خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

علائم و علت بی اختیاری ادرار

ما در این مقاله به مبحث علائم و علت بی اختیاری ادرار می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

علائم و علت بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار برای هزاران نفر در ایران مشکل اعصاب خردکن است! این بیماری می تواند زندگی شخصی، کار و حتی ورزش و تفریح ​​شما را مختل کند. در ادامه مقاله با نکات مربوط به کنترل بی اختیاری ادرار در زنان و مردان همراه ما باشید.

بی اختیاری ادرار برای هزاران نفر در ایران مشکل اعصاب خردکن است! این بیماری می تواند زندگی شخصی، کاری و حتی ورزش و تفریح ​​شما را مختل کند، زیرا هر لحظه ممکن است کنترل خود را از دست بدهید و آبروریزی کنید!

این بیماری در مردان نیز دیده می شود اما آمار بروز آن در زنان دو برابر بیشتر است. تحقیقات نشان می دهد که تقریبا نیمی از زنان مسن از آن رنج می برند. اما خبر خوب این است که این مشکل قابل درمان و پیشگیری است. در ادامه مقاله با نکات مربوط به کنترل بی اختیاری ادرار در زنان و مردان همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید: عفونت ادراری

بی اختیاری ادرار چیست؟

کنترل مثانه بیشتر از نگه داشتن ادرار تا رسیدن به حمام است. این عمل به راحتی انجام نمی شود، بلکه به کار تعدادی از ماهیچه ها و اعصاب بدن بستگی دارد.

بیشتر سیستم کنترل مثانه در داخل لگن قرار دارد. (یعنی ناحیه ای از شکم که بین قسمت بالای استخوان ران و پایین باسن قرار دارد). مثانه یک اندام عضلانی بادکنکی شکل است.

هنگام ادرار کردن، عضلات مثانه منقبض می شوند و مثانه را منقبض می کنند و ادرار را آزاد می کنند. سایر عضلات نیز به کنترل مثانه کمک می کنند. دو حلقه عضلانی به نام اسفنکتر در اطراف لوله ای قرار دارند که ادرار را به بیرون هدایت می کند. این لوله مجرای ادرار نامیده می شود.

عضلات اسفنکتر با فشردن مجرای ادرار از خروج آن از بدن جلوگیری می کنند. ماهیچه های کف لگن حالب، راست روده و مثانه را در جای خود نگه می دارند، اما بیشتر به بسته نگه داشتن مجرای ادرار کمک می کنند.

زمانی که مثانه پر است، اعصاب مثانه به سیستم عصبی از پر بودن آن اطلاع می دهند و به شما احساس ادرار می دهند. هنگام تخلیه، سیستم عصبی پیام هایی را به عضلات اسفنکتر و عضلات کف لگن ارسال می کند که باعث شل شدن آنها می شود.

همچنین به عضلات مثانه دستور می دهد تا منقبض و فشرده شوند و باعث خروج ادرار از مثانه شوند. بی اختیاری زمانی رخ می دهد که عضلات مثانه به طور ناگهانی منقبض شوند یا عضلات مجرای ادرار به طور ناگهانی شل شوند. اگرچه کنترل بی اختیاری ادرار در مردان و زنان برای برخی دشوار است، اما ممکن و شدنی است.

بیشتر بخوانید: بیماری اختلال نعوظ

چرا زنان بیشتر از مردان در معرض بی اختیاری ادرار هستند؟

بسیاری از عوامل در ساختار طبیعی بدن زنان، آنها را بیشتر از مردان مستعد بی اختیاری ادرار می کند. عواملی مانند بارداری، زایمان و یائسگی می توانند یکی از مهم ترین علل بی اختیاری ادرار در زنان باشند. همچنین آناتومی زنان آنها را بیشتر در معرض بی اختیاری ادرار قرار می دهد.

علت بی اختیاری ادرار

به طور کلی علت بی اختیاری ادرار بدون توجه به جنسیت، ضعیف شدن عضلات مثانه است. این ماهیچه ها با افزایش سن استقامت خود را از دست می دهند و در نهایت مشکلاتی مانند بی اختیاری ادرار برای افراد ایجاد می کنند.

علائم بی اختیاری ادرار

ترشحات ادراری هنگام عطسه، سرفه، انجام فعالیت های سنگین و مواردی از این قبیل به عنوان علائم بی اختیاری ادرار شناخته می شوند. نیاز مکرر به ادرار یکی دیگر از علائم شناخته شده بی اختیاری ادرار است که باید به آن توجه کرد.

انواع بی اختیاری ادرار

برای آشنایی بیشتر با بی اختیاری ادرار، بهتر است با برخی از انواع این بیماری و علائم آن آشنا شوید:

بی اختیاری ادرار فشاری

اگر هنگام خنده، سرفه، عطسه، دویدن یا بلند کردن اجسام سنگین متوجه لکه کوچکی از ادرار شدید، بی اختیاری استرسی دارید. این نوع بی اختیاری بیشتر در بین زنان جوان دیده می شود.

این مشکل زمانی رخ می دهد که عضلات و بافت های حمایت کننده مثانه ضعیف شوند. در این حالت وقتی به مثانه فشار وارد می شود دریچه آن باز می شود و مقداری ادرار خارج می شود. حتی فشار خفیف ناشی از سرفه یا خنده برای دفع مقدار کمی ادرار کافی است.

دلایل مختلفی برای ضعیف شدن این عضلات وجود دارد. به عنوان مثال، افزایش وزن، آسیب های ورزشی، بارداری و زایمان طبیعی می تواند باعث کشیدگی و آسیب به این عضلات شود. کنترل بی اختیاری ادرار در خانم ها اگر از این نوع باشد کار سختی نخواهد بود.

بی اختیاری ادرار اضراری

اگر ناگهان احساس کردید که مثانه شما بسیار پر شده است و قبل از رسیدن به دستشویی کنترل خود را از دست می دهید، بی اختیاری اضطراری دارید. این احساس ناگهانی ممکن است در اثر صدای تند آب یا نوشیدن مایعات یا بدون دلیل ایجاد شود. در این نوع بی اختیاری اکثراً بیشتر ادرار خارج می شود.

این بیماری حتی زمانی که مثانه خالی است و چندین بار به دستشویی می روید، احساس استرس می کنید. کنترل بی اختیاری ادرار در زنان و مردان مبتلا به بی اختیاری فوری کمی دشوارتر است.

بیشتر بخوانید: سنگ کلیه و حالب

این نوع بی اختیاری معمولاً به دلیل اسپاسم عضلات مثانه ایجاد می شود. این اسپاسم ها به دلیل آسیب های عصبی یا عضلانی نیز رخ می دهد. در برخی موارد، این صدمات ناشی از حساسیت مثانه به دنبال عفونت و تورم یا انواع سکته مغزی است.

مثانه بیش فعال درست مانند بی اختیاری اورژانسی است، با این تفاوت که افراد مبتلا می توانند تا رسیدن به دستشویی خود را نگه دارند، اما احساس نیاز به دستشویی رفتن ناگهان زندگی آنها را مختل می کند.

بی اختیاری ادرار سرریز

نوع دیگری از بی اختیاری ادرار به نام بی اختیاری سرریز شناخته می شود. در این نوع بی اختیاری به دلیل تخلیه نشدن کامل مثانه، فرد دچار تکرر و مداوم ادرار می شود و ممکن است این عمل چندین بار در طول روز تکرار شود.

بی اختیاری ادرار رفلکس

در این نوع بی کفایتی، اداره بدون هیچ آگاهی شروع به درز می کند. علت اصلی این بی اختیاری آسیب به اعصاب مربوط به هشدار مثانه در مغز است.

بیشتر بخوانید: ویروس زگیل تناسلی

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اینستاگرام: دکتر ناصر بخت

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 


  • وازکتومی در کرج
  • تست نوار مثانه در کرج
  • اورولوژی در کرج
  • دستگاه صندلی مگنت تراپی

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو