بیماران می توانند الگو ها را تشخیص دهند و درمان مورد نیاز را دریافت کنند.

اندازه طبیعی پروستات - انجام نوار مثانه - شاک ویو نعوظ - شاک ویو پروستات - درمان ناتوانی جنسی - شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

بزرگ شدن پروستات چیست؟

بیشتر بخوانید: نکاتی که باید در مورد زگیل تناسلی (عفونت HPV) بدانید

بزرگ شدن پروستات به معنای این است که غده بزرگ تر شده است. هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) به رشد غیر بدخیم بافت پروستات اشاره می کند.

این یک دلیل کلاسیک نشانه LUTS در مردان است. پروستات درست در زیر مثانه پیدا می شود و بخش هایی از مجرای ادرار را احاطه می کند.

اگر پروستات بزرگتر شود، می تواند به عضلات مثانه، مجرای ادرار و مثانه فشار وارد کند. فشار مداوم منجر به ضعیف شدن عضلات مثانه می شود.

برای درک بهتر اندازه گیری های بزرگی پروستات، زمانی که حجم غده پروستات بیش از 30 سی سی (میلی لیتر) باشد، معمولاً در تصویربرداری بزرگ شده در نظر گرفته می شود.

سن تاثیر زیادی بر حجم پروستات دارد. گزارش‌های داوطلبان سالم قفقازی افزایش مداوم حجم متوسط ​​پروستات را از 24 میلی‌لیتر به 38 میلی‌لیتر برای افراد بین 50 تا 54 سال و افراد بالای 75 سال نشان می‌دهد.

علائم بزرگ شدن پروستات

اگر پروستات خیلی بزرگ شده باشد، می تواند به مثانه و مجرای ادرار فشار وارد کند. این می تواند طیف گسترده ای از علائم را تحریک کند.

مانند:

  • میل شدید و مکرر برای ادرار کردن، به ویژه در شب
  • زمان بیشتری طول می کشد تا ادرار شروع به جریان کند
  • جریان ادرار ضعیف تر
  • مشکل در تخلیه کامل مثانه

BPH انزال را مختل نمی کند. اما، برخی از درمان‌ها برای مدیریت علائم ادراری می‌توانند منجر به اختلال عملکرد انزال شوند. حدود 10 تا 20 درصد از بیماران BPH نیز علائم یا تشخیص سندرم درد مزمن لگن را دارند. آنها معمولاً درد و ناراحتی ادراری دارند.

در درصد کمی از مردان، هیپرپلازی پروستات درمان نشده می تواند باعث احتباس ادرار شود. خطر احتباس ادرار با افزایش سن و با بدتر شدن تدریجی علائم افزایش می یابد.

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، انجام نوار مثانه ، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و  درمان ناتوانی جنسی …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج ، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج ، درمان ناباروری در کرج ، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی ، لیزر سنگ کلیه ، جراحی زیبایی مردان در کرج ، انجام نوار مثانه ، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی ، شاک ویو پروستات ، وازکتومی سرپایی در کرج ، درمان ناباروری در کرج ، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار ، سیستوسکوپی فلکسیبل ، درمان عفونت تناسلی و ادراری ، جراحی ترمیمی تناسلی ، بیماری جنسی و درمان زگیل تناسلی و …. در جهانشهر کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو