خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

نکات مهم آمادگی برای سیستوسکوپی
نکات مهم آمادگی برای سیستوسکوپی

ما در این مقاله به مبحث نکات مهم آمادگی برای سیستوسکوپی می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

نکات مهم آمادگی برای سیستوسکوپی

سیستوسکوپی تکنیکی برای بررسی درون مثانه با به کار بردن از یک دوربین نازک به اسم سیستوسکوپ است. یک سیستوسکوپ در مجرای ادرار (لوله ای که ادرار را از بدن خارج می کند) وارد می شود و به مثانه منتقل می شود تا پزشک بتواند داخل آن را ببیند. همزمان با سیستوسکوپ می توان از ابزارهای جراحی کوچک برای درمان برخی مشکلات مثانه نیز استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: درمان اختلال نعوظ با شاک ویو

انواع سیستوسکوپی و نحوه انجام آنها

2 نوع سیستوسکوپی وجود دارد:

سیستوسکوپی انعطاف پذیر

از یک سیستوسکوپی نازک (به ضخامت یک مداد) استفاده می شود و شما در طول آن بیدار می مانید.

سیستوسکوپی سفت و سخت

از یک سیستوسکوپ کمی پهن‌تر استفاده می‌ شود که خم نمی‌ شود و یا بیهوش می‌ شوید یا نیمه پایینی بدنتان بی‌ حس می‌ شود. سیستوسکوپی انعطاف پذیر اغلب زمانی صورت می گیرد که علت این عمل تنها نگاه کردن به درون مثانه باشد.

اگر برای مشکل مثانه نیاز به درمان دارید، سیستوسکوپی سفت و سخت ممکن است انجام شود. هر شخصی می تواند هر دو نوع سیستوسکوپی را انجام بدهد. اگر مطمئن نیستید، از پزشک خود بپرسید که کدام نوع را دارید.

چرا از سیستوسکوپی استفاده می شود؟

سیستوسکوپی می تواند برای چک کردن و درمان مشکلات مثانه یا مجرای ادرار به کار برده می شود.

مثلاً، می توان از آن برای موارد زیر به کار برد:

  • یافتن علت مشکلاتی مانند خون در ادرار، عفونت های مکرر دستگاه ادراری (UTIs)، مشکلات ادراری و بررسی علت درد طولانی مدت لگن
  • نمونه برداری از بافت برای آزمایشات آزمایشگاهی (بیوپسی) برای بررسی مشکلاتی مانند سرطان مثانه
  • انجام درمان هایی مانند برداشتن سنگ مثانه، قرار دادن یا برداشتن استنت (لوله کوچکی که برای درمان انسداد استفاده می شود) و تزریق دارو به مثانه.

بیشتر بخوانید: علت عفونت پروستات

آیا سیستوسکوپی درد دارد؟

سیستوسکوپی ممکن است کمی ناراحت کننده باشد، اما معمولاً دردناک نیست. سیستوسکوپی انعطاف پذیر، ژل بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن مجرای ادرار استفاده می شود. این امر منجر به کم شدن هر نوع ناراحتی موقع قرار دادن سیستوسکوپ می شود.

سیستوسکوپی سفت و سخت تحت بیهوشی عمومی (جایی که در خواب هستید) یا بی حسی نخاعی (که نیمه پایینی بدن شما را بی حس می کند) انجام می شود، بنابراین در طول آن هیچ دردی احساس نخواهید کرد.

داشتن مقداری ناراحتی هنگام ادرار پس از سیستوسکوپی طبیعی است، اما باید در عرض چند روز برطرف شود.

بهبودی پس از سیستوسکوپی

پس از سیستوسکوپی، باید بتوانید خیلی سریع به حالت عادی برگردید. معمولاً می توانید همان روز بیمارستان را ترک کنید و به محض اینکه احساس کردید می توانید به فعالیت های عادی خود از جمله کار، ورزش و رابطه جنسی بازگردید.

اگر سیستوسکوپی انعطاف پذیر داشته اید، سیستوسکوپی سفت و سخت ممکن است بعداً در همان روز یا چند روز بعد انجام شود. داشتن ناراحتی هنگام ادرار و مقداری خون در ادرار برای یک یا دو روز طبیعی است.

اگر ناراحتی شدید است یا ظرف چند روز بهبود نمی‌یابد، یا اگر درجه حرارت بالا دارید، به پزشک مراجعه کنید.

خطرات سیستوسکوپی

سیستوسکوپی اغلب یک روش خیلی ایمن است و عوارض جدی کمی دارد.

خطرات اصلی عبارتند از:

  • عفونت دستگاه ادراری (UTI) که ممکن است نیاز به درمان آنتی بیوتیکی داشته باشد
  • ناتوانی در ادرار کردن پس از رفتن به خانه که ممکن است به این معنی باشد که یک لوله نازک به نام کاتتر باید به طور موقت در مثانه شما قرار داده شود تا به شما در تخلیه مثانه کمک کند.
  • همچنین این خطر وجود دارد که مثانه شما توسط سیستوسکوپ آسیب ببیند، اما این اتفاق نادر است.

قبل از انجام این روش، از پزشک خود در مورد خطرات احتمالی این روش سوال کنید.

سیستوسکوپی چگونه انجام می شود؟

2 مدل سیستوسکوپی وجود دارد: سیستوسکوپی سخت و سیستوسکوپی انعطاف پذیر.

هر دو شامل عبور لوله نازکی به نام سیستوسکوپ از مجرای ادرار (لوله ای که ادرار را از بدن خارج می کند) و به مثانه می رود، اما به روش های کمی متفاوت انجام می شود.

هر شخصی می تواند هر دو مدل سیستوسکوپی را انجام بدهد. اگر مطمئن نیستید، از پزشک یا پرستار خود بپرسید که کدام نوع را دارید.

بیشتر بخوانید: مگنت تراپی در منزل

سیستوسکوپی انعطاف پذیر

سیستوسکوپی انعطاف پذیر جایی است که از سیستوسکوپ نازک (به عرض یک مداد) و منحنی استفاده می شود. تا زمانی که این کار انجام نشود، باهوش هستید.

آماده سازی

دستورالعمل‌ هایی برای شما ارسال می‌شود که قبل از قرار ملاقاتتان باید دنبال کنید. این شامل توصیه هایی در مورد اینکه چه چیزی بخورید، بنوشید و در مورد داروهایی که مصرف می کنید چه باید کرد، می شود.

معمولاً می توانید قبل از سیستوسکوپی انعطاف پذیر بخورید و بنوشید. قبل از شروع عمل، از شما خواسته می شود لباس های خود را در بیاورید و لباس بیمارستان را بپوشید.

ممکن است از شما خواسته شود که در ظرفی ادرار کنید تا از نظر عفونت بررسی شود. در صورت دیدن عفونت ادراری امکان دارد این عمل به عقب بیافتد.

روش

برای سیستوسکوپی انعطاف پذیر:

روی صندلی مخصوص دراز می کشید.

اندام تناسلی شما با یک مواد ضد عفونی کننده تمیز می شود و یک ملحفه روی قسمت اطراف قرار می گیرد. ژل بی حس کننده موضعی روی مجرای ادرار شما صورت می گیرد تا آن را بی حس نماید و به سیستوسکوپ کمک کند تا آسان تر در امتداد آن حرکت کند.

سیستوسکوپ در مجرای ادرار شما وارد می شود و به آرامی به مثانه شما منتقل می شود. آب به مثانه شما پمپ می شود تا پزشک بتواند داخل مثانه شما را واضح تر ببیند. تصاویری که توسط دوربین در سیستوسکوپ به مانیتور ارسال می شود دیده می شود.

سیستوسکوپ اغلب بعد از چند دقیقه برداشته می شود. یک پرستار تمام مدت با شما خواهد بود تا آنچه را که اتفاق می افتد توضیح دهد.

درد می کند؟

مردم اغلب نگران هستند که سیستوسکوپی دردناک باشد، اما معمولاً بی ضرر است. اگر در مدت آن احساس درد کرده اید به پزشک یا پرستار خود مطلع کنید.

ممکن است کمی ناراحت کننده باشد و در طول عمل احساس نیاز به ادرار کنید، اما این تنها چند دقیقه طول می کشد.

بیشتر بخوانید: نشانه های ناتوانی جنسی مردان

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اینستاگرام: دکتر ناصر بخت

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 


  • سیستوسکوپی انعطاف پذیر
  • سیستوسکوپی فلکسیبل
  • شاک ویو پلاک پیرونی
  • اورولوژی در کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو