خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

بیماری پلاک پیرونی
بیماری پلاک پیرونی

ما در این مقاله به مبحث بیماری پلاک پیرونی می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

بیماری پلاک پیرونی

بیماری پیرونی یک بیماری اکتسابی آلت تناسلی مردانه است که باعث انحراف، کوتاه شدن آلت تناسلی و درد به خصوص در هنگام نعوظ می شود. این بیماری در اثر تشکیل بافت فیبری در داخل جسم  داخل جسم غاری (تونیکا آلبوژینه آ) ایجاد می شود.

در این بیماری که حدود 5 درصد از مردان را مبتلا می کند; بافت همبند در داخل بافت نرم آلت تناسلی ایجاد می شود و باعث اختلال نعوظ، انحنای آلت تناسلی، درد و کوتاهی آلت تناسلی می شود.

شکل و اندازه آلت تناسلی مردانه متفاوت است. انحنای آلت تناسلی در هنگام نعوظ یک مشکل رایج در مردان است و لزوماً مشکل نگران کننده ای نیست.

بیشتر بخوانید: درمان ویروس زگیل تناسلی

با این حال، در برخی از مردان، بیماری پیرونی باعث کج شدن قابل توجه آلت تناسلی یا درد در هنگام نعوظ می شود. این مشکل می تواند از رابطه جنسی جلوگیری کند و باعث اختلال نعوظ در مردان شود.

نشانه ها

علائم و نشانه های بیماری پیرونی ممکن است به طور ناگهانی یا تدریجی ایجاد شوند.

شایع ترین این علائم عبارتند از:

 • بافت اسکار: بافت اسکار با بیماری پلاک (متفاوت از پلاکی که در رگ های خونی تشکیل می شود) مرتبط است که می تواند در زیر پوست آلت تناسلی به صورت توده های مسطح یا نوارهای بافت سخت احساس شود.
 • خم شدن قابل توجه آلت تناسلی: آلت تناسلی ممکن است به سمت بالا یا پایین و به یک طرف خم شود.
 • مشکلات نعوظ
 • کوتاه کردن آلت تناسلی
 • سایر ناهنجاری های تناسلی

بیشتر بخوانید: عفونت زگیل تناسلی

علل بیماری پیرونی

علت بیماری پیرونی به طور کامل مشخص نیست، اما به نظر می رسد که تعدادی از عوامل در بروز این حالت نقش دارند.

علت اصلی این بیماری مشخص نیست، اما متخصصان بر این باورند که ضربه به آلت تناسلی به خصوص در هنگام نعوظ یکی از عوامل اصلی این بیماری است. به عنوان مثال، آلت تناسلی مرد ممکن است در حین رابطه جنسی، فعالیت های ورزشی یا در نتیجه تصادف آسیب ببیند.

با این حال، اکثر مردان ضربه خاصی به آلت تناسلی خود را به خاطر نمی آورند. در طول فرآیند بهبود، بافت اسکار شکل نامنظمی دارد، پس از آن ممکن است به یک گره قابل لمس تبدیل شود و به تدریج منجر به انحنای آلت شود.

در این بیماری زمانی که آلت تناسلی به نعوظ می رسد، ناحیه دارای بافت اسکار قادر به کشیده شدن نیست و در نتیجه آلت تناسلی در هنگام نعوظ حالت طبیعی را به خود نمی گیرد و احتمالاً با درد همراه است. ختنه نادرست نیز می تواند باعث انحنای آلت تناسلی شود.

عامل های خطرساز بیماری پیرونی

صدمه رسیدن جزئی به آلت تناسلی مردانه همیشه باعث بیماری پیرونی نمی شود. با این حال، پس از آسیب، عوامل مختلفی می تواند باعث شود که زخم به طور کامل بهبود نیابد و اسکار در آلت تناسلی ایجاد شود که نقش مهمی در بیماری پیرونی دارد، کمک کند.

این عوامل عبارتند از:

 • وراثت
 • اختلالات بافت همبند
 • سن
 • سایر عوامل، از جمله برخی مسائل بهداشتی، سیگار کشیدن و برخی از انواع جراحی پروستات، ممکن است با بیماری پیرونی مرتبط باشند.

بیشتر بخوانید: درمان عفونت کلیه در کرج

ژنتیک

اگر پدر یا برادر شما به بیماری پیرونی مبتلا باشد، احتمال ابتلا به این بیماری برای شما افزایش می یابد.

اختلالات بافت همبند

به نظر می آید مردانی که اختلال بافت همبند دارند. آنها با افزایش خطر ابتلا به این بیماری روبرو هستند.

زیاد شدن سن

با زیاد شدن سن، شیوع بیماری پیرونی زیاد می شود. تغییرات مربوط با زیاد شدن سن که در بافت ها اتفاق می افتد ممکن است باعث شود این بافت ها به راحتی آسیب ببینند و به طور کامل بهبود نیابند.

عوارض بیماری پیرونی

عوارض بیماری پیرونی امکان دارد حاوی موارد زیر باشد:

 • مشکل در دست پیدا کردن یا حفظ نعوظ ( اختلال نعوظ )
 • ناتوانی در رابطه جنسی
 • اضطراب یا استرس در مورد توانایی جنسی یا ظاهر آلت تناسلی
 • بر رابطه با شریک جنسی خود تأکید کنید
 • درد آلت تناسلی
 • مشکل در باردار شدن، به دلیل دشواری یا عدم امکان آمیزش
 • کاهش طول آلت تناسلی

بیشتر بخوانید: سرطان های بیضه

تشخیص بیماری پیرونی

 • پزشک شما ممکن است بتواند تشخیص دهد که آیا شما به بیماری پیرونی فقط با یک معاینه فیزیکی مبتلا هستید یا خیر. پلاک های سخت بیشتر می توانند احساس شوند که آیا آلت تناسلی سفت هست یا خیر.
 • برای بررسی انحنای آلت تناسلی، پزشک ممکن است دارو را به آلت تناسلی شما تزریق کند تا آن را سفت کند و ممکن است برای مطالعه عکس بگیرد.

روش های درمان پلاک پیرونی:

 1. درمان دارویی
 2. شوک درمانی خارجی (SWT)
 3. عمل جراحی

بیشتر بخوانید: عفونت مجاری ادراری

 • درمان دارویی خوراکی پلاک خارجی: داروهای مختلفی برای بهبود پلاک خارجی ذکر شده است که متاسفانه تاثیر قابل توجهی در درمان ندارند. مانند ویتامین E، کلشی سین، پودر پوتابا که به صورت خوراکی استفاده می شود. که با وجود هزینه های بالا، در درمان جدید پلاک پیرونی جایی ندارد.
 • تزریق در پلاک خارجی: در این روش داروهایی مانند وراپامیل و کورتون به تنهایی یا ترکیبی با هم با استفاده از سرنگ ظریف به پلاک تزریق می شود. معمولاً برای 6 تزریق با فاصله دو هفته انجام می شود و معمولاً با این تزریق ها نتیجه لازم حاصل نمی شود.
 • درمان پلاک خارجی با دستگاه امواج شوک خارجی (ESWT): جدیدترین درمان پلاک خارجی، روش شوک درمانی خارجی با استفاده از دستگاه است که در حالی که فرد روی تخت مخصوص دراز کشیده است، پایه دستگاه در محل قرار می گیرد. از پلاک و به مدت 20 دقیقه توسط اپراتور مجرب، امواج پیزوالکتریک اعمال می شود. تابش می شود تعداد جلسات درمانی 4-6 جلسه می باشد. بر اساس آخرین یافته های علمی، نتیجه درمان بسیار مطلوب است.
 • روش جراحی در درمان پلاک پیرونی: بر خلاف نظرات قدیمی در درمان پلاک پیرونی، امروزه جراحی نقشی در درمان مدرن پلاک پیرونی ندارد و به دلیل عوارض زیاد توصیه نمی شود. اما می توان به روش های رایج جراحی برای درمان بیماری پیرونی اشاره کرد: بخیه زدن سمت سالم، برش یا برداشتن و پیوند، کاشت یا پروتز آلت تناسلی.
 • سونوتراپی: سونوتراپی روشی ناکارآمد در درمان پلاک پیرونی یا اختلال نعوظ است و با شوک پیزوالکتریک خارجی متفاوت است.

بیشتر بخوانید: اثرات وازکتومی

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اینستاگرام: دکتر ناصر بخت

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 


 • اورولوژی در کرج
 • دستگاه صندلی مگنت تراپی
 • شاک ویو پلاک پیرونی
 • شاک ویو نعوظ در کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو