خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

بیضه و بیماری های آن - لیپو ساکشن زیر شکم - درمان بی اختیاری ادرار - اورولوژی در کرج - درمان واریکوسل در کرج
بیضه و بیماری های آن

ما در این مقاله به مبحث بیضه و بیماری های آن می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

بیضه و بیماری های آن

اندام های تناسلی مرد شامل قسمت های داخلی و خارجی است. اندام های اصلی تولید مثل آلت تناسلی، کیسه بیضه با بیضه و پروستات هستند.

این اندام های مردانه برای موارد زیر طراحی شده اند:

 • هورمون های جنسی مردانه را برای رشد ماهیچه ها، استخوان ها و موهای بدن بسازید و آزاد کنید
 • ساخت و حرکت اسپرم برای تولید مثل و مایع برای محافظت از آن (منی)
 • اسپرم را به دستگاه تناسلی زن حمل کنید

بیضه ها دو غده کوچک تخم مرغی شکل هستند که در کیسه ای در زیر آلت تناسلی (کیسه بیضه) نگهداری می شوند. اینجاست که اسپرم تشکیل شده و بالغ می شود.

از آنجا، اسپرم به داخل مجرای دفران (“لوله ای” در پشت بیضه ها) حرکت می کند و هنگام انزال از مجرای ادرار خارج می شود. بیضه ها همچنین هورمون های مردانه مانند تستوسترون می سازند. تستوسترون میل جنسی در مردان را کنترل می کند و رشد ماهیچه ها، استخوان ها و موهای بدن را آغاز می کند.

بیضه های سالم احساس سفت و کمی اسفنجی دارند. سفتی باید در کل یکسان باشد. اندازه هر دو بیضه باید تقریباً یکسان باشد، اگرچه ممکن است یکی بزرگتر از دیگری باشد.

بیضه و بیماری های آن - لیپو ساکشن زیر شکم - درمان بی اختیاری ادرار - اورولوژی در کرج - درمان واریکوسل در کرج

بیشتر بخوانید: دکتر اورولوژی در کرج 

سرطان بیضه چیست؟

سرطان بیضه زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های بیضه رشد می‌کنند تا تومور ایجاد کنند. این نادر است. بیش از 90 درصد سرطان‌های بیضه از سلول‌های زایا که اسپرم تولید می‌کنند شروع می‌شود. دو نوع سرطان سلول زایا (GCTs) وجود دارد.

سمینوما می تواند به کندی رشد کند و به اشعه و شیمی درمانی بسیار خوب پاسخ دهد. غیر سمینوما می تواند سریعتر رشد کند و کمتر به آن درمان ها پاسخ دهد. چند گونه ی غیر سمینوم موجود است.

همچنین سرطان های بیضه نادری وجود دارد که در سلول های زایا تشکیل نمی شوند. تومورهای سلول لیدیگ از سلول‌های لیدیگ که تستوسترون تولید می‌کنند تشکیل می‌شوند.

تومورهای سلولی سرتولی از سلول های سرتولی که از رشد طبیعی اسپرم حمایت می کنند به وجود می آیند. تومورهای بیضه قادر هسیتند از بیشتر از یک نوع سلول ساخته گردند.

نوع سلول سرطان بیضه یافت شده، علائم و سایر عوامل به راهنمایی درمان شما کمک می کند.

بیشتر بخوانید:جراحی وازکتومی در کرج 

علائم

علائم سرطان بیضه ممکن است به سختی قابل توجه باشد، به خصوص در ابتدا. علائم تومور بیضه عبارتند از:

 • یک توده بدون درد در بیضه که شایع ترین علامت است
 • تورم بیضه، با یا بدون درد
 • احساس وزن در بیضه ها
 • حساسیت یا تغییر در بافت سینه مردانه

اگر توده یا قسمت سفت بیضه پیدا کردید، باید به پزشک مراجعه کنید تا متوجه شود که آیا تومور است یا خیر. باید در اسرع وقت تست شود. از هر 100 مردی که تورم یا توده در بیضه دارند، حدود 75 نفر سرطان دارند.

اکثر توده های موجود در کیسه بیضه خارج از بیضه سرطانی نیستند. مهم نیست، اگر توده ای پیدا کردید، به پزشک خود اطلاع دهید.

به طور متوسط، اکثر مردان در مورد علائم یا علائمی مانند این به کسی نمی گویند. آنها در عوض پنج ماه یا بیشتر منتظر می مانند تا چیزی بگویند.

اگر صبر کنید، سرطان می تواند گسترش یابد. اگر توده ای پیدا کردید که بیش از دو هفته طول کشید، صحبت با پزشک یا اورولوژیست خود بسیار ارزشمند است. متخصص اورولوژی می خواهد آزمایش کند که آیا سرطان در حال رشد است یا مشکل دیگری وجود دارد، مانند:

 • اپیدیدیمیت: تورم اپیدیدیم. بیشتر مواقع با آنتی بیوتیک درمان می گردد.
 • پیچش بیضه: پیچش بیضه ها. اغلب با جراحی درمان می شود.
 • فتق مغبنی: زمانی که بخشی از روده در قسمت ضعیفی از عضلات معده نزدیک کشاله ران قرار می گیرد. اغلب با جراحی درمان می شود.
 • هیدروسل: زمانی که مایع در کیسه بیضه جمع می شود. این خطرناک نیست، اما اگر آزاردهنده باشد با جراحی قابل درمان است.

علل

همیشه مشخص نیست که چرا سلول ها برای تشکیل تومور رشد می کنند. همچنین، ممکن است نتوانید از عوامل خطر سرطان بیضه جلوگیری کنید. بهترین برنامه این است که زودتر این مشکل را برطرف کنید.

بیشتر بخوانید: درمان ناباروری مردان در کرج 

چه افرادی به سرطان بیضه مبتلا می گردند؟

خطر ابتلا به سرطان بیضه در مردان با موارد زیر افزایش می یابد:

 • سابقه خانوادگی: اگر پدر یا برادر شما سرطان بیضه داشت.
 • بیضه های نزول نکرده: اگر بیضه های شما قبل از تولد افت نکرده باشد. این را می توان کریپتورکیدیسم نیز نامید و زمانی است که بیضه قبل از تولد از شکم به داخل کیسه بیضه نیفتاده است. احتمال رشد تومور بعد از این مشکل بیشتر است. جراحی می تواند بیضه را تعمیر کند، اما سرطان همچنان میتواند ایجاد شود. از هر 100 نفر از این بیماران 8 نفر به سرطان مبتلا می شوند.
 • GCNIS: این سلول‌های عجیب و غریب در بیضه به نام نئوپلازی سلول ژرم در محل (GCNIS) هستند و معمولاً در طول آزمایش ناباروری یافت می‌شوند. میکرولیتیازیس یا کلسیفیکاسیون های کوچک در بیضه، یک عامل خطر برای سرطان بیضه نیست (مگر اینکه یکی از عوامل خطر بالا را داشته باشید).

بیضه و بیماری های آن - لیپو ساکشن زیر شکم - درمان بی اختیاری ادرار - اورولوژی در کرج - درمان واریکوسل در کرج

تشخیص

درک اینکه چگونه سرطان بیضه می تواند بر شما تأثیر بگذارد با یک مکالمه شروع می شود. پزشک از شما سوالاتی در مورد سلامت عمومی شما می پرسد و در مورد نگرانی های شما صحبت می کند.

بسیاری از مردان با انجام خودآزمایی می توانند مشکل بیضه خود را تشخیص دهند. سرطان بیضه یکی از قابل درمان ترین سرطان هاست. وقتی زود تشخیص داده شود، میزان درمان نزدیک به 100 درصد است. این در مورد مردان مبتلا به سرطان بیضه در مراحل اولیه صدق می کند، جایی که از بیضه پخش نشده است.

برای مردان مبتلا به سرطان بیضه مرحله II یا III، میزان بهبودی همچنان بالاتر از سرطان های دیگر است. اگر متوجه یک توده شدید، یا احساس ناراحتی، تورم، درد یا سایر تغییرات در بیضه یا کیسه بیضه خود کردید، به پزشک مراجعه کنید. در حالت ایده آل، می توانید با یک متخصص اورولوژی ملاقات کنید.

بیشتر بخوانید: نعوظ دردناک 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی ، لیزر سنگ کلیه ، جراحی زیبایی مردان در کرج ، انجام نوار مثانه ، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی ، شاک ویو پروستات ، وازکتومی سرپایی در کرج ، درمان ناباروری در کرج ، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار ، سیستوسکوپی فلکسیبل ، درمان عفونت تناسلی و ادراری ، جراحی ترمیمی تناسلی ، بیماری جنسی و درمان زگیل تناسلی و درمان ناباروری در کرج درمان سرطان پروستات -درمان ناتوانی جنسی – وازکتومی سرپایی در کرج …. در جهانشهر کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو