خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

سنگ کلیه و حالب
سنگ کلیه و حالب

ما در این مقاله به مبحث سنگ کلیه و حالب می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

سنگ کلیه و حالب

اگر سنگ کلیه و حالب (سنگ کلیه) برای شما تشخیص داده شده است، ممکن است چندین گزینه برای درمان داشته باشید. اینها شامل درمان پزشکی، سنگ شکنی با موج شوک خارج از بدن (ESWL)، نفرولیتوتریپسی از راه پوست (PCNL) و یورتروسکوپی است.

آناتومی مختصری از دستگاه ادراری ( درمان سنگ کلیه و حالب )

مجاری ادراری شامل

 • کلیه ها (دو عضوی که مواد زائد و آب اضافی خون را تصفیه می کنند)
 • حالب (دو لوله که ادرار را از هر کلیه به مثانه می آورد)
 • مثانه (ارگانی که ادرار را جمع می کند)
 • مجرای ادرار (یک لوله منفرد که از طریق آن ادرار موجود در مثانه از بدن خارج می شود).

ارزیابی سنگ کلیه و حالب

اگر علائم شما حاکی از سنگ کلیه و حالب باشد، تصویربرداری اغلب اولین قدم در ارزیابی است. برای سال‌های متمادی استاندارد مراقبت نوعی اشعه ایکس شکم به نام پیلوگرام داخل وریدی (IVP) بود.

در اکثر مراکز پزشکی، یک نوع توموگرافی کامپیوتری (CT) به نام سی تی اسکن هلیکال پیشرفته جایگزین شده است.

در برخی موارد، مانند زمانی که فردی دارای اختلال در عملکرد کلیه یا حساسیت به رنگ کنتراست است، سونوگرافی کلیوی ممکن است به عنوان جایگزین استفاده شود.

همچنین آزمایشات خون، از جمله آزمایشات عملکرد کلیه (کراتینین، BUN) را انجام خواهید داد. پزشک ممکن است آزمایش‌های خون دیگری را نیز پیشنهاد کند. آزمایش ادرار انجام می شود و در صورت مشکوک بودن به عفونت، کشت ادرار ارسال می شود.

بیشتر بخوانید: درمان بیماری های اورولوژی 

تحت کنترل نگه داشتن درد سنگ کلیه و حالب

اگر ناراحتی شدید ناشی از سنگ کلیه و حالب (کولیک کلیوی) را تجربه می کنید، کنترل درد در اولویت قرار دارد.

یک تجزیه و تحلیل در سال 2018 از کارآزمایی‌های تصادفی‌شده متعدد، داروهای مسکن متفاوتی را که به افراد تحت درمان در بخش اورژانس برای کولیک حاد کلیوی داده می‌شد، بررسی کرد.

این دارو داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs، مانند آسپرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن) را با پاراستامول (مشابه استامینوفن) یا مواد افیونی مقایسه کرد.

این مطالعه نشان داد که NSAID ها نسبت به پاراستامول یا مواد افیونی تسکین درد موثر با عوارض جانبی کمتری را ارائه می دهند.

NSAID ها مستقیماً سنتز پروستاگلاندین ها را مهار می کنند که باعث کاهش فعال شدن گیرنده های درد و کاهش جریان خون کلیوی و انقباضات حالب می شود.

درمان دارویی سنگ کلیه و حالب

بیشتر شواهد نشان می دهد که سنگ هایی با قطر کمتر از 10 میلی متر شانس معقولی برای عبور خود به خود از دستگاه ادراری دارند.

ممکن است با استفاده از داروهای مسدودکننده آلفا مانند تامسولوسین، درمان خروج پزشکی (MET) به شما پیشنهاد شود.

درک این نکته مهم است که این یک استفاده خارج از برچسب دارو است. به ندرت، تامسولوسین باعث ایجاد وضعیتی به نام سندرم فلاپی عنبیه حین عمل می شود که میتواند جراحی آب مروارید را پیچیده کند.

همه کارشناسان احساس نمی کنند که MET ارزشمند است و استفاده از آن همچنان بحث برانگیز است. گزینه های خود را با پزشک یا اورولوژیست خود در میان بگذارید.

بیشتر بخوانید: مرکز اورولوژی در کرج 

سنگ شکنی برون بدنی با موج شوک برای سنگ کلیه و حالب

تمام دستگاه های سنگ شکنی موج شوک امواج ضربه ای را از طریق پوست به سنگ کلیه و حالب می رسانند. بیشتر اما نه تمام انرژی حاصل از موج ضربه ای به سنگ میرسد.

اندازه سنگ بزرگترین پیش بینی کننده موفقیت ESWL است. به طور کلی:

 • سنگ های کمتر از 10 میلی متر را می توان با موفقیت درمان کرد.
 • برای سنگ هایی با اندازه 10 تا 20 میلی متر، عوامل اضافی مانند ترکیب سنگ و محل سنگ باید در نظر گرفته شود.
 • سنگ های بزرگتر از 20 میلی متر معمولا با ESWL با موفقیت درمان نمی شوند.

سنگ در یک سوم پایین کلیه نیز می تواند مشکل ساز باشد، زیرا ممکن است پس از تکه تکه شدن، قطعات سنگ از کلیه پاک نشود. به دلیل نیروی جاذبه، این قطعات به راحتی از کلیه خارج نمی شوند که قطعات یک سوم میانی و فوقانی کلیه و حالب.

چاقی همچنین بر موفقیت آمیز بودن درمان ESWL تأثیر می گذارد. متخصص اورولوژی فاصله پوست تا سنگ (SSD) را محاسبه می کند تا به تعیین اینکه آیا این درمان احتمالاً مؤثر است یا خیر.

عوارض احتمالی ESWL عبارتند از:

 • آسیب به بافت کلیه، مانند کبودی (هماتوم)، می تواند در تعداد کمی از موارد رخ دهد، اما معمولا بدون درمان اضافی بهبود می یابد.
 • سنگ های تکه تکه شده ممکن است در کلیه و حالب تجمع کرده و انسداد ایجاد کنند. این به عنوان steinstrasse شناخته می شود. استنت حالب اغلب مشکلات مربوط به steinstrasse را به حداقل می رساند. استنت ظرف چند روز یا چند هفته برداشته می شود.
 • درصد کمی از بیماران تحت ESWL به فشار خون بالا مبتلا می شوند، اگرچه مکانیسم آن به خوبی شناخته نشده است.
 • افزایش خطر ابتلا به دیابت به دنبال ESWL نیز گزارش شده است. با این حال، این نتایج توسط یک مطالعه جمعیت بزرگ انجام شده در همان موسسه تایید نشد.

بیشتر بخوانید: هیپرپلازی خوش‌ خیم پروستات

نفرولیتوتریپسی از راه پوست برای سنگ کلیه و حالب

با استفاده از سونوگرافی یا راهنمایی فلوروسکوپی، جراح از طریق یک برش کوچک در کمر در طی نفرولیتوتریپسی از راه پوست به سنگ کلیه و حالب دسترسی پیدا می کند.

یک منبع انرژی مانند اولتراسوند یا لیزر، سنگ ها را به قطعاتی می شکند که از طریق یک لوله خارجی یا استنت داخلی از کلیه خارج می شوند.

این درمان معمولاً برای سنگ‌های کلیوی بزرگتر (2 سانتی‌متر یا بیشتر)، سنگ‌های پیچیده یا سنگ‌های کلیوی قطب پایین‌تر از 1 سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شود. عوارض احتمالی ممکن است شامل خونریزی، عفونت و آسیب به اندام های اطراف باشد.

اورتروسکوپی برای سنگ کلیه و حالب

در طول یورتروسکوپی، جراح لوله ای را از طریق مجرای ادرار و مثانه وارد حالب می کند و احتمالاً تا کلیه بالا می رود.

در اورتروسکوپی از ابزارهای نیمه سخت یا انعطاف پذیر استفاده می شود که از طریق آنها جراح دید عالی از همه چیز داخل مجرای ادرار دارد.

سپس جراح از یک منبع انرژی استفاده می کند که از طریق یورتروسکوپ به سمت بالا می رود تا سنگ ها را تحت تجسم مستقیم تکه تکه کند. با صلاحدید اورولوژیست میتوان استنت بعد از عمل را برای چند روز قرار داد.

عوارض نادر است، اما ممکن است شامل آسیب یا تنگ شدن حالب، و همچنین سپسیس باشد.

بیشتر بخوانید: نعوظ دردناک 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اینستاگرام: دکتر ناصر بخت

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 


 • درمان سنگ کلیه
 • درمان سنگ کلیه در کرج
 • اورولوژی در کرج
 • مرکز اورولوژی در کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو