خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

ارتباط بین BPH و دیابت - درمان ناباروری - درمان سرطان پروستات - بی اختیاری ادرار - انجام نوار مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹
ارتباط بین BPH و دیابت

ما در این مقاله به مبحث ارتباط بین BPH و دیابت می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

پروستات غده ای است که در زیر مثانه افراد دارای اندام تناسلی مردانه قرار دارد. مجرای ادرار را که لوله ای است که ادرار را از بدن خارج می کند، احاطه می کند.اگر پروستات رشد جدیدی پیدا کند، این سوال پیش می آید که آیا این رشد خوش خیم است یا سرطانی؟ این معمولاً از طریق بیوپسی پروستات مشخص می شود. اگر رشد خوش خیم باشد، پس این هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) است . از آنجایی که پروستات در BPH بزرگ می شود، می تواند مجرای ادرار را فشرده کند و باعث مشکلات ادراری شود. اما آیا ارتباطی بین BPH و دیابت وجود دارد؟ بیایید دریابیم.

ارتباط بین BPH و دیابت - درمان ناباروری - درمان سرطان پروستات - بی اختیاری ادرار - انجام نوار مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شواهد بیشتر و بیشتری نشان می دهد که دیابت به طور قابل توجهی خطر هیپرپلازی خوش خیم پروستات را افزایش می دهد. همچنین به طور کلی خطر علائم دستگاه ادراری تحتانی را افزایش می دهد . هیپرگلیسمی و مقاومت به انسولین نیز خطر را افزایش می دهد. افراد مبتلا به دیابت نوع 2 غدد پروستات بزرگتری دارند.

چرا این هست؟ چند نظریه در اطراف وجود دارد. 5a-DHT در عملکرد فیزیولوژیکی سلول های بتا در پانکراس نقش دارد. فیناستراید و دوتاستراید اغلب در درمان هیپرپلازی خوش خیم پروستات استفاده می شوند. آنها آنزیم هایی به نام 5a-reductases را مهار می کنند.

این در تلاشی برای کاهش بیوسنتز 5a-DHT است. این می تواند نوعی کمبود آندروژن بافتی خاص ایجاد کند، اما می تواند به شرایط پاتوفیزیولوژیکی مختلف کمک کند. این شامل مقاومت به انسولین و دیابت نوع 2 است.

برخی از تئوری های دیگر در مورد اینکه چرا بیماران مبتلا به دیابت در معرض خطر بیشتر ابتلا به هیپرپلازی خوش خیم پروستات هستند.

بیشتر بخوانید: آیا مشکلات پروستات می تواند بر خواب شما تأثیر بگذارد؟

عبارتند از:

  • افزایش لحن سمپاتیک
  • انسولین و عوامل مرتبط با تحریک رشد پروستات
  • تغییرات در بیان هورمون استروئید جنسی
  • القای التهاب سیستمیک
  • استرس اکسیداتیو

کارشناسان همچنین می گویند که اختلالات متابولیک مانند پیش دیابت و سندرم متابولیک (که شامل دیابت و بیماری قلبی و خطر بالاتر سکته قلبی می شود) می تواند در ایجاد هیپرپلازی خوش خیم پروستات نقش داشته باشد.

یک توضیح برای این می تواند محور فاکتور رشد شبه انسولین (IGF) و پروتئین های اتصال دهنده IGF باشد. محققان دریافته اند که سطوح بیان بالاتر پروتئین های اتصال دهنده IGF حجم بالاتر پروستات را پیش بینی می کند.

بررسی سیستماتیک

مرور سیستماتیک دیگری به مطالعاتی می‌پردازد که از سال 1990 به بعد منتشر شده‌اند. آنها پایگاه داده MEDLINE کتابخانه ملی پزشکی را جستجو کردند. نتایج نشان داد که احتمالاً یک مکانیسم بیماریزایی مشترک وجود دارد که دیابت و رشد پروستات (BPH) را به هم مرتبط می کند. با این حال، مسیر خاص درگیر در هر دو شرایط به طور ضعیفی تحقیق شده است. به همین دلیل است که رابطه دقیق بین هیپرپلازی خوش خیم پروستات و دیابت کاملاً مشخص نیست.

ارتباط بین BPH و دیابت - درمان ناباروری - درمان سرطان پروستات - بی اختیاری ادرار - انجام نوار مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

مجله مطالعه اورولوژی

مطالعه ای از مجله اورولوژی در ژوئن سال 2000 نشان داد که علائم هیپرپلازی خوش خیم پروستات در افراد مبتلا به دیابت بدتر است.

این مطالعه به بررسی سوابق بیماران تحت درمان دارویی برای هیپرپلازی خوش خیم پروستات پرداخت. نمونه شامل 1290 مرد مبتلا به دیابت و 8566 مرد بدون دیابت بود.

محققان علائم هیپرپلازی خوش خیم پروستات را قبل و بعد از درمان دارویی مقایسه کردند. آنها دریافتند که افراد مبتلا به دیابت علائم بیشتری دارند و سرعت جریان ادرار کمتری دارند.

علاوه بر این، آنها همچنین دریافتند که مردان دیابتی علائمی به اندازه بیماران غیر دیابتی یازده سال بزرگتر دارند. آنها همچنین دارای سرعت جریان ادرار مشابه مردان بدون دیابت بودند که هفت سال از آنها بزرگتر بودند.

آیا دیابت خطر ابتلا به مشکلات پروستات را افزایش می دهد؟

سرطان پروستات و PSA

مطالعات اخیر نشان می دهد که بین داروهای ضد دیابت و بروز سرطان ارتباط وجود دارد. به عنوان مثال، داروی ضد دیابت متفورمین اثرات مثبتی در تومورهای پروستات نشان داده است. مطمئناً ارتباط قوی بین دیابت و سرطان وجود دارد . برخی از این پیوندهای احتمالی شامل سطوح بالای انسولین در خون، هیپرگلیسمی و التهاب مزمن ناشی از چربی است . غلظت متوسط ​​گلوکز در خون می تواند بر رشد سلول های سرطانی پروستات تأثیر بگذارد . سیگنال دهی آندروژن یک محرک اصلی برای پیشرفت عوامل خطر سرطان پروستات است. در دیابت، سیگنال دهی و فعالیت گیرنده آندروژن افزایش می یابد. این به دلیل تغییر گیرنده های انسولین IGF-1 است. همچنین به دلیل سطوح پایین لیگاندهای گیرنده استروژن است که در برابر سرطان پروستات محافظت می کنند.

مطالعات متعدد نشان می دهد که افراد مبتلا به دیابت کمتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات هستند. با این حال، بسیاری از محققان پیشنهاد می کنند که این ممکن است منحرف شود. این به این دلیل است که بیماران دیابتی در مقایسه با افراد بدون دیابت، سطح PSA (آنتی ژن اختصاصی پروستات) کمتری دارند. این بدان معناست که بیماران مبتلا به دیابت ممکن است سرطان کمتری نداشته باشند، اما به سادگی تشخیص سرطان پروستات از طریق آزمایش PSA غربالگری سرطان پروستات امکان پذیر نیست .

دیابت به طور قابل توجهی با سطوح پایین تر PSA سرم مرتبط است. محققان می گویند که تفاوت های بیولوژیکی ممکن است در واقع افراد مبتلا به دیابت را در کاهش بروز سرطان پروستات قرار دهد. در سال های اخیر، آستانه های سطح PSA کاهش یافته است. به همین دلیل، میزان تومورهای پروستات با درجه پایین در میان افراد مبتلا به دیابت افزایش یافته است. دیابت با سرطان پروستات درجه بالا و تهاجمی مرتبط است. این به این دلیل است که سطح پایین تستوسترون و PSA سرم که در بیماران مبتلا به دیابت مشاهده می کنیم باعث می شود سرطان در تشخیص پیشرفته تر شود.

BPH

داروهای هیپرپلازی خوش خیم پروستات نیز می توانند بر پیشرفت دیابت تأثیر بگذارند. مقاومت به انسولین در 25 تا 60 درصد بیماران ظرف سه ماه پس از شروع درمان محرومیت از آندروژن (هورمون درمانی برای درمان سرطان پروستات) ظاهر می شود.

درمان طولانی مدت محرومیت از آندروژن منجر به بروز بیشتر دیابت می شود. رایج ترین نوع درمان محرومیت از آندروژن، آگونیست های GnRH هستند. محققان فکر می کنند که این می تواند مربوط به سایتوکین های خاصی مانند IL-6 و TNF-a باشد.

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج ، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج ، درمان ناباروری در کرج ، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی ، لیزر سنگ کلیه ، جراحی زیبایی مردان در کرج ، انجام نوار مثانه ، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی ، شاک ویو پروستات ، وازکتومی سرپایی در کرج ، درمان ناباروری در کرج ، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار ، سیستوسکوپی فلکسیبل ، درمان عفونت تناسلی و ادراری ، جراحی ترمیمی تناسلی ، بیماری جنسی و درمان زگیل تناسلی و بی اختیاری ادرار …. در جهانشهر کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو