خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

خون در ادرار مردان - درمان بی اختیاری ادرار در کرج-درمان شاک ویو نعوظ در کرج -جراحی زیبایی مردان در کرج - مرکز اورولوژی در کرج
چه چیزی باعث خون در ادرار مردان می شود؟

ما در این مقاله به مبحث چه چیزی باعث خون در ادرار در مردان می شود می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

Contents

چه چیزی باعث خون در ادرار در مردان می شود؟

وجود خون در ادرار بیمار هماچوری نامیده می شود. این می تواند “ماکروسکوپی” باشد که بیمار می تواند ببیند یا “میکروسکوپی” باشد که فقط با استفاده از تست ادرار یا زمانی که نمونه ادرار برای تجزیه و تحلیل فرستاده می شود قابل تشخیص است. وجود خون در ادرار ممکن است نشان دهنده یک مشکل اساسی باشد و همیشه باید بررسی شود.

7 بیماری شایع که باعث هماچوری در مردان می شود

 1. ورزش های شدید، مانند دویدن در مسافت های طولانی
 2. فعالیت جنسی شدید
 3. سنگ های ادراری
 4. ضربه
 5. عفونت دستگاه ادراری ( UTI )
 6. برخی داروها، از جمله آسپرین و سایر مسکن ها، رقیق کننده های خون و آنتی بیوتیک ها
 7. ایدیوپاتیک: این اصطلاح برای یک علت ناشناخته است. با وجود تحقیقات متعدد، علت هماچوری اغلب ناشناخته است.

بیشتر بخوانید: درمان با موج شوک انحنای آلت تناسلی پیرونی

علل جدی تر هماچوری در مردان

 • سنگ کلیه یا مثانه
 • سرطان کلیه یا مثانه
 • گلومرولونفریت (یک بیماری خود ایمنی که در آن کلیه ها به تدریج آسیب می بینند)

علل در مردان 50 ساله یا بالاتر

 • بیماری سنگ ادراری، از جمله سنگ در کلیه، حالب یا مثانه
 • التهاب پروستات، هیپرپلازی خوش خیم پروستات (بزرگ شدن)
 • سرطان پروستات
 • بیماری کلیه پلی کیستیک اختلالی است که با کیست های خوش خیم متعدد در کلیه مشخص می شود
 • اختلالات لخته شدن خون، مانند هموفیلی یا بیماری سلول داسی شکل

دیدن خون در ادرار می تواند برای هر کسی، به خصوص برای افراد مسن، ترسناک باشد. ممکن است در نگاه اول بی ضرر به نظر برسد، اما این پتانسیل را دارد که در مراحل بعدی تشدید شود. علاوه بر این، ممکن است نشانه ای از یک مشکل سلامتی بزرگتر باشد. افرادی که در ادرارشان خون است باید همیشه به پزشک مراجعه کنند. بسته به شدت علائم، ممکن است نیاز به ارجاع به یک متخصص، مانند اورولوژیست باشد.

بیشتر بخوانید: عفونت مقاربتی (بیماری جنسی) چیست؟

علاوه بر خونی که ممکن است در ادرار قابل مشاهده باشد یا نباشد، سایر علائم بالقوه عفونت عبارتند از:

 • کاهش وزن غیر قابل توضیح
 • احساس سوزش هنگام ادرار کردن
 • تکرر یا تکرر ادرار
 • تب ، تهوع ، استفراغ ، لرزش لرز ، یا درد در شکم، پهلو یا کمر
 • ناتوانی در دفع ادرار
 • عبور لخته های خون از طریق ادرار
 • درد هنگام رابطه جنسی یا خونریزی شدید قاعدگی
 • چکه کردن ادرار، ادرار زیاد در شب یا مشکل در شروع ادرار کردن

اگرچه این علائم می‌تواند ناشی از یک مشکل سلامتی دیگر باشد، اما فرد باید برای یافتن علت و گزینه‌های درمانی به پزشک مراجعه کند.

بیشتر بخوانید: 8 فواید شاک ویو تراپی برای بیماری پیرونی

چگونه پزشکان علت زمینه ای هماچوری را تشخیص می دهند؟

پزشکان تاریخچه پزشکی می گیرند و در مورد علل احتمالی هماچوری سؤال می کنند تا مشخص شود که چرا خون در ادرار ظاهر می شود. معاینه قابل مشاهده و میکروسکوپی نمونه ادرار ممکن است منبع را آشکار کند. آنها ممکن است آزمایشاتی را برای بررسی بیماری کلیه، پروستات و مثانه و همچنین سایر شرایط درخواست کنند.

اگر پزشک مشکوک باشد که ناهنجاری‌ های فیزیکی دیگری وجود دارد که باعث ظاهر شدن خون در ادرار می‌شود، ممکن است آزمایش‌های اضافی را تجویز کند، مانند:

 • آزمایش ادرار : ادرار از نظر سلول‌ها و مواد شیمیایی، میکروب‌ها و پروتئین‌های مختلف بررسی می‌شود.
 • آزمایش خون: خون از نظر وجود ناهنجاری در خون یا هورمون ها و همچنین آنتی بادی های خودایمنی بررسی می شود.
 • تست‌های تصویربرداری: توموگرافی کامپیوتری، سونوگرافی یا تصویربرداری تشدید مغناطیسی ( MRI ) نمونه‌هایی از این موارد هستند. این اسکن ها تصاویری از دستگاه ادراری برای تشخیص تومورها، سنگ ها یا سایر ناهنجاری ها در مثانه، کلیه ها و عروق ادراری تولید می کنند.
 • سیستوسکوپی: برای بررسی هر گونه مشکلی، پزشک یک لوله کوچک و روشن همراه با دوربین را از طریق مجرای ادرار وارد می کند. ممکن است یک نمونه کوچک از بافت (بیوپسی) برای بررسی هر گونه سلول غیر طبیعی گرفته شود.
 • پیلوگرام داخل وریدی (IVP): قبل از عکسبرداری با اشعه ایکس، که می تواند مشکلات ساختاری دستگاه ادراری را نشان دهد، رنگ به صورت داخل وریدی تجویز می شود.
 • بیوپسی کلیه (کلیه): اگر پزشک مشکوک به بیماری کلیوی باشد، ممکن است بیوپسی کلیه را برای بررسی زیر میکروسکوپ تجویز کند.

بیشتر بخوانید: سیستوسکوپی انعطاف پذیر شامل چه مواردی است؟

اگر پزشک یک بیماری زمینه‌ای را که باعث هماچوری می‌شود کشف کند، ممکن است درمان شود. اغلب، فرد برای خون در ادرار نیازی به درمان ندارد. اگر هیچ بیماری جدی پیدا نشد، پزشک به احتمال زیاد ادرار را مجددا آزمایش می کند تا ببیند آیا خون برطرف شده یا بدون تغییر باقی مانده است. پزشک ممکن است برای اطمینان از عدم بازگشت هماچوری، پیگیری را در سه تا شش ماه توصیه کند.

گزینه های درمانی برای هماچوری چیست؟

هیچ درمان استانداردی برای خون در ادرار وجود ندارد  زیرا این یک علامت است و یک بیماری نیست. بنابراین، برای مدیریت مشکل، پزشکان با ارزیابی آن شروع می کنند. مدیریت هماچوری به علت زمینه ای بستگی دارد.

رایج ترین گزینه های درمانی عبارتند از:

 • صبر کن و تماشا کن
 • اصلاح سبک زندگی
 • داروها
 • عمل جراحی
 • شیمی درمانی
 • رادیوتراپی

آزمایشات بعدی اغلب پس از درمان انجام می شود تا اطمینان حاصل شود که ادرار فاقد گلبول های قرمز خون است. اگر خون به طور مکرر در ادرار ظاهر شود اما علائم دیگری وجود نداشته باشد، آزمایش ادرار و معاینه فیزیکی ممکن است هر چند ماه یکبار به مدت یک سال یا بیشتر به عنوان یک اقدام احتیاطی انجام شود.

بیشتر بخوانید: سیستوسکوپی فلکسیبل یا منعطف

اقدامات متعددی را می توان برای کاهش خطر بیماری های ادراری انجام داد، مانند:

 • مایعات فراوان بنوشید: مصرف روزانه 10 تا 12 لیوان آب به دفع باکتری ها و سایر سموم در هنگام ادرار کمک می کند.
 • ادرار کردن در صورت نیاز: بهتر است میل به ادرار کردن را به تعویق نیندازید زیرا نگه داشتن ادرار برای مدت طولانی باعث تجمع باکتری ها می شود و منجر به عفونت می شود.
 • ادرار کردن پس از فعالیت جنسی: تخلیه مثانه بلافاصله پس از مقاربت، باکتری ها را از مجرای ادرار خارج می کند و خطر عفونت را کاهش می دهد.
 • بهداشت ناحیه تناسلی را رعایت کنید: پس از ادرار یا مدفوع، ناحیه را از جلو به عقب تمیز کنید تا از ورود مجدد باکتری به مجرای ادرار جلوگیری شود.

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج ، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج ، درمان ناباروری در کرج ، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی ، لیزر سنگ کلیه ، جراحی زیبایی مردان در کرج ، انجام نوار مثانه ، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی ، شاک ویو پروستات ، وازکتومی سرپایی در کرج ، درمان ناباروری در کرج ، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار ، سیستوسکوپی فلکسیبل ، درمان عفونت تناسلی و ادراری ، جراحی ترمیمی تناسلی ، بیماری جنسی و درمان زگیل تناسلی و درمان ناباروری در کرج درمان سرطان پروستات -درمان ناتوانی جنسی – وازکتومی سرپایی در کرج …. در جهانشهر کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو