خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان سنگ ادراری - وازکتومی سرپایی در کرج - درمان ناباروری در کرج - درمان سرطان پروستات در کرج - درمان بی اختیاری ادرار
درمان سنگ ادراری

ما در این مقاله به مبحث درمان سنگ ادراری می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

سنگ های ادراری و شیوه های جلوگیری و درمان آنها

سنگ‌ های سیستم ادراری از جنس مواد درون ادرار شکل گرفته اند و مکان ایجاد آن‌ ها هم امکان دارد هر جایی از مجرای کلیه تا مثانه را شامل گردد.

منشا شکل گیری این سنگ‌ ها در نتیجه‌ ی کارکرد کلیه میباشد که خون را تصفیه کرده و مواد زائد آن را جدا و دفع می نماید.

بعضی اوقات به علت نقص در سیستم دفعی بدن این مواد زائد به طور صحیح دفع نگردیده و جمع شدن آن ها سنگ‌ های کلیوی را خواهند ساخت.

سنگ‌ های کلیه در مردان ۳ برابر زنان احتمال شکل گیری دارند. جنس و نوع سنگ‌ های کلیه تفاوت دارد ولی اغلب آنها از جنس کلسیم می باشند.

بعضی از این سنگ های کلسیمی به علت زیاد بودن مقدار ماده‌ ای به نام اگزالات شکل می گیرند که میل ترکیبی زیادی با کلسیم داشته و به سادگی سنگ کلیه را ایجاد می نماید.

سنگ‌ های سیستم ادراری اغلب در مردان بالای 50 سال رایج می باشد و رایج ترین علائم آن تغییرات رنگ ادرار و درد در زمان ادرار نمودن را شامل می گردد.

همینطور وجود خون در ادرار هم قادر است به علت سنگ های سیستم ادراری باشد.

درمان سنگ ادراری - وازکتومی سرپایی در کرج - درمان ناباروری در کرج - درمان سرطان پروستات در کرج - درمان بی اختیاری ادرار

بیشتر بخوانید: دفع سنگ کلیه 

اجزای دستگاه ادراری

دستگاه ادراری از 5 قسمت اصلی شکل گرفته است که عبارتند از:

1- کلیه ها

کلیه ها که اساسی ترین جزء سیستم ادراری در هر شخص هستند؛ وظیفه تولید کردن ادرار را دارند.

2- لگنچه

لگنچه که ادار بعد از تولید شدن وارد آن خواهد شد و مکان ایجاد بیشتر سنگ های ادراری می باشد. سنگ های لگنچه به طور معمول سبب ایجاد درد نمی گردند مگر اینکه راه لگنچه را دچار انسداد کنند.

3- میزنای یا حالب

میزنای یا حالب که ادرار را از لگنچه به مثانه انتقال می دهد.

در صورتی که سنگ از لگنچه وارد حالب گردد، درد زیادی در پهلو و شکم بیمار به وجود می آید که گاه به همراه تهوع، استفراغ، سوزش ادرار و در مردان درد بیضه میباشد.

4- مثانه

مثانه که مکان ذخیره ادرار قبل از دفع می باشد.

در صورتی که بنا به عللی مانند بزرگ گردیدن پروستات، تنگ شدن مجرای ادرار یا مثانه عصبی تخلیه مثانه دچار ایراد گردد شخص مستعد سنگ مثانه می شود.

بیشتر بخوانید: هماچوری 

5- مجرای ادرار

مجرای ادرار که ادرار را از مثانه به بیرون انتقال می دهد. سنگ کلیه یا مثانه امکان دارد در زمان دفع در مجرای ادرار گیر نموده و باعث بند آمدن ادرار گردد.

یکی از اساسی ترین مکان های ایجاد سنگ در سیستم ادراری، کلیه ها می باشند.

سنگ کلیه عارضه رایجی میباشد که اغلب افراد را درگیر می کند و برای درمان آن احتیاج به اقداماتی است که تشخیص آن بر عهده پزشک میباشد.

گونه های سنگ‌ های سیستم ادراری

سنگ‌ های کلسیمی:

همان گونه که اشاره نمودیم اغلب سنگ‌ های مجاری ادراری از جنس سنگ‌ های کلسیمی هستند و ساختار آن ها اگزالات کلسیم می باشد.

اگزالات در اسفناج، ریواس، قهوه، شکلات و گوجه‌فرنگی موجود است.

بقیه ی علل ایجاد سنگ کلسیمی شامل حجم کم ادرار، زیاد بودن غلظت کلسیم در ادرار، زیاد بودن غلظت اگزالات در ادرار، زیاد شدن سطح اسیداکریک خون شخص، زیاد بودن مقدار هورمون‌ های پارانیروئیدی، عمل های جراحی‌ چاقی، بیماری‌ ها و مشکل های کلیه، بیماری‌ های التهابی روده‌ و … اشاره نمود.

سنگ‌ های اسیداوریکی:

علت ایجاد این نوع سنگ‌ ها زیاد بودن مقدار اسیداوریک در ادرار می باشد و در نتیجه‌ ی کم‌ آبی بدن به وجود می آید.

برای مثال موقعی که در یک روز گرم شخص فعالیت زیادی انجام می‌ دهد و یا زمان تب‌ کردن، احتمال شکل گیری این نوع سنگ‌ ها افزایش می یابد.

در اشخاص مبتلا به بیماری نقرس هم این سنگ ها به شکل فراوانی مشاهده میگردند.

صدف، ماهی، گوشت و قارچ از قبیل مواد غذایی می باشند که احتمال ایجاد این نوع سنگ‌ ها را بالا می برد.

سنگ‌ های استراوایتی:

این گونه سنگ‌ ها در اشخاصی که برای مدت زیاید از سوند مثانه استفاده می نمایند رایج تر می باشد.

این گونه سنگ‌ ها که سنگ‌های ناشی از عفونت هم نامیده می شوند به دنبال عفونت به وجود می آیند و حاوی منیزیوم آمونیوم فسفات و کلسیم فسفات می باشند و در زنان شیوع زیادتری در مقایسه با مردان دارند.

به علت اینکه مقدار بروز عفونت در حال حاضر شدیدا کم شده است، بروز این نوع سنگ هم کم می شود.

سنگ‌ های سیستئنی:

این مدل سنگ‌ ها که خیلی کم به وجود می آیند در بعضی بیماری‌ هایی که کلیه‌ ها به صورت مادرزادی به علت نقص کارکرد، یک ماده‌ به نام سیتین را زیادتر از حد دفع می نمایند ایجاد می گردد.

در این حالت عملا مهارکننده‌ ای برای پیشگیری از ایجاد سنگ موجود نیست و توصیه‌ ی اصلی برای جلوگیری، مصرف بیشتر از اندازه ی مایعات میباشد.

بیشتر بخوانید: بیماری های آمیزشی 

سنگ‌ های دارویی:

بعضی از داروها هم اگر بیش از حد مصرف گردند یا کلیه‌ ها توان کافی جهت دفع آنها را نداشته‌ باشند، قادر هستند در سیستم ادراری سنگ ایجاد نمایند.

از قبیل این داروها می شود به ویتامین‌ های دی و ث، مکمل‌ های کلسیمی، داروی مسهل، بعضی داروهای ضد صرع مثل استازولامید و توپیرامات و بعضی داروهای خلط‌ آور مثل تریامترن، سولفادیازین، آفدیرین و سودوآفدیرین اشاره نمود.

روش های جلوگیری از ایجاد سنگ های سیستم ادراری

بهترین روش جلوگیری از ایجاد این گونه سنگ‌ ها، نوشیدن مایعات زیاد می باشد. آبمیوه‌ های دارای سیترات هم خطر ایجاد سنگ‌ های سیستم ادراری را کم می کنند.

مطالعات اخیر نشان دهنده ی این است که که آب پرتقال بیشتر از آب هر میوه‌ای در جلوگیری از تشکیل سنگ سیستم ادراری تاثیر دارد.

درمان سنگ ادراری - وازکتومی سرپایی در کرج - درمان ناباروری در کرج - درمان سرطان پروستات در کرج - درمان بی اختیاری ادرار

بیشتر بخوانید: علائم و روش های درمان سرطان حالب

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی ، لیزر سنگ کلیه ، جراحی زیبایی مردان در کرج ، انجام نوار مثانه ، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی ، شاک ویو پروستات ، وازکتومی سرپایی در کرج ، درمان ناباروری در کرج ، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار ، سیستوسکوپی فلکسیبل ، درمان عفونت تناسلی و ادراری ، جراحی ترمیمی تناسلی ، بیماری جنسی و درمان زگیل تناسلی و درمان ناباروری در کرج درمان سرطان پروستات -درمان ناتوانی جنسی – وازکتومی سرپایی در کرج …. در جهانشهر کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو