ما به ندرت در می یابیم که نام یک شاخه از پزشکی با محتوا، مفهوم و میزان آن ارتباط کمی داشته باشد، همانطور که در اورولوژی وجود دارد. زیرا معنای اصلی کلمه اورولوژی به هیچ وجه نمی تواند در مورد یکی از مهمترین رشته های خاص پزشکی کاربرد داشته باشد.

رشته اورولوژی هزاران سال است که به هر شکلی وجود داشته است. در اوایل، “میدان” در درجه اول با فرآیند بررسی ادرار برای تشخیص کیفیت های غیر طبیعی تعریف شد (و به نام آن نامگذاری شد).

این عمل که به نام اوروسکوپی شناخته می شود، در دوران مصر باستان توسط پزشکان برای استنباط از رنگ ادرار و وضعیت سلامت کلی بدن افراد استفاده می شد.

با این حال، در دوران مدرن، اورولوژی به عنوان شاخه ای از پزشکی تعریف شده است که با بیماری های دستگاه ادراری مردانه و زنانه و دستگاه تناسلی مردانه سروکار دارد.

پزشکان به عنوان اورولوژیست شناخته می شوند و آموزش های تخصصی در زمینه عملکرد اندام های مرتبط مانند غدد فوق کلیوی، کلیه ها، حالب، مجرای ادرار، مثانه و اندام های تناسلی مردانه دارند.

به دلیل نزدیکی آنها به سایر سیستم های مهم بدن، تمرکز یک اورولوژیست بر روی سیستم های ادراری و تناسلی (که با هم به عنوان سیستم ادراری تناسلی شناخته می شوند) اغلب نیاز به همکاری نزدیک با سایر رشته های پزشکی مانند گوارش، زنان، و نفرولوژی دارد.

این همکاری بین رشته‌ای نیاز به یک مهارت چند بعدی برای متخصصان اورولوژیست دارد و به همین دلیل، آموزش بسیار گسترده است.

اورولوژیست چه کارهایی انجام می دهد - وازکتومی سرپایی در کرج - درمان ناباروری در کرج - تزریق پی آر پی آلت - لیپو ساکشن زیر شکم

بیشتر بخوانید: درد بیضه پس از تحریک 

یک اورولوژیست چه نوع آموزشی دیده است؟

مانند هر شاخه دیگری از پزشکی، کسانی که به دنبال اورولوژیست شدن هستند، معمولاً با تکمیل تحصیلات کارشناسی، معمولاً در یک برنامه پیش پزشکی یا علوم زیستی، شروع می کنند.

از آنجا، دانشجویان به دانشکده پزشکی می روند. این برنامه ها معمولاً چهار ساله هستند و شامل انواع آموزش های بالینی در کلاس درس و عملی هستند. دانشکده های پزشکی بسیار رقابتی هستند، و بنابراین تنها بهترین و باهوش ترین ها می توانند تا پایان فارغ التحصیلی خود را طی کنند.

معمولاً در سال آخر دانشکده پزشکی، دانشجویان شروع به فکر کردن در مورد تخصص خود می کنند. با بیش از 100 تخصص و تخصص فرعی در دسترس برای مطالعه بیشتر، دانشجویان گزینه های زیادی برای بررسی دارند.

چرا باید به اورولوژیست مراجعه کنید؟

دانستن اینکه پزشک شما چنین فرآیند آموزشی و آموزشی پیچیده و پیچیده ای را پشت سر گذاشته است، برای اکثر بیماران آرامش بخش است. به نظر می رسد این به ویژه در زمینه اورولوژی صادق باشد، جایی که شرایط بالقوه معمولاً مربوط به اندام هایی است که مردم نسبت به آنها حساسیت خاصی دارند.

بیشتر بخوانید: درد بیضه پس از تحریک 

برخی از دلایل رایجی که ممکن است نیاز به مراجعه به متخصص اورولوژی داشته باشید عبارتند از:

 • عفونت‌های دستگاه ادراری (UTIs) : عفونت‌های ادراری عمدتاً زنان را تحت تأثیر قرار می‌دهند، عفونت‌های باکتریایی سیستم ادراری هستند. اکثر عفونت ها دستگاه ادراری تحتانی را تحت تأثیر قرار می دهند که مثانه و مجرای ادرار را درگیر می کند.
 • بیماری کلیوی : همچنین به عنوان بیماری کلیوی یا نفروپاتی شناخته می شود، این وضعیت شامل آسیب به کلیه ها یا از دست دادن عملکرد به دلیل بیماری است. این اهمیت کلیه ها در تشکیل ادرار است که باعث می شود بیماری کلیوی به وضعیتی تبدیل شود که به طور منظم توسط اورولوژیست ها درمان می شود.
 • پیوند کلیه : نارسایی کلیه که ناشی از بیماری کلیوی است نیاز به پیوند کلیه دارد.
 • سنگ های حالب یا کلیه : گاهی اوقات رسوبات کوچکی از نمک های معدنی و اسیدی در کلیه ها ایجاد می شود. هنگامی که آنها از حالب عبور می کنند، می تواند باعث درد شدید و همچنین حالت تهوع و استفراغ شود.
 • بی اختیاری ادرار : از دست دادن کنترل مثانه که می تواند از بسیاری از بیماری های زمینه ای ناشی شود. برای زنان، اگر عضلات لگن ضعیف شوند، در دوران بارداری ممکن است رخ دهد.
 • افتادگی مثانه : زمانی که ماهیچه های لگن ضعیف می شوند نیز این اتفاق می افتد. در این حالت، اندام های لگن از موقعیت طبیعی خود به پایین فرو می روند.
 • سرطان کلیه : سرطان های مختلف کلیه، مثانه یا دستگاه تناسلی مردانه.
 • تنگی مجرای ادرار : گاهی اوقات هنگامی که مجاری ادراری عفونی یا آسیب دیده است، مجرای ادرار ممکن است زخمی شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، مجرای ادرار تنگ می تواند بر خروج ادرار از مثانه تأثیر منفی بگذارد و باعث ادرار دردناک شود.

بیشتر بخوانید: کیست کلیه 

همچنین شرایط مختلفی وجود دارد که فقط مردان را تحت تأثیر قرار می دهد: 

 • ناباروری : ناباروری مردان می تواند به دلیل آسیب به دستگاه تناسلی یا هر تعداد دیگر از مشکلات اسپرم ایجاد شود.
 • اختلال نعوظ : اغلب نشانه‌ای از یک مشکل پزشکی زمینه‌ای است، این وضعیت با ناتوانی آلت تناسلی در سفت شدن کافی برای برقراری رابطه جنسی تعریف می‌شود.
 • پروستات بزرگ شده : از نظر فنی به عنوان هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) شناخته می شود، این وضعیت به طور معمول مردان بالای 50 سال را تحت تاثیر قرار می دهد. غده پروستات بیش از حد بزرگ می شود و باعث انقباض مجرای ادرار می شود. این به نوبه خود منجر به مشکلات ادرار می شود.
 • پروستاتیت : این وضعیت که غده پروستات را نیز درگیر می کند، زمانی رخ می دهد که پروستات ملتهب یا عفونی شود.
 • بیضه نزول نکرده : بیضه نزول نکرده تقریباً همیشه وضعیتی است که نوزادان پسر را تحت تأثیر قرار می دهد. بیضه ها به طور معمول درست قبل از تولد پایین می آیند، اما در برخی از پسران، یک بیضه خارج از کیسه بیضه باقی می ماند.
 • بیماری پیرونی : این اختلال بافت همبند شامل رشد بافت اسکار زیر پوست آلت تناسلی است. این اغلب باعث انحنای غیرطبیعی آلت تناسلی می شود و می تواند منجر به نعوظ دردناک و مشکلات در مشارکت جنسی شود.

اورولوژیست چه کارهایی انجام می دهد - وازکتومی سرپایی در کرج - درمان ناباروری در کرج - تزریق پی آر پی آلت - لیپو ساکشن زیر شکم

بیشتر بخوانید: ادرار دردناک 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی ، لیزر سنگ کلیه ، جراحی زیبایی مردان در کرج ، انجام نوار مثانه ، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی ، شاک ویو پروستات ، وازکتومی سرپایی در کرج ، درمان ناباروری در کرج ، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار ، سیستوسکوپی فلکسیبل ، درمان عفونت تناسلی و ادراری ، جراحی ترمیمی تناسلی ، بیماری جنسی و درمان زگیل تناسلی و درمان ناباروری در کرج درمان سرطان پروستات -درمان ناتوانی جنسی – وازکتومی سرپایی در کرج …. در جهانشهر کرج