خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

سنگ های کلیه 
سنگ های کلیه 

ما در این مقاله به مبحث سنگ های کلیه می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

سنگ های کلیه

سنگ های کلیه رسوبات معدنی سخت شده ای هستند که در کلیه تشکیل می شوند. آنها به صورت ذرات میکروسکوپی منشا می گیرند و در طول زمان به سنگ تبدیل می شوند.

سنگ های کلیه ممکن است حاوی ترکیبات مختلفی از مواد شیمیایی باشند. رایج ترین نوع سنگ حاوی کلسیم در ترکیب با اگزالات یا فسفات است.

سنگ های دیگر ممکن است از اسید اوریک ماده شیمیایی که باعث نقرس (نوعی آرتریت) می شود، تشکیل شوند. نوع کمتر شایع سنگ در اثر عفونت در دستگاه ادراری ایجاد می شود.

این نوع سنگ استروویت یا سنگ عفونت نامیده می شود. سایر سنگ های کلیه شامل سنگ های سیستین است که به دلیل یک ناهنجاری متابولیک خاص ایجاد می شود.

چه چیزی سبب ایجاد سنگ های کلیه می گردد؟

بیشتر سنگ های کلیه به این دلیل تشکیل می شوند که برخی افراد از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به این بیماری هستند. به عبارت دیگر، معمولاً بیماری خاصی نیست که باعث ایجاد سنگ می شود، معمولاً فقط بدشانسی است.

تعداد کمی از سنگ ها به دلیل یک بیماری خاص مانند هیپرکلسمی (سطح بالای کلسیم در خون) ایجاد می شوند.

سایر شرایطی که ممکن است احتمال تشکیل سنگ های کلیه را افزایش دهند عبارتند از: عفونت های ادراری ، نقرس، بیماری روده یا جراحی و بسیاری دیگر از شرایط متابولیک غیر معمول.

بیشتر بخوانید: درمان بیماری های اورولوژی 

علائم سنگ های کلیه چیست؟

بیشتر سنگ های کلیه در ابتدا هیچ علامتی ایجاد نمی کنند. علائم سنگ کلیه معمولاً زمانی شروع می شود که سنگ کلیه از پایین دست به حالب عبور می کند و باعث انسداد سیستم می شود.

این منجر به “کولیک کلیوی” می شود که درد شدید است، معمولاً در پشت یا پهلو، اما گاهی اوقات در جلوی شکم نیز وجود دارد. این درد ممکن است با حالت تهوع و استفراغ همراه باشد.

سایر علائم بیماری سنگ شامل خون در ادرار، تکرر ادرار و عفونت ادراری است. برخی از بیماران مبتلا به سنگی که سعی در دفع آن دارند بسیار ناخوشایند می شوند و بسیاری در نهایت به بخش اورژانس مراجعه می کنند.

سنگ های کلیه چگونه تشخیص داده می شود؟

اکثر دوره های بیماری سنگ کلیه دردناک نیاز به سی تی اسکن برای تشخیص دقیق دارند. سایر اشکال تصویربرداری شامل اشعه ایکس ساده یا اولتراسوند است، اما اینها کمتر قابل اعتماد هستند.

بیمارانی که با سنگ های کلیه  مراجعه می کنند نیز برای اطمینان از عدم وجود عفونت و عملکرد طبیعی کلیه ها نیاز به آزمایش خون و ادرار دارند.

درمان سنگ های کلیه چیست؟

گزینه های درمان سنگ کلیه بسته به نوع سنگ کلیه، اندازه و محل آن متفاوت است. درمان سنگ کلیه شامل کنترل درد، مدیریت محافظه کارانه و در صورت لزوم درمان فعال است. برای اطلاعات بیشتر در مورد درمان های خاص سنگ کلیه به خواندن ادامه دهید.

کنترل درد

مدیریت محافظه کارانه

ESWL (لیتوتریپسی با موج شوک برون بدنی)

اورتروسکوپی

نفرولیتوتومی از راه پوست

جراحی باز

حل کردن سنگ های اسید اوریک

بیشتر بخوانید: مرکز اورولوژی در کرج 

اگر در ابتدا مدیریت محافظه کارانه انتخاب شود، توجه به این نکته ضروری است:   

  1. عبور سنگ از مجرای ادرار به ندرت دردناک است در واقع، اکثر مردم متوجه آن نمی شوند. این به این دلیل است که مجرای ادرار (لوله ای که مثانه را تخلیه می کند) نسبت به حالب (لوله بین کلیه و مثانه) کالیبر وسیع تری دارد که سنگ به سمت پایین حرکت کرده است. بنابراین اگر آن را به مثانه رسانده باشد، به راحتی با دفع ادرار خارج می شود. به همین دلیل الک کردن ادرار ضروری است، در غیر این صورت بعید است که از دفع سنگ آگاه باشید.
  2. فقط به این دلیل که درد از بین رفته است به این معنی نیست که سنگ دیگر آنجا نیست. ممکن است انسداد بی‌صدا یا بی‌دردی از سنگ وجود داشته باشد که در صورت عدم شناسایی، منجر به نارسایی تدریجی کلیه مسدود شده شود. بنابراین ضروری است که تصویربرداری بعدی را انجام دهید تا کاملاً مطمئن شوید که سنگ از بین رفته است، اگر متوجه دفع آن در ادرار نشده اید.

درد مداوم، عدم دفع سنگ پس از حدود 2 هفته، کاهش عملکرد کلیه، تک کلیه یا عفونت دلایلی برای کنار گذاشتن درمان محافظه کارانه و مداخله برای برداشتن یا حل کردن سنگ هستند.

هنگامی که تصمیم گرفته شد که درمان فعال سنگ مورد نیاز است، گزینه های مختلفی بسته به نوع سنگ، اندازه سنگ و محل آن وجود دارد.

بیشتر بخوانید: هیپرپلازی خوش‌ خیم پروستات

چطور می شود از تشکیل سنگ های کلیه در آینده پیشگیری کرد؟

برای بیمارانی که با اولین سنگ کلیه ادراری خود مراجعه می کنند ، باید یک تجزیه و تحلیل متابولیک پایه انجام شود. این شامل آزمایش خون و ادرار و تجزیه و تحلیل ترکیب سنگ (در صورت امکان) است.

اکثر بیماران هیچ گونه ناهنجاری قابل تشخیصی نخواهند داشت و تقریباً نیمی از این افراد در کوتاه مدت سنگ های بیشتری تشکیل نمی دهند.

به همین دلیل درمان خاصی یا تحقیقات بیشتری توصیه نمی شود و توصیه های اساسی زیر برای کاهش خطر عود سنگ ارائه می شود:

  1. به اندازه کافی هیدراته نگه دارید. سنگ ها در ادرار غلیظ تشکیل می شوند. بنابراین، مهم است که اطمینان حاصل کنید که مایعات مصرفی شما به اندازه کافی برای حفظ رنگ نی روشن ادرار یا برای تولید 2-3 لیتر ادرار در روز کافی است. این باید در هوای گرمتر و در حین فعالیت بدنی افزایش یابد. به نظر می رسد مهم نیست که چه مایعی مصرف می شود، از این رو آب، شیر، چای یا قهوه به اندازه آب موثر هستند.
  2. یک رژیم غذایی متعادل را حفظ کنید. توصیه فعلی این است که رژیم غذایی با کلسیم بالا را هدف قرار دهید (که به طور شگفت انگیزی احتمال سنگ های کلسیمی را کاهش می دهد). همچنین رژیم غذایی باید کم نمک و کم پروتئین باشد.

بیشتر بخوانید: نعوظ دردناک 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اینستاگرام: دکتر ناصر بخت

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 


  • درمان سنگ کلیه
  • درمان سنگ کلیه در کرج
  • اورولوژی در کرج
  • مرکز اورولوژی در کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو