خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

مراحل سرطان پروستات  - جراحی تناسلی مردان در کرج - اورولوژی در کرج - مرکز اورولوژی در کرج - درمان بیماری های جنسی در کرج
مراحل سرطان پروستات 

ما در این مقاله به مبحث مراحل سرطان پروستات  می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

مراحل سرطان پروستات 

پروستات و وزیکول‌ های منی قسمتی از دستگاه تناسلی مردان می باشند. سایز پروستات تقریباً به میزان یک گردو می باشد. وزیکول‌های منی دو جفت غده کوچک‌تر هستند که به پشت پروستات متصل هستند.

پروستات در زیر مثانه، جلوی راست روده قرار دارد. این مجرای ادرار را احاطه می کند، لوله کوچکی که ادرار را از مثانه از طریق آلت تناسلی به بیرون می برد.

عمل اصلی پروستات و وزیکول های منی ساخت مایع برای مایع منی می باشد. در هنگام انزال، اسپرم به سمت مجرای ادرار حرکت می کند. در همان وقت، مایع از پروستات و وزیکول‌های منی هم به درون مجرای ادرار حرکت می نماید.

این مخلوط مایع منی از مجرای ادرار عبور می نماید و از آلت تناسلی تحت عنوان انزال خارج می گردد.

مراحل سرطان پروستات  - جراحی تناسلی مردان در کرج - اورولوژی در کرج - مرکز اورولوژی در کرج - درمان بیماری های جنسی در کرج

سرطان پروستات چیست؟

سرطان نتیجه ی رشد غیرعادی سلول می باشد که کارکرد طبیعی سلول های بدن را تحت کنترل گرفته و کار را برای بدن دشوارتر می نماید. سرطان پروستات زمانی ایجاد می شود که سلول های غیر طبیعی در غده پروستات تشکیل شده و رشد کنند.

همه رشدهای غیر طبیعی که تومور نیز نامیده می شوند، سرطانی (بدخیم) نیستند. برخی از تومورها سرطانی نیستند (خوش خیم).

 • رشد خوش خیم، مانند هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH)، تهدید کننده زندگی نیست. آنها به بافت مجاور یا سایر قسمت های بدن گسترش نمی یابند. این توده ها را می توان برداشت و ممکن است به آرامی رشد کند (اما اغلب دوباره رشد نمی کند).
 • ضایعات سرطانی، مانند سرطان پروستات، می توانند به اندام ها و بافت های مجاور مانند مثانه یا رکتوم یا سایر قسمت های بدن گسترش یابند (متاستاز). اگر رشد غیر طبیعی برداشته شود، باز هم می تواند رشد کند. سرطان پروستات در صورتی که بسیار فراتر از پروستات گسترش یابد (بیماری متاستاتیک) می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

بیشتر بخوانید: تشخیص اختلال نعوظ در کرج

سرطان پروستات در مراحل اولیه چیست؟

سرطان پروستات زمانی که سلول‌های سرطانی فقط در پروستات یا حتی کمی فراتر از آن یافت می‌شوند «محلی» می‌مانند، اما به سایر قسمت‌های بدن منتقل نمی‌شوند. اگر سرطان به قسمت‌های دیگر بدن منتقل شود، سرطان پروستات پیشرفته نامیده می‌شود.

سرطان پروستات اغلب به چهار مرحله گروه بندی می شود.

 • مرحله اولیه | مراحل I و II: تومور فراتر از پروستات گسترش نیافته است. این اغلب سرطان پروستات “مرحله اولیه” یا “محلی” نامیده می شود.
 • محلی پیشرفته | مرحله III: سرطان در خارج از پروستات، اما فقط به بافت های مجاور گسترش یافته است. این بیشتر “سرطان پروستات پیشرفته محلی” نام دارد.
 • پیشرفته | مرحله چهارم: سرطان در خارج از پروستات به قسمت های دیگر مانند غدد لنفاوی، استخوان ها، کبد یا ریه ها گسترش یافته است. این مرحله اغلب “سرطان پروستات پیشرفته” نامیده می شود.

علائم

سرطان پروستات در مراحل اولیه خود اغلب هیچ علامتی ندارد. هنگامی که علائم ظاهر می شوند، می توانند مانند علائم بزرگ شدن پروستات یا BPH باشند.

سرطان پروستات همینطور قادر است علائم غیر مرتبط با BPH ایجاد نماید. اگر مشکلات ادراری دارید، با پزشک خود در مورد آنها صحبت کنید.

علائم سرطان پروستات می تواند به شرح زیر باشد:

 • درد مبهم در ناحیه تحتانی لگن
 • تکرر ادرار
 • مشکل در ادرار کردن، درد، سوزش یا جریان ضعیف ادرار
 • خون در ادرار (هماچوری)
 • انزال دردناک
 • درد در قسمت پایین کمر، باسن یا بالای ران
 • از دست دادن اشتها
 • کاهش وزن
 • درد استخوان

بیشتر بخوانید: درمان بیماری های اورولوژی 

علل

علت سرطان پروستات ناشناخته است، اما محققان می‌دانند که موارد زیادی می‌تواند خطر ابتلا به این بیماری را در مردان افزایش دهد.

 • سن: با بالا رفتن سن، خطر مبتلا شدن به سرطان پروستات در مردان زیاد می شود. احتمال آسیب به DNA (یا ماده ژنتیکی) سلول های پروستات برای مردان بالای 55 سال بیشتر است.
 • سابقه خانوادگی: مردانی که پدربزرگ، پدر یا برادرشان مبتلا به سرطان پروستات هستند با خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری روبرو هستند. داشتن اعضای خانواده مبتلا به سرطان سینه و تخمدان نیز خطر ابتلا به سرطان پروستات را در مردان افزایش می دهد.
 • وزن: مطالعات، اضافه وزن در دهه 50 و بعد از آن را با خطر بیشتر سرطان پیشرفته پروستات مرتبط می‌دانند. پزشکان توصیه می کنند برای کاهش خطر، وزن خود را در حد مناسب نگه دارید.

علائم سرطان پروستات چیست؟

سرطان پروستات در مرحله های اولیه خود امکان دارد هیچ نشانه ای نداشته باشد. هنگامی که علائم ظاهر می شوند، می توانند علائم ادراری مانند بزرگ شدن پروستات یا هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) باشند. در صورت داشتن هر یک از این علائم با پزشک خود صحبت کنید:

 • درد مبهم در ناحیه تحتانی لگن
 • نیاز مکرر به دفع ادرار
 • مشکل در دفع ادرار، درد، سوزش یا جریان ضعیف ادرار
 • خون در ادرار (هماچوری)
 • انزال دردناک
 • درد در قسمت پایین کمر، باسن یا بالای ران
 • از دست دادن گرسنگی
 • کاهش وزن
 • درد استخوان

مراحل سرطان پروستات  - جراحی تناسلی مردان در کرج - اورولوژی در کرج - مرکز اورولوژی در کرج - درمان بیماری های جنسی در کرج

مراحل

سرطان پروستات چگونه درجه بندی و مرحله بندی می شود؟

درجه بندی (با امتیاز گلیسون) و مرحله بندی پیشرفت سرطان و گسترش آن را مشخص می کند:

بیشتر بخوانید: دلایل بیماری سرطان کلیه

درجه بندی

وقتی سلول‌های سرطان پروستات در بافت‌های بیوپسی هسته یافت می‌شوند، آسیب‌شناس آن را «رده‌بندی» می‌کند. درجه معیاری است که نشان می دهد سلول ها با چه سرعتی احتمال رشد و گسترش دارند (تا چه حد تهاجمی است).

رایج ترین سیستم درجه بندی، سیستم درجه بندی گلیسون نام دارد. با این سیستم، به هر تکه دستمال کاغذی نمره ای بین سه تا پنج داده می شود. در گذشته امتیازهای یک و دو را اختصاص می دادیم.

درجه کمتر از سه به این معنی است که بافت نزدیک به نرمال است. درجه سه نشان دهنده رشد آهسته تومور است. درجه بالای پنج نشان دهنده یک نوع بسیار تهاجمی و پرخطر سرطان پروستات است.

سپس سیستم گلیسون با ترکیب دو درجه رایج که در نمونه‌های بیوپسی یافت می‌شود، یک «نمره» ایجاد می‌کند. به عنوان مثال، نمره 3 + 3 = 6 نشان دهنده رشد آهسته سرطان است. بالاترین امتیاز درجات 5 + 5 = 10 به این معنی است که سرطان وجود دارد و بسیار تهاجمی است.

بیشتر بخوانید: نعوظ دردناک 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اینستاگرام: دکتر ناصر بخت

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 


 • جراحی تناسلی مردان در کرج
 • اورولوژی در کرج
 • مرکز اورولوژی در کرج
 • درمان بیماری های جنسی در کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو