خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

علت ناباروری مردان - درمان ناباروری در کرج - درمان عفونت تناسلی - درمان عفونت ادراری - شاک ویو پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴
علت ناباروری مردان چیست؟

مرد مسئول 50 درصد موارد ناباروری است، بنابراین غربالگری های اولیه برای ناباروری مردان باید در اوایل کار ناباروری انجام شود. بیایید با درک علل شایع ناباروری مردان شروع کنیم. ما در این مقاله به مبحث علت ناباروری مردان می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

علت ناباروری مردان چیست؟

تجزیه و تحلیل مایع منی معمولا برای ارزیابی علائم ناباروری مردان و گزینه های درمانی استفاده می شود.

این تحلیل ارزیابی می کند:

 • حجم نمونه تولید شده
 • تعداد اسپرم های موجود
 • درصد اسپرم متحرک
 • درصد اسپرم هایی با شکل طبیعی

وجود اسپرم طبیعی برای رسیدن به لقاح و بارداری بعدی ضروری است. بیماران مرد ممکن است تعداد اسپرم کم، درصد کم اسپرم شنا و درصد کم اسپرم با شکل طبیعی داشته باشند.

بیشتر بخوانید: تزریقات اختلال نعوظ: نحوه تزریق، انتظارات و موارد دیگر

علت ناباروری مردان - درمان ناباروری در کرج - درمان عفونت تناسلی - درمان عفونت ادراری - شاک ویو پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

علت ناباروری مردان چیست؟

علل ناباروری مردان را می توان به چهار دسته اصلی تقسیم کرد:

اختلالات موثر بر مغز

هیپوتالاموس و هیپوفیز برای تولید مقدار طبیعی اسپرم ضروری هستند. برای مردانی که ترشح هورمون های نامنظم دارند، اسپرم تاثیر منفی می گذارد و ناباروری ممکن است رخ دهد.

بیماری در بیضه

اگر هر گونه ناهنجاری در بیضه ها وجود داشته باشد، می تواند منجر به ناهنجاری در اسپرم شود که لقاح موفقیت آمیز تخمک را دشوارتر می کند.

انسداد در حمل و نقل اسپرم

هنگامی که اسپرم در بیضه ها تولید می شود، آنها از طریق لوله های ظریف عبور می کنند تا زمانی که با مایع منی مخلوط می شوند و در نهایت از آلت تناسلی خارج می شوند. این امر برای افرادی که در لوله ها انسداد دارند (از جمله مجرای دفران) امکان پذیر نیست و ممکن است به دلیل وازکتومی یا آسیب باشد.

بیشتر بخوانید: شاک ویو نعوظ

ناباروری بدون دلیل

ناباروری مردانه غیرقابل توضیح مختص مردان نابارور با مایع منی طبیعی است که در آن عوامل ناباروری زنانه رد شده است. با این حال، اغلب اوقات توضیح علت تعداد کم یا تحرک اسپرم بسیار دشوار است. بیایید برخی از ملاحظات زندگی واقعی را که ممکن است به ناباروری مردان کمک کند، بررسی کنیم.

 • زمان بلوغ: بلوغ تاخیری می تواند با بیماری های خاصی مانند سندرم کلاین فلتر همراه باشد.
 • بیماری های دوران کودکی، مانند بیضه های نزول نکرده یا اوریون.
 • سابقه تروما: ترومای بیضه می تواند منجر به آسیب های عروقی شود که برای همیشه به بیضه ها آسیب می رساند.
 • تاریخچه پیچ خوردگی: پیچ خوردگی بیضه زمانی رخ می دهد که بیضه روی ساقه خود بپیچد و جریان خون را با مشکل مواجه کند.
 • اقدامات جراحی قبلی، مانند عمل مثانه یا جراحی برای سرطان بیضه.
 • سابقه قرار گرفتن در معرض گرما: یک بیماری تب عمومی می تواند تولید اسپرم را به دلیل درجه حرارت بالا مختل کند. یک دوره از چنین تب های بالایی می تواند به مدت 3 ماه روی اسپرم تأثیر بگذارد تا زمانی که یک دسته جدید تشکیل شود. برخی فعالیت‌های مرتبط با افزایش گرمای بیضه می‌تواند بر تعداد و عملکرد اسپرم تأثیر بگذارد، مانند استفاده مکرر از جکوزی، سونا یا حتی استفاده از جکوزی. افزایش دمای ناشی از این فعالیت ها ممکن است تولید اسپرم را مختل کند.
 • سابقه قرار گرفتن در معرض سموم: این سموم، اعم از شغلی و محیطی، می توانند بر باروری تأثیر بگذارند. اشعه، مواد شیمیایی کشاورزی، سرب، داروهای شیمی درمانی سرطان تنها تعدادی از این عوامل مضر هستند.
 • تاریخچه سیگار کشیدن: هم کشیدن سیگار و هم ماری جوانا با ناباروری مرتبط هستند.
 • سابقه بیماری های مقاربتی مانند سوزاک یا کلامیدیا.
 • سابقه مصرف الکل.
 • عادات جنسی از جمله استفاده از روان کننده ها: نشان داده شده است که بسیاری از این روان کننده ها (KY Jelly، لوسیون Keri) و حتی بزاق بر تحرک اسپرم تأثیر می گذارد.
 • زمان آمیزش.
 • سابقه مصرف دارو: انواع داروها می توانند بر عملکرد تولید مثل تأثیر بگذارند. برخی از این داروها عبارتند از سولفاسالازین (مورد استفاده برای درمان کولیت)، اسپیرونولاکتون (ادرار آور)، سایمتیدین (برای زخم)، اریترومایسین، جنتامایسین (آنتی بیوتیک ها).

بیشتر بخوانید: نمونه ادرار میانی

علت ناباروری مردان - درمان ناباروری در کرج - درمان عفونت تناسلی - درمان عفونت ادراری - شاک ویو پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

تشخیص ناباروری مردان

برای تعیین علت ناباروری مردان، کلینیک باروری یا پزشک شما می تواند تجزیه و تحلیل مایع منی را برای بررسی تعداد، تحرک و شکل اسپرم انجام دهد.

تشخیص ناباروری مردان ممکن است در دسته های زیر قرار گیرد:

 • غیر قابل توضیح: یکی از شایع ترین تشخیص ها، معمولا به دلیل یک عامل ژنتیکی است.
 • واریکوسل: تورم وریدهای موجود در اطراف مجاری بیضه (اپیدیدیم) می تواند باعث کندی جریان خون و در نتیجه افزایش دما شود و در نتیجه تعداد و عملکرد اسپرم را مختل کند. این یکی از رایج ترین تشخیص های ناباروری مردان است.
 • انسدادی: این می تواند به دلیل یک ناهنجاری ژنتیکی ذاتی، مانند عدم وجود مجرای دفران، یا می تواند از جراحی یا عفونت به دست آید.
 • ایمونولوژیک: این می تواند به دلیل وجود آنتی بادی های اسپرم باشد که به سر اسپرم چسبیده و در لقاح تخمک ها اختلال ایجاد می کند.
 • محیطی: اینها شامل داروها، اشعه یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی است.
 • هورمونی: اختلال در ترشح برخی هورمون ها توسط غده هیپوفیز یا بیضه ها می تواند منجر به تولید غیر طبیعی اسپرم شود.
 • اختلال عملکرد جنسی: این شامل مشکلات نعوظ و انزال می شود و می تواند در ناباروری عامل مردانه نقش داشته باشد.

بیشتر بخوانید: عوارض سرطان مثانه

درمان ناباروری مردان

اغلب، نمی توان علت دقیق ناباروری مردان را مشخص کرد. با این حال، حتی اگر پزشکان شما نتوانند علت دقیق ناباروری را تعیین کنند، پزشک می‌تواند درمان‌ها و روش‌هایی را توصیه کند که شما را به بارداری موفق نزدیک‌ تر کند.

درمان های ممکن برای رفع ناباروری مردان عبارتند از:

 • جراحی برای اصلاح واریکوسل انسدادی یا آسیب دیده یا مجرای دفران یا معکوس کردن وازکتومی های قبلی.
 • بازیابی اسپرم به طور مستقیم از بیضه ها یا اپیدیدیم.
 • آنتی بیوتیک ها می توانند عفونت های دستگاه تناسلی را درمان کرده و باروری را بازیابی کنند.
 • دارو همچنین می تواند باروری را برای افرادی که با اختلال نعوظ یا انزال زودرس دست و پنجه نرم می کنند، بهبود بخشد. در مواردی که ناباروری ناشی از سطوح ناکافی هورمونی یا توزیع ناکافی باشد، پزشک ممکن است درمان های هورمونی و داروها را توصیه کند.
 • فن آوری کمک باروری (ART) به پزشکان اجازه می دهد تا اسپرم را به دستگاه تناسلی زنانه یا از طریق لقاح آزمایشگاهی (IVF) یا تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI) به دست آورند و وارد دستگاه تناسلی زن کنند.

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج ، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج ، درمان ناباروری در کرج ، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی ، لیزر سنگ کلیه ، جراحی زیبایی مردان در کرج ، انجام نوار مثانه ، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی ، شاک ویو پروستات ، وازکتومی سرپایی در کرج ، درمان ناباروری در کرج ، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار ، سیستوسکوپی فلکسیبل ، درمان عفونت تناسلی و ادراری ، جراحی ترمیمی تناسلی ، بیماری جنسی و درمان زگیل تناسلی و درمان ناباروری در کرج درمان سرطان پروستات -درمان ناتوانی جنسی – وازکتومی سرپایی در کرج …. در جهانشهر کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو