خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان عدم نزول بیضه ها - وازکتومی سرپایی در کرج - درمان ناباروری - درمان سرطان پروستات - درمان بی اختیاری ادرار
درمان عدم نزول بیضه ها

ما در این مقاله به مبحث درمان عدم نزول بیضه ها می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

درمان عدم نزول بیضه ها

اغلب اشخاص مبتلا به این بیماری، دارای بیضه‌های نزول ننموده اند، ولی در بعضی از آنها بیضه اصلا موجود نیست (به علت آژنزی یا آتروفی). این بیماری یک موضوع خیلی مهم در پسران می باشد و در نوزادانی که زودتر از اندازه ی طبیعی متولد می شوند شایع تر می باشد. کریپتورکیدیسم بدین معنا میباشد که بیضه‌ ها در درون حفره شکمی باقی بمانند زیرا در دوره ی جنینی بیضه ها در حفره شکمی شکل می گیرند اهمیت این بیماری از آن جهت می باشد که امکان دارد در صورت باقی ماندن دراز مدت بیضه ها در شکم حتی باعث بروز سرطان گردد، بر همین اساس این بیماری می بایست حتما پیگیری و درمان گردد. در این مقاله به جنبه های گوناگون این بیماری در کودکان می پردازیم.

درمان عدم نزول بیضه ها - وازکتومی سرپایی در کرج - درمان ناباروری - درمان سرطان پروستات - درمان بی اختیاری ادرار

بیشتر بخوانید: تشخیص عفونت ادراری 

کریپتورکیدیسم چیست؟

بیضه ها در درون یک کیسه پوستی به نام کیسه بیضه هستند. پیش از تولد پسران، بیضه های آنها در بخش پایین شکم هستند. درست پیش از تولد، بیضه ها به طرف پایین به درون کیسه بیضه حرکت می نمایند. در صورتی که این اتفاق رخ ندهد، پزشکان این مشکل را بیضه نزول ننموده یا «کریپتورکیدیسم» نامیده خواهد شد که امکان دارد برای یک یا هر دو بیضه رخ ندهد.

بیضه های کریپتورکید امکان دارد بعضی مواقع اصلا وجود نداشته باشند یا اینکه هستند اما نزول ننموده باشند. بیضه غایب یعنی حالتی که بیضه کلا موجود نیست امکان دارد به علت آژنزی یا آتروفی ثانویه به اختلال عروق درون  رحمی باشد (به طور مثال، پیچ خوردن بیضه پیش از تولد)، همینطور به عنوان “سندرم ناپدید گشتن بیضه” یا سندرم رگرسیون بیضه شناخته می گردد. پسرهایی که هر دو بیضه‌ در آنها موجود نیست، آنورکی یا anorchia دارند.

بیضه های نزول ننموده حالتی می باشد که در مسیر عادی نزول خود به درون کیسه بیضه توقف می نمایند. آنها امکان دارد در حفره شکمی باقی بمانند یا امکان دارد در کانال اینگوینال (درون کانالی) یا دقیقا خارج از حلقه خارجی (سوپراسکروتال) لمس کردنی باشند.

علائم

معمولا، پسرهایی که بیضه نزول ننموده دارند، هیچ نشانه ای از درد یا ناراحتی ندارند. در این کودکان امکان دارد کیسه بیضه کوچکتر از اندازه ی طبیعی باشد یا کاملا رشد ننموده باشد. نشانه ی اصلی کریپتورکیدیسم این می باشد که یک بیضه یا هر دو در کیسه بیضه موجود نیست. همان گونه که بیان شد، کریپتورکیدیسم هیچ ایرادی در دفع ادرار کودک ایجاد نمی نمایند و هیچ دردی به وجود نمی آورند، مگر اینکه بند ناف وصل شده به بیضه (طناب اسپرماتیک) دچار پیچ خوردگی شده باشد.

بیشتر بخوانید: عفونت قارچی در مردان

تشخیص کریپتورکیدیسم چگونه است؟

تشخیص کریپتورکیدیسم به شکل زیر می باشد:

 • معاینه ی فیزیکی: در این شیوه پزشک کیسه بیضه و بقیه ی بخش های مورد نظر را لمس می نماید و به معاینه مشغول می شود.
 • شیوه های تصویربرداری (سونوگرافی و MRI): سونوگرافی کاملا قادر است مکان بیضه های غیر قابل لمس را بیابد، ولی شیوه ی جراحی برای یافتن بیضه ها حساسیت و اختصاصیت بهتری در مقایسه با سونوگرافی جهت تشخیص بیضه نزول ننموده دارد.

درمان بیضه نزول نکرده چگونه است؟

درمان بیضه نزول ننموده به نشانه ها، سن و سلامت عمومی کودک وابسته است. همینطور به شدت این شرایط وابسته است. در اغلب موارد، بیضه ها تا ۳ ماهگی خود به خود به درون کیسه بیضه فرو خواهند رفت. به طور معمول بیضه ها در سن ۶ ماهگی بدون هیچ نوع درمانی وارد کیسه بیضه می گردند. در سایر موارد، امکان دارد احتیاج به درمان باشد؟

 • عمل جراحی. بیضه نزول ننموده امکان دارد با جراحی به درون کیسه بیضه انتقال یابند. اغلب میان سنین ۶ تا ۱۸ ماهگی انجام گرفته و برای اغلب کودکان نتیجه خواهد داد.
 • هورمون درمانی. بعضی هورمون ها امکان دارد بدن را تحریک به تولید تستوسترون نمایند. این به بیضه ها کمک می نماید تا به درون کیسه بیضه فرو بروند. این درمان تنها در بعضی موارد استفاده می گردد.

درمان خانگی بیضه نزول ننموده چیست؟

درمان خانگی برای این بیماری موجود نیست، و حتما می بایست به پزشک مراجعه گردد. شیوه ی جراحی هم بهترین روش درمان بیضه نزول ننموده می باشد که می بایست در وقت مناسب که به وسیله پزشک جراح معالج تعیین می گردد انجام شود.

بیشتر بخوانید: لیزر زگیل تناسلی در کلینیک 

عمل بیضه نزول ننموده چقدر طول خواهد کشید؟

این عمل با استفاده کردن از بیهوشی عمومی بدن انجام می شود. انجام دادن این عمل در هر کودک امکان دارد تفاوت داشته باشد زیرا بیضه در محل های گوناگونی قادر است قرار بگیرد ولی به شکل متوسط عمل حدود ۴۵ دقیقه یا نهایتا ۲ ساعت امکان دارد طول بکشد. جهت انجام عمل لاپاروسکوپی مورد استفاده قرار می گیرد.

مراقبت های پس از عمل بیضه نزول نکرده چه می باشد؟

بعد از جراحی بیضه نزول ننموده، کودک شما امکان دارد احساس ناراحتی نماید. کودک شما می بایست چند روز در گهواره یا تخت استراحت نماید. موقعی که کودک آماده به نظر می آید یا موقعی که پزشک شما بیان می کند دیگر مشکلی نیست، قادر است به فعالیت های عادی برگردد که به طور معمول ۲ یا ۳ روز به طول می انجامد. اطمینان حاصل کنید که کودک شما مایعات بسیاری می نوشد. به موارد زیر می بایست دقت گردد:

 • می بایست برای مدت ۲ هفته از ورزش و دوچرخه سواری خودداری نمود.
 • تلاش نمائید سطح فعالیت کودک خودتان را در این مدت پایین نگه داری کنید.
 • حمام یا دوش گرفتن از ۲ روز بعد از جراحی بیضه نزول ننموده خوب می باشد.
 • تا ۲ هفته پس از عمل شنا ممنوع می باشد
 • عوارض بعد از عمل کریپتورکیدیسم

عوارض پس از اتمام عمل قادر است موارد زیر باشد:

 • ورم (مقدار اندک طبیعی می باشد)
 • خونریزی (لکه های کوچک خون عادی می باشد)
 • تب ۳۸ درجه
 • قرمزی
 • درد و ورم
 • کودک خوب غذا نخورده یا نمی‌ آشامد، یا به صورت غیرعادی بی‌ قرار یا خسته می باشد
 • همان گونه که اشاره گردید کودک امکان دارد برای چند روز اندکی درد، ورم و کبودی در ناحیه کشاله ران را تجربه کند. ورم و کبودی با گذشت زمان از بین می رود. داروها به تسکین درد کمک می نمایند.

درمان عدم نزول بیضه ها - وازکتومی سرپایی در کرج - درمان ناباروری - درمان سرطان پروستات - درمان بی اختیاری ادرار

بیشتر بخوانید: روش های درمان ناباروری مردان 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی ، لیزر سنگ کلیه ، جراحی زیبایی مردان در کرج ، انجام نوار مثانه ، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی ، شاک ویو پروستات ، وازکتومی سرپایی در کرج ، درمان ناباروری در کرج ، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار ، سیستوسکوپی فلکسیبل ، درمان عفونت تناسلی و ادراری ، جراحی ترمیمی تناسلی ، بیماری جنسی و درمان زگیل تناسلی و درمان ناباروری در کرج درمان سرطان پروستات -درمان ناتوانی جنسی – وازکتومی سرپایی در کرج …. در جهانشهر کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو