خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

راه های درمان سرطان پروستات
راه های درمان سرطان پروستات

ما در این مقاله به مبحث راه های درمان سرطان پروستات می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

راه های درمان سرطان پروستات

سرطان پروستات سومین بیماری شایع در مردان است. بروز این نوع بیماری در مردان ایرانی رو به زیاد شدن است. سن مهم ترین عاملی است که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.

این بیماری در مراحل اولیه علائم خاصی ندارد، به همین دلیل به مردان توصیه می شود معاینات دوره ای را جدی بگیرند. در این مقاله سعی شده است اطلاعات جامع و مفیدی در مورد راه های درمان سرطان پروستات در اختیار شما قرار دهیم.

بیشتر بخوانید: تشخیص بی اختیاری ادرار در کرج

سرطان پروستات چیست؟

وقتی از سرطان صحبت می کنیم به این معنی است که در سلول های بدن اختلالی وجود دارد. حال منظور از بی نظمی چیست؟ در این حالت سلول ها بیش از حد رشد کرده و تکثیر می شوند. این سلول ها از نظر ساختار و عملکرد مانند سلول های سالم نیستند.

تکثیر بیش از حد آنها باعث می شود حتی سلول های سالم هم نتوانند وظایف خود را انجام دهند و همچنین منجر به پیدایش توده (تومور) در ناحیه مورد نظر می شود. حال اگر این اختلال در پروستات ایجاد شود، می گویند سرطان پروستات رخ داده است.

پروستات غده ای به اندازه یک گردو است که در زیر مثانه مرد قرار دارد و مقداری مایع منی تولید می کند. بعد از سرطان پوست، متداول ترین این نوع سرطان در مردان است.

بیشتر بخوانید: درمان بیماری های پروستات در کرج

این سرطان به کندی رشد می کند و ممکن است آسیب جدی ایجاد نکند. اما برخی از گونه های این بیماری تهاجمی هستند. یعنی محدود به بافت پروستات نخواهند بود و به سایر نقاط بدن سرایت خواهند کرد. در این صورت درمان بیماری بسیار پیچیده خواهد بود.

انواع سرطان پروستات

تقریباً تمام سرطان های پروستات آدنوکارسینوم هستند. این سرطان ها از سلول های غده ای (سلول هایی که مایع پروستات را که به مایع منی می افزاید می سازند) به وجود آمده اند.

انواع دیگر سرطان که می تواند در پروستات آغاز شود عبارت اند از:

  • کارسینوم های سلولی انتقالی
  • کارسینوم های سلول کوچک
  • تومورهای نورواندوکرین (به جز از کارسینوم های سلول کوچک)

سارکوم این انواع دیگر سرطان پروستات نادر هستند. اگر به شما گفته شود سرطان پروستات دارید، تقریباً به طور قطع آدنوکارسینوم است. بعضی از سرطان های پروستات به سرعت رشد می کنند و زیاد می شوند، اما بیشتر آن ها به کندی رشد می کنند.

در واقع، مطالعات کالبد شکافی نشان می دهد که بسیاری از مردان مسن (و حتی برخی از مردان جوانتر) که به دلایل دیگر فوت کرده اند نیز سرطان پروستات داشتند که هیچگاه در مدت زندگی آن ها را تحت تأثیر قرار نداد. در بسیاری از موارد، نه آنها و نه پزشکانشان حتی نمی دانستند که به آن مبتلا هستند.

بیشتر بخوانید: درمان بیماری مزمن کلیه

شرایط پیش سرطانی احتمالی پروستات

برخی تحقیقات نشان می دهد که سرطان پروستات به عنوان یک وضعیت پیش سرطانی شروع می شود، اگرچه هنوز به طور قطعی شناخته نشده است.

این وضعیت گاهی اوقات زمانی دیده می شود که مردی بیوپسی پروستات (برداشتن قطعات کوچک پروستات برای جستجوی سرطان) انجام می دهد.

روش و راه های درمان سرطان پروستات

آیا سرطان پروستات قابل درمان است؟

در ادامه راه های درمان سرطان پروستات را شرح می دهیم:

نظارت فعال

گاهی علاوه بر سرطان پروستات، بیمار با سایر بیماری های زمینه ای نیز درگیر است و یا سن بیماری بالاست و نمی توان از سایر روش های درمانی استفاده کرد.

از آنجایی که این بیماری به کندی پیشرفت می کند، متخصصان ترجیح می دهند وضعیت بیمار را در فواصل زمانی معین بررسی کرده و پیشرفت بیماری را کنترل کنند.

این تکنیک نظارت یا مشاهده فعال نامیده می شود. در این روش درمانی از معاینه دیجیتال رکتوم (DRE) و تست پروستات PSA استفاده خواهد شد.

بیشتر بخوانید: تشخیص و درمان سرطان کلیه

پرتو درمانی

پرتو درمانی یک روش درمانی موضعی است که ناحیه خاصی از بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. از پرتو برای از بین بردن سلول های سرطانی به عنوان اولین درمان یا بعد از جراحی سرطان پروستات استفاده می شود.

این روش همچنین باعث کاهش درد استخوان ناشی از گسترش سلول های سرطانی می شود. در پرتودرمانی داخلی، گلوله های رادیواکتیو ریز به اندازه یک دانه برنج به پروستات تزریق می شود.

بسته به اینکه کدام قسمت از بدن تحت پرتودرمانی قرار می گیرد، عوارض جانبی آن می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال استفاده از این روش در ناحیه سر منجر به ریزش مو می شود. بیمارانی که از این روش درمانی در سایر قسمت های بدن استفاده می کنند دچار ریزش مو نمی شوند.

عوارض پرتو درمانی

برای آشنایی با عوارض جانبی درمان با ما همراه باشید:

  • تغییرات پوستی

پرتو درمانی می تواند سبب پوسته پوسته شدن پوست، خشکی، خارش و تاول شوند. با توجه به اینکه کدام قسمت از بدن تحت تاثیر این درمان قرار می گیرد، این عوارض می تواند کم و بیش شدید باشد. خبر خوب این است که این عوارض معمولاً پس از چند هفته درمان از بین می روند.

اگر عوارض پوستی شدید باشد، متخصص دستور توقف درمان را می دهد. گاهی برای کاهش این عوارض استفاده از لوسیون توصیه می شود. در این حیطه حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید.

  • خستگی

پرتودرمانی می تواند منجر به خستگی و بی حالی بیمار شود. هیچ راه حل یکسانی برای جلوگیری از عارضه وجود ندارد، فقط باید یاد بگیرید که چگونه آن را مدیریت کنید تا برنامه درمانی کامل شود.

  • کاهش تعداد اسپرم

پرتودرمانی در ناحیه پروستات می تواند بر کیفیت و تعداد اسپرم تأثیر بگذارد، به همین دلیل این بیماران معمولاً مشکلات ناباروری را تجربه می کنند. تحریک مثانه و بی اختیاری ادرار از دیگر عوارض این روش درمانی است.

بیشتر بخوانید: پروستات و پروستاتیت

عمل جراحی سرطان پروستات

جراحی زمانی در نظر گرفته می شود که سرطان به سایر قسمت های بدن گسترش نیافته باشد. با برداشتن بافت عفونی، احتمال پیشرفت بیماری از بین خواهد رفت.

البته برای افزایش میزان موفقیت جراحی، متخصص ممکن است از روش های دیگری مانند شیمی درمانی و پرتودرمانی قبل یا بعد از جراحی استفاده کند. جراحی به دو روش لاپاراسکوپی و پروستاتکتومی باز انجام خواهد شد.

لاپاراسکوپی

این روش جراحی کم تهاجمی ترین است. برای این منظور متخصص چندین برش در ناحیه مورد نظر ایجاد می کند. بعد لوله هایی به اسم لاپاراسکوپ را به وسیله ی این شکاف ها به بخش مورد نظر هدایت می کند.

در انتهای لاپاراسکوپ یک عدسی وجود دارد. به این ترتیب متخصص به راحتی می تواند وضعیت درونی بدن بیمار را مشاهده کند. سپس با استفاده از ابزار پزشکی، بافت عفونی را خارج می کند.

پروستاتکتومی باز

پروستاتکتومی باز یک جراحی تمام عیار است. یعنی در طی آن شکاف عمیقی در ناحیه مورد نظر ایجاد می شود و بافت عفونی خارج می شود. در حال حاضر این روش چندان مورد توجه متخصصان قرار نمی گیرد.

بیشتر بخوانید: درمان بیماری پیرونی

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اینستاگرام: دکتر ناصر بخت

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 


  • جراحی پروستات با لیزر در کرج
  • درمان پروستات در کرج
  • دستگاه صندلی مگنت تراپی
  • اورولوژی در کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو