خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

علائم و درمان عفونت ادراری
علائم و درمان عفونت ادراری

ما در این مقاله به مبحث علائم و درمان عفونت ادراری می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید

Contents

علائم و درمان عفونت ادراری

عفونت دستگاه ادراری (UTI) یک عفونت در اندام های دستگاه ادراری است که حاوی کلیه و مثانه می شود. علائم بستگی به قسمتی از دستگاه ادراری دارد که تحت تأثیر قرار می گیرد.

عفونت دستگاه ادراری می تواند در هر جایی از دستگاه ادراری شما رخ دهد. سیستم ادراری شما شامل کلیه ها، حالب ها، مثانه و مجرای ادرار است.

بیشتر عفونت ها فقط قسمت پایینی دستگاه ادراری و مثانه را درگیر می کنند. با این حال، عفونت ها می توانند حالب فوقانی و کلیه ها را نیز درگیر کنند. اگرچه عفونت‌های دستگاه ادراری فوقانی نادرتر از عفونت‌های دستگاه ادراری تحتانی هستند، اما معمولاً شدیدتر هستند.

بیشتر بخوانید: زگیل تناسلی زنان

علل عفونت ادراری

عفونت دستگاه ادراری توسط میکروب ها ایجاد می شود. این ها موجوداتی هستند که برای دیدن بدون میکروسکوپ خیلی کوچک هستند.

بیشتر UTI ها توسط باکتری ها ایجاد می شوند، اما برخی از آنها توسط قارچ ها و به ندرت توسط ویروس ها ایجاد می شوند. عفونت دستگاه ادراری یکی از شایع ترین عفونت ها در انسان است.

هر کسی که تا به حال عفونت دستگاه ادراری (UTI) را تجربه کرده است، به خوبی می‌داند که چقدر می‌تواند ناامیدکننده و ناراحت‌کننده باشد.

حتی یک مورد خفیف ممکن است باعث افزایش میل به ادرار و خون یا درد در هنگام ادرار شود. اگر عفونت از مثانه به کلیه سرایت کند، وضعیت می تواند بدتر شود و باعث درد شدید، حالت تهوع، استفراغ و در موارد نادر آسیب کلیه شود.

این مشکل به بزرگسالان محدود نمی شود و می تواند همه سنین را درگیر کند. نوزادان و کودکان نیز ممکن است به این عفونت مبتلا شوند و موارد در افراد مسن گاهی می تواند خطرناک باشد.

بیشتر بخوانید: مرکز اورولوژی

در این مقاله سعی شده است علائم و نشانه ها، تشخیص، عوارض و درمان عفونت ادراری را برای شما عزیزان توضیح دهیم.

انواع عفونت ادراری

انواع و علائم عفونت بستگی به این دارد که کدام قسمت از دستگاه ادراری آلوده شده است.

عفونت های دستگاه ادراری تحتانی بر مجرای ادرار و مثانه تأثیر می گذارد. عفونتی که در مثانه یا مجرای ادرار (لوله ای که ادرار از طریق آن از بدن خارج می شود) رخ می دهد که معمولاً به عنوان عفونت مثانه شناخته می شود.

عفونت های دستگاه ادراری فوقانی بر کلیه ها تأثیر می گذارد. عفونت دستگاه ادراری از جمله کلیه ها و حالب ها (لوله ای که ادرار را از کلیه ها به مثانه می رساند). عفونت کلیه را پیلونفریت نیز می نامند.

اگر باکتری از کلیه آلوده به خون منتقل شود، می تواند تهدید کننده زندگی باشد. این بیماری که اوروسپسیس نامیده می شود، می تواند باعث کاهش خطرناک فشار خون، شوک و مرگ شود.

عفونت دستگاه ادراری تحتانی (عفونت مثانه)

عفونت دستگاه ادراری تحتانی (عفونت مثانه) معمولاً زمانی رخ می دهد که باکتری وارد مجرای ادرار شده و باعث عفونت در مثانه شود.

در این موارد، علائم اغلب با درد خفیف یا ناراحتی در لگن یا مجرای ادرار شروع می شود.

علائم عفونت دستگاه ادراری تحتانی

معمولاً در عرض چند ساعت، عفونت با علائم خاصی همراه است، از جمله:

 • درد یا سوزش در هنگام ادرار (دیسوری)
 • افزایش میل به ادرار کردن (تکرر ادرار)
 • نیاز به بیدار شدن در شب برای ادرار کردن (شب ادراری)
 • ناتوانی در نگه داشتن ادرار (بی اختیاری ادرار)
 • دفع مکرر ادرار
 • ادرار خسته کننده
 • ادرار خونی (هماچوری)
 • خروج عفونت از ادرار
 • ادرار کدر
 • ادراری که شبیه نوشابه یا چای است.
 • ادراری که بوی قوی دارد.
 • درد مقعدی در مردان
 • درد لگن در زنان
 • تب درجه پایین
 • خستگی

بیشتر بخوانید: روش های درمان پلاک پیرونی

عفونت دستگاه ادراری فوقانی (عفونت کلیه یا پیلونفریت)

عفونت مثانه که به کلیه‌ها سرایت می‌کند معمولاً جدی است و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. عفونت کلیه یا پیلونفریت می‌ تواند علائم سیستمیک (کل بدن) را ایجاد کند که نه تنها واضح‌ تر، بلکه اغلب ناتوان‌ کننده هستند.

علائم عفونت دستگاه ادراری فوقانی

علائم پیلونفریت امکان دارد حاوی موارد زیر باشد:

 • تب بالا (بیش از 38 درجه سانتیگراد)
 • لرزش بدن
 • رطوبت ناشی از تعریق (لرزیدن و تعریق با افزایش دما)
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • کمردرد (دردی که معمولاً عمیق و زیاد در پشت یا پهلو است)

درمان عفونت ادراری

درمان عفونت به علت آن بستگی دارد. پزشک شما می تواند با استفاده از نتایج آزمایش برای تأیید تشخیص، تعیین کند که کدام ارگانیسم باعث عفونت شده است.

 • در بیشتر موارد، علت باکتری است. عفونت های باکتریایی با آنتی بیوتیک ها مداوا می شوند.
 • در برخی موارد، ویروس ها یا قارچ ها علت آن هستند. عفونت های ویروسی با داروهایی به نام ضد ویروس درمان می شوند.
 • عفونت های قارچی با داروهایی به نام ضد قارچ درمان می شوند.

آنتی بیوتیک برای عفونت های مجاری ادراری

نوع آنتی بیوتیک مورد استفاده برای درمان عفونت ادراری باکتریایی معمولاً به این بستگی دارد که کدام قسمت از دستگاه درگیر است. عفونت های قسمت تحتانی معمولا با آنتی بیوتیک های خوراکی قابل درمان هستند. عفونت های دستگاه فوقانی نیاز به آنتی بیوتیک های داخل وریدی دارند. این آنتی بیوتیک ها مستقیماً به رگ های شما تزریق می شوند.

گاهی اوقات، باکتری ها به آنتی بیوتیک ها مقاوم می شوند. برای کم شدن خطر مقاومت آنتی بیوتیکی، پزشک ممکن است شما را در کوتاه ترین دوره درمانی ممکن قرار می دهد. درمان اغلب بیشتر از 1 هفته زمان نمی برد.

نتایج کشت ادرار می تواند به پزشک کمک کند تا آنتی بیوتیکی را انتخاب کند که در برابر انواع باکتری هایی که باعث عفونت شما می شوند بهترین عملکرد را داشته باشد.

درمان های غیر از آنتی بیوتیک ها برای عفونت های باکتریایی عفونی در حال حاضر تحت بررسی است.

درمان خانگی عفونت ادراری

هیچ نوع درمان خانگی وجود ندارد که بتواند عفونت ادراری را مداوا کند، اما کارهایی وجود دارد که می توانید انجام بدهید که می تواند به کارلکرد بهتر داروهای شما کمک کند.

این درمان‌ های خانگی عفونت، مانند نوشیدن آب بیشتر، ممکن است به بدن شما کمک کند عفونت را سریع‌ تر پاک کند.

بیشتر بخوانید: وازکتومی چیست

آب زغال اخته یا کرن بری بعد از آغاز عفونت ادراری را درمان نمی کند. اما یک ماده شیمیایی در زغال اخته امکان دارد به جلوگیری از انواع خاصی از باکتری ها که می توانند منجر به چسبیدن عفونت های ادراری باکتریایی به پوشش مثانه شوند، کمک کند. این ممکن است به جلوگیری از عفونت های آینده کمک کند.

علائم عفونت ادراری

علائم در مردان

علائم عفونت دستگاه فوقانی در مردان مشابه علائم در زنان است. علائم عفونت لگن در مردان گاهی اوقات شامل درد مقعدی، افزون بر این نشانه های متداولی وجود دارد که هم برای زنان و هم برای مردان مشترک هستند.

علائم در زنان

زنان مبتلا به عفونت کف لگن ممکن است درد لگن را تجربه کنند. این علاوه بر سایر علائم رایج است. علائم عفونت دستگاه فوقانی در مردان و زنان مشابه است.

علائم در جمعیت های خاص

نوزادان، نوجوانان و افراد مسن نیز معمولاً به عفونت‌های دستگاه ادراری و اغلب به روش‌های بسیار متفاوت مبتلا می‌شوند.

چالش اصلی در نوزادان و افراد مسن این است که علائم کلاسیک و طبیعی UTI اغلب دیده نمی شود یا با علل دیگر اشتباه گرفته می شود.

به خصوص در نوزادان، تنها سرنخ هایی که ممکن است داشته باشند اضطراب یا گریه مداوم همراه با ادرار زیاد و امتناع از خوردن است. به همین دلیل مهم است که همیشه در هر ملاقات با پزشک در مورد عادات ادراری و روده کودک خود صحبت کنید.

در مقابل، علائم عفونت در کودکان نوپا و نوجوانان بارزتر است و ممکن است شامل ادرار دردناک، ادرار فوری و بی اختیاری ادرار باشد.

عفونت در افراد مسن معمولاً علائم معمول سایر بزرگسالان را ندارد. این ممکن است شامل بی اختیاری ادرار و اختلال روانی (ناشی از نفوذ باکتری به سد خونی مغزی) باشد.

اگر فرد مسن است، مراقب تغییرات ناگهانی در رفتار و کنترل مثانه باشید، به خصوص اگر همراه با کمردرد، درد شکم یا ادرار بدبو باشد.

بیشتر بخوانید: دلایل ناباروری مردان

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اینستاگرام: دکتر ناصر بخت

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 


 • نوار مثانه در کرج
 • شاک ویو پلاک پیرونی
 • درمان بی اختیاری ادرار در کرج
 • اورولوژی در کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو