خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

پارگی کلیه ، علائم ، علل - وازکتومی سرپایی در کرج - درمان ناباروری در کرج - درمان سرطان پروستات در کرج - درمان بی اختیاری ادرار
پارگی کلیه، علائم، علل

ما در این مقاله به مبحث پارگی کلیه ، علائم ، علل می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

پارگی کلیه ، علائم ، علل - وازکتومی سرپایی در کرج - درمان ناباروری در کرج - درمان سرطان پروستات در کرج - درمان بی اختیاری ادرار

پارگی کلیه ، علائم ، علل

پارگی کلیه صدمه ای می باشد که در آن پارگی در بافت کلیه امکان دارد سبب خونریزی یا نشتی ادرار در حفره شکم گردد و کلیه های صدمه دیده همینطور می توانند خون را در ادرار ایجاد نمایند. پارگی کلیه می تواند از صدمات ناخواسته یا نفوذی ناشی گردد.

دو کلیه در بدن موجود است که هر روز جهت تنظیم ترکیب خون، تعادل مایعات و الکترولیتی، تقریبا ۴۰۰ گالن خون را فیلتر می نمایند و از طریق ادرار دفع می نمایند. در موارد محدود، ما می توانیم با یک کلیه زندگی کنیم.

کلیه ها به شکل لوبیا می باشند و به طرف پشت شکم در هر دو سمت بدن، دقیقا زیر دیافراگم و قفسه سینه قرار گرفته اند. هر کلیه از واحدهایی تشکیل گردیده که به طور جداگانه کار می نمایند تا ادرار را به یک مرکز تجمع مرکزی بسپارند و در صورتی که یک واحد صدمه دیده باشد، دیگری همچنان می تواند کار کند.

جریان بزرگی از خون به کلیه ها وارد می گردد و سیاهرگ های بزرگ ، خون را خارج می نمایند. ادرار از کلیه خروج یافته و از طریق حالب به مثانه انتقال داده می شود.

نشانه های پارگی کلیه

علائم متعددی از بروز پارگی کلیه موجود است:

  • درد در پهلوها – پشت و هر دو عدد جناح
  • کبود شدن پهلو
  • درد در زمان لمس عضو
  • سرگیجه
  • فشار خون کم– بالاترین شماره زیر ۹۰

خون در ادرار یک علامت و گواهی از صدمه ی کلیه می باشد، ولی امکان دارد که صدمه ی کلیوی وجود داشته باشد اما خون را در ادرار مشاهده ننمائید و خون امکان دارد به شکل میکروسکوپی باشد.

دلایل پارگی کلیه

پارگی های کلیه می توانند از صدمه های ناگهانی اتفاق می افتند، هنگامی که بدن با جسمی برخورد می نماید که به بدن وارد نمی گردد (مانند یک سنگ). با این حال، آنها همینطور می توانند از ضربه تهاجمی اتفاق بیفتد، که این موقعی می باشد که جسم وارد بدن می گردد(مانند یک تیر).

اغلب (چهار نفر از پنج نفر) پارگی کلیه ناشی از صدمه های ناگهانی مثل حوادث و تصادف یا سقوط اتومبیل هستند. بعضی از صدمه های کلیه می توانند از راه صدمات نفوذی مثل ضربه چاقو و تیراندازی ایجاد گردند.

بیشتر بخوانید: درمان شکستگی آلت تناسلی 

تشخیص پارگی کلیه

صدمه های کلیه به وسیله پنج درجه طبقه بندی می گردند. هر درجه نشانگر افزایش شدت صدمه می باشد.

  1. یک خون مردگی کم (کبودی) بر روی کلیه. این درجه احتیاج به جراحی ندارد و می تواند به سادگی در قسمت اورژانس بهبود پیدا کند. خبر خوب این می باشد که این آسیب ها به طور معمول بدون درمان بهبود پیدا می کنند.
  2. جراحت کلیه با عمق کمتر از ۱ سانتیمتر. این نوع جراحت کلیه خونریزی داشته و به خون مردگی کوچک در خارج از کلیه تبدیل می گردد. این جراحات به میزان کافی عمیق نمی باشند تا بتوانند بر روی واحدهای کلیه که ادرار جمع آوری می نمایند اثر بگذارد، بر همین اساس خیلی بعید می باشد که خون در ادرار موجود باشد.
  3. جراحت کلیه با عمق بیشتر از ۱ سانتیمتر . عمیق می باشد، ولی به میزان کافی عمیق نمی باشد که بر روی جمع آوری ادرار اثر بگذارد. همان گونه که در پارگی کلیه درجه ۲ میبینید، این خیلی بعید میباشد که سبب ایجاد خون در ادرار گردد.
  4. جراحت کلیه به میزان کافی عمیق می باشد که بر روی جمع آوری ادرار و یا عروق کلیه (مثل حالب) اثر می گذارد. خونريزي از پارگی كليه درجه ۴ به خودي محدود می باشد، به اين معني كه خون مردگی به نقطه اي خواهد رسید که افزایش آن دچار توقف خواهد شد. ادرار قادر است از کلیه نشت نماید و به بافت اطراف کلیه پاره گردیده درجه ۴ نشت نماید.
  5. شکستن کلیه . در صدمه ی درجه ۵، شکستگی های بزرگ بافت کلیه یا عروق سبب خونریزی گسترده ای در اطراف و در کلیه می گردد. ضایعه های کلیوی درجه ۵ تقریبا همواره احتیاج به جراحی دارد و بیشتر احتیاج به حذف کلیه مجروح شده می باشد.

برای تشخیص صدمه ی کلیه، پزشک در قسمت اورژانس امکان دارد آزمایش های آزمایشگاهی و سی تی اسکن را انجام بدهد.

بیشتر بخوانید: اختلال نعوظ

معاینه بالینی بهترین ابزار جهت جمع آوری گزارشی از حال بیمار می باشد و همینطور تعیین اینکه آیا خون در ادرار موجود است یا خیر.

در صورتی که خون در ادرار نباشد، پزشک امکان دارد که پیشنهاد آزمایش ادرار برای بررسی خونریزی میکروسکوپی بدهد.

درمان پارگی کلیه

در صورتی که در معرض جراحت کلیه می باشید، می بایست به قسمت اورژانس مراجعه نمائید تا ارزیابی شود. در صورتی که احساس سرگیجه یا ضعف دارید، به جای اینکه خودتان به بیمارستان بروید ، با شماره اورژانس تماس حاصل کنید. در قسمت اورژانس، درمان به صورت کامل به شدت صدمه بستگی دارد.

در اغلب موارد، درجه های ۱-۴ را می شود بدون جراحی مدیریت نمود.

پزشک امکان دارد شما را برای ارزیابی به بیمارستان تحویل بدهد و به جهت استراحت کامل شما را بستری کند و نشانه های حیاتی و همینطور مصرف مایعات و خروجی ادرار را بررسی نماید.

بیشتر بخوانید: علائم تستوسترون پایین در مردان

کلام آخر

هر موقع خون را در ادرار بعد از صدمه و ضربه دیدید، حتی در صورتی که بر روی شکم شما چیزی به نظر نمی آمد ، شما می بایست یک دکتر را ببینید. در صورتی که احساس درد در ناحیه پهلو حس می کنید، حساسیت در این ناحیه، یا سرگیجه در زمان ایستادن، می بایست به دکتر مراجعه نمائید (حتی در صورتی که حادثه صدمه ساز چند هفته پیش باشد).

موارد خونریزی تاخیری موجود است که می تواند در اثر ضربه به شکم اتفاق بیفتد.

خبر خوب با پارگی های جزئی كلیوی و حتی اغلب صدمه های درجه ۳ و درجه ۴ این می باشد كه بدن حتی بدون جراحی قادر است خود را هم درمان نماید.

پارگی کلیه ، علائم ، علل - وازکتومی سرپایی در کرج - درمان ناباروری در کرج - درمان سرطان پروستات در کرج - درمان بی اختیاری ادرار

بیشتر بخوانید: علائم و روش های درمان سرطان حالب

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی ، لیزر سنگ کلیه ، جراحی زیبایی مردان در کرج ، انجام نوار مثانه ، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی ، شاک ویو پروستات ، وازکتومی سرپایی در کرج ، درمان ناباروری در کرج ، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار ، سیستوسکوپی فلکسیبل ، درمان عفونت تناسلی و ادراری ، جراحی ترمیمی تناسلی ، بیماری جنسی و درمان زگیل تناسلی و درمان ناباروری در کرج درمان سرطان پروستات -درمان ناتوانی جنسی – وازکتومی سرپایی در کرج …. در جهانشهر کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو