خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

چگونه از BPH جلوگیری کنیم - درمان سرطان پروستات - بی اختیاری ادرار - شاک ویو پروستات - وازکتومی سرپایی در کرج - شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹
چگونه از BPH جلوگیری کنیم: 5 استراتژی برای کاهش خطر

میلیون‌ ها مرد به بیماری‌ های مرتبط با پروستات مانند هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات (BPH)، پروستاتیت یا سرطان پروستات مبتلا هستند. در حالی که BPH رایج است و می تواند تأثیر زیادی بر کیفیت زندگی مردان بگذارد، کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری انجام دهید. ما در این مقاله به مبحث چگونه از BPH جلوگیری کنیم: 5 استراتژی برای کاهش خطر می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

BPH چیست؟

هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) که به عنوان بزرگی پروستات نیز شناخته می شود، یک بیماری شایع است که در آن غده پروستات از نظر اندازه بزرگتر است اما سرطانی نیست. به عبارت دیگر، بزرگ شدن پروستات همان سرطان پروستات نیست.

بیشتر بخوانید: 6 علامت هشدار دهنده بزرگ شدن پروستات

شواهد نشان می‌دهد که BPH یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در مردان مسن است و همچنین علت اصلی علائم دستگاه ادراری تحتانی است . اینها شامل بی اختیاری ادرار ، تکرر ادرار ، فوریت ادرار ، شب ادراری (ادرار شبانه)، مشکل در شروع ادرار، قطره چکان ، احتباس ادرار و جریان ضعیف ادرار است . برخی از مردان نیز ممکن است علائمی مانند خون در ادرار ، عفونت مجاری ادراری و ناتوانی در ادرار کردن را تجربه کنند. در برخی موارد، بیماران علائم خفیف دارند، اما برخی دیگر ممکن است علائم متوسط ​​یا شدید داشته باشند.

چگونه از BPH جلوگیری کنیم - درمان سرطان پروستات - بی اختیاری ادرار - شاک ویو پروستات - وازکتومی سرپایی در کرج - شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

چه چیزی باعث BPH می شود ؟

توسعه بافت پروستات بزرگ شده تا حد زیادی تحت تأثیر عوامل خطر مختلف است. علت دقیق هیپرتروفی خوش خیم پروستات و مشکلات ادراری ناشناخته است، اما عوامل مختلفی می توانند نقش داشته باشند و در بیشتر موارد، ترکیب آنهاست که منجر به بزرگ شدن پروستات می شود. عوامل خطر بالقوه برای BPH عبارتند از: افزایش سن، سابقه خانوادگی، سبک زندگی کم تحرک، اضافه وزن یا چاقی، دیابت ، بیماری قلبی و استفاده از برخی داروها مانند مسدود کننده های بتا.

بیشتر بخوانید: درمان بزرگی پروستات

5 استراتژی برای کاهش خطر ابتلا به BPH

حتی اگر برخی از عوامل BPH، مانند افزایش سن، قابل تغییر نیستند، کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر این وضعیت انجام دهید. در زیر، ما بر روی پنج استراتژی مهم تمرکز می کنیم که می توانید برای جلوگیری از این مشکل پروستات اتخاذ کنید.

1. به طور منظم ورزش کنید

سبک زندگی بی تحرک امروزه یک اتفاق رایج است. با این حال، این نوع سبک زندگی می تواند مشکلات سلامتی مختلفی ایجاد کند. همچنین می تواند به ایجاد بزرگی پروستات کمک کند. تعداد فزاینده‌ ای از شواهد تأیید می‌کند که افراد با سطوح کم‌تحرکی کمتر احتمال ابتلا به BPH را نسبت به همتایان کم‌تحرک خود دارند. کاهش بی تحرکی و ادامه فعالیت بدنی می تواند فعالیت سیستمیک سیستم عصبی سمپاتیک را کاهش دهد.

این متعاقبا تون ماهیچه صاف پروستات را کاهش می دهد و علائم دستگاه ادراری تحتانی را بهبود می بخشد. ورزش همچنین می‌تواند دفع سنگ‌های مثانه را در مردانی که این سنگ‌ها را دارند، تسهیل کند. به همین دلیل، ورزش منظم یک گزینه درمانی مهم است و می تواند به شما در کاهش احتمال BPH کمک کند. دانشکده پزشکی هاروارد توضیح می دهد که حتی ورزش با شدت کم تا متوسط ​​نیز می تواند مفید باشد.

چگونه از BPH جلوگیری کنیم - درمان سرطان پروستات - بی اختیاری ادرار - شاک ویو پروستات - وازکتومی سرپایی در کرج - شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

انتخاب فعالیت بدنی کاملاً به شما بستگی دارد. در حالت ایده آل، باید به دنبال کاری بروید که واقعا از انجام آن لذت می برید. به این ترتیب، به احتمال زیاد به آن پایبند خواهید بود. برخی از مردان ورزش در باشگاه را ترجیح می دهند، برخی دیگر دویدن را دوست دارند و برخی نیز دوست دارند با دوستان خود ورزش کنند. گزینه ها بی پایان هستند. موسسه ملی بهداشت توصیه می کند که حداقل 30 دقیقه ورزش را پنج روز در هفته انجام دهید.

بیشتر بخوانید: اندازه طبیعی پروستات بر اساس سن چقدر است؟

2. کاهش وزن یا حفظ وزن در محدوده سالم

اضافه وزن شما را در معرض خطر بیشتر مشکلات سلامتی مختلف از بیماری های قلبی عروقی گرفته تا برخی سرطان ها قرار می دهد. مردانی که دارای اضافه وزن یا چاق هستند نیز بیشتر در معرض ابتلا به بیماری کلیوی و BPH هستند. شواهد نشان می دهد که چاقی مرکزی (در اطراف ناحیه شکم) یکی از بزرگترین عوامل خطر قابل اصلاح در رابطه با بیماری پروستات است.

یک مطالعه نشان داد که دور کمر و اضافه وزن به شدت با افزایش حجم پروستات مرتبط است. جالب اینجاست که سطوح بالاتر هورمون لپتین نیز با احتمال بیشتری برای ایجاد پروستات بزرگ مرتبط است. چاقی یا اضافه وزن به دلیل افزایش فشار داخل شکمی، شما را در معرض خطر بیشتری برای BPH قرار می دهد. اضافه وزن می تواند فشار بیشتری را روی پروستات و مثانه شما نشان دهد و به علائم BPH کمک کند یا آن را بدتر کند. در عین حال، اضافه وزن یا چاقی با التهاب و خطر بالای دیابت و بیماری قلبی مرتبط است که همه اینها خبر بدی برای پروستات شما هستند.

به منظور جلوگیری از بزرگ شدن پروستات، می توانید برای کاهش وزن و حفظ آن در محدوده سالم تلاش کنید. این جایی است که استراتژی ذکر شده در بالا، ورزش، کمک می کند. کاهش وزن ممکن است آسان‌تر از انجام آن به نظر برسد، اما یک برنامه منظم به شما کمک می‌کند تا آن را با موفقیت انجام دهید. کاهش وزن از پروستات شما محافظت می کند و کیفیت کلی زندگی شما را بهبود می بخشد.

چگونه از BPH جلوگیری کنیم - درمان سرطان پروستات - بی اختیاری ادرار - شاک ویو پروستات - وازکتومی سرپایی در کرج - شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

3. استرس را مدیریت کنید

استرس پاسخ طبیعی بدن به محرک های منفی محیط است. مشکل زمانی اتفاق می افتد که به درستی به آن رسیدگی نکنیم. هنگامی که استرس حل نشده باقی بماند، به طرق مختلف بر سلامت و رفاه کلی ما تأثیر می گذارد. همچنین می تواند به ایجاد BPH کمک کند و علائم BPH را که تجربه می کنید تشدید کند.

استرس می تواند باعث شود بیشتر غذا بخورید، معمولاً غذای ناسالم، که می تواند منجر به افزایش وزن، سبک زندگی بی تحرک، التهاب و سایر مشکلات مرتبط با بزرگ شدن پروستات شود. مدیریت استرس یک استراتژی مهم برای اتخاذ به منظور کاهش خطر BPH است.

وقتی نوبت به مدیریت استرس می‌رسد، می‌توانید هر کاری را که آرامش‌بخش می‌دانید انجام دهید تا احساس بهتری داشته باشید. ورزش یک تسکین استرس عالی برای مردانی است که می خواهند خطر ابتلا به BPH را کاهش دهند، به خصوص به این دلیل که فعالیت بدنی نیز یک استراتژی مهم برای اتخاذ است.

بیشتر بخوانید: آیا مشکلات پروستات می تواند بر خواب شما تأثیر بگذارد؟

4. رژیم غذایی خود را اصلاح کنید

تغذیه تاثیر قابل توجهی بر هر جنبه از زندگی شما از جمله سلامت پروستات دارد. برخی از غذاها حاوی مواد مغذی هستند که از پروستات حمایت می کنند و آن را سالم نگه می دارند، در نتیجه خطر BPH را کاهش می دهند، در حالی که سایر غذاها می توانند احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش دهند.

غذاهایی که برای جلوگیری از بزرگ شدن پروستات باید بخورید عبارتند از:

  • آجیل و دانه ها: سرشار از روی، یک ماده معدنی ضروری برای سلامت پروستات است. طبق گفته موسسه ملی سرطان، مردان مبتلا به BPH یا سرطان پروستات سطح پایینی روی در بدن دارند.
  • ماهی قزل آلا و سایر ماهی های چرب:  منبع خوبی از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که می توانند به کاهش وزن کمک کنند . این چربی های سالم همچنین از شما در برابر بیماری های قلبی عروقی، التهاب، آرتریت روماتوئید و برخی از انواع سرطان محافظت می کنند.
  • فلفل دلمه ای: سرشار از ویتامین C است ، یک ریزمغذی که ممکن است به جلوگیری از BPH کمک کند. ویتامین C را می توانید در کلم پیچ، کلم بروکسل، کلم بروکلی، گل کلم و سایر غذاها پیدا کنید.
  • گوجه فرنگی: سرشار از لیکوپن است که ممکن است از شما در برابر BPH محافظت کند و خطر سرطان پروستات را کاهش دهد . این آنتی اکسیدان را می توانید از هندوانه، زردآلو، پاپایا و گریپ فروت صورتی بدست آورید.
  • آووکادو: منبع خوبی از بتا سیتوسترول، یک ترکیب گیاهی با پتانسیل برای ارتقای سلامت پروستات و کاهش خطر بزرگ شدن پروستات.
  • سبزیجات: سرشار از آنتی اکسیدان ها ، فیبر، مواد معدنی و ویتامین ها هستند که سلامت پروستات را ارتقا می دهند و خطر BPH را کاهش می دهند.

چگونه از BPH جلوگیری کنیم - درمان سرطان پروستات - بی اختیاری ادرار - شاک ویو پروستات - وازکتومی سرپایی در کرج - شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

رژیم غذایی شما همچنین باید شامل چای سبز ، حبوبات و آب انار برای پیشگیری از BPH باشد.

برای حداکثر تأثیر، باید مصرف گوشت قرمز یا فرآوری شده، لبنیات، سدیم، کافئین و الکل را کاهش دهید یا از آن اجتناب کنید.

بیشتر بخوانید: ارتباط بین BPH و دیابت

5. مکمل مصرف کنید 

مکمل ها مواد طبیعی، معمولاً گیاهان و مواد مغذی مختلف را ارائه می دهند که می توانند سلامت و عملکرد غده پروستات را بهبود بخشند. این محصولات اغلب مواد مغذی را که ما از طریق رژیم غذایی دریافت نمی کنیم به مقدار کافی به صورت روزانه ارائه می کنند.

آنها همچنین حاوی گیاهان و گیاهانی هستند که قرن ها برای حمایت از سلامت پروستات مورد استفاده قرار گرفته اند.

برخی از شناخته شده ترین مکمل هایی که می توانند به جلوگیری از BPH کمک کنند عبارتند از:

  • نخل اره ای: یک مهار کننده 5 آلفا ردوکتاز اثرات ضد التهابی نشان می دهد و خطر BPH و شدت علائم این بیماری را کاهش می دهد.
  • گرده چچم: حاوی ترکیباتی است که التهاب را کاهش داده و از رشد سلول های پروستات جلوگیری می کند.
  • گزنه: خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی
  • Pygeum africanum: اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی را بر روی سیستم ادراری تناسلی نشان می دهد.

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج ، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج ، درمان ناباروری در کرج ، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی ، لیزر سنگ کلیه ، جراحی زیبایی مردان در کرج ، انجام نوار مثانه ، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی ، شاک ویو پروستات ، وازکتومی سرپایی در کرج ، درمان ناباروری در کرج ، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار ، سیستوسکوپی فلکسیبل ، درمان عفونت تناسلی و ادراری ، جراحی ترمیمی تناسلی ، بیماری جنسی و درمان زگیل تناسلی و …. در جهانشهر کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو