خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

مهم‌ ترین علت ناباروری مردان
مهم‌ ترین علت ناباروری مردان

ما در این مقاله به مبحث مهم‌ ترین علت ناباروری مردان می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

مهم‌ ترین علت ناباروری مردان

ناباروری یک مشکل رایج در مردان است که علت آن را در بسیاری از موارد می توان یافت. حدود 15 درصد از زوج ها در دنیا با مشکلات ناباروری مواجه هستند و این آمار فقط مربوط به زنان نیست و امروزه دلایل ناباروری در زنان و مردان به طور جدی بررسی می شود.

اگر مشکلی در سلامت مرد وجود داشته باشد که شانس باروری همسرش را کاهش دهد، از آن به عنوان عامل ناباروری در مردان یاد می شود.

به خصوص اگر این عدم سلامت در دستگاه تناسلی و مربوط به زایمان باشد. هر رابطه جنسی لزوماً به حاملگی یک زن ختم نمی شود. بدن زن و مرد باید شرایط خاصی داشته باشد تا فرآیند تشکیل جنین به درستی انجام شود.

بیشتر بخوانید: عوامل خطر ناباروری مردان

در این بین، برخی از عوامل ساده یا پیچیده ممکن است مانع از تولید اسپرم برای بارور شدن تخمک شوند. به این ترتیب مرد با مشکل ناباروری مواجه می شود. با ما همراه باشید تا در این مقاله مهم ترین علت ناباروری مردان را بررسی کنیم.

ناباروری در مردان

مشکلی در دستگاه تناسلی مردان که از باردار شدن زن جلوگیری می کند، ناباروری مردانه نامیده می شود. اگر رابطه جنسی محافظت نشده بیش از یک سال ادامه یابد و زن همچنان باردار نشود، احتمال بروز مشکلات ناباروری در مردان یا زنان وجود دارد.

تحقیقات نشان داده است که حداقل نیمی از ناباروری ها ناشی از یک عامل مردانه است. به این ترتیب می توان گفت که حدود 10 درصد از مردان با ناتوانی در بارور کردن همسر خود دست و پنجه نرم می کنند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با پروستات

شایع ترین علل ناباروری در مردان چیست؟

قبل از بررسی علت این مشکل باید بدانیم کدام دسته از مردان بیشتر در معرض این مشکل هستند.

 • اضافه وزن و چاقی
 • اگر بالای 40 سال دارید
 • قرار گرفتن در معرض تشعشع
 • قرار گرفتن در معرض سموم محیطی مانند سرب، جیوه یا آفت کش ها
 • استفاده مداوم از تنباکو و الکل
 • مصرف برخی داروها مانند فلوتامید، سیپروترون، سایمتیدین، کتوکونازول
 • استفاده مداوم از سونا یا جکوزی (گرمای بیش از حد به بیضه ها آسیب می رساند)
 • افرادی که سابقه بیماری های مربوط به بیضه ها را دارند
 • قرار گرفتن در معرض تستوسترون

علل ناباروری مردان

علت ناباروری در مردان می تواند ناشی از عوامل بیولوژیکی و محیطی باشد.

در ادامه به بررسی مهم ترین علت ناباروری مردان می پردازیم:

1. اختلالات اسپرم

مهم ترین علت ناباروری در مردان را می توان به مشکلات مرتبط به تولید و رشد اسپرم نسبت داد.

در این مورد، اسپرم:

 • به درستی توسعه نمی یابد.
 • شکل عجیبی خواهد داشت.
 • در جهت درست حرکت نمی کند.
 • در مقادیر بسیار کم تولید می شود. (الیگواسپرمی)
 • اصلا تولید نمیشه (آزواسپرمی)

بسیاری از مردان با این ویژگی به دنیا می آیند. اما سبک زندگی صحیح می تواند مشکلات ناشی از تولید و رشد اسپرم را تا حدودی کاهش دهد. مصرف زیاد الکل و سیگار کشیدن به شدت بر اسپرم تاثیر می گذارد.

عوامل دیگری که می توانند منجر به تولید کم یا غیرطبیعی اسپرم شوند عبارتند از عفونت دوران کودکی (بیماری اوریون)، مشکلات کروموزومی (تستوسترون پایین)، بیماری های مزمن (نارسایی کلیه) و استفاده از برخی داروها.

از سوی دیگر، آسیب به دستگاه تناسلی مردان می تواند منجر به مشکلات تولید اسپرم شود. تحقیقات نشان داده است که از هر 10 مرد مبتلا به آزواسپرمی، 4 نفر در لوله های انتقال اسپرم مشکل دارند. این مشکلات بیشتر نوعی انسداد است که در اثر عفونت یا مادرزادی ایجاد می شود.

بیشتر بخوانید: علائم شایع اختلالات اورولوژی

2. انزال رتروگراد

در این حالت که علائم آن ناشی از کدر شدن ادرار و انزال خشک است، منی در بدن به عقب حرکت می کند. در واقع، منی به جای خارج شدن از آلت تناسلی مرد وارد مثانه می شود. در مشکل انزال رتروگراد، اعصاب و ماهیچه های مثانه در هنگام ارگاسم بسته نمی شوند.

در این مشکل منی دارای اسپرم سالم است اما به دلیل عدم حرکت در جهت صحیح باید آن را یکی از عوامل ناباروری مردان دانست. انزال رتروگراد معمولا با جراحی، دارو درمانی و درمان سیستم عصبی برطرف می شود.

3. انسداد

وقتی لوله های انتقال اسپرم مسدود شود، مرد با مشکل ناباروری مواجه می شود. عامل هایی مثل عفونت های مداوم، جراحی وازکتومی، نقص مادرزادی یا تورم و التهاب می تواند سبب انسداد آن ناحیه شود. در این حالت اسپرم توانایی خروج از بیضه و بدن در هنگام انزال را ندارد.

4. مشکلات هورمونی در ناباروری مردان

سطح هورمون های جنسی مردانه و تولید اسپرم توسط مجموعه ای از غدد و هورمون های آنها تنظیم می شود. اختلال در این روند را می توان علت ناباروری در مردان دانست. اما درصد کمی از ناباروری مردان منشا از مشکلات هورمونی هستند.

دلیل ناباروری مردان ناشی از مشکلات هورمونی عبارت اند از:

 • اختلال در تولید هورمون لوتئینی (LH) و هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) به وسیله ی هیپوفیز
 • کمبود تستوسترون
 • افزایش سطح هورمون پرولاکتین (10 تا 40 درصد مردان نابارور آن را دارند. افزایش این هورمون باعث کاهش تولید اسپرم، میل جنسی یا ناتوانی جنسی می شود).
 • پرکاری تیروئید
 • کم کاری غده تیروئید (باعث کاهش کیفیت اسپرم، تضعیف عملکرد بیضه و اختلال در میل جنسی می شود و تنها در 1 درصد از مردان نابارور دیده می شود).
 • هیپرپلازی مادرزادی آدرنال (باعث کاهش تعداد اسپرم و تحرک کم، افزایش تعداد اسپرم های نابالغ می شود. این وضعیت تنها در 1% از مردان نابارور دیده می شود)

بیشتر بخوانید: بیماری های غده ی پروستات

5. مشکلات جسمی

مشکلات جسمانی را می توان یکی از مهم ترین علل ناباروری مردان دانست. این مشکلات در روند تولید اسپرم اختلال ایجاد می‌کند یا نزول آن از بیضه‌ها به نوک آلت تناسلی را مختل می‌کند. مشکلات فیزیکی معمولاً با تعداد کم اسپرم یا مورفولوژی (شکل) غیر طبیعی آن مشخص می شود.

در زیر علت های اصلی ناباروری مردان از دید مشکلات جسمی آورده شده است:

 • افزایش سن (بعد از 40 سالگی)
 • افزایش وزن (شاخص توده بدنی (BMI) بالای 30)
 • مصرف زیاد الکل، سیگار کشیدن و مواد اعتیادآور (به دلیل وجود نیکوتین و کانابینوئیدها در بافت بیضه)

6. واریکوسل

واریکوسل بزرگ شدن عروق داخل کیسه بیضه است که باعث افزایش دمای بیضه ها شده و بر تولید و کیفیت اسپرم تاثیر می گذارد.

این وضعیت ممکن است یک یا هر دو بیضه را تحت تاثیر قرار دهد و باعث کاهش تعداد اسپرم و مورفولوژی غیر طبیعی اسپرم شود که از علل شناخته شده ناباروری مردان است.

در این مشکل به دلیل انسداد مسیر، زهکشی مناسب خون انجام نمی شود و رشد اسپرم آسیب می بیند. به این ترتیب خون از ناحیه شکم وارد بیضه شده و آن را بیش از حد گرم می کند.

گرمای بیضه ها مانع از تولید اسپرم کافی و سالم می شود. خوشبختانه واریکوسل به روش های مختلفی قابل درمان است، اما موفق ترین درمان ها شامل جراحی اصلاحی است.

بیشتر بخوانید: روش های درمان اختلال نعوظ

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اینستاگرام: دکتر ناصر بخت

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 


 • دستگاه صندلی مگنت تراپی
 • درمان ناباروری در کرج
 • دستگاه صندلی مگنت تراپی
 • اورولوژی در کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو