خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان ناباروری در کرج - وازکتومی در کرج - وازکتومی سرپایی در کرج - شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹
سرطان بیضه

ما در این مقاله به مبحث سرطان بیضه می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

دلایل سرطان بیضه

با اینکه دانشمندان به‌ طور صحیح نمی‌ دانند دلیل ایجاد سرطان بیضه چیست؛ یک سری عوامل امکان دارد احتمال ایجاد آن را بیشتر نمایند. این عوامل عبارتند از:

 • عدم نزول بیضه‌ ها:در صورتی که بیضه‌ ها در زمان تولد پایین نیایند، نوزاد بیماری بیضه نزول نکرده دارد، این نوزاد در آینده در معرض خطر مبتلا شدن به سرطان بیضه است.
 • مشکل های مادرزادی: کودک با مشکل های مادرزادی آلت تناسلی ، کلیه‌ ها و بیضه‌ ها متولد گردد.
 • سابقه سرطان بیضه: در صورتی که مردی به سرطان بیضه مبتلا گردد، در قیاس با افراد عادی، احتمال زیادتری وجود دارد که بیضه‌ ی دیگر او در آینده به سرطان مبتلا گردد.
 • سابقه‌ ی خانوادگی: مردهایی که در اقوام نزدیک آن‌ ها سابقه‌ ی سرطان بیضه وجود دارد، در قیاس با اشخاص دیگر بیشتر در خطر ابتلا به سرطان بیضه هستند.
 • رشد غیر عادی بیضه: بیماری‌ هایی مثل سندروم کلاین فلتر که در آن بیضه‌ ی اشخاص رشدی غیر عادی دارد، امکان دارد سبب افزایش خطر ابتلا به سرطان بیضه گردد.
 • اورکیت اوریونی: یکی از عارضه های شایع اوریون که امکان دارد سبب التهاب یک یا هر دو بیضه گردد.
 • نژاد: سرطان بیضه در نژاد قفقازی در قیاس با مردهای آفریقایی و آسیایی زیادتر شایع می باشد.

توجه: عمل جراحی وازکتومی خطر ابتلا به سرطان بیضه را زیاد نیم کند.

بیشتر بخوانید: سرطان مثانه مهاجم عضلانی

تشخیص سرطان بیضه

جهت تشخیص سرطان بیضه راه‌ های گوناگونی وجود دارد از قبیل:

تست خون

در این شیوه مارکرهای سرطانی مثل آلفا فیتوپروتئین، گونادوتروپین جفتی انسانی و لاکتات دهیدروژناز بررسی می گردد. هرچند امکان دارد با وجود سرطان، آزمایش خون عادی باشد.

سونوگرافی بیضه‌

سونوگرافی بیضه می‌ تواند وجود یک تومور و سایز آن را مشخص نماید. سونوگرافی مناسب ترین ابزار تصویربرداری جهت تشخیص سرطان بیضه است(با دقت بالای ٩٠٪؜) در حقیقت وجود هر نوع توده هیپواكو در بیضه مساوی با وجود سرطان بیضه می باشد مگر آنكه خلافش ثابت گردد.

نمونه‌ برداری از بیضه‌

نمونه‌ ی کوچکی از بافت بیضه تهیه نموده و آن را با میکروسکوپ مشاهده می نمایند تا تشخیص بدهند توده بدخیم (سرطانی) می باشد یا خوش‌خیم (غیر سرطانی).

تقریباً در تمام موارد، برای چک کردن شیوع بیماری سرطان بیضه به آزمایش‌ های زیادتری احتیاج دارید. زمانی که این عارضه شیوع می یابد، بیشتر در غده های لنفاوی بر پشت شکم یا ریه‌ها اثر می‌ گذارد. برای چک کردن علائم تومور امکان دارد احتیاج به اشعه ایکس از سینه باشد. همینطور به تصویربرداری سی‌ تی‌ اسکن از همه جای بدن برای چک کردن علائم شیوع سرطان موردنیاز می باشد. در برخی موارد، امکان دارد اسکن MRI انجام گیرد.

نشانه های سرطان بیضه

به طور معمول علائم سرطان بیضه تا مرحله های انتهایی بیماری، بروز نمی یابند. در اغلب موارد خود فرد سرطانش را کشف می نماید. برخی مواقع، طی معاینه‌ ی عادی به وسیله پزشک سرطان بیضه کشف میگردد. هر شخصی که متوجه چیزی غیرطبیعی مربوط به بیضه‌اش می گردد، می بایست سریعاً به پزشک مراجعه نماید، مخصوصاً در صورتی که متوجه یکی از موارد زیر گردد:

 • توده‌ای دردناک یا تورم در بیضه
 • درد در بیضه یا کیسه‌ ی بیضه
 • حس ناراحتی در بیضه یا کیسه‌ ی بیضه
 • حس سنگینی در کیسه‌ ی بیضه
 • حس درد مبهم در کشاله ران، کمر و یا شکم
 • تجمع ناگهانی مایع در کیسه‌ ی بیضه
 • خستگی یا بی‌ قراری بی‌ علت

در واقع کمتر از ۴ درصد توده‌ های بیضه، سرطانی می باشند. با این‌ وجود اشخاص نباید توده‌ های بیضه را نادیده گرفته و مهم می باشد که به پزشک مراجعه نمایند. فقط پزشکان می‌ توانند دلیل را پیدا کنند. گرچه امکان دارد سرطان بیضه به گره‌های لنفاوی گسترش پیدا کند، ولی گسترش آن‌ ها به اندام‌ های دیگر دشوار می باشد. در صورتی که سرطان به اندام دیگر گسترش پیدا کند، فرد امکان دارد علائم زیر را تجربه نماید:

 • سرفه زیاد
 • مشکلات تنفسی
 • مشکل در بلع
 • ورم قفسه سینه

بیشتر بخوانید: عوارض سرطان مثانه

جراحی اركیدكتومی

اركیدكتومی به طور معمول نخستین خط درمانی می باشد. در این شیوه بیضه‌ ها را با جراحی خارج می نمایند تا از گسترش تومور به سایر اعضای بدن پیشگیری کنند. در صورتی که برای بیمار در مرحله‌ ی ابتدایی بیماری تشخیص داده شود، امکان دارد جراحی فقط درمان موردنیاز باشد. اركیدكتومی یک جراحی راحت می باشد. بیمار یک بیهوشی کلی دریافت می نماید. یک برش اندک در ناحیه‌ ی کشاله‌ی ران ایجاد نموده و بیضه از طریق آن برداشته خواهد شد. بیمار جهت بهبودی یک روز در بیمارستان بستری خواهد ماند. در صورتی که پس از جراحی، فرد همچنان یک بیضه‌ ی خود را داشته باشد، رابطه‌ ی جنسی و باروری او اثر منفی نخواهد داشت.

جراحی گره لنفاوی

در صورتی که سرطان به گره‌ های لنفاوی رسیده ، می بایست آن گره‌ ها با جراحی برداشته بشوند؛ که این به طور معمول شامل گره‌ های لنفاوی شکم و قفسه‌ی سینه می گردد. گاهی مواقع برداشتن گره‌ های لنفاوی امکان دارد سبب ناباروری شود.

رادیوتراپی

رادیوتراپی شامل استفاده کردن از پرتوهای اشعه‌ی ایکس با قدرت زیاد یا ذراتی جهت از بین بردن سلول‌ های سرطانی می باشد. رادیوتراپی با آسیب به سلول‌ های تومور، تولید مثل آن‌ها را دچار توقف می سازد.
بیمار با سرطان سمینومای بیضه معمولا به رادیوتراپی بیشتر از شیمی‌درمانی محتاج می باشد. رادیوتراپی همینطور برای پیشگیری از عود سرطان استفاده می گردد. بیماری که سرطانش به گره‌های لنفاوی رسیده هم به رادیوتراپی احتیاج خواهد داشت. رادیوتراپی امکان دارد سبب عوارض جانبی موقتی به شرح زیر گردد:

 • خسته شدن
 • راش‌ های پوستی
 • سفت شدن عضلات
 • سفت شدن مفاصل
 • بی‌ اشتهایی
 • تهوع

بیشتر بخوانید: بی اختیاری ادرار

شیمی‌ درمانی

شیمی‌ درمانی شامل استفاده کردن از مواد شیمیایی جهت از بین بردن سلول‌ های سرطانی است. داروهایی با خاصیت سمی سبب پیشگیری از رشد و تقسیم سلول‌ های سرطانی می گردند. شیمی‌ درمانی به طور معمول برای بیماران با سرطان بیضه‌ ی پیشرفته و سرطانی که به سایر اندام‌ های بدن رسیده، استفاده می گردد. درمان به‌ شکل خوراکی یا تزریقی است.

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج ، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج ، درمان ناباروری در کرج ، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی ، لیزر سنگ کلیه ، جراحی زیبایی مردان در کرج ، انجام نوار مثانه ، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی ، شاک ویو پروستات ، وازکتومی سرپایی در کرج ، درمان ناباروری در کرج ، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار ، سیستوسکوپی فلکسیبل ، درمان عفونت تناسلی و ادراری ، جراحی ترمیمی تناسلی ، بیماری جنسی و درمان زگیل تناسلی و درمان ناباروری در کرج درمان سرطان پروستات -درمان ناتوانی جنسی – وازکتومی سرپایی در کرج …. در جهانشهر کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو