خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

غده پروستات - اورولوژی در کرج - درمان پروستات در کرج - لیزر زگیل تناسلی در کرج - تزریق بوتاکس آلت در کرج
غده پروستات چیست؟

ما در این مقاله به مبحث غده پروستات می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، تزریق بوتاکس آلت در کرج، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

غده پروستات چیست؟

پروستات بزرگترین غده جانبی در دستگاه تناسلی مردان است.

آنزیم‌های پروتئولیتیک را در مایع منی ترشح می‌کند که باعث تجزیه فاکتورهای لخته‌کننده در انزال می‌شود. این به مایع منی اجازه می دهد تا در حالت مایع باقی بماند و در سراسر دستگاه تناسلی زن برای لقاح احتمالی حرکت کند.

در این مقاله به بررسی آناتومی پروستات، ساختار، عروق و عصب دهی آن می پردازیم، همچنین به بررسی همبستگی های بالینی آن می پردازیم.

بیشتر بخوانید: هیپرپلازی خوش‌ خیم پروستات

موقعیت آناتومیک

پروستات در پایین گردن مثانه و در بالای اسفنکتر خارجی مجرای ادرار قرار دارد و عضله بالابرنده آنی در سمت پایین به غده قرار دارد.

مهمتر از همه، در پشت پروستات آمپول راست روده قرار دارد – این آرایش آناتومیکی در طول معاینه دیجیتال رکتوم (DRE) استفاده می شود و به پزشکان اجازه می دهد غده را بررسی کنند.

آنزیم های پروتئولیتیک از طریق مجاری پروستات از پروستات خارج می شوند. اینها از طریق 10-12 روزنه در هر طرف کولیکولوس منی (یا ورومونتانوم) به قسمت پروستات مجرای ادرار باز می شوند. ترشح آنزیم ها در مایع منی بلافاصله قبل از انزال.

غده پروستات - اورولوژی در کرج - درمان پروستات در کرج - لیزر زگیل تناسلی در کرج - تزریق بوتاکس آلت در کرج

ساختار تشریحی

پروستات معمولاً به اندازه یک گردو توصیف می شود. تقریباً دو سوم پروستات از نظر ساختار غده ای و یک سوم باقی مانده فیبروماسکولار است. خود غده توسط یک کپسول فیبری نازک پروستات احاطه شده است.

این یک کپسول واقعی نیست. بیشتر شبیه بافت همبند نازکی است که به عنوان adventitia در رگ های خونی بزرگ شناخته می شود.

پروستات به طور سنتی توسط مجرای ادرار و مجاری انزالی به لوب های آناتومیک (پایین خلفی، تحتانی، فوق داخلی و قدامی میانی) تقسیم می شود. با این حال، از نظر بالینی مهم تر، تقسیم بافت شناسی پروستات به سه ناحیه است (طبق نظر پزشکان):

بیشتر بخوانید: مرکز اورولوژی در کرج 

ناحیه مرکزی:

مجاری انزالی را احاطه کرده و تقریباً 25 درصد از حجم طبیعی پروستات را تشکیل می دهد.
مجاری غدد از ناحیه مرکزی به طور مورب در مجرای ادرار پروستات تخلیه می شوند، بنابراین نسبت به رفلاکس ادرار مصون هستند.

منطقه انتقالی:

در مرکز و مجرای ادرار را احاطه کرده است و تقریباً 5-10٪ از حجم طبیعی پروستات را تشکیل می دهد.
غدد ناحیه انتقالی غده هایی هستند که معمولاً تحت هیپرپلازی خوش خیم (BPH) قرار می گیرند.

ناحیه محیطی:

بدنه اصلی غده را تشکیل می دهد (تقریباً 65٪) و در قسمت خلفی قرار دارد.
مجاری غدد از ناحیه محیطی به صورت عمودی در مجرای ادرار پروستات تخلیه می شوند. که ممکن است تمایل این غدد را برای اجازه دادن به رفلاکس ادرار توضیح دهد.

این همچنین شیوع بالای التهاب حاد و مزمن موجود در این بخش ها را توضیح می دهد، واقعیتی که ممکن است با بروز بالای کارسینوم پروستات در ناحیه محیطی مرتبط باشد.

ناحیه محیطی عمدتاً ناحیه ای است که در مقابل رکتوم روی DRE احساس می شود که ارزش غیر قابل تعویضی دارد. استرومای فیبروماسکولار (یا ناحیه چهارم برای برخی) در قدامی در غده قرار دارد.

با بافت دیافراگم ادراری تناسلی ادغام می شود. این قسمت از غده در واقع نتیجه تعامل غده پروستات جوانه زده در اطراف مجرای ادرار در طول جنین زایی پروستات و پیش ساز عضله نعل اسب مانند عضله صاف و مخطط است که در نهایت اسفنکتر داخلی و خارجی مجرای ادرار را تشکیل می دهد.

بیشتر بخوانید: درمان بیماری های اورولوژی 

عروق

تامین شریانی پروستات از شریان های پروستات که عمدتاً از شریان های ایلیاک داخلی گرفته می شود، تامین می شود. برخی از شاخه ها نیز ممکن است از شریان های پودندال داخلی و رکتال میانی ایجاد شوند.

تخلیه وریدی پروستات از طریق شبکه وریدی پروستات است که به داخل سیاهرگ های ایلیاک داخلی تخلیه می شود. با این حال، شبکه وریدی پروستات نیز از طریق شبکه‌هایی از سیاهرگ‌ها، از جمله شبکه وریدی باتسون، به شبکه وریدی مهره‌ای داخلی متصل می‌شود.

عصب دهی

پروستات عصب سمپاتیک، پاراسمپاتیک و حسی را از شبکه هیپوگاستریک تحتانی دریافت می کند. ماهیچه صاف غده پروستات توسط فیبرهای سمپاتیک عصب دهی می شود که در هنگام انزال فعال می شوند.

غده پروستات - اورولوژی در کرج - درمان پروستات در کرج - لیزر زگیل تناسلی در کرج - تزریق بوتاکس آلت در کرج

بسته های عصبی عروقی

پروستات توسط دو دسته عصبی، عروقی احاطه شده است که از کف لگن به سمت آلت تناسلی می روند و فیبرهای عصبی و عروق خونی را برای اجسام غارنفری تامین می کنند. یکپارچگی این دسته ها برای نعوظ طبیعی بسیار مهم است.

در طی عمل جراحی سرطان پروستات (پروستاتکتومی رادیکال)، آسیب اغلب به یک یا هر دو دسته از این دسته‌ها اجتناب‌ناپذیر است که منجر به اختلال در عملکرد نعوظ می‌شود. تکنیک های خاص حفظ اعصاب ممکن است از آسیب گسترده به این دسته ها جلوگیری کند، بنابراین قدرت بعد از عمل را امکان پذیر می کند.

بیشتر بخوانید: هماچوری 

ارتباط بالینی، کارسینوم پروستات

سرطان پروستات شایع ترین سرطان تشخیص داده شده در مردان به ویژه در کشورهایی با شاخص اجتماعی جمعیت شناختی بالا است.

سلول‌های بدخیم معمولاً از ناحیه محیطی منشأ می‌گیرند، اگرچه کارسینوم‌ها ممکن است (به ندرت) از نواحی مرکزی و انتقالی نیز ایجاد شوند. هنوز قابل بحث است که تومورهای اخیر ممکن است با پتانسیل بدخیم کمتری ظاهر شوند.

با این حال، نزدیکی ناحیه محیطی به بسته عصبی عروقی که پروستات را احاطه کرده است، ممکن است گسترش در امتداد مسیرهای اطراف عصبی و لنفاوی را تسهیل کند، بنابراین پتانسیل متاستاتیک این تومورها را افزایش می دهد.

سلول‌های بدخیم ممکن است به ساختارهای مجاور (مثانه، وزیکول‌های منی) و یا مسیرهای لنفاوی و عروق خونی حمله کنند تا متاستازهای دوردست ایجاد کنند. کارسینوم پروستات نیز معمولاً از طریق شبکه وریدی باتسون به بدن مهره‌ها گسترش می‌یابد و باعث متاستازهای اسکلتی می‌شود.

DRE ممکن است غده پروستات سخت و نامنظم را نشان دهد. در بیشتر موارد، مقادیر PSA سرم افزایش می یابد. با این حال، به دلیل تومور در حال پیشرفت محیطی، علائم ممکن است حداقل باشد، زیرا انسداد معمولا در مراحل پایانی رخ می دهد.

همچنین باید به خاطر داشت که شیوع بالای کارسینوم پروستات در مردان مسن دیده می شود که ممکن است قبلاً علائمی به دلیل BPH داشته باشند.

بیشتر بخوانید: نعوظ دردناک 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری،تزریق بوتاکس آلت در کرج، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، تزریق بوتاکس آلت در کرج، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی ، لیزر سنگ کلیه ، جراحی زیبایی مردان در کرج ، انجام نوار مثانه ، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی ، شاک ویو پروستات ، وازکتومی سرپایی در کرج ، درمان ناباروری در کرج ، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار ، سیستوسکوپی فلکسیبل ،تزریق بوتاکس آلت در کرج، درمان عفونت تناسلی و ادراری ، جراحی ترمیمی تناسلی ، بیماری جنسی و درمان زگیل تناسلی و درمان ناباروری در کرج درمان سرطان پروستات -درمان ناتوانی جنسی – وازکتومی سرپایی در کرج …. در جهانشهر کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو