خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

علائم پارگی کلیه - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی در کرج - لیزر سنگ کلیه - جراحی زیبایی مردان در کرج
علائم پارگی کلیه

ما در این مقاله به مبحث علائم پارگی کلیه می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

پارگی کلیه چیست؟

پارگی کلیه صدمه ای می باشد که در آن پارگی در بافت کلیه امکان دارد باعث خونریزی یا نشت ادرار در حفره شکم گردد و کلیه های صدمه دیده همینطور می توانند خون را در ادرار به وجود آورند. پارگی کلیه قادر است از صدمه های ناخواسته یا نفوذی نشات گیرد.

دو کلیه در بدن موجود است که هر روز جهت تنظیم ترکیب خون، تعادل مایع و الکترولیتی، تقریبا ۴۰۰ گالن خون را فیلتر می نمایند و از راه ادرار دفع می نمایند. در موردای محدودیت، ما قادر هستیم با یک کلیه کار انجام دهیم.

کلیه ها به صورت لوبیا می باشند و به طرف پشت شکم در هر دو سمت بدن، دقیقا زیر دیافراگم و قفسه سینه قرار گرفته اند.

هر کلیه از واحدهایی شکل گرفته که به شکل جداگانه کار انجام می دهند تا ادرار را به یک مرکز جمع آوری بدهند و در صورتی که یک واحد صدمه دیده باشد، دیگری همچنان می تواند کار انجام دهد.

جریان بزرگی از خون به کلیه ها ورود می یابد و سیاهرگ های بزرگ ، خون را خروج می دهند. ادرار از کلیه خروج پیدا می کند و از راه حالب به مثانه انتقال می یابد.

علائم پارگی کلیه - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی در کرج - لیزر سنگ کلیه - جراحی زیبایی مردان در کرج

بیشتر بخوانید: عفونت مثانه 

نشانه های پارگی کلیه

علائم زیادی از بروز پارگی کلیه موجود است:

  • درد درون پهلو – پشت و هر دو جناح پهلو
  • کبودی درون پهلو
  • درد در زمان لمس عضو
  • سرگیجه
  • فشار خون کم– زیادترین شماره زیر ۹۰

خون در ادرار یک علامت و گواهی از صدمه ی کلیه می باشد، ولی امکان دارد که صدمه کلیوی موجود باشد اما خون را در ادرار مشاهده ننمائید و خون امکان دارد به شکل میکروسکوپی باشد.

دلایل پارگی کلیه

پارگی های کلیه قادر هستند از صدمه های ناگهانی اتفاق بیفتند، موقعی که بدن با جسمی برخورد می نماید که به بدن وارد نمی گردد (مانند یک سنگ).

با این حال، آنها همینطور قادر هستند از ضربه تهاجمی اتفاق بیفتند، که این موقعی می باشد که جسم وارد بدن می گردد(مانند یک تیر).

بعضی از صدمه های کلیه قادر هستند از راه صدمه های نفوذی مثل  ضربه چاقو و تیراندازی ایجاد گردند.

بیشتر بخوانید: پیشگیری از واریکوسل 

تشخیص پاره شدن کلیه

صدمه های کلیه به وسیله پنج درجه طبقه بندی می گردند. هر درجه نشانگر افزایش شدت صدمه می باشد.

  1. یک خون مردگی کم (کبودی) بر روی کلیه. این درجه احتیاج به جراحی نخواهد داشت و قادر است خیلی آسان در قسمت اورژانس بهبود پیدا کند.
  2. مجروح شدن کلیه با عمق کمتر از ۱ سانتیمتر. این گونه جراحت کلیه خونریزی می نماید و به خون مردگی کوچک در بیرون از کلیه تبدیل می گردد. این جراحت ها به میزان کافی عمیق نمی باشند تا بتوانند بر روی واحدهای کلیه که ادرار جمع آوری می نمایند اثر داشته باشند، بر همین اساس خیلی بعید میباشد که خون در ادرار موجود باشد.
  3. جراحت کلیه با عمق بیشتر از ۱ سانتیمتر . عمیق می باشد، ولی به اندازه کافی عمیق نمی باشد که بر روی جمع آوری ادرار موثر واقع شود. همان گونه که در پارگی کلیه درجه ۲ مشاهده می کنید، این خیلی بعید می باشد که سبب ایجاد خون در ادرار گردد.
  4. جراحت کلیه به میزان  کافی عمیق می باشد که بر روی جمع آوری ادرار و یا رگ های کلیه (مثل حالب) موثر واقع می شود. خونريزي از پاره شدن كليه درجه ۴ به خودی خود محدود می باشد، به اين معني كه خون مردگی به نقطه اي خواهد رسید که زیاد شدن آن دچار توقف خواهد شد. ادرار قادر است از کلیه نشت نموده و به بافت اطراف کلیه پاره گردیده درجه ۴ نشت نماید.
  5. شکستن کلیه . در صدمه ی درجه ۵، شکستگی های بزرگ بافت کلیه یا عروق سبب خونریزی عظیمی در اطراف و در کلیه می گردد. ضایعه های کلیوی درجه ۵ به صورت تقریبی هموراه احتیاج به جراحی دارد و بیشتر احتیاج به حذف کلیه مجروح گردیده می باشد.

جهت تشخیص صدمه ی کلیه، پزشک در قسمت اورژانس امکان دارد آزمایش های آزمایشگاهی و سی تی اسکن را انجام بدهد.

معاینه ی بالینی بهترین ابزار جهت جمع آوری گزارشی از حال بیمار می باشد و همینطور تعیین اینکه آیا خون در ادرار موجود است یا خیر.

در صورتی که خون در ادرار نباشد، پزشک امکان دارد که پیشنهاد آزمایش ادرار برای بررسی خونریزی میکروسکوپی ارائه کند.

بیشتر بخوانید: کیست کلیه 

درمان پاره شدن کلیه

در صورتی که در معرض جراحت کلیه می باشید، می بایست به قسمت اورژانس مراجعه نمائید تا ارزیابی گردد. در صورتی که حس سرگیجه یا ضعف دارید، به جای اینکه خودتان به بیمارستان مراجعه کنید، با شماره اورژانس تماس حاصل کنید.

در قسمت اورژانس، درمان به صورت کامل به شدت صدمه وابسته است.

در اغلب موارد، درجه های ۱-۴ را می شود بدون جراحی مدیریت نمود.

پزشک امکان دارد شما را برای ارزیابی به بیمارستان تحویل داده و به منظور استراحت کامل شما را بستری کند و نشانه های حیاتی و همینطور مصرف مایعات و خروجی ادرار را مورد بررسی قرار دهد.

کلام پایانی

هر موقع خون را در ادرار بعد از صدمه و ضربه دیدید، حتی در صورتی که بر روی شکم شما چیزی به نظر نمی آمد، شما می بایست یک دکتر را ببینید.

در صورتی که حس درد در ناحیه پهلو دارید، حساسیت در این قسمت، یا سرگیجه در زمان ایستادن، می بایست به دکتر مراجعه نمائید (حتی در صورتی که حادثه ی باعث صدمه چند هفته قبل باشد).

موردهای خونریزی تاخیری موجود است که قادر است بر اثر ضربه به شکم اتفاق بیفتد.

علائم پارگی کلیه - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی در کرج - لیزر سنگ کلیه - جراحی زیبایی مردان در کرج

بیشتر بخوانید: ادرار دردناک 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی ، لیزر سنگ کلیه ، جراحی زیبایی مردان در کرج ، انجام نوار مثانه ، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی ، شاک ویو پروستات ، وازکتومی سرپایی در کرج ، درمان ناباروری در کرج ، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار ، سیستوسکوپی فلکسیبل ، درمان عفونت تناسلی و ادراری ، جراحی ترمیمی تناسلی ، بیماری جنسی و درمان زگیل تناسلی و درمان ناباروری در کرج درمان سرطان پروستات -درمان ناتوانی جنسی – وازکتومی سرپایی در کرج …. در جهانشهر کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو