خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

پرتو درمانی سرطان پروستات
پرتو درمانی سرطان پروستات

ما در این مقاله به مبحث پرتو درمانی سرطان پروستات می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

Contents

پرتو درمانی سرطان پروستات

گزینه های درمانی زیادی برای سرطان محدود به غده پروستات وجود دارد. شما و پزشکتان باید هر گزینه را به دقت بررسی کنید. مزایا و خطرات را از آنجایی که به پرخاشگری و یا مرحله سرطان و همچنین سن، سلامت کلی و ترجیحات شخصی شما مربوط می شود، بسنجید. درمان های استاندارد عبارتند از:

پرتو درمانی سرطان پروستات و جراحی (پروستاتکتومی رادیکال):

جراح برشی را در قسمت تحتانی شکم یا از طریق پرینه (بین مقعد و کیسه بیضه) ایجاد کرده و پروستات را برمی دارد. اگر نتوانند کل تومور را حذف کنند، ممکن است به پرتودرمانی نیاز داشته باشید.

شما باید یک کاتتر ادراری را برای چند هفته بعد از عمل در محل نگه دارید. عوارض جانبی احتمالی می تواند شامل بی اختیاری و ناتوانی جنسی باشد. برخی از جراحان ممکن است از سه برش کوچک برای انجام پروستاتکتومی به کمک ربات استفاده کنند.

این ممکن است منجر به اقامت کوتاه‌تر در بیمارستان و بهبودی سریع‌تر شود. این روش ممکن است برای برخی از بیماران ارجح باشد، اما نه برای همه.

بیشتر بخوانید: درمان بیماری های اورولوژی 

پرتو درمانی سرطان پروستات خارجی (EBT):

EBT پرتو پرتوهای پرانرژی اشعه ایکس یا پروتون را به تومور می رساند. یک دستگاه پرتو تشعشع را در محل تومور تولید و هدف قرار می دهد.

EBT سلول‌های سرطانی را از بین می‌برد و طرح‌های درمانی منسجم، بافت‌های طبیعی اطراف را از قرار گرفتن در معرض آنها در امان می‌گذارد.

نظارت فعال بر پرتو درمانی سرطان پروستات:

بدون درمان، با مشاهده دقیق و نظارت پزشکی.

گزینه های درمانی پیشرفته ممکن است از برخی از عوارض جانبی مرتبط با درمان های استاندارد جلوگیری کرده یا به حداقل برسانند. این گزینه ها عبارتند از:

پروستاتکتومی رادیکال محافظ عصب:

 جراح پروستات را بدون قطع کردن اعصاب مهمی که عملکرد جنسی را قادر می‌سازد برمی‌دارد. یک جراح ماهر و با تجربه ممکن است بتواند عملکرد جنسی برخی از بیماران را با استفاده از این روش حفظ کند.

پرتو درمانی سرطان پروستات با پرتوهای خارجی تعدیل شده با شدت:

پرتو درمانی سرطان پروستات خارجی از پرتوهای پرتوهای پرانرژی برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می کند. IMRT از فناوری پیشرفته برای هدف قرار دادن تشعشعات به ساختارهای بدن استفاده می کند.

پزشک از تصاویر سه بعدی کامپیوتری پروستات، مثانه و رکتوم برای شکل دادن و تطبیق اشعه با تومور استفاده می کند. آنها همچنین ممکن است غدد لنفاوی مجاور را هدف قرار دهند.

به این ترتیب تابش کمتری به بافت های طبیعی اطراف می رسد. پرتودرمانی سه بعدی و IMRT هر دو دوز پرتو بالاتری را به تومور می‌رسانند و در عین حال از اندام‌های سالم مجاور محافظت می‌کنند.

پزشکان IMRT را متمرکزتر می دانند. آنها معمولا روزانه (دوشنبه تا جمعه) به مدت چهار تا نه هفته IMRT را ارائه می دهند. IMRT معمولاً با هدایت تصویر روزانه برای کمک به کاهش حاشیه بافت طبیعی استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: سرطان حالب 

پرتو درمانی سرطان پروستات استریوتاکتیک:

از فوتون یا اشعه ایکس با دوز بسیار بیشتر در هر درمان استفاده می کند. SBRT سرطان پروستات را طی یک تا دو هفته با چهار تا پنج درمان درمان می کند. این کار به دقت بالاتری نیاز دارد و به تجهیزات خاصی نیاز دارد. همه بیماران کاندید پرتو درمانی سرطان پروستات نیستند.

پرتو درمانی سرطان پروستات پروتون:

 پروتون ها اتم هایی هستند که حامل بار مثبت هستند. پزشکان از پروتون ها و اشعه ایکس (فوتون ها) برای درمان تومورهای خوش خیم و بدخیم استفاده می کنند. تفاوت معنی داری در اثرات بیولوژیکی پروتون ها در مقابل فوتون ها وجود ندارد.

با این حال، پروتون ها تشعشعات را به روشی بسیار محدودتر از فوتون ها به تومور می رسانند. پروتون ها پس از ورود به بدن، بیشتر انرژی خود را در ناحیه تومور آزاد می کنند.

برخلاف فوتون‌ها، آنها تنها دوز حداقلی را فراتر از مرزهای تومور ارائه می‌کنند. این به پزشک این امکان را می دهد که پرتو را بسیار محکم تر با تومور منطبق کند. این ممکن است آسیب کمتری به بافت سالم وارد کند.

پروتون درمانی به پزشک اجازه می دهد تا به طور بالقوه دوز بیشتری را به تومور بدهد و در عین حال عوارض جانبی ناخواسته را به حداقل برساند.

این به ویژه هنگام درمان کودکان مهم است زیرا پروتون ها به کاهش تشعشعات به بافت های در حال رشد و توسعه کمک می کنند.

پروتون درمانی بیش از سایر پرتودرمانی ها هزینه دارد و به طور گسترده در ایران در دسترس نیست. پزشکان در حال حاضر در حال بررسی استفاده از پروتون درمانی در سرطان های مختلف هستند.

بیشتر بخوانید: درمان نعوظ دردناک 

پرتو درمانی سرطان پروستات هدایت شده با تصویر:

پرتو درمانی سرطان پروستات از راهنمایی تصویری روزانه برای بهبود تنظیمات درمان استفاده می کنند. این به دلیل حرکت اندام و عدم قطعیت در تنظیم ضروری است. بسته به میزان پر بودن مثانه و راست روده، موقعیت پروستات می تواند متفاوت باشد.

بنابراین، پزشک باید موقعیت پروستات را قبل از هر درمان مشخص و بررسی کند. فناوری های مختلفی برای بررسی وضعیت پروستات استفاده می شود. نوع IGRT که دریافت می کنید به مورد شما و فناوری موجود در مرکز درمانی شما بستگی دارد.

اگر اشعه ایکس دیجیتال روی شتاب دهنده خطی گرفته شود، قبل از شبیه سازی، نشانگرهای فیدوشیال در غده پروستات قرار می گیرند. تصاویر دیجیتالی اشعه ایکس نشانگرهای فلزی را مشخص می کنند.

این به آنها اجازه می دهد تا موقعیت پروستات را روزانه درست قبل از درمان بررسی کنند. آنها تنظیمات مناسب را انجام می دهند و پروستات را در زمینه درمان پرتودهی با دوز بالا برنامه ریزی می کنند.

روش دیگر از اولتراسوند برای تعیین محل پروستات قبل از هر درمان استفاده می کند. بیمار مثانه خود را تا حد امکان پر نگه می دارد تا تصویر اولتراسوند خوبی تولید کند. این همچنین مثانه را از میدان پرتودرمانی خارج می کند.

روش‌های دیگر از توموگرافی کامپیوتری CT و یا اسکن MRI قبل از هر درمان برای تأیید موقعیت پروستات در پرتو درمانی سرطان پروستات استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید: نعوظ دردناک 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اینستاگرام: دکتر ناصر بخت

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 

  • درمان سرطان پروستات در کرج
  • درمان سرطان پروستات
  • درمان پروستات در کرج
  • مرکز اورولوژی در کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو