خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

بیماری سرطان پروستات 
بیماری سرطان پروستات 

ما در این مقاله به مبحث بیماری سرطان پروستات می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

بیماری سرطان پروستات

سرطان پروستات زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های غده پروستات مردان به روشی غیرعادی رشد می‌کنند و رشد غیرطبیعی به نام تومور ایجاد می‌کنند. پروستات، معمولاً غده ای به اندازه یک توپ گلف است که در زیر مثانه قرار دارد، به تولید مایع در مایع منی کمک می کند.

سرطان پروستات انواع مختلفی دارد. در حالی که بیشتر آنها به کندی رشد می کنند و برای سال ها هیچ علامتی ایجاد نمی کنند، برخی به شدت گسترش می یابند و می توانند باعث بیماری جدی و مرگ شوند.

با افزایش سن، پروستات شما می تواند به دلایل دیگری مانند پروستاتیت (التهاب غده) یا هیپرتروفی خوش خیم پروستات نیز رشد کند. این شرایط در مردان مسن شایع است.

 

بیماری سرطان پروستات

علائم سرطان

حتی اگر سرطان پروستات دارید، ممکن است هیچ علامتی را متوجه نشوید، مگر اینکه سرطان به اندازه‌ای بزرگ شود که مشکلاتی ایجاد کند.

برخی از علائم سرطان پیشرفته پروستات عبارتند از:

نیاز به ادرار مکرر یا ناگهانی

داشتن مشکل در ادرار کردن (مثلاً مشکل در شروع، یا عدم توانایی در ادرار کردن در صورت وجود احساس یا جریان ضعیف ادرار)

ناراحتی هنگام ادرار کردن

یافتن خون در ادرار یا مایع منی

درد در قسمت پایین کمر، بالای ران یا باسن

در حالی که این علائم ممکن است به معنای سرطان پروستات نباشد، اگر متوجه هر یک از آنها شدید، با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: تشخیص اختلال نعوظ در کرج

چه چیزی باعث سرطان می شود؟

در حالی که متخصصان به طور کامل همه علل را نمی‌دانند، عاملی که خطر ابتلا به آن را افزایش می‌دهد چاقی است که خطر ابتلا به سرطان تهاجمی پروستات را نیز افزایش می‌دهد.

سرطان پروستات با افزایش سن بیشتر می شود. همچنین اگر یکی از بستگان نزدیک (مثلاً پدر، برادر یا پسر) سرطان پروستات قبل از 65 سالگی تشخیص داده شود، شایع تر است.

در 1 تا 2 درصد موارد، مردان ژن هایی (BRCA1 یا BRCA2) را به ارث می برند که خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد. اینها ژن هایی هستند که می توانند باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه یا تخمدان در زنان شوند.

چه زمانی باید به پزشکم مراجعه کنم؟

در صورت مشاهده هرگونه تغییر غیرعادی یا مداوم در عادات توالت کردن خود (مثلاً هنگام ادرار کردن) به پزشک خود مراجعه کنید. اغلب، اینها به معنای ابتلا به سرطان نیست، اما یافتن زودهنگام سرطان شانس درمان موفقیت آمیز آن را افزایش می دهد.

اگر هیچ علامتی ندارید اما در مورد خطر خود نگران هستید، پزشک می تواند خطرات و مزایای غربالگری سرطان پروستات مانند انجام آزمایش PSA را نیز توضیح دهد.

بیشتر بخوانید: درمان بیماری های اورولوژی 

سرطان پروستات چگونه تشخیص داده می شود؟

چندین آزمایش وجود دارد که پزشک ممکن است برای بررسی پروستات شما انجام دهد:

معاینه رکتوم دیجیتالی (DRE): پزشک یک انگشت دارای دستکش و روغن کاری گردیده را وارد راست روده شما می نماید تا سایز پروستات را حس نماید و هر چیز غیرطبیعی را بررسی نماید.

تست آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA): یک آزمایش خون ساده برای اندازه گیری پروتئین تولید شده توسط پروستات شما. PSA بالا ممکن است نشانه سرطان پروستات یا بیماری دیگری باشد.

اسکن MRI: یک اسکن دقیق از پروستات برای کمک به شناسایی علائم سرطان.

در حالی که این آزمایشات مفید هستند، بیوپسی پروستات تنها راه برای تأیید تشخیص سرطان پروستات است.

یک متخصص اورولوژی که پزشک شما را به او معرفی می کند، برخی از سلول ها را با استفاده از یک سوزن نازک و توخالی از پروستات شما خارج می کند. سپس سلول ها برای بررسی سرطان زیر میکروسکوپ بررسی می شوند.

سرطان پروستات تایید شده بر اساس میزان احتمال رشد و انتشار سرطان به بقیه بدن در مقیاس 1 تا 5 (معروف به سیستم گروهی درجه بندی می شود). گروه های درجه 4 تا 5 پرخطر در نظر گرفته می شوند.

یک سیستم قدیمی‌تر درجه‌بندی، معروف به نمره گلیسون، سرطان را از 1 تا 10 درجه‌بندی می‌کند. نمره گلیسون 8 تا 10 پرخطر در نظر گرفته می‌شود.

آیا باید غربالگری سرطان پروستات را انجام دهم؟

شاید تعجب کرده باشید که چرا در ایران برنامه غربالگری سرطان پروستات در سراسر کشور (مانند برنامه های سرطان سینه و روده) وجود ندارد.

این به این دلیل است که اگر شما بین 50 تا 69 سال سن دارید، سالم هستید و سابقه خانوادگی سرطان پروستات ندارید، متخصصان غربالگری معمول سرطان پروستات را توصیه نمی کنند.

چندین دلیل برای این وجود دارد:

سطح بالای PSA می تواند نتیجه چیزی غیر از سرطان باشد.

کارشناسان به طور کامل در مورد اینکه سطح PSA طبیعی یا غیرطبیعی است توافق ندارند.

اکثر مردانی که سطح PSA کمی افزایش یافته اند، بیوپسی می کنند که هیچ سرطانی را تایید نمی کند.

بسیاری از سرطان های پروستات کم خطر هستند، رشد آهسته دارند و در صورت عدم درمان، بعید است که آسیبی به آنها وارد شود.

آزمایش و درمان سرطان‌های کم خطر و با رشد آهسته ممکن است بیش از آنکه مفید باشد، ضرر داشته باشد.

اگر سابقه خانوادگی یا علائم مداوم سرطان پروستات مانند مشکل در دفع ادرار دارید، باید با پزشک خود صحبت کنید. پزشک می تواند به شما کمک کند تا در مورد مناسب بودن غربالگری سرطان پروستات تصمیم بگیرید.

بیشتر بخوانید: دلایل بیماری سرطان کلیه

سرطان پروستات چگونه درمان می شود؟

گزینه های درمانی سرطان پروستات به عوامل مختلفی بستگی دارد:

آیا سرطان پرخطر است (بر اساس گروه درجه یا نمره گلیسون)

مرحله سرطان: آیا فقط در پروستات یافت می شود یا اینکه به سایر نقاط بدن گسترش یافته است (متاستاز)؟

سطح PSA و سرعت تغییر آن

سن و سلامت عمومی

عوارض جانبی درمان

اولویت شخصی

 

بیماری سرطان پروستات

 

بیشتر بخوانید: نعوظ دردناک 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اینستاگرام: دکتر ناصر بخت

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 


  • سرطان پروستات
  • اورولوژی در کرج
  • مرکز اورولوژی در کرج
  • درمان سرطان پروستات در کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو