خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

علائم و عوارض آتروفی بیضه
علائم و عوارض آتروفی بیضه

ما در این مقاله به مبحث علائم و عوارض آتروفی بیضه می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

علائم و عوارض آتروفی بیضه

آتروفی بیضه به کوچک شدن بیضه ها اشاره دارد که غدد تناسلی مردانه در کیسه بیضه (کیسه بیضه) قرار دارند. این غدد وظیفه تولید اسپرم را بر عهده دارند و به همین دلیل کوچک شدن آنها می تواند مشکلات زیادی مانند ناباروری را به دنبال داشته باشد.

آتروفی بیضه به دلایل مختلفی رخ می دهد. در این مقاله از مجله درمانکده با علل، علائم و درمان این مشکل آشنا می شوید. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: تشخیص اختلال نعوظ

آتروفی بیضه چیست؟

آتروفی زمانی رخ می دهد که بیضه ها به دلیل از بین رفتن برخی از سلول های زایا و سلول های لیدیگ کوچک می شوند. سلول های زاینده اسپرم تولید می کنند.

در حالی که سلول های لیدیگ در تولید هورمون تستوسترون نقش دارند. اگر بیضه ها به دلیل از دست دادن این سلول ها کوچک شوند، ممکن است تعداد اسپرم، سطح تستوسترون یا هر دو کاهش یابد.

آتروفی بیضه با کوچک شدنی که در اثر تغییرات دما رخ می دهد متفاوت است. در پاسخ به سرما، کیسه بیضه منقبض می شود و برای کمک به حفظ گرما، بیضه ها را به بدن نزدیک می کند.

در مقابل، در دماهای بالا، آرام می شود و اجازه می دهد بیضه ها خنک شوند. این گاهی اوقات می تواند باعث شود که احساس کنید بیضه های شما بزرگتر یا کوچکتر از حد معمول هستند.

علائم آتروفی بیضه

بارزترین علامت آتروفی بیضه، کوچک شدن قابل توجه یک یا هر دو بیضه است. با این حال، بسته به سن و شرایط زمینه ای شما، ممکن است علائم دیگری را نیز تجربه کنید.

در کسانی که بلوغ را پشت سر نگذاشته اند، علائم آتروفی شامل عدم ایجاد ویژگی های جنسی ثانویه است. برای مثال موهای ناحیه تناسلی و صورت در این افراد رشد نمی کند.

اما اگر دوران بلوغ را پشت سر گذاشته اید، ممکن است علائم دیگری نیز داشته باشید، از جمله:

 • کاهش میل جنسی
 • عقیمی
 • کاهش توده عضلانی
 • بیضه های نرم

اگر یک بیماری زمینه ای باعث کوچک شدن بیضه ها شود، ممکن است موارد زیر را نیز تجربه کنید:

 • درد در بیضه ها
 • التهاب
 • تب
 • حالت تهوع

بیشتر بخوانید: بیماری کلیوی چیست؟

عوارض آتروفی بیضه

آتروفی بیضه می تواند عوارض زیادی داشته باشد و مشکلات جسمی و روحی زیادی برای شما ایجاد کند. ناباروری مهمترین عارضه است، زیرا کوچک شدن بیضه ها اغلب با کاهش تعداد اسپرم همراه است و تلاش برای باردار شدن را به چالش بزرگی تبدیل می کند.

اگر آتروفی بیضه نادیده گرفته شود، می تواند به یک بیماری مزمن تبدیل شود که می تواند به طور مداوم برای شما مشکلاتی ایجاد کند.

این بیماری علاوه بر عوارض جسمی، سلامت روان را تحت تأثیر قرار می دهد، عزت نفس را کاهش می دهد و به دلیل تصویر مخدوشی که از بدن ایجاد می کند، رفاه و کیفیت زندگی را تحت تأثیر قرار می دهد.

علل آتروفی بیضه

کوچک شدن بیضه دلایل مختلفی دارد که عبارتند از:

1. افزایش سن

با گذشت زمان، احتمالاً بیضه ها شروع به کوچک شدن خواهند کرد. این یک فرآیند طبیعی در نظر گرفته می شود، زیرا پس از سال ها که بدن در اوج باروری است، به تدریج تولید تستوسترون یا اسپرم را کاهش می دهد.

2. عدم تعادل هورمونی

گاهی اوقات عدم تعادل هورمونی می تواند باعث کوچک شدن بیضه ها شود. اگر بدن برای تولید تستوسترون کمتر هدایت شود، ممکن است بیضه ها شروع به کوچک شدن کنند.

عواملی که می توانند تولید تستوسترون را سرکوب کنند عبارتند از:

 • درمان جایگزین تستوسترون (TRT)
 • مصرف استروژن
 • استفاده از استروئیدهای آنابولیک
 • مصرف برخی داروها

3. اورکیت

اورکیت عفونتی است که باعث التهاب بیضه ها می شود. درد و تورم از علائم اصلی این بیماری است، اما برخی افراد ممکن است تب و حالت تهوع نیز داشته باشند.

بیشتر بخوانید: عملکرد غده پروستات

تورم در ابتدا بیضه ها را بزرگتر از حد طبیعی نشان می دهد، اما در نهایت ارکیت منجر به آتروفی بیضه می شود. عفونت های ویروسی یا باکتریایی در ارکیت نقش دارند.

برخی از علل شایع این بیماری عبارتند از:

 • کلامیدیا
 • سوزاک
 • باکتری های روده ای که پس از مقاربت مقعدی به سمت دستگاه تناسلی حرکت می کنند
 • عفونت های دستگاه ادراری (UTIs)
 • جراحی مجاری ادراری
 • استفاده از کاتتر

4. بیماری ها

برخی بیماری ها یا عفونت ها، از جمله اوریون و HIV، ممکن است خطر آتروفی بیضه را افزایش دهند. بسته به شدت انقباض بیضه، ممکن است بتوان روند آتروفی را معکوس کرد.

5. مصرف زیاد الکل

مصرف منظم مقادیر زیاد الکل باعث کاهش سطح تستوسترون می شود. نوشیدنی های الکلی نیز می توانند به بافت بیضه آسیب بزنند و در نتیجه بر اندازه آن تأثیر بگذارند.

6. تورشن یا پیچ‌ خوردگی بیضه

پیچ خوردگی بیضه زمانی رخ می دهد که بیضه بچرخد و طناب اسپرماتیک را که بیضه را به بقیه دستگاه تناسلی متصل می کند بپیچد. پیچش طناب اسپرماتیک علاوه بر درد و تورم باعث کاهش خون رسانی به بیضه ها می شود. به همین دلیل، اگر بیمار به سرعت درمان نشود، کمبود اکسیژن و جریان خون می تواند منجر به آتروفی دائمی بیضه شود.

7. واریکوسل

در افراد مبتلا به واریکوسل، سیاهرگ هایی که از کیسه بیضه عبور می کنند بزرگ می شوند. این عارضه معمولا فقط در سمت چپ بدن رخ می دهد.

در بسیاری از موارد، افراد متوجه واریکوسل نمی شوند، زیرا این بیماری ممکن است هیچ علامتی ایجاد نکند. با این حال، گاهی اوقات بیضه چپ کوچکتر از حد معمول به نظر می رسد.

ذکر این نکته ضروری است که در برخی موارد آتروفی بیضه پس از جراحی واریکوسل رخ می دهد. این عارضه معمولاً به دلیل قطع شدن شریان و کاهش خون رسانی به بیضه رخ می دهد.

8. سرطان بیضه

در موارد نادر، سرطان نیز می تواند باعث کوچک شدن بیضه ها شود. این بیماری معمولاً مردان جوان را مبتلا می کند و به راحتی قابل درمان است.

بیشتر بخوانید: عوارض و درمان سنگ کلیه

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اینستاگرام: دکتر ناصر بخت

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 


 • درمان سرطان بیضه در کرج
 • درمان ناتوانی جنسی در کرج
 • وازکتومی در کرج
 • اورولوژی در کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو