خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

تست اورودینامیک - نوار مثانه در کرج - درمان ناباروری در کرج - جراحی ترمیمی تناسلی در کرج - وازکتومی سرپایی در کرج - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴
تست اورودینامیک چیست و چگونه انجام می شود؟

ما در این مقاله به مبحث تست اورودینامیک چیست و چگونه انجام می شود می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

نوار مثانه یا تست اورودینامیک چیست و چگونه انجام می شود؟

آزمایشات اورودینامیک به پزشکان کمک می کند تا عملکرد مثانه و لوله مثانه شما را که ادرار را دفع می کند (مجرای خروج مثانه یا مجرای ادرار) ارزیابی کنند. معمولاً برای بررسی بی اختیاری ادرار در زنان انجام می شود. در طول آزمایشات، مثانه شما پر می شود و سپس تخلیه می شود در حالی که فشار خون از مثانه و شکم شما (شکم) گرفته می شود. ایده این است که علائم خود را تکرار کنید، سپس آنها را بررسی کنید و علت آنها را مشخص کنید.

بیشتر بخوانید: پروستاتکتومی رادیکال

هدف از آزمایش یورودینامیک چیست؟

تست اورودینامیک - نوار مثانه در کرج - درمان ناباروری در کرج - جراحی ترمیمی تناسلی در کرج - وازکتومی سرپایی در کرج - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

یک تست اورودینامیک برای بررسی عملکرد دستگاه ادراری تحتانی (مثانه و لوله تخلیه آن به نام مجرای ادرار) و ارتباط آن با علائم ادراری بیمار انجام می شود. هدف از این کار آزمایش ظرفیت مثانه و مجرای ادرار برای کار هماهنگ برای نگه داشتن و تخلیه ادرار به طور پیوسته و کامل است. آزمایش یورودینامیک در بیمارانی با علائم و نشانه های زیر توصیه می شود:

 • نشت ادرار
 • تکرر ادرار
 • عفونت های مکرر ادرار
 • درد در هنگام ادرار کردن
 • نیاز ناگهانی به ادرار کردن و مشکل در شروع ادرار یا تخلیه کامل مثانه

بیشتر بخوانید: بیوپسی پروستات

جزئیات رویه :

 • این آزمایش به عنوان یک روش مراقبت روزانه انجام می شود و معمولاً 30-40 دقیقه طول می کشد. بیمار ممکن است کمترین ناراحتی را داشته باشد. با این حال، آنها باید در طول آزمون بیدار و همکاری کنند.
 • این آزمایش توسط یک پزشک که توسط پرستاران کمک خواهد شد، نظارت خواهد شد. گاهی اوقات، یک رادیوگراف برای عکسبرداری با اشعه ایکس یا سونوگرافی نیز حضور دارد .
 • ابتدا پزشک میزان جریان ادرار بیمار را اندازه گیری می کند. آنها از بیمار می خواهند که برای اندازه گیری قدرت جریان ادرار در دستگاه سرعت جریان ادرار ادرار کند.
 • سپس رادیولوژیست یک اسکن اولتراسوند برای ارزیابی میزان تخلیه مثانه انجام می دهد.
 • سپس ممکن است پزشک از بیمار بخواهد که روی مبل یا تخت دراز بکشد. آنها یک کاتتر (لوله پلاستیکی نرم ظریف ) را با استفاده از ژل بی حس کننده موضعی از طریق مجرای ادرار به داخل مثانه وارد می کنند تا با کمترین ناراحتی به داخل مثانه سر بخورد. آنها از کاتتر برای پر کردن مثانه و اندازه گیری فشار مایع در مثانه استفاده می کنند.
 • سپس پزشک یک کاتتر ظریف دوم را در رکتوم (راه برگشتی) بیمار قرار می دهد تا فشارهای موجود در حفره شکمی بیمار را اندازه گیری کند .
 • پزشک تمام کاتترها را (زمانی که همه در جای خود قرار گرفتند) به پای بیمار می چسباند و آنها را به مبدل هایی متصل می کند که به طور مداوم فشارها را اندازه گیری می کند و اطلاعات را برای ضبط و تجزیه و تحلیل به نرم افزار کامپیوتری تخصصی ارسال می کند.
 • سپس پزشک مثانه را به آرامی با سالین استریل از طریق کاتتر پر می کند.
 • پزشک ممکن است از بیمار بخواهد که در طول آزمایش زمانی که بیمار اولین تمایل به دفع ادرار را احساس می کند، سرفه کند و زور بزند.
 • اگر یکی از علائم بی اختیاری ادرار (نشت) باشد، پزشک سعی می کند تا با استفاده از اقدامات مختلف آن را بازتولید کند. بیمار نباید از این بابت خجالت بکشد. بازتولید علائم به پزشک کمک می کند تا علت مشکل آنها را تعیین کند.
 • پزشک بیمار را تشویق می‌کند تا زمانی که مثانه‌اش بسیار پر شود نگه دارد.
 • برای اتمام آزمایش، پزشک ممکن است از بیمار بخواهد بایستد یا بنشیند و دوباره ادرار را به دستگاه سرعت جریان منتقل کند. پس از تکمیل، پزشک تمام کاتترها را خارج می کند.
 • در این مرحله، پزشک معمولا یک سیستوسکوپی انعطاف پذیر برای بازرسی بصری مثانه انجام می دهد.

بیشتر بخوانید: علائم و نشانه های BPH چیست؟

 • تجزیه و تحلیل مطالعه به زمان نیاز دارد، بنابراین پزشک بعداً یک قرار ملاقات برای بیمار برای بحث در مورد نتایج تعیین می کند. تست اورودینامیک به تعیین علت علائم ادراری کمک می کند و به انتخاب مناسب ترین درمان کمک زیادی می کند.
 • پس از عمل، بیمار ممکن است نیاز داشته باشد حدود دو برابر میزان مصرف طبیعی مایعات خود را به مدت 24 تا 48 ساعت بنوشد تا به کاهش خطر عفونت کمک کند.
 • اگر پزشک مشکوک به خطر بالای عفونت ادراری باشد، ممکن است یک دوره آنتی بیوتیک تجویز کند.

تست اورودینامیک - نوار مثانه در کرج - درمان ناباروری در کرج - جراحی ترمیمی تناسلی در کرج - وازکتومی سرپایی در کرج - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

خطرات احتمالی :

مشترک:

 • احساس ناراحتی خفیف یا احساس سوزش هنگام دفع ادرار برای چند روز

گاه به گاه:

 • مقداری خونریزی خفیف در ادرار

بیشتر بخوانید: اسلینگ TVT (نوار واژینال بدون کشش)

نادر:

 • عفونت ادراری که نیاز به آنتی بیوتیک دارد یا به ندرت سپتی سمی که نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد.
 • ناتوانی در عبور کاتتر به مثانه، بنابراین باید آزمایش را رها کرد و آزمایش‌های بیشتری را ترتیب داد.
 • احتباس ادرار (ناتوانی در تخلیه مثانه) که نیاز به قرار دادن مجدد کاتتر موقت در مثانه برای تسکین ناراحتی دارد.
 • عدم یافتن علت علائم و نشانه ها، نیاز به تکرار احتمالی آزمایش دارد

تست های یورودینامیک برای چه مواردی استفاده می شود؟

تست اورودینامیک - نوار مثانه در کرج - درمان ناباروری در کرج - جراحی ترمیمی تناسلی در کرج - وازکتومی سرپایی در کرج - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

تست های ارودینامیک برای کمک به تشخیص استفاده می شود:

 • بی اختیاری استرسی ادرار
 • بی اختیاری ادرار فوری
 • بی اختیاری ادرار مختلط (بی اختیاری ادرار استرسی و فوری)
 • آنها همچنین ممکن است در بررسی علل دیگر بی اختیاری مفید باشند. برای اطمینان از انجام صحیح عمل، اگر جراحی برای مشکل در نظر گرفته شود، آزمایش‌های اورودینامیک اهمیت ویژه‌ ای دارند.

بیشتر بخوانید: سرطان مثانه

درک ادرار و مثانه

مجاری ادراری

کلیه ها مدام ادرار می کنند. قطره ای از ادرار به طور مداوم به مثانه می رود و از لوله ها از کلیه ها به مثانه (حالب ها) می رود. بسته به میزان نوشیدن، خوردن و عرق کردن، مقادیر متفاوتی ادرار تولید می کنید. مثانه از ماهیچه ساخته شده و ادرار را ذخیره می کند. هنگامی که از ادرار پر می شود مانند یک بالون منبسط می شود. خروجی ادرار (مجرای خروجی ادرار) به طور معمول بسته نگه داشته می شود. ماهیچه های زیر مثانه که اطراف مجرای ادرار (عضلات کف لگن) را می چرخانند، به این امر کمک می کند.

تست اورودینامیک - نوار مثانه در کرج - درمان ناباروری در کرج - جراحی ترمیمی تناسلی در کرج - وازکتومی سرپایی در کرج - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

وقتی مقدار مشخصی ادرار در مثانه باشد، متوجه می شوید که مثانه در حال پر شدن است. هنگامی که برای دفع ادرار به توالت می روید، عضله مثانه منقبض می شود (منقبض می شود) و مجرای ادرار و عضلات کف لگن شل می شوند. پیام های عصبی پیچیده بین مغز، مثانه و عضلات کف لگن ارسال می شود. اینها به شما می گویند که مثانه شما چقدر پر است و به ماهیچه های مناسب می گویند که در زمان مناسب منقبض یا شل شوند.

بیشتر بخوانید: تشخیص سرطان مثانه

درک بی اختیاری

تست‌های اورودینامیک می‌توانند به پزشکان کمک کنند تا نوع بی‌اختیاری شما را ارزیابی کنند. درمانی که دریافت می کنید بسته به نوع بی اختیاری شما متفاوت خواهد بود.

دلایل مختلفی برای بی اختیاری وجود دارد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بی اختیاری استرسی شایع ترین نوع است. زمانی اتفاق می‌افتد که فشار در مثانه برای خروجی مثانه به حدی زیاد می‌شود که تحمل آن را نداشته باشد. معمولاً به این دلیل رخ می دهد که عضلات کف لگن که از خروجی مثانه حمایت می کنند ضعیف شده اند. ادرار بیشتر هنگام سرفه، خنده یا زمانی که ورزش می کنید (مانند زمانی که می پرید یا میدوید) نشت می کند. در این شرایط یک فشار اضافی (استرس) ناگهانی در داخل شکم (شکم) و روی مثانه وجود دارد.
 • بی اختیاری فوری (مثانه ناپایدار یا بیش فعال) دومین علت شایع است. این زمانی است که میل فوری به دفع ادرار پیدا می کنید. گاهی اوقات قبل از اینکه زمانی برای رفتن به توالت داشته باشید، ادرار نشت می کند. عضله مثانه خیلی زود منقبض می شود و کنترل طبیعی کاهش می یابد.
 • بی اختیاری مختلط برخی افراد ترکیبی از استرس و بی اختیاری فوری دارند.

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج ، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج ، درمان ناباروری در کرج ، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی ، لیزر سنگ کلیه ، جراحی زیبایی مردان در کرج ، انجام نوار مثانه ، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی ، شاک ویو پروستات ، وازکتومی سرپایی در کرج ، درمان ناباروری در کرج ، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار ، سیستوسکوپی فلکسیبل ، درمان عفونت تناسلی و ادراری ، جراحی ترمیمی تناسلی ، بیماری جنسی و درمان زگیل تناسلی و درمان ناباروری در کرج درمان سرطان پروستات -درمان ناتوانی جنسی – وازکتومی سرپایی در کرج …. در جهانشهر کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو