خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

غده پروستات
غده پروستات 

ما در این مقاله به مبحث غده پروستات می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

غده پروستات

پروستات یک غده ی کوچک به‌ سایز توپ پینگ‌پنگ (با حدودا ۳۰ گرم وزن) وصل شده در زیر مثانه و در عمق کشاله ران، میان قاعده آلت تناسلی و راست روده می باشد که از بافت همبند کششی و ماهیچه شکل گرفته و مجرای ادراری از داخل آن گذر می کند.

این اندام قسمتی از آناتومی جنسی مردان را در کنار آلت تناسلی، کیسه ی بیضه و بیضه‌ ها تشکیل خواهد داد.

در طی موقع انزال مردان، وازا دفرنتیا اسپرم را از بیضه‌ ها به وزیکول‌ های منی (مکان ایجاد و ترشح مایع منی) آورده تا فروکتور (قند) یا تغذیه ی اسپرم‌ها را تأمین نماید و به مجرای ادراری رفته باشند.

هم‌زمان، ماهیچه‌ های غده پروستات دچار انقباض گشته و ترشح های خود را به مجرای ادرار خواهد ریخت.

بیشتر بخوانید: تشخیص اختلال نعوظ در کرج

ساختار غده پروستات

در تقسیم‌ب ندی غده های بدن، دو دسته درون‌ ریز و برون‌ ریز موجود است. غده های درون‌ ریز ترشح های خود را به خون ریخته و ترشح های غده های برون‌ ریز وارد ساختارهای لوله مانند می گردد. پروستات یکی از غده های برون‌ ریز بدن است که خاصیت ارتجاعی دارد.

مجموعه‌ ای از اعصاب و رگ های خونی در امتداد هر سمت پروستات قرار گرفته اند و به کنترل کارکرد نعوظ کمک می نمایند. در بعضی از آقایان، این اعصاب به فاصله اندکی از پروستات قرار گرفته اند، ولی در بعضی دیگر به خود پروستات وصل می گردند. محل دقیق آن‌ ها بر کارکرد پروستات اثری ندارد.

دانشمندان پروستات را به چهار قسمت (از بیرون به درون) تقسیم می نمایند:

 1. بخش قدامی: ساخته‌ گردیده از بافت فیبری و ماهیچه‌ ای که پزشک ها آن را محل فیبرومیسکولار قدامی هم می‌ نامند.
 2. بخش محیطی: اغلب در بخش پشت غده، جایی که بیشتر بافت غده پروستات در آن قرار گرفته، شکل گرفته است.
 3. بخش مرکزی: مجرای انزالی را احاطه نموده و حدود ۲۵ درصد از تمام توده پروستات را تشکیل خواهد داد.
 4. منطقه انتقال: بخشی از پروستات می باشد که مجاری ادرار را احاطه می نماید. مجاری ادرار از مرکز پروستات، از مثانه به آلت تناسلی رفته و اجازه خواهد داد ادرار از بدن خارج گردد. منطقه انتقال، فقط قسمتی از پروستات می باشد که در طول زندگی به رشد خودش ادامه خواهد داد.

مایع پروستات

جهت آگاهی از اینکه مایع پروستات چه می باشد، بهتر می باشد با کارکرد آن آشنا گردیم. غده ی پروستات، در هنگام انزال به‌ عنوان قسمتی از پاسخ جنسی مردانه، مایعی شیری‌رنگ و رقیق تولید می نماید.

این مایع حاوی آنزیم، یون کلسیم و فسفات می باشد که به مایع منی در مجرای ادراری افزوده می گردد.

مایع پروستات اندکی اسیدی می باشد، ولی بقیه ی اجزای منی آن را به‌ صورت کلی قلیایی می نمایند. این جهت مقابله با اسیدیته واژن و محافظت و بالا رفتن طول عمر اسپرم‌ها اهمیت دارد.

چون اسپرم به جهت اینکه بتواند حرکت نماید، می بایست در محیطی با ph بالای ۶ قرار گیرد. در صورتی که تولید مایع منی به واسطه پروستات رخ نمی داد، تحرک و بقای اسپرم و ژن‌ های داخل هسته آن، دچار مشکل می گردید.

بیشتر بخوانید: درمان بیماری های اورولوژی 

غده ی پروستات در کجا واقع گردیده است؟

پروستات در لگن قرار گرفته است. زیر مثانه نشسته و مجاری ادرار را احاطه می نماید. دور آن با کپسول پروستات یا فاسیای پروستاتی پوشانده گردیده و بخشی از مجرای ادرار از آن عبور می نماید که مجاری ادرار پروستاتی نامیده می شود و به دو مجرای انزالی وصل می گردد.

تغییرهای غده پروستات در طی زندگی

غده ی پروستات با بالا رفتن سن به‌ مرور رشد می نماید. در این صورت با منبسط‌ گردیدن عضله های آن، مجاری ادراری مسدود می گردد و مشکل های دفع ادرار ایجاد می شود.

این اتفاق اغلب در سن های بالای ۵۰ سال می افتد، ولی قادر است در ۳۰ سالگی نیز بروز نماید.

بهترین روش حفظ غده پروستات، انجام دادن آزمایش پروستات می باشد تا در وقت مناسب مراقبت‌ های پزشکی را انجام بدهید و از بروز بیماری‌ هایی مثل التهاب پروستات پیشگیری نمائید.

در این موردها قادر هستید به متخصص اورولوژی که در درمان کردن بیماری‌ های دستگاه تناسلی ماهر است، مراجعه نمائید.

ترشحات پروستات

مایعی که از غده ی پروستات ترشح می گردد، حاوی آنزیم‌ های پروتئولیتیک، اسید فسفاتاز، فیبرینولیزین، روی و آنتی‌ژن اختصاصی پروستات می باشد. این ترکیب ها برای کارکرد مناسب سلول‌ های اسپرم و باروری در آقایان خیلی اهمیت دارد.

بیشتر بخوانید: دلایل بیماری سرطان کلیه

نقش غده ی پروستات در دستگاه ادراری

غده ی پروستات در زیر مثانه قرار گرفته و مجاری ادراری، لوله‌ ای که ادرار را از مثانه به بیرون از آلت تناسلی انتقال می دهد، از درون غده ی پروستات عبور می نماید.

سلامت پروستات در عملکرد مثانه و مجاری ادراری خیلی اهمیت دارد. اگر شخص با بزرگ گشتن پروستات روبرو گردد، با گذشت زمان مجاری ادراری بسته‌ گشته و در کارکرد دستگاه ادراری او مشکل به وجود می آید.

انواع بیماری های غده ی پروستات

انواع بیماری های غده ی پروستات که بر این غده اثر دارند موارد زیر هستند:

 • سرطان پروستات: سرطان پروستات دومین سرطان رایج در آقایان می باشد که به طور معمول میان‌سالان را مبتلا می نماید.
 • التهاب (پروستاتیت): چهار شرایط گوناگون پروستاتیت که سبب التهاب در غده پروستات شما می گردند؛ پروستاتیت حاد باکتریایی، پروستاتیت باکتریایی مزمن، سندرم درد مزمن لگن (CPPS) و پروستاتیت التهابی بدون نشانه می باشند. التهاب پروستات، رایج ترین مشکل دستگاه ادراری در آقایان کمتر از ۵۰ سال می باشد.
 • هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات: این بیماری سبب بزرگ شدن پروستات و انسداد مجرای ادراری می گردد. به طور تقریبی تمام آقایان با بالا رفتن سن دچار بزرگ شدن پروستات می گردند.

بیشتر بخوانید: نعوظ دردناک 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اینستاگرام: دکتر ناصر بخت

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 


 • جراحی پروستات در کرج
 • اورولوژی در کرج
 • مرکز اورولوژی در کرج
 • درمان پروستات در کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو