خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

کیست کلیه - لیزر سنگ کلیه در کرج - جراحی زیبایی مردان در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - شاک ویو نعوظ در کرج
کیست کلیه

ما در این مقاله به مبحث کیست کلیه می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

کیست کلیه چیست؟

کلیه‌ ها اندام‌ های لوبیایی شکل می باشند که در دو سمت بدن قرار گرفته اند و به کنترل مقدار مواد معدنی و آب بدن کمک می نمایند و مواد زائد را با فیلتر نمودن خون و تولید ادرار از بین خواهد رفت.

در درون کلیه‌ ها قسمت های کوچکی موجود است که نفرون نام دارد. هر نفرون از یک عدد فیلتر و یک عدد لوله شکل گرفته است. زمانی که خون در کلیه‌ ها جریان پیدا می کند نفرون‌ ها آب اضافه و مواد زائد را از خون فیلتر نموده تا به‌ شکل ادرار از بدن خروج یابد.

کیست‌ های کلیه به‌ شکل کیسه‌ های کوچک و دیواره نازکی می باشند که با مایع پر گردیده اند. با بالا رفتن سن و یا به دلیل بیماری، کیست‌ ها امکان دارد در سطح کلیه یا در جداره نفرون‌ها به وجود بیایند.

اندازه ی آن‌ها قادر است از یک نخود تا یک گریپ‌ فروت تغییر پیدا کند. برخی از این کیست‌ ها در طی زمان به رشد خود ادامه داده ولی برخی دیگر اندازه ی ثابتی خواهند داشت.

کیست کلیه - لیزر سنگ کلیه در کرج - جراحی زیبایی مردان در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - شاک ویو نعوظ در کرج

بیشتر بخوانید: بیماری های غدد جنسی و دستگاه تناسلی 

انواع کیست های کلیه

دو نوع کیست کلیه موجود است که شامل کیست‌ ساده و کیستی که در بیماری پلی‌کیستیک بروز می نماید. کیست‌ ساده بیشتر بر روی کلیه‌ ها و بعضی مواقع در لوله‌ های نفرون به وجود می آیند، دیواره نازکی داشته و حاوی مایعی آبکی می باشند.

این نوع کیست‌ ها به کلیه‌ ها صدمه نمی‌ زنند و بر کارکرد آن‌ ها اثر منفی ندارند. ولی در برابر آن، بیماری کلیه پلی کیستیک (PKD) یک بیماری ارثی می باشد که سبب به وجود آمدن کیست‌ های زیاد بر روی کلیه یا داخل نفرون‌ ها میگردد.

کیست‌ های PKD می توانند به کلیه ها صدمه بزنند و برای حذف نمودن آن‌ ها باید اقدام های درمانی و مراقبتی انجام گیرد.

نشانه های کیست کلیه

یک کیست ساده امکان دارد هیچ نشانه ای به وجود نیاورند. با این حال، در صورتی که کیست بزرگ گردد یا آلوده گردد، امکان دارد نشانه هایی مثل:

  • تب
  • درد در پشت یا پهلو میان دنده ها و لگن (درد به طور معمول کسل کننده می باشد، ولی در صورت ترکیدن کیست قادر است شدت یابد)
  • درد در بخش فوقانی شکم
  • ورم شکم
  • ادرار زیادتر از اندازه ی معمول (تکرر ادرار)
  • خون درون ادرار (هماچوری)
  • ادرار تیره رنگ

کلیه پلی کیستیک یا PKD قادر است علامت ها و نشانه های زیر را داشته باشد:

  • درد در پشت و پهلو
  • مشاهده ی خون در ادرار
  • فشار خون زیاد

بیشتر بخوانید: سیستوسل (افتادگی مثانه)

دلایل و عوامل خطرناک کیست کلیه

پزشک ها دقیقاً نمی دانند چه عامل هایی سبب ایجاد کیست های ساده کلیه می گردد. آنها چند نوع توضیحات دارند. به طور مثال، هر کلیه حدودا یک میلیون لوله کوچک داشته که ادرار را جمع می نماید.

کیست امکان دارد با انسداد لوله ها ، ورم کردن و پر گردیدن از مایعات آغاز به رشد نماید. یک احتمال دیگری این است که کیست ها از وقتی تشکیل می گردند که کیسه هایی به نام دیورتیکول در ناحیه های تضعیف گردیده توبول کلیوی ایجاد شده و از مایع پر خواهند شد.

با بالا رفتن سن به احتمال بالایی به کیست کلیه مبتلا می گردید. در سن ۴۰ سالگی، حدودا ۲۵ درصد از اشخاص به آن مبتلا می گردند. تا ۵۰ سالگی، حدودا ۵۰ درصد اشخاص دچار کیست کلیه می گردند. همینطور مردها زیادتر از زنان در معرض ابتلا به کیست کلیه می باشند.

کلیه پلی کیستیک یک بیماری ارثی می باشد، به این معنی که بر اثر تغییرات ژن هایی که از طریق خانواده ها انتقال می یابد، ایجاد می گردد.

عامل ها خطر

عامل های خطر برای به وجود آمدن کیست کلیه در خانم ها و آقایان عبارتند از:
– آسیب ها و مداخله های جراحی قبلی روی کلیه ها
– مبتلا شدن به فشار خون بالا
– زمینه ی ارثی برای توسعه یافتن بیماری
– بیماری های عفونی شدید یا مزمن
– آسیب شناسی انکولوژیک
– بیماری سنگ کلیه ها
– بیماری سل
– دیابت
– اختلال های غده های درون ریز

بیشتر بخوانید: علائم عفونت کلیه

روش تشخیص کیست کلیه

 بعد از آشکار گردیدن کیست کلیه راست، مطالعه های تکمیلی ضروری می باشد. شیوه های شفاف سازی موارد زیر هستند:
– آزمایش های خون و ادرار آزمایشگاهی
– معاینه ی اولتراسوند حفره ی شکمی و لگن کوچک
– ام آر آی کلیه ها، شکم و اندام های درون لگن.

روش های درمانی کیست کلیه

اسکلروتراپی

اسکلروتراپی جهت تخلیه کیست انجام می گیرد. اول بی حسی موضعی دریافت می نمائید تا دردی حس ننمائید.

بعد با استفاده کردن از سونوگرافی به عنوان راهنمایی، پزشک شما یک سوزن نازک را از راه پوست در کیست فرو می نماید و همه ی مایعات کیست را تخلیه می نماید.

بعضی مواقع، پزشک کیست را توسط محلول الکلی پر می نماید تا از رشد دوباره ی آن پیشگیری نماید. به احتمال بالا همان روز قادر خواهید بود به روال عادی زندگی بازگردید.

عمل جراحی کلیه

امکان دارد نیاز باشد کیست های بزرگتر که بر کارکرد کلیه شما اثر دارند با جراحی برداشت گردند. در طی انجام دادن عمل با بیهوشی عمومی خوابتان خواهد برد. جراح ها بیشتر کیست ها را از راه چند برش کوچک به شیوه ی لاپاراسکوپی بر خواهند داشت.

این بدان معنی می باشد که آن ها جراحی را با استفاده کردن از دوربین و ابزارهای کوچک به انجام می رسانند. اول جراح کیست را تخلیه می نماید. بعد آنها دیواره های کیست را برش داده یا خواهند سوزاند. پس از انجام دادن عمل می بایست یک یا دو روز در بیمارستان بستری باشید.

کیست کلیه - لیزر سنگ کلیه در کرج - جراحی زیبایی مردان در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - شاک ویو نعوظ در کرج

بیشتر بخوانید: روش های کنترل بی اختیاری ادرار

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی ، لیزر سنگ کلیه ، جراحی زیبایی مردان در کرج ، انجام نوار مثانه ، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی ، شاک ویو پروستات ، وازکتومی سرپایی در کرج ، درمان ناباروری در کرج ، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار ، سیستوسکوپی فلکسیبل ، درمان عفونت تناسلی و ادراری ، جراحی ترمیمی تناسلی ، بیماری جنسی و درمان زگیل تناسلی و درمان ناباروری در کرج درمان سرطان پروستات -درمان ناتوانی جنسی – وازکتومی سرپایی در کرج …. در جهانشهر کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو