خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

روش درمان سنگ حالب
روش درمان سنگ حالب

ما در این مقاله به مبحث روش درمان سنگ حالب می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید

روش درمان سنگ حالب

آنچه باید در مورد سنگ حالب بدانیم:

احتمالاً در مورد سنگ کلیه شنیده اید یا ممکن است کسی را بشناسید که این سنگ را دارد، حتی ممکن است خودتان هم به این سنگ مبتلا باشید.

سنگ حالب در اصل یک سنگ کلیه است. سنگ کلیه که از کلیه به بخش دیگری از دستگاه ادراری انتقال شده است.

حالب لوله ای هست که کلیه را به مثانه متصل می نماید. عرض آن تقریباً به اندازه یک ورید کوچک است که شایع ترین محل برای ایجاد درد سنگ کلیه است و بسته به اندازه و محل آن ممکن است بسیار دردناک باشد.

اگر این سنگ برداشته نشود باعث درد یا استفراغ غیر قابل درمان می شود، گاهی ممکن است با تب یا عفونت همراه باشد که باید به پزشک مراجعه شود. (سنگ های دستگاه ادراری نسبتاً متداول هستند).

بیشتر بخوانید: جراحی بزرگ کردن آلت تناسلی مردان

در اینجا نگاهی دقیق تر به سنگ های حالب از جمله علائم، علل و روش های درمان خواهیم داشت. اگر می خواهید بدانید چگونه از این سنگ ها دوری کنید، این مقاله را دنبال کنید.

سنگ های حالب چگونه تشکیل می شوند؟

سنگ های کلیه مجموعه ای از کریستال ها هستند که معمولا در کلیه ها تشکیل می شوند. این توده ها می توانند در هر نقطه ای از دستگاه ادراری که شامل حالب، مجرای ادرار و مثانه است، تشکیل شده و حرکت کنند.

سنگ حالب یک سنگ کلیه در داخل یکی از حالب ها (لوله هایی که کلیه ها را به مثانه متصل می کند) است. سنگ در کلیه تشکیل می شود و با ادرار وارد حالب می شود.

گاهی اوقات، این سنگ ها بسیار کوچک هستند. در این حالت ممکن است سنگ ها از حالب شما عبور کرده و وارد مثانه شما شوند و در نهایت هنگام ادرار کردن از بدن شما خارج شوند. بعضی وقت ها امکان دارد سنگ خیلی بزرگ باشد و در حالب گیر نماید و جریان ادرار را مسدود کند و خیلی دردناک باشد.

علائم سنگ حالب چیست؟

شایع ترین علامت سنگ کلیه یا حالب درد است.

امکان دارد در بخش پایین شکم یا پهلو احساس درد کنید. این درد می تواند خفیف و کسل کننده یا آزار دهنده باشد. درد حتی امکان دارد بیاید و برود و به قسمت های دیگر سرایت کند.

بیشتر بخوانید: روش سنگ شکنی کلیه با لیزر

سایر علائم احتمالی عبارتند از:

 • درد یا احساس سوزش هنگام ادرار کردن
 • دیدن خون در ادرار
 • تکرر ادرار
 • تهوع و استفراغ
 • تب

در صورت مشاهده هر یک از این علائم، باید به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

برای جلوگیری کردن از سنگ های حالب چه کاری باید انجام داد؟

شما نمی توانید سابقه خانوادگی خود را تغییر دهید (به این معنی که ارثی است)، اما اقداماتی وجود دارد که می توانید برای کاهش احتمال ابتلا به سنگ انجام دهید.

مایعات فراوان بنوشید، اگر می خواهید سنگ دفع کنید، سعی کنید روزانه حدود 3 لیتر مایعات بنوشید. این به افزایش خروجی ادرار و جلوگیری از غلظت بیش از حد ادرار کمک می کند. لازم است به جای آب میوه یا نوشابه آب بنوشید.

مراقب مصرف نمک و پروتئین خود باشید، اگر تمایل به مصرف زیاد پروتئین حیوانی و نمک دارید، باید آن را کاهش دهید. هم پروتئین حیوانی و هم نمک می توانند سطح اسید را در ادرار زیاد کند.

غذاهای سرشار از اگزالات را محدود کنید، خوردن غذاهای سرشار از اگزالات می تواند منجر به سنگ های مجرای ادراری شود. سعی کنید این غذاها را در رژیم غذایی خود محدود کنید.

مصرف کلسیم خود را متعادل کنید، در مصرف آن زیاده روی نکنید یا آن را کوتاه نکنید زیرا استخوان های خود را در معرض خطر قرار می دهید. علاوه بر این باید در مصرف کلسیم تعادل داشته باشیم.

در مورد داروهایی که مصرف می کنید به پزشک خود بگویید. این حاوی مکمل هایی مثل ویتامین C است که نشان داده شده است خطر مبتلا شدن به سنگ را زیاد می کند.

بیشتر بخوانید: نشانه های زگیل تناسلی در مردان

اگر یک سنگ کلیه داشته اید، به احتمال زیاد در عرض 5 تا 10 سال به سنگ کلیه دیگر مبتلا خواهید شد. خوشبختانه، انجام برخی اقدامات غذایی و همچنین مراجعه به موقع به متخصص اورولوژی ممکن است به کاهش این خطر کمک کند.

برخی داروها: تعدادی از انواع مختلف داروها، از جمله برخی از داروهای ضداحتقان، دیورتیک ها، استروئیدها و داروهای ضد تشنج، می توانند شانس شما را برای ایجاد سنگ افزایش دهند.

در صورت داشتن موارد زیر، احتمال ابتلا به سنگ ممکن است افزایش یابد:

 • انسداد مجاری ادراری
 • بیماری التهابی روده
 • نقرس
 • پرکاری تیروئید یا پاراتیروئیدیسم
 • چاقی
 • عفونت ادراری مکرر

سنگ های حالب چگونه درمان می شوند؟

تحقیقات نشان می دهد که بیشتر سنگ های ادراری بدون درمان از بین می روند.

ممکن است هنگام دفع سنگ ها کمی درد داشته باشید، اما تا زمانی که تب یا عفونت نداشته باشید، ممکن است نیازی به انجام کاری جز نوشیدن آب زیاد برای دفع سنگ نداشته باشید.

سنگ های کوچک اغلب راحت تر عبور می نمایند. اندازه سنگ مهم است. برخی از سنگ‌ ها، به‌ ویژه سنگ‌ های بزرگ‌ تر، در حالب گیر می‌ کنند که باریک‌ ترین لوله در مجاری ادراری شماست. این می تواند منجر به درد شدید و زیاد شدن خطر عفونت شود.

اگر سنگ بزرگ تر یا پهن تری دارید، بعید است که خود به خود دفع بشود، حتما به متخصص اورولوژی رجوع کنید.

بیشتر بخوانید: تست نوار مثانه یا تست یورودینامیک

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اینستاگرام: دکتر ناصر بخت

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 


 • لیزر سنگ کلیه در کرج
 • وازکتومی در کرج
 • انجام نوار مثانه در کرج
 • اورولوژی در کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو