خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

خطرات و عوارض واریکوسل گرید ۳
خطرات واریکوسل گرید ۳

ما در این مقاله به مبحث خطرات و عوارض واریکوسل گرید 3 می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

خطرات واریکوسل گرید ۳

آسیب بیضه

آسیب به بیضه در اثر واریکوسل فرآیندی تدریجی است که از رشد مناسب بیضه ها جلوگیری می کند و به مرور زمان شدیدتر می شود. گاهی ممکن است فرد دچار واریکوسل یک طرفه در بیضه شود که در این صورت یکی از بیضه ها کمتر از دیگری رشد می کند. درمان تاخیری واریکوسل درجه 3 معمولاً با وجود متعادل کردن تولید هورمون ها و سلول های جنسی، اندازه بیضه را به حالت استاندارد نمی رساند.

ناباروری

واریکوسل درجه 2 و 3 با کاهش قابل توجه کمیت و کیفیت اسپرم بر باروری مردان تأثیر می گذارد. در میان مردانی که ناباروری اولیه را تجربه کرده اند و هرگز بچه دار نشده اند، 40 درصد به بیماری واریکوسل مبتلا هستند. همچنین این بیماری در بین 80 درصد مردان با ناباروری ثانویه (ناباروری پس از یک یا چند باردار شدن) مشاهده می شود.

بیشتر بخوانید: مراحل سرطان پروستات

کاهش تستوسترون

کاهش تولید تستوسترون در بدن مردان یکی از عوارض واریکوسل است. واریکوسل درجه 3 به سلول های تولید کننده این هورمون آسیب می رساند، عملکرد آن را مختل می کند و در ویژگی های ثانویه مردانه مانند تن صدا، رشد توده عضلانی، موهای بدن، میل جنسی و غیره مشکل ایجاد می کند.

لازم به ذکر است که در بسیاری از مردان پس از جراحی بیضه (واریکوسلکتومی)، سطح تستوسترون 100 نانوگرم در دسی لیتر افزایش می یابد.

احساس درد داشتن

درد و ناراحتی یا احساس سنگینی و تنش در بیضه ها از دیگر علائم واریکوسل درجه 3 است که اغلب هنگام ایستادن و بلند کردن یا کشیدن اشیا بدتر می شود. در 50 درصد مردان، پس از جراحی درد وجود دارد. اما در سایر بیماران ممکن است فرد پس از عمل احساس بهتری داشته باشد.

واریکوسل درجه 3 چگونه باعث ناباروری می شود؟

همانطور که گفته شد، ناباروری یکی از جدی ترین عواقب واریکوسل است.

افزایش دمای بیضه باعث تغییرات اساسی در بدن می شود که باعث دو اختلال در تولید اسپرم می شود:

  • اولاً، افزایش دما با کاهش تولید هورمون مردانه تستوسترون منجر به عوارضی مانند کاهش تعداد اسپرم (oligoasthenoteratozoospermia)، نقص در اسپرم، کاهش توانایی شنا و تحرک اسپرم می شود. و همچنین کاهش قدرت اسپرم برای بارور کردن تخمک.
  • دومین آسیب ناشی از افزایش دمای بیضه، با تغییرات شیمیایی و تخریب DNA، لایه بیرونی (غشای اسپرم) و سلامت اسپرم ها را به خطر می اندازد.

بیشتر بخوانید: نتایج وازکتومی

علت مشکلات باروری ناشی از اختلال جریان خون بیضه این است که تولید اسپرم کافی و با کیفیت به شدت به دمای بیضه ها بستگی دارد. در حالت طبیعی، دمای بیضه ها باید حدود 2 تا 4 درجه سانتیگراد کمتر از دمای داخلی بدن باشد. اما عدم خروج خون به موقع از بیضه ها و ایجاد حالت راکد در آن به دلیل واریکوسل، دمای بیضه ها را از حد استاندارد بالاتر می برد و روند تولید اسپرم را مختل می کند.

از طرفی در وریدهای بیضه، خون وریدی جریان دارد که با اکسیژن کمتر و مواد زائد بیشتر، به بیضه ها آسیب می رساند و باعث نقص در فرآیند تولید اسپرم می شود.

راه های تشخیص واریکوسل درجه 3

برخی از انواع واریکوسل را می توان با مشاهده بصری تشخیص داد و برای شناسایی سایرین باید از سونوگرافی استفاده کرد. پزشک شدت بیماری را بر اساس درجه 1، 2 یا 3 با سونوگرافی کیسه بیضه و مشاهده تصویری دقیق از اندازه عروق اسپرم تعیین می کند. در ادامه تعدادی از روش های مورد استفاده برای تایید تشخیص واریکوسل شرح داده شده است:

معاینه ی جسمی

نکته مهم در تشخیص واریکوسل درجه 3 این است که این نوع واریکوسل معمولا علائم واضح تری دارد و با معاینه فیزیکی می توان آن را با اطمینان بسیار تایید کرد. البته در هر صورت تایید نهایی بیماری به آزمایشات تکمیلی بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: روش های درمان زگیل تناسلی

در واریکوسل درجه 3، پزشک معاینه معمولی را برای بررسی ظاهر و احساس بیضه ها انجام می دهد که معمولاً به عنوان کیسه های کرم توصیف می شوند.

همچنین برای معاینه، متخصص اورولوژی از فرد می خواهد که در حالت ایستاده نفس عمیق بکشد و آن را نگه دارد. سپس اورولوژیست وریدهای بزرگ شده را با لمس پوست کیسه بیضه در بالای بیضه که به مانور والسالوا معروف است، پیدا می کند.

پزشک همچنین می تواند واریکوسل درجه 3 را با استفاده از گوشی پزشکی تشخیص دهد. در این روش بیمار استراحت می کند و پزشک فقط به صدای پمپاژ سرخرگ خونی که از کنار بیضه می گذرد گوش می دهد.

در این حالت به دلیل کندی جریان خون در رگ ها صدایی شنیده نمی شود. اما اگر بیمار به سمت پایین فشار آورد، خون بیشتری وارد کیسه بیضه می شود و صدایی به نام راش شنیده می شود.

سونوگرافی

سونوگرافی که امروزه بهترین روش غیر تهاجمی برای تشخیص واریکوسل محسوب می شود از دو قسمت تشکیل شده است: ابتدا سونوگرافی کامل از بیضه انجام می شود که به اندازه گیری قطر وریدها و شناسایی سایر ناهنجاری ها کمک می کند، یک فرد در سونوگرافی نتایج غیر طبیعی دارد.

بیشتر بخوانید: روش های درمان سرطان پروستات

بخش دوم ارزیابی اولتراسوند نیز مربوط به اندازه گیری میزان خون عبوری از کنار پروب در حین فشار دادن است. برای بررسی این جریان خون، می توانید صدا یا تصویر رنگی آن را بررسی کنید و تشخیص دهید که آیا واریکوسل دارید یا خیر.

به طور کلی از سونوگرافی برای ثبت تصاویر داخلی بدن به کمک امواج صوتی استفاده می شود و در صورت مشاهده رگ هایی با قطر بیش از 3 میلی متر و جریان خون غیر طبیعی در داخل کیسه بیضه، پزشک بیماری را تایید می کند.

گاهی اوقات، پزشک ممکن است آزمایش های تشخیصی دیگری مانند آزمایش اسپرم را برای اطمینان از عملکرد بیضه توصیه کند.

آیا همه افراد مبتلا به واریکوسل درجه 3 باید درمان شوند؟

درمان نشدن واریکوسل با کوچک شدن بیضه ها و کاهش کیفیت مایع منی باعث مشکلات باروری در مردان می شود. البته به گفته پزشکان، در صورت طبیعی بودن نتایج آزمایش آنالیز مایع منی، نیازی به درمان نیست.

اما اگر مایع منی طبیعی نباشد، درمان باید در اسرع وقت انجام شود. در واقع گذشت زمان باعث آسیب دائمی و غیر قابل درمان به بیضه می شود و خطر ناباروری را در سال های آینده افزایش می دهد.

بیشتر بخوانید: بیماری های غده ی پروستات

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اینستاگرام: دکتر ناصر بخت

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 


  • مرکز اورولوژی جهانشهر
  • شاک ویو نعوظ
  • اورولوژی در کرج
  • اختلال نعوظ در کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو