خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان بی اختیاری ادرار و مدفوع
درمان بی اختیاری ادرار و مدفوع

ما در این مقاله به مبحث درمان بی اختیاری ادرار و مدفوع می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

Contents

درمان بی اختیاری ادرار و مدفوع

بی اختیاری ادرار و مدفوع عارضه ای است که می تواند باعث رنجش و مشکلات اجتماعی در افراد مبتلا شود. درمان بی اختیاری ادرار با استفاده از روش های فیزیوتراپی و دستگاه بیوفیدبک به بهبود هر چه سریعتر این وضعیت کمک می کند.

بی اختیاری ادرار چیست؟

بی اختیاری ادرار در واقع ناتوانی برخی افراد در احتباس ادرار یا دفع ادرار ناخواسته است که به عنوان یک مشکل اجتماعی و بهداشتی شناخته می شود که اثرات زیادی بر کیفیت زندگی افراد می گذارد.

بیشتر بخوانید: درمان عفونت کلیه در کرج

ممکن است فرد را منزوی کند و باعث کاهش آمادگی جسمانی و قلبی عروقی، کاهش حرکات مورد نیاز و حتی کاهش امید به زندگی فرد شود. این افراد معمولا مضطرب و نگران هستند و زمانی که از خانه دور هستند آرام نیستند و ارتباط خود را با دیگران کاهش می دهند تا هیچکس از مشکل آنها آگاه نشود.

انواع بی اختیاری ادرار

 1. بی اختیاری ادرار اورژانسی
 2. بی اختیاری ادرار ترکیبی
 3. بی اختیاری انعکاسی غیر ارادی
 4. بی اختیاری سر ریز
 5. بی اختیاری ادرار استرسی

علل و دلایل بی اختیاری ادرار و مدفوع در مردان و زنان

عوامل مختلفی می تواند بر این موضوع تأثیر بگذارد و این عوامل می تواند بین زنان و مردان متفاوت باشد. اما شایع ترین علت بی اختیاری ادرار مربوط به ضعیف شدن عضلات کف لگن است.

عوامل دیگری که می تواند با بی اختیاری ادرار مرتبط باشد به شرح زیر است:

 • آسیب یا بیماری عصبی
 • افزایش سن
 • یائسگی می تواند سبب بی اختیاری ادرار یا تشدید آن بشود. به این ترتیب، کاهش سطح استروژن می تواند عضلات و بافت های کف لگن را که مسئول کنترل مثانه و نگه داشتن ادرار هستند، ضعیف کند.
 • جراحی پروستات
 • مصرف برخی داروها (مانند دیورتیک ها)
 • تجمع مدفوع در روده ها
 • عفونت دستگاه ادراری (مثانه)
 • سیگار کشیدن
 • شرایط فیزیکی موثر بر تحرک فرد (به عنوان مثال، ام اس و آرتریت)
 • چاقی
 • مصرف کافئین و مایعات
 • انجام فعالیت های ورزشی شدید
 • انجام فعالیت هایی که نیاز به بلند کردن اجسام سنگین و زور زدن دارند.

بیشتر بخوانید: عفونت زگیل تناسلی

امروزه می توان از روش های مختلفی برای درمان بی اختیاری ادرار در زنان و مردان استفاده کرد. در این راستا فیزیوتراپیست می تواند روش های لازم برای کنترل ادرار را به شما آموزش دهد. به این ترتیب بیمار می تواند با تقویت عضلات کف لگن با تمرینات حرکتی آموزش داده شده در جلسات فیزیوتراپی از ایجاد شرایط ناخواسته جلوگیری کند.

بیوفیدبک چیست؟

بیوفیدبک اطلاعاتی را در مورد واکنش هایی که در بدن اتفاق می افتد دریافت می کند و آن را به گونه ای ارائه می کند که بتوانید آن واکنش را ببینید یا بشنوید و درک کنید.

به عنوان مثال اندازه گیری فشار خون و ضربان قلب و مشاهده افزایش و کاهش آن بر روی صفحه نمایش دستگاه نمونه بسیار ساده ای از بیوفیدبک است که با استفاده از آن می توان ما را از واکنش بدن مانند ضربان قلب و فشار خون آگاه کرد.

در بیوفیدبک، اندازه‌ گیری‌ ها را می‌توان روی صفحه کامپیوتر نمایش داد یا به‌عنوان یک آهنگ شنید و برای یادگیری عملکردهای ظریف بدن و انقباض و آرامش عضلات استفاده کرد.

اهمیت و کاربرد بیوفیدبک برای بی اختیاری ادرار

تاثیر شگفت انگیز بیوفیدبک برای درمان بی اختیاری ادرار در مطالعات تحقیقاتی متعددی به اثبات رسیده است و می توان از آن برای کمک به زنان در یادگیری کنترل و تقویت عضلات کف لگن استفاده کرد.

عضلات کف لگن (PFM) مجموعه ای از عضلات هستند که نقش اصلی در کنترل مثانه دارند. ضعف یا اختلال در عملکرد عضلات کف لگن می تواند منجر به مشکلاتی در حمایت و کنترل مثانه و راست روده شود.

از آنجایی که ماهیچه های زیادی در کف لگن وجود دارد و شما نمی توانید انقباض عضلات کف لگن را مشاهده کنید، ممکن است نتوانید تمرینات تقویت عضلات کف لگن را که مربوط به کنترل ادرار است به درستی انجام دهید و تمریناتی که انجام می دهید بی فایده است و ممکن است مطمئن نباشید.

این که آیا تمرینات کف لگن را به درستی انجام می دهید یا خیر.

اینجاست که بیوفیدبک می تواند کمک زیادی به شما کند و ظرف چند جلسه آرامش را به شما بازگرداند. پس از چند جلسه درمان بیوفیدبک، زنان مبتلا به بی اختیاری ادرار می توانند میل به ادرار کردن و تکرار آن را کاهش دهند.

بیشتر بخوانید: درمان تنگی مجرای ادرار

بیوفیدبک مثانه چه مشکلاتی را درمان می کند؟

مشکلات مثانه که با بیوفیدبک قابل درمان هستند عبارتند از:

 • بی‌ اختیاری ادرار فوریتی (نیاز فوری به دفع ادرار که غیر قابل کنترل است.)
 • سندروم مثانه دردناک
 • تداوم زیاد (نیاز مداوم به دستشویی)
 • سیستیت بینابینی
 • احتباس ادرار ناشی از انقباض غیر عادی عضله لگن
 • بی‌ اختیاری استرسی (از دست دادن کنترل ادرار با فعالیت بدنی)

درمان کردن بی اختیاری مدفوع و ادرار با دستگاه بیوفیدبک

درمان بیوفیدبک با استفاده از فناوری به بیماران می آموزد که عملکردهای بدن خود را با ذهن خود کنترل کنند. این کار با استفاده از حسگرهای الکتریکی انجام می شود که به شما کمک می کند اطلاعاتی در مورد بدن خود به دست آورید و می توان از آنها برای نظارت بر ضربان قلب، تنش عضلانی و فشار خون استفاده کرد.

این نوع درمان به شما کمک می کند یاد بگیرید که چگونه فعالیت عضلات خاصی را در بدن خود سرکوب کنید که به جلوگیری از بی اختیاری ادرار و مدفوع کمک می کند.

بیشتر بخوانید: درمان با صندلی مگنت تراپی

بیوفیدبک برای بی اختیاری ادرار چگونه انجام می شود؟

بیوفیدبک برای بی اختیاری ادرار با قرار دادن حسگرها بر روی بدن شما شروع می شود. در برخی موارد، سنسورهای کوچکی در نزدیکی مقعد قرار می گیرند. جایی که عضله لگن نزدیک به پوست است. سایر متخصصان ترجیح می دهند یک حسگر کوچک را در رکتوم یا واژن قرار دهند. همچنین سنسورهایی به شکم متصل می شوند تا فشار ناشی از شکم بر روی لگن را بررسی کنند.

پس از قرار گرفتن حسگرها، شروع به منقبض کردن عضلات کف لگن و شل کردن عضلات شکم می‌کنید. با یادگیری این موضوع می توانید بی اختیاری خود را کنترل کنید.

این حسگرها از طریق بازخوردی که روی مانیتور کامپیوتر می بینید یا صداهایی که می شنوید به شما می گویند که آیا عضلات خود را به درستی منقبض کرده اید یا نه. الکترومیوگرافی (EMG) در بیوفیدبک بی اختیاری ادرار استفاده می شود.

از طریق آن میزان فعالیت الکتریکی در عضله لگن اندازه گیری می شود و برای تقویت عضلات به مراجعین بازخورد داده می شود تا آنها یاد بگیرند که از عضلات خود به خوبی استفاده کنند. همچنین به یادگیری بهتر تمرینات تقویت عضلات برای حداکثر ریکاوری کمک می کند.

با قوی‌ تر شدن عضلات، بیماران از ماهیچه‌ های خود به درستی استفاده می‌ کنند و در نتیجه در مهار ادرار موفق‌ تر خواهند بود و در صورت احتیاج می‌توانند ادرار خود را کنترل نمایند تا به توالت برسند.

بیشتر بخوانید: بیماری زگیل تناسلی

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اینستاگرام: دکتر ناصر بخت

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 


 • اورولوژی در کرج
 • درمان بی اختیاری ادرار در کرج
 • شاک ویو نعوظ در کرج
 • لیزر سنگ کلیه در کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو