خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

جراحی اسلینگ مجرای ادرار
جراحی اسلینگ مجرای ادرار

ما در این مقاله به مبحث جراحی اسلینگ مجرای ادرار می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

Contents

جراحی اسلینگ مجرای ادرار

بی اختیاری ادرار استرسی (SUI) در زنان به صورت نشت غیر ارادی ادرار در حین فعالیت (مانند ورزش)، سرفه یا عطسه، خنده، راه رفتن سریع، پریدن و غیره تعریف می شود. این وضعیت تأثیر بسیار منفی بر کیفیت زندگی افراد دارد. زنان، زیرا نه تنها جنبه پزشکی، بلکه جنبه اجتماعی نیز دارد. یکی از رایج ترین درمان های این بیماری، جراحی اسلینگ مجرای ادرار است که امروزه پزشکان از آن به عنوان راه حلی طولانی مدت برای درمان بی اختیاری شدید یا مداوم ادرار استفاده می کنند. در این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد اسلینگ مجرای ادرار و نحوه انجام آن بیشتر بدانید.

اسلینگ مجرای ادرار چیست؟

جراحی اسلینگ مجرای ادرار یکی از موثرترین روش ها برای درمان بی اختیاری استرسی ادرار است. در این روش برای حمایت از مجرای ادرار (لوله ای که ادرار را از مثانه خارج می کند)، زنجیره یا حلقه ای در اطراف آن قرار می گیرد تا به حفظ ادرار کمک کند. زنجیر به دیواره شکم (ناحیه شکم) متصل می شود.

این تسمه ها از بافت ها، ماهیچه ها، رباط ها یا تاندون هایی ساخته شده اند که از بدن خود بیمار یا از حیواناتی مانند خوک گرفته شده است. آنها همچنین ممکن است از مواد مصنوعی مانند پلاستیک سازگار با بافت بدن یا پلیمرهای جاذب که در طول زمان تجزیه می شوند ساخته شوند.

بیشتر بخوانید: علائم و دلایل زگیل تناسلی

اسلینگ مجرای ادرار انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

1. میدورترال (mid urethral sling)

متداول ترین نوع جراحی برای درمان SUI، اسلینگ میدورترال هست. در این روش یک زنجیره باریک از مش مصنوعی در زیر مجرای ادرار قرار می گیرد و به عنوان تکیه گاه مجرای ادرار و گردن مثانه عمل می کند.

مزیت ها و خطرات جراحی اسلینگ میدورترال چیست؟

 • این یک روش سرپایی است و مدت آن معمولا کمتر از 30 دقیقه است. در بیشتر موارد، بیمار در همان روز مرخص می شود.
 • زمان بهبودی این روش سریع تر از سایر روش های درمان بی اختیاری ادرار استرسی است.
 • استفاده از مش مصنوعی خطر فرسایش مش از طریق بافت واژن کم (کمتر از 5٪) دارد.
 • اگر توری فرسایش یابد، درد طولانی مدت، عفونت و درد در حین مقاربت رخ می دهد و ممکن است برای اصلاح مشکل نیاز به جراحی بیشتری باشد.
 • صدمات احتمالی به مثانه یا سایر اندام‌ های لگن ممکن است توسط ابزار در حین عمل ایجاد شود که در طی عمل‌ های اسلینگ رتروپوبیک شایع‌ تر است.
 • این روش برای زنانی که قصد بارداری در آینده را دارند مناسب نیست.

2. زنجیر سنتی

در این نوع جراحی، باند از بافت بدن بیمار (پایین شکم یا ران) گرفته می شود و با ایجاد دو تونل در دو طرف واژن، زنجیره در پشت استخوان شرمگاهی و زیر مجرای ادرار قرار می گیرد و آن را بالا می برد. سپس از طریق یک برش در شکم، انتهای این زنجیره در جای خود بخیه می شود.

مزایا و خطرات جراحی اسلینگ سنتی چیست؟

 • زمان نقاهت در این نوع جراحی بیشتر از نوع دیگر است.
 • معمولاً بعد از این جراحی باید چند روز در بیمارستان بمانید.
 • این نوع جراحی ممکن است خطراتی مانند عفونت های دستگاه ادراری (UTIs)، مشکل در ادرار کردن، و بی اختیاری جدید یا مداوم را به همراه داشته باشد.

جراحی اسلینگ مجرای ادرار چگونه صورت می گیرد؟

در اکثر موارد زنان بیشتر از مردان دچار بی اختیاری ادرار استرسی می شوند که جراح یکی از سه روش زیر را برای زنان انجام می دهد که هر کدام حدود 30 دقیقه زمان می برد.

بیشتر بخوانید: صندلی مگنت

جراحی اسلینگ در زنان:

روش رتروپوبیک

این روش به نام نوار واژینال بدون تنش یا روش TVT نیز شناخته می شود. در این روش جراح یک برش کوچک در داخل واژن (زیر مجرای ادرار) و دو برش کوچک در بالای استخوان شرمگاهی ایجاد می کند. این برش‌ها به اندازه کافی بزرگ هستند که به اندازه یک سوزن قرار بگیرند. پس از آن پزشک با کمک سوزن زنجیره را زیر مجرای ادرار و پشت استخوان شرمگاهی قرار می دهد. سپس با استفاده از چسب یا بخیه های پوستی که جذب بدن می شود، برش ها را می بندد.

روش ترانس انسداد

جراح برش‌ های کوچکی در واژن، زیر مجرای ادرار و یک برش در هر طرف لابیا (چین‌های پوست در دو طرف واژن) ایجاد می‌کند و سپس زنجیر را زیر مجرای ادرار قرار می‌دهد.

روش مینی تک برش

جراح یک برش کوچک در واژن ایجاد می کند و زنجیر را در آن قرار می دهد.

جراحی اسلینگ در مردان

مردان نیز ممکن است مجبور به جراحی اسلینگ شوند. در این روش، جراح برش کوچکی بین کیسه بیضه و مقعد ایجاد می کند و نوار را در اطراف قسمتی از پیاز مجرای ادرار (انتهای بزرگ شده مجرای ادرار در مردان) قرار می دهد. این امر باعث فشرده شدن و بالا آمدن مجرای ادرار می شود و از نشت ادرار جلوگیری می کند.

بیشتر بخوانید: بیماری BPH

بعد از جراحی چه انتظاری باید داشت؟

معمولاً چند ساعت پس از جراحی از بیمار خواسته می شود تا ادرار کند تا مثانه، مجرای ادرار و پاسخ بدن به جراحی بررسی شود. در صورت عدم امکان تخلیه مثانه، پزشک یک لوله نازک و قابل انعطاف (کاتتر) را برای مدت کوتاهی از طریق مجرای ادرار وارد مثانه می کند تا بیمار بتواند تا زمان بهبودی کامل مثانه خود را به راحتی تخلیه کند.

با توجه به نوع عمل، برخی از افراد ممکن است در همان روز مرخص شوند و برخی نیاز به بستری شدن در بیمارستان برای چند روز داشته باشند. دوره نقاهت این عمل معمولاً 2 تا 6 هفته طول می کشد و مهم است که پس از عمل از بلند کردن اجسام سنگین و فعالیت های سنگین خودداری شود.

میزان درد برای هر فرد متفاوت خواهد بود و به وضعیت جسمانی بیمار، پاسخ بدن به درد و نوع عمل بستگی دارد. پس از عمل ممکن است کمی درد در محل برش و مقدار کمی گرفتگی در ناحیه شکم ظاهر شود که پزشک در مواردی برای رفع این عوارض مسکن تجویز می کند. اما توجه داشته باشید که از هیچ دارویی بدون تجویز پزشک استفاده نکنید.

در بیشتر موارد ممکن است بیمار پس از عمل دچار یبوست شود که برای پیشگیری از آن توصیه می شود موارد زیر را مد نظر قرار دهد:

 • مصرف غذاهای پر فیبر مانند میوه ها، سبزیجات، حبوبات و غلات کامل را در نظر بگیرید.
 • نوشیدن مایعات زیاد بسیار موثر خواهد بود.
 • با نظر پزشک از مکمل های فیبر مانند سیتروسل یا موسیل استفاده کنید.
 • هنگام مدفوع مقعد خود را فشار ندهید.

چرا این جراحی انجام می شود؟

این عمل در زنان با هدف درمان بی اختیاری استرسی ادرار و در شرایط زیر استفاده می شود:

 1. وجود مشکلات اسفنکتر
 2. افتادگی خروجی مثانه یا گردن مثانه
 3. در صورت انجام جراحی های ناموفق قبلی

این روش چگونه کار می کند؟

جراحی اسلینگ یکی از موثرترین جراحی ها برای درمان بی اختیاری استرسی ادرار در زنان است. طبق بررسی های انجام شده می توان گفت از هر 10 نفر 8 نفر پس از این جراحی بهبود یافته اند.

بیشتر بخوانید: صندلی مگنت تراپی

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اینستاگرام: دکتر ناصر بخت

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 


 • مرکز اورولوژی در کرج
 • درمان بی اختیاری ادرار در کرج
 • دستگاه صندلی مگنت تراپی
 • اورولوژی در کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو