خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

رژیم غذایی در بیماران ابتلا به سنگ کلیه
رژیم غذایی در بیماران ابتلا به سنگ کلیه

ما در این مقاله به مبحث رژیم غذایی در بیماران ابتلا به سنگ کلیه می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

Contents

رژیم غذایی در بیماران ابتلا به سنگ کلیه

روند و ریتم بدن به گونه ای است که برای تامین انرژی و همچنین ترمیم و بازسازی بافت ها به غذا نیاز دارد. به دنبال استفاده از مواد غذایی وارد شده به بدن، مابقی و مصرف بیش از حد آن در طی فرآیند متابولیسم بدن از طریق خون وارد کلیه ها شده و به وسیله ی ادرار از بدن خارج می شود. مواردی وجود دارد که باعث تولید کریستال و به خصوص سنگ کلیه در این فرآیند می شود.

در نتیجه با داشتن برنامه غذایی نامناسب، احتمال ابتلا به سنگ کلیه وجود دارد. در نتیجه می توان گفت تغذیه و سنگ کلیه ارتباط مستقیمی با هم دارند، بنابراین یکی از راه حل های مقابله با این موضوع داشتن رژیم غذایی مناسب است.

رعایت رژیم غذایی مناسب از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری می کند. به همین دلیل باید غذاهای مفید برای سنگ کلیه را بشناسید و در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانید. قبل از هر چیز باید بدانید که سنگ کلیه انواع مختلفی دارد و مهم است که رژیم غذایی خود را بر اساس نوع سنگ کلیه انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: علائم و علت بی اختیاری ادرار

برای جلوگیری از ساخته شدن سنگ کلیه و یا کم شدن خطر عود آن، افراد حتما مواردی مثل نوشیدن آب زیاد، کم کردن مصرف نمک و پروتئین حیوانی و غذاهای حاوی مقدارهای بالای اگزالات و در نهایت می توان بیان کرد که تغذیه و سنگ های کلیوی باهم ارتباط زیادی دارند، به همین خاطر یکی از راه حل های مقابله با این اتفاق باید رژیم غذایی مناسبی داشته باشید.

علل ایجاد سنگ کلیه

بزرگترین دلیل ابتلا به سنگ کلیه، تولید کمتر از یک لیتر ادرار در روز است.

سایر عوامل تأثیرگذار عبارتند از:

 • کم آبی بدن
 • چاقی
 • رژیم غذایی سرشار از پروتئین، نمک یا گلوکز
 • پرکاری پاراتیروئید
 • جراحی بای پس معده
 • بیماری های التهابی روده که منجر به زیاد شدن جذب کلسیم می شود.
 • مصرف داروهای ضد تشنج

بیشتر بخوانید: صندلی مگنت تراپی در کرج

انواع سنگ کلیه

 1. سنگ های کلسیمی: رژیم غذایی، دوزهای بالای ویتامین D، جراحی بای پس روده و چندین اختلال متابولیک می تواند غلظت کلسیم یا اگزالات را در ادرار افزایش داده و باعث ایجاد سنگ های کلسیمی شود.
 2. سنگ های استروویت: در پاسخ به عفونت مجاری ادراری ایجاد می شوند. این سنگ ها می توانند فوراً رشد کنند و خیلی بزرگ شوند. علائم این سنگ ها خفیف تا زیاد است.
 3. سنگ های اسید اوریک: این سنگ ها می توانند در افرادی که به دلیل اسهال مزمن یا سوء جذب مایعات زیادی از دست می دهند، افرادی که رژیم غذایی پر پروتئین مصرف می کنند و افراد مبتلا به دیابت یا سندرم متابولیک تشکیل شوند.
 4. سنگ سیستین: یکی از کمیاب ترین انواع سنگ کلیه هست.

رژیم غذایی مناسب در بیماران که مبتلا به سنگ کلیه

1- افزایش مصرف آب و مایعات:

مهمترین اقدام پیشگیرانه برای اکثر افراد مبتلا به سنگ کلیه، نوشیدن آب و مایعات کافی است. نوشیدن مایعات کافی با رقیق کردن ادرار از تشکیل سنگ جلوگیری می کند. بیماران باید به اندازه ای آب بنوشند که در طول روز حدود 2 لیتر ادرار تولید کند. حداقل 50 درصد از کل مایعات مصرفی باید آب باشد که در هوای گرمتر و افرادی که فعالیت بدنی بالاتری دارند لازم است.

2- کنترل دریافت کلسیم در بیماران مبتلا به سنگ های کلسیمی:

اگرچه پزشکان رژیم غذایی با کنترل مصرف کلسیم را توصیه می کنند. اما راه حل اصلی حفظ میزان مصرف متعادل کلسیم است. زیرا بدن برای حفظ عملکردهای مهم به مقادیر مشخصی کلسیم نیاز دارد. توصیه می شود مردان مصرف کلسیم خود را به 800 میلی گرم در روز و زنان به 1000 میلی گرم در روز قبل از یائسگی و 1200 میلی گرم در روز پس از یائسگی محدود کنند.

گاهی اوقات به دلیل کمبود کلسیم در دستگاه گوارش، سنگ های اگزالات یا اگزالات کلسیم تشکیل می شود و در نتیجه اگزالات اضافی برای ترشح به کلیه ها می رود. کلسیم را توصیه کنید.

بیشتر بخوانید: درمان زگیل تناسلی با لیزر

بیشترین منبع کلسیم رژیمی از شیر و محصولات لبنی (مانند ماست و پنیر) تامین می شود. کلسیم موجود در لبنیات معمولاً به راحتی جذب می شود. سایر غذاها مانند سبزیجات برگ سبز حاوی مقادیر مشخصی کلسیم هستند.

اما حاوی مواد دیگری نیز هستند که توانایی جذب کلسیم را در بدن کاهش می دهند، بنابراین توانایی جذب کلسیم از سبزیجات برگ سبز کمتر از محصولات لبنی است.

بیمارانی که رژیم غذایی با مصرف کنترل شده کلسیم دارند، باید قبل از مصرف هر نوع داروی بدون نسخه یا مکمل ویتامینی با پزشک خود مشورت کنند.

3- محدودیت اسید اگزالیک یا اگزالات در بیماران مبتلا به سنگ اگزالاتی:

اگزالات ها به طور کلی در غذاهای با منشا گیاهی یافت می شوند. در دستگاه گوارش، کلسیم با اگزالات ترکیب می شود و این باعث کاهش توانایی جذب کلسیم می شود. گاهی اوقات به دلیل کمبود کلسیم در دستگاه گوارش، سنگ های اگزالات یا اگزالات کلسیمی تشکیل می شوند و در نتیجه اگزالات اضافی برای ترشح به کلیه ها می رود.

در برخی موارد خاص سنگ های اگزالات و اگزالات کلسیم، پزشک ممکن است کاهش دریافت اگزالات را همراه با افزایش دریافت کلسیم توصیه کند. به طور کلی توصیه می شود که این بیماران بیش از 60 میلی گرم اگزالات در رژیم غذایی خود دریافت نکنند.

برای این منظور غذاهایی که حاوی مقادیر زیاد یا متوسط ​​اگزالات هستند باید کاهش یا از رژیم غذایی حذف شوند. اگرچه غذاهای زیادی وجود دارند که حاوی مقادیر زیادی اگزالات هستند. اما برخی از غذاها به عنوان مسئول اصلی افزایش سطح اگزالات شناخته شده اند: ریواس، اسفناج، توت فرنگی، شکلات، سبوس گندم، آجیل، چغندر و چای.

بیشتر بخوانید: درمان با صندلی مگنت تراپی

4- محدودیت در سدیم، قند و پروتئین حیوانی در سنگ کلیه های کلسیمی:

مشاهده شده است که مصرف بیش از حد این مواد باعث ایجاد سنگ های کلسیمی یا اگزالات کلسیم می شود. برخی از قندها به طور طبیعی در غذاها وجود دارند و نیازی به نگرانی در مورد این مواد طبیعی نیست.

اما افرادی که سابقه سنگ کلیه دارند باید از مصرف غذاهای فرآوری شده که قند اضافه دارند خودداری کنند و همچنین از مصرف قند اضافی در تهیه غذا یا سر سفره خودداری کنند. همچنین از مصرف انواع شیرینی ها و شربت ها و غذاهای حاوی قند خودداری کنید.

به نظر می رسد کاهش سدیم در رژیم غذایی میزان کلسیم دفع شده از طریق ادرار را کاهش می دهد. بر این اساس افرادی که سابقه سنگ کلیه حاوی کلسیم دارند از محدودیت سدیم در رژیم غذایی خود بهره مند می شوند (2300 تا 3500 میلی گرم در روز).

رژیم غذایی حاوی مقدار زیادی پروتئین حیوانی روی یک سری مواد معدنی در ادرار تاثیر می گذارد و ممکن است در ایجاد سنگ کلیه موثر باشد، بنابراین افرادی که مستعد ابتلا به سنگ کلیه هستند باید از مصرف پروتئین بیشتر از نیاز بدن خود اجتناب کنند. در طول روز اجتناب کنید.

5- کنترل کردن دریافت فیبر در سنگ کلیه های کلسیمی:

فیبرها بخش غیر قابل هضم گیاهان هستند. دو نوع فیبر رژیمی وجود دارد: فیبر محلول (محلول در آب) و فیبر نامحلول. هر دوی آنها عملکردهای مهمی در بدن دارند.

اما فیبر نامحلول (که در سبوس گندم، برنج و جو نیز وجود دارد) ممکن است به کاهش کلسیم ادرار کمک کند. فیبرها با کلسیم در دستگاه گوارش ترکیب می شوند، بنابراین کلسیم به جای کلیه ها از طریق مدفوع دفع می شود.

فیبر نامحلول همچنین حرکت مواد در دستگاه گوارش را سرعت می بخشد، بنابراین زمان کمتری برای جذب کلسیم در دسترس خواهد بود.

6- کنترل دریافت ویتامین C موجود در سنگ های اگزالاتی:

هنگامی که ویتامین C توسط بدن استفاده می شود، اگزالات تولید می شود. بنابراین مصرف مکمل‌های ویتامین C در مواردی که پزشک کاهش اگزالات را در رژیم غذایی توصیه می‌کند ممکن است ایده خوبی نباشد و باید در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: بیماری پلاک پیرونی

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اینستاگرام: دکتر ناصر بخت

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 


 • لیزر سنگ کلیه در کرج
 • درمان پروستات در کرج
 • درمان سرطان مثانه در کرج
 • اورولوژی در کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو