خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

ناباروری در مردان
ناباروری در مردان

ما در این مقاله به مبحث ناباروری در مردان می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

ناباروری در مردان

ناباروری در مردان می‌تواند تأثیری بر زوج‌ها در سرتاسر دنیا بگذارد که به دنبال بچه دار شدن هستند. زمانی اتفاق می‌افتد که زن نتواند باردار شود یا بعد از 1 سال تلاش با همسرش باردار بماند. برای زنان بالای 35 سال، ناباروری زمانی است که بعد از 6 ماه تلاش نمی توانید باردار شوید.

تصور می شود که از هر 6 زوج، 1 زوج با ناباروری سروکار دارند. ناباروری مردانه به یک مشکل بهداشتی اشاره دارد که احتمال باردار شدن شریک زن مرد را کاهش می دهد. اعتقاد بر این است که تا 50 درصد موارد ناباروری به مردان مرتبط است.

ناباروری مردان می تواند ناشی از تعداد کم اسپرم، عملکرد غیر طبیعی اسپرم یا انسدادی باشد که از تحویل اسپرم جلوگیری می کند. بیماری ها، جراحات، مشکلات مزمن سلامت، انتخاب سبک زندگی و عوامل دیگر می توانند در ایجاد ناباروری در مردان نقش داشته باشند.

بیشتر اوقات، علت مربوط به فرآیند ساخت یا حرکت اسپرم است. به عنوان مثال، برخی از مردان دارای اسپرم هایی هستند که طول عمر کوتاهی دارند. سایر مردان ممکن است تعداد اسپرم بسیار پایینی داشته باشند (الیگواسپرمی).

و برخی از مردان اصلاً نمی توانند اسپرم بسازند (آزواسپرمی). گاهی اوقات می توان این مشکلات را معکوس کرد. مواقع دیگر نمی توانند. به همین دلیل مهم است که با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید زیرا آنها می توانند به حل آن کمک کنند.

اسپرم و نقش آن در تولید مثل و ناباروری در مردان

وقتی همه چیز طبق معمول کار می کند، بدن مرد سلول هایی به نام اسپرم می سازد. اسپرم در بیضه ها ساخته می شود. آنها در اپیدیدیم، که لوله ای است که یک بیضه را به مجرای دفران متصل می کند، ذخیره می شوند.

اسپرم توسط مایع منی تغذیه می شود. باروری یک مرد به توانایی او برای تولید اسپرم سالم به اندازه کافی بستگی دارد که می تواند به شریک زن تحویل داده شود.

آیا می دانستید تعداد استاندارد اسپرم آزاد شده از طریق انزال 100 میلیون است؟ از این میان، تنها یکی “برنده مسابقه” برای بارور کردن تخمک است.

با این حال، برای اینکه این فرآیند طبق برنامه عمل کند، سطح هورمون ها، ژن ها و شرایط محیطی همگی باید مناسب باشند.

بیشتر بخوانید: درمان بیماری های اورولوژی 

سایر علل ناباروری در مردان

در حالی که مشکلات اسپرم شایع ترین دلیل ناباروری مردان است، دلایل دیگری نیز وجود دارد. گاهی اوقات مشکلات فیزیکی در بیضه ها وجود دارد. مواقع دیگر، در مجاری حامل اسپرم (واریکوسل) انسداد وجود دارد.

مصرف دارو برای شرایطی مانند افسردگی، سرطان یا فشار خون بالا نیز می تواند تولید، عملکرد و تحویل اسپرم را تغییر دهد.

عوامل سبک زندگی مانند اضافه وزن یا کشیدن سیگار نیز می تواند منجر به ناباروری مردان شود. گرمای مستقیم، حمام آب گرم و جکوزی عوامل واقعی هستند که می توانند در ناباروری مردان نقش داشته باشند.

مسائل دیگر مانند پوشیدن بوکسر یا شورت یا فقط گرم بودن در بیرون تفاوت واقعی ایجاد نمی کند.

چه زمانی باید به دنبال کمک برای درمان ناباروری در مردان بود؟

اورولوژیست یک تاریخچه پزشکی می گیرد و یک معاینه فیزیکی معمول انجام می دهد. معمولاً فقط صحبت با یک پزشک، انجام یک معاینه فیزیکی بدون درد و جمع آوری آنالیز مایع منی است.

برای بسیاری از مردان، این مراحل برای مشخص کردن مشکل کافی است. اما در صورت نیاز، آزمایش‌های اضافی مانند سونوگرافی، آزمایش خون یا پروفایل هورمونی ممکن است برای بررسی بیشتر علت احتمالی تجویز شود.

بیشتر بخوانید: سرطان حالب 

گزینه های درمان ناباروری در مردان

خبر خوب این است که بسیاری از موارد ناباروری مردان قابل درمان هستند که به زوج ها اجازه می دهد به هدف خود یعنی تشکیل خانواده برسند. ناباروری مردان را می توان بدون جراحی، با جراحی یا با روش های درمانی با تکنولوژی کمک باروری درمان کرد.

گزینه های غیر جراحی شامل تغییر سبک زندگی، داروها، مشاوره یا درمان های هورمونی است. سایر گزینه های درمانی شامل جراحی یا استفاده از فناوری کمک باروری است.

هنگامی که منی وجود ندارد (انزال)، معمولاً ابتدا داروها امتحان می شوند. این معمولا موفقیت آمیز است. در غیر این صورت، گزینه های دیگری برای بررسی وجود دارد.

بسته به علت ناباروری، ممکن است نیاز به جراحی باشد. از جراحی می توان برای اصلاح یک نقص یا رفع انسداد استفاده کرد. روش‌های جراحی رایج عبارتند از وازکتومی معکوس، رفع انسداد و ترمیم واریکوسل.

اگر درمان ناباروری با شکست مواجه شود، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است راه هایی را برای باردار شدن بدون رابطه جنسی پیشنهاد کند. این شیوه ها تکنیک های کمک باروری نامیده می شوند.

نمونه هایی از این تکنیک ها عبارتند از لقاح آزمایشگاهی (IVF). این زمانی است که تخمک یک زن از تخمدان ها خارج می شود و توسط اسپرم در آزمایشگاه بارور می شود.

سپس، پس از 3 تا 5 روز از رشد، تخمک بارور شده (جنین) دوباره به رحم منتقل می شود.

راه دیگر شامل تلقیح داخل رحمی (IUI) یا قرار دادن اسپرم در رحم زن از طریق یک لوله است. IUI اغلب در مواردی که تعداد اسپرم و مشکلات حرکتی کم وجود دارد، یا زمانی که انزال رتروگراد وجود دارد (معروف به ارگاسم خشک) استفاده می شود.

پیشرفت‌ها در تکنیک‌های تولید مثل به جایی رسیده است که می‌توان یک اسپرم را به صورت فیزیکی وارد تخمک کرد. این روش تزریق اسپرم داخل سیتوپلاسمی (ICSI) نامیده می شود و گزینه درمانی را حتی برای شدیدترین ناباروری با عامل مردانه تغییر داده است.

به دلیل ICSI، تا 80 درصد از مردان نابارور این پتانسیل را دارند که با همسر خود باردار شوند. آزواسپرمی “غیر انسدادی” وضعیتی است که در آن مرد در انزال خود اسپرم ندارد.

در حدود 50 درصد از مردان مبتلا به این عارضه، با استفاده از میکروسکوپ می توان اسپرم را در بیضه ها یافت. اکنون فناوری نوآورانه استخراج آن اسپرم و استفاده از آنها در ICSI را ممکن می سازد.

اگر با ناباروری در مردان دست و پنجه نرم می کنید، امید وجود دارد.

بیشتر بخوانید: نعوظ دردناک 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اینستاگرام: دکتر ناصر بخت

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 

  • اورولوژی در کرج
  • درمان ناباروری مردان در کرج
  • درمان ناباروری مردان
  • مرکز اورولوژی در کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو