خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

انواع سرطان پروستات - جراحی تناسلی مردان در کرج - اورولوژی در کرج - مرکز اورولوژی در کرج - درمان بیماری های جنسی در کرج
انواع سرطان پروستات

ما در این مقاله به مبحث انواع سرطان پروستات می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

انواع سرطان پروستات

سرطان پروستات از سلول های پروستات آغاز می گردد. پروستات  غده کوچکی است که درست در زیر مثانه و جلوی راست روده (مسیر پشتی) قرار دارد.

سرطان پروستات انواع مختلفی دارد

 • سرطان اولیه پروستات  (یا سرطان پروستات موضعی) – سرطان فقط در داخل غده پروستات است.
 • سرطان پروستات پیشرفته محلی – سرطان از طریق کپسول اطراف غده پروستات گسترش یافته و ممکن است شروع به گسترش به بافت یا اندام های نزدیک کرده باشد.
 • سرطان پیشرفته پروستات (یا سرطان پروستات متاستاتیک) – سرطان به سایر قسمت های بدن مانند استخوان ها گسترش یافته است.

انواع سرطان پروستات - جراحی تناسلی مردان در کرج - اورولوژی در کرج - مرکز اورولوژی در کرج - درمان بیماری های جنسی در کرج

بیشتر بخوانید: تشخیص اختلال نعوظ در کرج

علائم سرطان پروستات

علائم سرطان پروستات تنها زمانی اتفاق می‌افتد که سرطان به اندازه‌ای بزرگ باشد که بر لوله‌ای که ادرار را از مثانه ( مجرای ادرار ) می‌برد فشار بیاورد. اگر سرطان در مراحل اولیه باشد ممکن است هیچ علامتی ایجاد نکند.

غده پروستات همچنین می تواند به دلیل یک بیماری پروستات  به نام هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) بزرگ شود که غیر سرطانی است.

علائم بیماری های خوش خیم (غیر سرطانی) پروستات و سرطان پروستات مشابه هستند. آنها می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • نیاز به ادرار کردن بیشتر از حد معمول، به خصوص در شب
 • مشکل در ادرار کردن – برای مثال، جریان ضعیف یا مجبور به زور زدن برای شروع ادرار کردن
 • حس می نمائید که مثانه خودتان را به صورت کامل تخلیه ننموده اید
 • نیاز فوری به ادرار کردن
 • خون در ادرار یا منی شما
 • به ندرت، درد هنگام ادرار کردن یا انزال.

اگر هر یک از این علائم را دارید، مهم است که آنها را توسط پزشک خود بررسی کنید. پزشک عمومی شما می تواند آزمایشاتی را انجام دهد (به تشخیص سرطان پروستات در زیر مراجعه کنید) تا متوجه شود که آیا نیاز به ارجاع به یک پزشک متخصص دارید یا خیر.

اگر سرطان پروستات گسترش یابد، معمولاً به استخوان ها می رود. ممکن است باعث درد در استخوان‌ها، مانند کمر شود. این سرطان پیشرفته پروستات  (یا سرطان پروستات متاستاتیک) نامیده می شود.

عوامل خطر سرطان پروستات

برخی موارد به نام عوامل خطر ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهد. همچنین احتمال ابتلا به آن در سنین پایین‌تر بیشتر است. داشتن سابقه خانوادگی قوی سرطان پروستات نیز یک عامل خطر است.

بیشتر بخوانید: درمان بیماری های اورولوژی 

تشخیص سرطان پروستات

معمولاً با مراجعه به پزشک عمومی برای بررسی علائم شروع می‌کنید. پزشک عمومی شما معمولاً آزمایشاتی را ترتیب می دهد. اولین آزمایشاتی که برای تشخیص سرطان پروستات استفاده می شود عبارتند از:

 • در بیمارستان

  یک پزشک یا پرستار متخصص در مورد علائم شما و سایر شرایط پزشکی می پرسد. آنها بررسی می کنند که آیا شما عوامل خطر سرطان پروستات را دارید یا خیر.

  پزشک ممکن است معاینه رکتوم دیگری انجام دهد و آزمایش PSA دیگری را ترتیب دهد. آنها در مورد آزمایشات بیشتری که ممکن است انجام دهید با شما صحبت خواهند کرد. اینها امکان دارد شامل موردهای زیر باشد:

آزمایشات بیشتر پس از تشخیص

اینکه آیا آزمایشات بیشتری انجام می دهید به خطر رشد سریع سرطان بستگی دارد. پزشکان با بررسی سطح PSA، مرحله و درجه سرطان، خطر شما را بررسی می کنند.

برای کمک به تشخیص یا مرحله بندی سرطان پروستات، ممکن است آزمایش های مرحله بندی انجام دهید:

 • اسکن MRI (تصویربرداری تشدید مغناطیسی).
 • اسکن استخوان
 • یک سی تی اسکن
 • آزمایش خون بیشتر

بیشتر بخوانید: دلایل بیماری سرطان کلیه

 

مرحله بندی و درجه بندی سرطان پروستات

دانستن مرحله، درجه و گروه خطر سرطان به شما و پزشکتان کمک می کند تا در مورد بهترین درمان برای شما تصمیم بگیرید.

مرحله

مرحله سرطان پروستات اندازه و میزان گسترش آن را بر اساس نتایج آزمایش شما توصیف می کند. پزشکان اغلب از سیستم مرحله‌بندی TNM یا سیستم مرحله‌بندی عددی استفاده می‌کنند.

درجه

پزشک شما درجه را با توجه به اینکه چگونه سلول های سرطانی پروستات (از بیوپسی شما) در زیر میکروسکوپ به نظر می رسند، تعیین می کند.

این به آنها می گوید که سرطان با چه سرعتی ممکن است رشد یا گسترش یابد. پزشکان از ترکیب دو سیستم برای درجه بندی سرطان پروستات استفاده می کنند:

 • نمره گلیسون  – الگوی سلول‌ها را در بافت‌های پروستات بررسی می‌کند و آنها را از 1 تا 5 درجه‌بندی می‌کند. رایج‌ترین و بالاترین نمره‌ها برای دادن امتیاز گلیسون شما اضافه می‌شوند.
 • گروه درجه – بر اساس نمره گلیسون شما، سرطان را بین 1 تا 5 درجه بندی می کند.

گروه ریسک

سرطان پروستات نیز به گروه های خطر تقسیم می شود. گزینه های درمانی شما به گروه خطری که سرطان در آن قرار دارد بستگی دارد.

پزشک شما مرحله سرطان، سطح PSA و نمره گلیسون شما را بررسی می کند تا گروه خطر را تعیین کند. خطر ابتلا به سرطان پروستات را به 5 گروه مختلف تقسیم می کند.

انواع سرطان پروستات - جراحی تناسلی مردان در کرج - اورولوژی در کرج - مرکز اورولوژی در کرج - درمان بیماری های جنسی در کرج

درمان سرطان پروستات

تیمی از متخصصان برای بحث در مورد بهترین درمان ممکن برای شما ملاقات می کنند. این تیم چند رشته ای (MDT) نامیده می شود. درمان های مختلفی وجود دارد. درمان شما به موارد زیر بستگی دارد:

 • سلامت عمومی شما
 • سن شما
 • نمره گلیسون، درجه سرطان
 • مرحله سرطان
 • گروه خطر سرطان
 • ترجیحات شما

پزشک و پرستار شما در مورد موارد مختلفی که باید در تصمیم گیری های درمانی به آنها فکر کنید با شما صحبت خواهند کرد. آنها مزایا و معایب مختلف هر درمان را توضیح خواهند داد. سپس شما و پزشکتان می توانید بهترین درمان را برای خود انتخاب کنید.

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو