خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

تشخیص عفونت ادراری - درمان هماچوری در کرج - درمان بیماری های جنسی - درمان بیماری های بیضه - درمان کجی آلت
تشخیص عفونت ادراری

ما در این مقاله به مبحث تشخیص عفونت ادراری می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

عفونت ادراری چیست؟

عفونت دستگاه ادراری به‌ دلیل رشد کردن میکروب‌ هایی مانند باکتری و قارچ در دستگاه ادراری به وجود می آید و در موردهای نادر، ویروس‌ ها هم در آن موثر هستند.

این بیماری قدر است هر بخشی از دستگاه ادراری را درگیر نماید. ولی بیشتر عفونت‌ های ادراری، در دستگاه ادراری تحتانی ( مثانه و پیشابراه) مشاهده می گردند.

دستگاه ادراری انسان به دو بخش، دستگاه ادراری فوقانی و دستگاه ادراری تحتانی، تقسیم می گردد.

دستگاه ادراری فوقانی دارای دو عدد کلیه‌ و دو عدد حالب‌‌ (میزنای) می باشد و دستگاه ادراری تحتانی دارای مثانه و مجرای ادرار (پیشابراه) می باشد و از این بخش ها تشکیل شده اند.

تشخیص عفونت ادراری - درمان هماچوری در کرج - درمان بیماری های جنسی - درمان بیماری های بیضه - درمان کجی آلت

بیشتر بخوانید: درمان سنگ ادراری 

نشانه های عفونت ادراری چیست؟

نشانه های UTI بر اساس اینکه عفونت کدام بخش از دستگاه ادراری را درگیر نموده، سن، جنس و وجود کاتتر در مجاری ادراری، متغیر می باشد.

عفونت در مادرهای باردار، خطر زایمان زودرس و وزن پایین نوزاد در زمان تولد را بالا خواهد برد.

به‌ همین علت انجام دادن آزمایش‌ ادرار برای چک کردن عفونت در مادرهای باردار اهمیت بسیاری دارد حتی در صورتی که شخص هیچ نشانه ای نداشته‌ باشد.

عفونت ادراری خانم ها می بایست در مرحله های اولیه درمان گردد. در این بخش نشانه های عفونت بخش های گوناگون دستگاه ادراری را چک خواهیم‌ نمود:

 نشانه های عفونت مثانه و عفونت ادراری زیاد چیست؟

عفونت ادراری دارای چه نشانه هایی است؟ از علامت های اصلی عفونت دستگاه ادراری می شود به موارد زیر اشاره‌ نمود:

  • درد در پهلو، شکم یا ناحیه لگن
  • فشار در بخش تحتانی لگن
  • تمایل زیاد و مداوم برای ادرار نمودن
  • حس سوزش در زمان ادرار
  • دفع زیاد ادرار
  • ادرار کدر و تیره
  • وجود خون در ادرار
  • بوی نامطبوع ادرار
  • درد در زمان رابطه جنسی
  • درد در آلت تناسلی.

روش های تشخیص

۱. آزمایش معمولی ادرار

تشخیص عفونت به طور معمول بعد از بررسی نمودن علائم شخص و آزمایش ادرار به جهت بررسی وجود گلبول سفید، گلبول قرمز و باکتری در ادرار میسر می گردد.

جهت جمع کردن نمونه ادرار برای آزمایش ساده‌ ی ادرار اول می بایست ناحیه‌ی تناسلی را به صورت کامل شستشو دهید.

نباید از اول جریان ادرار نمونه بگیرید و نمونه‌ ی وسط جریان ادرار را در ظرف آزمایش جمع نمائید و به آزمایشگاه تحویل بدهید.

این کار از آلودگی نمونه توسط باکتری‌ ها و میکروب‌ های سطح پوست پیشگیری می نماید.

بیشتر بخوانید: درمان های اورولوژی 

تفسیر کردن آزمایش عفونت ادراری

عفونت دستگاه ادراری (UTI) یکی از رایج ترین عفونت‌ های تشخیص‌ داده‌ شده در بیماران سرپایی و بستری میباشد.

جهت تشخیص دقیق، درک کردن ارزش و محدودیت‌ های آزمایش ادرار و کشت دادن ادرار برای پزشک ها ضروری می باشد.

تشخیص دادن عفونت ادراری در برگه آزمایش به همراه ارزیابی نشانه های ادراری، تشخیص باکتریوری بدون نشانه یا عفونت ادراری دارای نشانه را نمایش می‌ دهد.

آزمایش ادرار یک نوع ابزار تشخیصی باارزش برای اغلب بیماری‌ های متداول می باشد. آزمایش ادرار متداول ترین آزمایش جهت ارزیابی عفونت احتمالی دستگاه ادراری می باشد.

افزون بر این، قادر است اطلاعات مفیدی در ارتباط با غربالگری و تشخیص بقیه ی بیماری‌ ها، از قبیل بدخیمی، پروتئینوری، گلیکوزوری، کتونوری و سنگ های کلیه را ارائه کند.

نشانه ی اختصاری عفونت ادراری در آزمایش

در برگه ی آزمایش ادرار ساده با علامت اختصاری UA و آزمایش کشت دادن ادرار نیز با نشانه ی اختصاری UC نمایش داده‌ خواهد شد.

با بودن عفونت ادراری در برگه ی آزمایش گزینه Bacteria مثبت می باشد و برای آن رنج کم تا خیلی زیاد مشخص می گردد.

با مثبت‌ بودن پاسخ آزمایش و تایید کردن عفونت ادراری، نتیجه کشت UC نیز به‌ شکل POSITIVE و همراه با نام باکتری تشخیص‌ داده‌ شده بیان می گردد.

جواب آزمایش عفونت ادراری امکان دارد کاذب شود

نکته حائز اهمیت در خصوص تفسیر آزمایش ادرار این می باشد که درمان تح هیچ شرایطی نباید صرفاً با توجه به آزمایش ادرار انجام گیرد، زیرا نتایج کاذب مثبت نیز امکان دارد وجود داشته‌ باشد.

شرح‌ حال بیمار، سابقه ی عفونت های ادراری، نتیجه ی کشت بعدی و غیره نیز در تشخیص مهم هستند.

اگر نمونه‌ گیری به‌ شکل اصولی و با رعایت کردن نکات بهداشتی انجام نگرفته باشد، احتمال مثبت‌شدن کاذب نیز هست.

از سویی منفی کاذب نیز اگر بیمار پیش از نمونه‌ گیری آنتی‌ بیوتیک مصرف نموده باشد هست.

به این معنی که حتی با وجود مثبت‌ بودن عفونت های ادراری، به‌ علت مصرف کردن آنتی‌ بیوتیک رشد باکتری‌ ها دچار توقف گردیده است.

بقیه ی عوامل نیز می‌ توانند به نتیجه کاذب منجر گردند که از قبیل آن ها می شود به وضعیت محیط کشت، اشتباه های فردی و غیره اشاره‌ نمود.

بیشتر بخوانید: سنگ حالب 

۲. کشت دادن ادرار

کشت ادرار جهت چک کردن وجود باکتری و قارچ و همینطور انتخاب کردن داروی عفونت ادراری مناسب،‌ مورد استفاده قرار می گیرد.

عفونت ویروسی، احتیاج به انجام دادن آزمایش‌ های ویژه ای دارد.

۳. شیوه های تصویربرداری

اگر خیلی به عفونت ادراری مبتلا می گردید و پزشک به اختلال های دستگاه ادراری شک کرده است، برای تشخیص دادن دلیل زیاد شدن عفونت از شیوه های تصویربرداری استفاده‌ کنید که شامل ارزیابی کردن دستگاه ادراری با استفاده نمودن از سونوگرافی، ام آر آی (MRI)، سی تی اسکن (CT) و عکس اشعه‌ی ایکس می باشد.

۴. سیستوسکوپی

این آزمایش تشخیصی برای پزشک ممکن می سازد تا درون مثانه و مجاری ادراری را با استفاده کردن از لوله‌ ی نازک که در آخر آن دوربین کوچکی وجود دارد، مشاهده نماید.

تشخیص عفونت ادراری - درمان هماچوری در کرج - درمان بیماری های جنسی - درمان بیماری های بیضه - درمان کجی آلت

بیشتر بخوانید: علائم سرطان مثانه

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی ، لیزر سنگ کلیه ، جراحی زیبایی مردان در کرج ، انجام نوار مثانه ، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی ، شاک ویو پروستات ، وازکتومی سرپایی در کرج ، درمان ناباروری در کرج ، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار ، سیستوسکوپی فلکسیبل ، درمان عفونت تناسلی و ادراری ، جراحی ترمیمی تناسلی ، بیماری جنسی و درمان زگیل تناسلی و درمان ناباروری در کرج درمان سرطان پروستات -درمان ناتوانی جنسی – وازکتومی سرپایی در کرج …. در جهانشهر کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو