یک پروستات معمولی به اندازه یک گردو است، اما بزرگ شدن پروستات با افزایش سن شایع است.

پروستات بخشی از دستگاه تناسلی است. این غده کوچکی است که در جلوی راست روده، درست زیر مثانه قرار گرفته و قسمتی از مجرای ادرار شما را احاطه کرده است. پروستات مایعی را تولید می کند که اسپرم را منتقل می کند که به نام “مایع منی” شناخته می شود.

افزایش سن می تواند تغییراتی در اندازه پروستات شما ایجاد کند. پروستات می تواند به آرامی بزرگ شود و انواع علائم مخرب به ویژه مربوط به تخلیه مثانه ممکن است.

آشنایی با پروستات - اورولوژی در کرج - درمان عفونت تناسلی در کرج - درمان عفونت ادراری در کرج - جراحی ترمیمی تناسلی در کرج

اندازه استاندارد پروستات چقدر است؟

پروستات بالغ به طور متوسط ​​به اندازه یک گردو است و وزن آن بین آنهاست 15 و 20 گرم (گرم) با حجم اطراف 20-25 سانتی متر مکعب (سی سی).

پروستات از چندین ناحیه آناتومیک تشکیل شده است:

 • منطقه انتقال
 • منطقه مرکزی
 • منطقه پیرامونی

از میان این مناطق، ناحیه محیطی بزرگترین بخش پروستات را تشکیل می دهد. این منطقه ای است که بیشتر سرطان های پروستات در آن شروع می شود.

بزرگ شدن پروستات غیرسرطانی و مرتبط با افزایش سن، که « هیپرتروفی خوش‌خیم پروستات (BPH) » نامیده می‌شود، معمولاً در ناحیه انتقال رخ می‌دهد، که ناحیه‌ای است که مجرای ادرار را احاطه کرده است.

بیشتر بخوانید: عوامل ایجاد ناباروری در مردان 

اندازه پروستات معمولی بر اساس سن چقدر است؟

متوجه خواهید شد که زبانی که برای اشتراک‌گذاری آمار و سایر نقاط داده استفاده می‌شود، با استفاده مکرر از عبارت «مرد» بسیار باینری است.
اگرچه ما معمولاً از چنین زبانی پرهیز می کنیم، اما هنگام گزارش در مورد شرکت کنندگان در تحقیق و یافته های بالینی، ویژگی کلیدی است.

متأسفانه، مطالعات و نظرسنجی‌های ارجاع‌ شده در این مقاله داده‌ هایی را درباره شرکت‌ کنندگانی که تراجنسیتی، غیردودویی، ناسازگار، جنسیتی یا بدون جنسیت بودند، گزارش نکردند یا شامل آن‌ها نمی‌ شدند.

طبق بررسی سال 2021 در مورد پیری پروستات، پروستات شما در حدود هفته 10 تا 12 بارداری شروع به تشکیل می کند . در این مدت هورمون های جنسی مانند تستوسترون رشد سلولی و تمایز را در جنین در حال رشد تحریک می کنند.

پروستات در 6 تا 9 ماه اول شیرخوارگی، در دورانی که به آن «مینی بلوغ» می‌گویند، به رشد خود ادامه می‌دهد تا زمانی که تقریباً به آن برسد. 10 گرم نیمی از اندازه استاندارد پروستات بالغ است.

پروستات شما تا زمان بلوغ در این اندازه باقی می ماند.

در حالی که همه افراد در یک سن وارد بلوغ نمی شوند، اکثر افرادی که در بدو تولد به آنها مرد اختصاص داده شده است این مرحله رشد را بین 9 و 14 سال سن دارند.

در تمام دوران بلوغ، پروستات شما به اندازه استاندارد بزرگسالان یک گردو رشد می کند و تا زمانی که شما حدود 20 سال سن دارید به پایان می رسد.

شما ممکن است هرگز رشد مشکل ساز پروستات را بیش از 20 سال تجربه نکنید، اما تقریباً در سن 25 سالگی ، پروستات وارد مرحله رشد دوم می شود که در طول زندگی ادامه می یابد و می تواند به بزرگ شدن BPH کمک کند.

در سن 40 سالگی، پروستات شما ممکن است به بزرگی یک زردآلو و در 60 سالگی به اندازه یک توپ تنیس، لیمو یا بزرگتر شود.

BPH تقریباً نیمی از مردان بالای 50 سال و 90 درصد از مردان بالای 80 سال را تحت تأثیر قرار می دهد.

بیشتر بخوانید: عوامل بیماری سنگ مثانه 

چه اندازه پروستات خطرناک است؟

بزرگی پروستات زمانی خطرناک می شود که از جریان مناسب ادرار جلوگیری کند و به طور بالقوه باعث ایجاد جریان برگشتی شود که منجر به عفونت مثانه و کلیه می شود.
در برخی موارد، بزرگ شدن پروستات می تواند جریان ادرار را به طور کامل مسدود کند یا منجر به نارسایی کلیه شود.
هیچ راهی برای پیش بینی سرعت رشد پروستات شما بر دستگاه ادراری وجود ندارد. در برخی از افراد، بزرگ شدن جزئی ممکن است علائم جدی ایجاد کند، در حالی که افراد دیگر ممکن است پروستات به اندازه لیمو با کمترین عوارض داشته باشند.
آشنایی با پروستات - اورولوژی در کرج - درمان عفونت تناسلی در کرج - درمان عفونت ادراری در کرج - جراحی ترمیمی تناسلی در کرج

علائم و نشانه های بزرگ شدن پروستات

همانطور که پروستات شما بزرگ می شود، به بافت های اطراف فشار وارد می کند.

از آنجایی که BPH معمولاً ناحیه انتقالی اطراف مجرای ادرار را تحت تأثیر قرار می دهد، اغلب باعث علائم مربوط به فشردگی مجرای ادرار و مثانه می شود.

علائم رایج بزرگ شدن پروستات عبارتند از:

 • ادرار مکرر در طول روز
 • فوریت ادرار
 • مشکل در شروع ادرار
 • جریان ادرار ضعیف یا قطع شده
 • بی اختیاری ادرار
 • بیدار شدن مکرر در شب برای ادرار کردن
 • چکیدن در انتهای ادرار
 • رنگ یا بوی غیر معمول ادرار
 • درد در هنگام ادرار یا انزال

همچنین ممکن است احساس کنید که مثانه خود را به طور کامل تخلیه نکرده اید یا در صورت نیاز نمی توانید ادرار کنید.

درمان بزرگی پروستات

هیچ درمانی برای بزرگی پروستات مرتبط با افزایش سن و غیرسرطانی وجود ندارد، اما درمان ممکن است به شما در مدیریت علائم کمک کند. برخی از افراد می توانند از طریق تغییر شیوه زندگی که به رفع پیشگیرانه عوارض ادراری کمک می کند، تسکین پیدا کنند.

بسیاری از مردم متوجه می شوند که می توانند علائم خفیف را با موارد زیر مدیریت کنند:

 • قبل از نیاز به رفتن به طور مرتب از حمام استفاده کنید
 • هر بار که ادرار می کنید مثانه خود را به طور کامل تخلیه کنید
 • محدود کردن نوشیدنی قبل از خواب
 • اجتناب از الکل یا کافئین

وقتی علائم را نمی توان به راحتی با تغییرات سبک زندگی از بین برد، داروها و گزینه های جراحی در دسترس هستند.

پزشکان از دو نوع اصلی دارو برای درمان BPH استفاده می کنند:

 • آلفا بلوکرها: داروهایی که عضلات اطراف پروستات را شل می کنند
 • 5 مهارکننده آلفا ردوکتاز: داروهایی که با تغییر هورمون هایی که رشد پروستات را تحریک می کنند به کوچک شدن اندازه پروستات کمک می کنند.

بیشتر بخوانید: ادرار دردناک 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی ، لیزر سنگ کلیه ، جراحی زیبایی مردان در کرج ، انجام نوار مثانه ، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی ، شاک ویو پروستات ، وازکتومی سرپایی در کرج ، درمان ناباروری در کرج ، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار ، سیستوسکوپی فلکسیبل ، درمان عفونت تناسلی و ادراری ، جراحی ترمیمی تناسلی ، بیماری جنسی و درمان زگیل تناسلی و درمان ناباروری در کرج درمان سرطان پروستات -درمان ناتوانی جنسی – وازکتومی سرپایی در کرج …. در جهانشهر کرج