خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دستگاه مگنت تراپی در فیزیوتراپی
دستگاه مگنت تراپی در فیزیوتراپی

ما در این مقاله به مبحث دستگاه مگنت تراپی در فیزیوتراپی می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید

Contents

دستگاه مگنت تراپی در فیزیوتراپی

مگنت تراپی یکی از روش های درمانی مرکز اورولوژی جهانشهر است که برای درمان انواع بیماری ها استفاده می شود. دستگاه مگنت تراپی مزایا و کاربردهای زیادی دارد که در این مقاله به بررسی آنها می پردازیم.

تاثیر میدان مغناطیسی بر بدن انسان

اثر درمانی مغناطیس از موقع بقراط در طب باستان شناخته شده است و از آن زمان استفاده شده است. میدان های مغناطیسی نقش اصلی در زندگی انسان دارند و موقعی می توان این نقش را درک کرد که آگاه باشیم خود زمین یک آهنربای بزرگ است.

بیشتر بخوانید: درمان ها مگنت تراپی

هنگامی که جریان از یک سیستم عبور می کند، یک میدان مغناطیسی در اطراف آن تشکیل می شود. این میدان دایره ای است و می توان شدت آن را اندازه گیری کرد. در واقع چگالی شدت میدان مغناطیسی از خطوط نیروی مغناطیسی اطراف و در مرکز سیستم یا سیم پیچ ایجاد می شود که با واحدهای گاوس یا تسلا اندازه گیری می شوند.

مگنت تراپی چیست؟

به کار بردن از مگنت تراپی از قرن هفدهم در جهان مورد مطالعه قرار گرفته است. این روش درمانی بر این فرض استوار است که همه چیز در طبیعت الکتریکی است.

با توجه به اینکه غشای سلولی و تمامی عناصر داخل سلول دارای بارهای الکتریکی و مغناطیسی هستند. بدن انسان از تعداد زیادی سلول تشکیل شده است که دارای فعالیت الکتریکی هستند. این سلول ها دارای پتانسیل پایه هستند که برای متابولیسم سلولی مورد نیاز است.

در اصل پروتوپلاسم (محتوای درون سلول ها) را می توان سیستم مولد تعیین کننده بار الکتریکی بدن بداند و کم شدن این انرژی الکتریکی باعث ضعف مغناطیسی بدن و کمبود آن منجر به مرگ می شود.

پتانسیل استراحت سلول متناسب با تبادل یونی غشای سلولی است. پایه تغییرات بالقوه در سلول های بیمار یا آسیب دیده. میدان مغناطیسی با نفوذ به سلول ها، نفوذپذیری غشای سلولی را بهبود می بخشد و تبادل یونی را در سلول تسهیل می کند و مصرف اکسیژن را افزایش می دهد.

بیشتر بخوانید: اورولوژیست کیست؟

میدان مغناطیسی به طور همزمان به تمام سلول ها در هر عمقی از بدن نفوذ می کند. بنابراین با این روش می توان به طور موثر آسیب شناسی های عمیقی را که مستقیماً با روش های دیگر امکان پذیر نبود، درمان کرد.

روش های ایجاد میدان مغناطیسی

میدان مغناطیسی را می توان با روش های غیر ساکن (الکترومگنت‌ ها) و ایستا (آهنربای دائمی) ایجاد کرد.

غیر ایستا (الکترومگنت‌ ها)

تنها زمانی فعال می شود که به برق وصل باشد.

پالس: مولد پالس که به سیم پیچ متصل است میدان مغناطیسی جریان را در بافت برقرار می کند.

ایستا (آهن‌ رباهای دائمی)

آهنربا به صورت کامل با جریان الکتریکی شارژ می شود و ویژگی مغناطیسی خود را برای همیشه حفظ می نماید. گوشواره، دستبند، گردنبند و توپ های مغناطیسی از جمله این آهنرباهای دائمی هستند.

انواع این آهنرباها به شرح زیر است:

 • تک قطبی: یک قطب آهنربای جداگانه به سمت پوست بیمار می گذارند.
 • دو قطبی: قطب شمال و جنوب آهنرباهای جداگانه به سمت بیمار قرار می گیرد.

میدان های مغناطیسی پالسی (PMF)

اگرچه استفاده از مغناطیس درمانی از گذشته مورد توجه بوده است، اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و امکان ایجاد میدان های پالسی قوی با فرکانس پایین، بیشترین اثرات درمانی را می توان مشاهده کرد. انقباض عروق با فرکانس حدود 5 هرتز و اتساع عروق با فرکانس 10 هرتز دیده می شود.

سلول ها بیشترین پاسخ درمانی را در فرکانس 200-100 هرتز نشان می دهند. این جواب از فرکانس 50 هرتز آغاز می شود و برای تکمیل پروسه درمان بهتر است 25 پالس در ثانیه اضافه شود تا نزدیک به 200-100 هرتز برسد. میدان پالس تشکیل استخوان را افزایش می دهد و از کاهش توده یا تراکم استخوان جلوگیری می کند.

بیشتر بخوانید: زمان بروز علائم زگیل تناسلی

اثرات و مزایای کلی مگنت تراپی در فیزیوتراپی

اثرات و مزیت های کلی مگنت تراپی حاوی موارد زیر است:

 • بهتر شدن یا بازسازی در بافت های استخوانی و پریوست
 • ضد التهاب
 • مسکن
 • اتساع عروق خونی (اتساع عروق) و افزایش خون رسانی و اکسیژن رسانی به بافت ها
 • ضد ادم
 • بازسازی بافت در بافت نرم و بافت عصبی (Neural Regeneration)

اثر ضد التهابی مگنت تراپی

اثر ضد التهابی این روش در مطالعات بر روی استئومیلیت باکتریایی مزمن و حاد و همچنین التهابات لوزی استریل و آرتروز (استئوآرتریت) به اثبات رسیده است.

اثرات ضد درد مغناطیس درمانی

اثر آهنربا در شرایط التهابی یا مخرب دردناک مانند آرتریت ثابت شده است و همچنین آزمایش‌ها برهم‌کنش آن را با اندورفین نشان می‌ دهند. مزیت دیگر اثر بر سندرم های درد منتشر مانند سیاتیک کمری است که استفاده ترکیبی از مغناطیس درمانی و لیزر درمانی برای آن توصیه می شود.

اتساع عروق خونی (وازودیلاتاسیون) و افزایش خون رسانی و اکسیژن رسانی به بافت ها

در این مکانیسم افزایش اکسیژن بافت تا 200 درصد در ناحیه نبض دیده می شود و شستشوی محصولات متابولیک از سلول ها افزایش می یابد. در اصل این مکانیسم بر پایه بازیابی در هر پروسه تعمیر است.

اثرات ضد ادم مغناطیس درمانی

معمولا بعد از جلسه دوم درمان دیده می شود. اگر منشاء ادم بدخیم باشد یا به غدد لنفاوی متاستاز داده شود، نمی توان از این روش استفاده کرد.

اثرات بازسازی بافت در بافت نرم و بافت عصبی (Neural Regeneration)

اثر آرامش بخش در گرفتگی عضلات با منشاء گرفتگی ستون فقرات و عضله به دلیل تجمع محصولات اسیدی ناشی از متابولیسم بدن که باعث درد می شود، موثر است.

در مگنت تراپی از سه میدان منفی، مثبت، پالسی به کار برده می شود. مغناطیس درمانی یک روش درمانی ایمن و غیر تهاجمی هست که منع مصرف خاصی ندارد و موارد منع مصرف آن مثل فیزیوتراپی است.

بیشتر بخوانید: تست نوار مثانه

پارامترهای موثر در مغناطیس درمانی

پارامترهای زیر در مگنت تراپی موثر هستند:

 • فرکانس امواج
 • شدت یا ارتفاع امواج
 • دوره زمانی
 • جهت امواج

اصول و قواعد کلی در مگنت تراپی

اصول و قواعد کلی در مگنت تراپی شامل موارد زیر است:

 • درمان باید با شدت کم شروع شود.
 • متخصص باید تغییرات و واکنش ها را به دقت مشاهده کند و در صورت لزوم تنظیمات را تغییر دهد.
 • درد ممکن است افزایش یابد، افزایش درد نشانه امیدوارکننده ای است که نشان دهنده پاسخ بیمار به درمان است.
 • در صورت افزایش درد، شدت درمان را کاهش دهید.
 • در صورت کاهش درد بیمار درمان را با همان تنظیمات ادامه دهید.
 • در صورت عدم تغییر در وضعیت بیمار، شدت درمان را افزایش دهید.
 • هرگز سر و ناحیه میگرن را با شدت بالاتر از 1-3 میلی تسلا و 2 هرتز درمان نکنید و مطمئن شوید که مغناطیس درمانی سر بیش از ده دقیقه طول نمی کشد.
 • بیماران آلرژیک نیز باید با شدت کم 1-3 میلی‌تسلا، 2-4 هرتز و به مدت 10-20 دقیقه درمان شوند.
 • هنگام درمان بیماران مبتلا به اختلالات شدید گردش خون مراقب باشید، درد بیمار ممکن است حتی در تنظیمات پایین به دلیل افزایش جریان خون در عروق محیطی افزایش یابد.

مگنت تراپی چه کاربردهایی دارد؟

مگنت تراپی به عنوان یک درمان غیرتهاجمی برای ساختار اسکلتی- عضلانی اختراع شد که برای تسکین درد، انقباض و تورم و بازسازی بافت های استخوان، ماهیچه و پوست نیز مفید است.

کاربردهای مغناطیس درمانی بسیار گسترده است، زیرا میدان های مغناطیسی اثرات بیولوژیکی مختلفی را حتی در بافت های عمیق ایجاد می کنند.

برخی از این موارد عبارتند از:

 • آسیب های مفصلی و استخوانی مانند پوکی استخوان، شکستگی و آرتریت
 • انقباضات ناشی از ضربه، رگ به رگ شدن، کشیدگی، کبودی و شکستگی
 • دردهای تنش مانند سردرد و نورالژی
 • ضایعات پوستی مانند سوختگی، زخم و جراحات
 • اختلالات التهابی مانند آرتریت، میوزیت، تاندونیت، اپی کندیلیت، کمردرد (لومباگو) و سندرم اداکتور
 • درمان کمردرد

بیشتر بخوانید: سیستوسکوپی و یورتروسکوپی

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اینستاگرام: دکتر ناصر بخت

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 


 • دستگاه صندلی مگنت تراپی
 • مرکز اورولوژی در کرج
 • درمان بی اختیاری ادرار در کرج
 • اورولوژی در کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو