خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

عفونت ادراری
عفونت ادراری

ما در این مقاله به مبحث عفونت ادراری می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

عفونت ادراری

عفونت دستگاه ادراری یا UTI زمانی است که باکتری وارد دستگاه ادراری شما کلیه ها، مثانه یا مجرای ادرار می شود. UTI ها سالانه باعث بیش از 8.1 میلیون مراجعه به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی می شوند.

حدود 60 درصد از زنان و 12 درصد از مردان حداقل یک عفونت ادراری در طول زندگی خود دارند.

عفونت ادراری چگونه کار می کند؟

نقش دستگاه ادراری ساخت و ذخیره ادرار است. ادرار یکی از مواد زائد بدن شماست. ادرار در کلیه ها ساخته می شود و از حالب ها به سمت مثانه حرکت می کند.

مثانه ادرار را ذخیره می کند تا زمانی که با ادرار کردن از طریق مجرای ادرار، لوله ای که مثانه را به پوست متصل می کند، تخلیه شود. دهانه مجاری ادرار در آقایان در انتهای آلت تناسلی و در خانم ها بالای دهانه واژن قرار گرفته است.

کلیه ها یک جفت اندام به سایز مشت در پشت می باشند که فضولات مایع را از خون تصفیه نموده و به صورت ادرار از بدن خارج می نمایند.

کلیه ها سطوح بسیاری از مواد شیمیایی در بدن (سدیم، پتاسیم، کلسیم، فسفر و غیره) را متعادل می کنند و اسیدیته خون را بررسی می کنند. هورمون های ویژه ای هم در کلیه ها ساخته می گردند.

این هورمون ها به کنترل فشار خون، افزایش تولید گلبول های قرمز و کمک به ساخت استخوان های قوی کمک می کنند.

ادرار عادی هیچ باکتری در خودش نداشته و جریان یک طرفه به پیشگیری از عفونت کمک می نماید. با این حال، باکتری ها ممکن است از طریق مجرای ادرار وارد ادرار شده و به مثانه بروند.

بیشتر بخوانید: درمان بیماری های اورولوژی 

علائم عفونت ادراری

هنگامی که شما عفونت ادراری دارید، پوشش مثانه و مجرای ادرار قرمز و تحریک می شود، درست مانند گلوی شما در هنگام سرماخوردگی. این سوزش می‌تواند باعث درد در ناحیه زیر شکم یا لگن و حتی کمر شود و معمولاً باعث می‌شود که بیشتر اوقات ادرار کنید.

سوزش یا درد هنگام ادرار کردن شایع ترین علامت است. حتی ممکن است احساس نیاز شدید یا نیاز به ادرار داشته باشید اما فقط چند قطره از آن خارج شوید.

این به این دلیل است که مثانه به قدری تحریک شده است که حتی زمانی که ادرار زیادی در مثانه خود ندارید، احساس می کنید مجبور به ادرار کردن هستید.

گاهی ممکن است کنترل خود را از دست بدهید و ادرار نشت کند. همینطور امکان دارد متوجه گردید که ادرار شما بوی بدی داشته و کدر می باشد.

عفونت های کلیه اغلب باعث تب و درد در قسمت بالای کمر می شوند معمولاً در یک طرف یا طرف دیگر. عفونت های کلیه نیز اغلب ممکن است باعث تهوع و استفراغ شوند.

این عفونت‌ها باید فوراً درمان شوند، زیرا عفونت کلیه می‌تواند به جریان خون سرایت کند و باعث یک مشکل سلامتی شود.

علل عفونت ادراری

تعداد زیادی باکتری در ناحیه اطراف واژن و راست روده و همچنین روی پوست شما زندگی می کنند. باکتری ها ممکن است از مجرای ادرار وارد ادرار شده و به مثانه بروند.

آنها حتی ممکن است تا کلیه حرکت کنند. اما مهم نیست که چقدر آنها پیش می روند، باکتری های موجود در دستگاه ادراری می توانند مشکلاتی ایجاد کنند.

همانطور که برخی افراد بیشتر در معرض سرماخوردگی هستند، برخی افراد نیز بیشتر مستعد ابتلا به عفونت ادراری هستند. زنان زیادتر از مردان به عفونت ادراری مبتلا میگردند، چون مجرای ادرار زنان کوتاه‌تر از مردان می باشد، بر همین اساس باکتری‌ها جهت رسیدن به مثانه مسافت کمتری خواهند داشت.

برخی از عواملی که می توانند به شانس شما برای ابتلا به عفونت ادراری اضافه کنند عبارتند از:

بیشتر بخوانید: مرکز اورولوژی در کرج 

عوامل عفونت ادراری

زنانی که یائسگی را پشت سر گذاشته‌اند، تغییراتی در پوشش واژن دارند و محافظتی را که استروژن در برابر عفونت‌های ادراری ایجاد می‌کند، از دست می‌دهند.

برخی از زنان از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به عفونت های ادراری هستند و مجاری ادراری دارند که چسبیدن باکتری ها به آنها را آسان تر می کند. آمیزش جنسی همچنین می تواند بر تعداد دفعات ابتلا به عفونت ادراری تأثیر بگذارد.

کنترل تولد نوزاد

همچنین مشخص شده است که زنانی که از دیافراگم استفاده می کنند در مقایسه با زنانی که از سایر اشکال پیشگیری از بارداری استفاده می کنند، در معرض خطر بیشتری برای عفونت ادراری قرار دارند. استفاده از کاندوم با فوم اسپرم کش نیز با خطر بیشتر UTI در زنان مرتبط است.

آناتومی غیر طبیعی

اگر دستگاه ادراری شما ناهنجاری داشته باشد یا اخیراً دستگاهی (مانند لوله کاتتر برای تخلیه مایع از مثانه) در آن قرار داده شده باشد، احتمال بیشتری دارد که به عفونت ادراری مبتلا شوید. اگر به دلیل نوعی انسداد قادر به ادرار کردن طبیعی نباشید، احتمال عفونت ادراری نیز افزایش می یابد.

ناهنجاری های تشریحی در دستگاه ادراری نیز ممکن است منجر به UTI شود. این ناهنجاری ها اغلب در کودکان در سنین پایین دیده می شوند اما هنوز هم در بزرگسالان قابل مشاهده هستند.

ممکن است ناهنجاری‌های ساختاری مانند خروجی‌هایی به نام دیورتیکول وجود داشته باشد که باکتری‌ها را در مثانه یا مجرای ادرار نگه می‌دارد، یا حتی انسدادهایی مانند بزرگ شدن مثانه که بدن را از تخلیه تمام ادرار از مثانه باز می‌دارد.

بیشتر بخوانید: هیپرپلازی خوش‌ خیم پروستات

سیستم ایمنی

مسائلی مانند دیابت (قند خون بالا) نیز افراد را در معرض خطر ابتلا به UTI قرار می دهد زیرا بدن قادر به مبارزه با میکروب ها نیز نیست.

آیا می توان از عفونت ادراری پیشگیری کرد؟

اقداماتی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از UTI انجام دهید:

  • انواع خاصی از پیشگیری از بارداری، مانند فوم اسپرم کش و دیافراگم، برای افزایش خطر عفونت ادراری در زنان شناخته شده است. در مورد سایر انواع کنترل بارداری با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید.
  • مایعات فراوان بنوشید (تقریباً 2 لیتر در روز) تا به خوبی هیدراته بمانید.
  • در مواقع لزوم ادرار کردن را به تعویق نیندازید و برای اتمام آن عجله نکنید. نگه داشتن ادرار و تخلیه نکردن کامل مثانه می تواند خطر ابتلا به UTI را افزایش دهد.
  • قرص های کرن بری ممکن است به پیشگیری از UTI کمک کنند.

بیشتر بخوانید: نعوظ دردناک 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اینستاگرام: دکتر ناصر بخت

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 


  • درمان بی اختیاری ادرار
  • درمان عفونت ادراری
  • درمان عفونت ادراری در کرج
  • اورولوژی در کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو