خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

سیستوسکوپی در مردان و زنان
سیستوسکوپی در مردان و زنان

ما در این مقاله به مبحث سیستوسکوپی در مردان و زنان می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید

سیستوسکوپی در مردان و زنان

سیستوسکوپی انعطاف پذیر آزمایشی است که به پزشک اجازه می دهد از طریق دهانه مجرای ادرار به طور مستقیم به پوشش مثانه نگاه کند.

در طول این روش، یک لوله نازک و انعطاف پذیر “فیبر نوری” به اسم سیستوسکوپ از مجرای ادرار (باز شدن به مثانه) عبور داده می دهند. انتهای سیستوسکوپ حاوی یک نور است و تصاویر را به صفحه نمایش می فرستد و به پزشک اجازه می دهد دید واضحی از پوشش مثانه داشته باشد. علاوه بر نگاه کردن به پوشش، بیوپسی (تکه های کوچک نمونه بافت برای بررسی زیر میکروسکوپ) ممکن است گرفته شود.

بیشتر بخوانید: نکاتی که باید در مورد زگیل تناسلی (عفونت HPV) بدانید

این آزمایش معمولاً برای بررسی علائم مثانه مانند خون در ادرار، عفونت‌های مکرر دستگاه ادراری، درد شکم یا ناهنجاری‌هایی که توسط تحقیقات دیگر آشکار شده‌اند، انجام می‌شود.

سیستوسکوپی در زنان

سیستوسکوپی روشی است که به پزشک اجازه می دهد دستگاه ادراری، به ویژه مثانه، مجرای ادرار و منافذ حالب را مشاهده کند. سیستوسکوپی می تواند به پیدا کردن مشکلات دستگاه ادراری زنان کمک کند. این ممکن است شامل علائم اولیه سرطان، عفونت، باریک شدن، انسداد یا خونریزی باشد.

سیستوسکوپی در مردان

سیستوسکوپی انعطاف پذیر آزمایشی است که در آن متخصص اورولوژی دستگاهی به نام سیستوسکوپ را در مجرای ادرار (نوک آلت تناسلی مرد) قرار می دهد و آنچه را که ما تمام دستگاه ادراری تحتانی می گوییم ارزیابی می نماید. این شامل کل مجرای ادرار، پروستات، گردن مثانه، داخل کل مثانه و مجرای ادرار است.

روش سیستوسکوپی انعطاف پذیر

برای انجام این تکنیک به اتاق معاینه منتقل داده می شوید. پرستاران به شما کمک می کنند در موقعیت صحیح روی مبل دراز بکشید و به پشت خود استراحت دهید. یک پرستار در طول آزمایش همراه شما خواهد بود.

بیشتر بخوانید: درمان ضعف اندام تناسلی در مردان

روال به شرح زیر انجام خواهد شد:

قسمت تناسلی با یک لوسیون ضد عفونی کننده شسته می شود. سپس مقداری ژل بی حس کننده موضعی وارد مجرای ادرار می شود (ممکن است کمی نیش بزند) که به عنوان روان کننده عمل می کند و همچنین ناحیه را بی حس می کند. سپس سیستوسکوپ وارد مجرای ادرار و مثانه می شود. مایع متصل به سیستوسکوپ به مثانه رها می شود تا آن را متسع کند. این به منظور ارائه دید واضحی از سطح داخلی به پزشک است.

اگر پزشک هر نوع تغییری را در هر بافتی پیدا کند، امکان دارد یک قطعه کوچک (بیوپسی) را با به کار بردن از ابزارهایی که به وسیله سیستوسکوپ عبور داده می شود، خارج نماید. هر نمونه از بافت برداشته شده برای بازرسی تخصصی به آزمایشگاه فرستاده می شود.

این روش بین 5 تا 10 دقیقه زمان می برد. در طول عمل، ممکن است احساس نیاز به ادرار کنید. برخی از بیماران ممکن است این روش را ناخوشایند بدانند، با این حال ما تا حد امکان اقدامات احتیاطی را برای به حداقل رساندن هرگونه ناراحتی انجام می دهیم.

سیستوسکوپی در مردان و زنان

پس از سیستوسکوپی انعطاف پذیر چه اتفاقی رخ می دهد؟

به محض پایان عمل باید ادرار کنید. سپس می توانید لب خود را عوض کنید و پرستار برای شما نوشیدنی ترتیب می دهد.

ممکن است متوجه شوید که در ابتدا ادرار آغشته به خون دفع می کنید و هنگام رفتن به توالت احساس سوزش خفیفی دارید. مهم است که بعد از این روش نوشیدنی بنوشید تا مثانه پر شود و سپس آن را خالی کنید. کارکنان پرستاری به طور کلی نحوه بهبودی شما را از این روش ارزیابی می کنند. اگر احساس ناراحتی می کنید حتماً به کارکنان اطلاع بدهید.

اگر قادر به ادرار کردن نیستید، از شما خواسته می شود تا زمانی که بتوانید در بخش بمانید. پس از آماده شدن برای رفتن، پرستار با شما در مورد سیستوسکوپی صحبت می کند، به هر سوالی که دارید پاسخ می دهد و یک کپی از نامه ترخیص شما را به شما می دهد.

بیشتر بخوانید: اسلینگ TVT (نوار واژینال بدون کشش)

مشاوره بعد از ترخیص

 • مایعات فراوان، حداقل 3 فنجان آب یا کدو تنبل بنوشید.
 • به مدت ۲ روز از مصرف کافئین (قهوه، چای، کاکائو، کولا) و الکل خودداری کنید.
 • داشتن ادرار صورتی و لخته های کوچک پس از این روش طبیعی است. هرچه بیشتر ادرار کنید، ادرار شما بیشتر به حالت عادی باز می گردد.
 • با توجه به احساس خود به فعالیت های عادی خود ادامه دهید.
 • از فعالیت بدنی شدید به ویژه بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
 • درد اگر بعد از سیستوسکوپی احساس ناراحتی کردید، یک مسکن ساده مانند پاراستامول توصیه می شود.
 • این طبیعی است که در اولین دفعات دفع ادرار کمی خونریزی داشته باشید (مخصوصاً اگر نمونه برداری کرده اید) و سوزش داشته باشید، اما این حالت باید به سرعت از بین برود، به خصوص اگر زیاد الکل مصرف کرده باشید.

فواید

این روش ما را قادر می‌ سازد که دید مستقیمی از مثانه و مجرای ادرار داشته باشیم تا به تشخیص و درمان کمک کند.

خطرات و عوارض

بسیار مهم است که قبل از موافقت با این روش، از خطرات و عوارض احتمالی سیستوسکوپی انعطاف پذیر آگاه باشید.

این شامل:

 • خونریزی داخلی (خونریزی): این ممکن است در محل بیوپسی رخ دهد. خونریزی معمولا بدون درمان از بین می رود، اما در موارد نادر می تواند جدی باشد. اگر در حال دفع لخته های خون بزرگ هستید یا اگر ادرار شما قرمز روشن است، باید به دنبال مشاوره پزشکی باشید.
 • عفونت: این ممکن است برای برخی از بیماران اتفاق بیفتد و تا حدی به این دلیل است که ما قبل از عمل نمونه ادرار درخواست می کنیم. تمام اقدامات احتیاطی ممکن برای جلوگیری از عفونت انجام می شود. در صورت بروز تب یا درد و سوزش مداوم هنگام ادرار، باید به دنبال مشاوره پزشکی باشید. همچنین مهم است به یاد داشته باشید که اگر مقدار کمی ادرار مکرر دفع می کنید، می تواند نشانه عفونت باشد و بنابراین باید با پزشک عمومی (GP) خود مشورت کنید.
 • احتباس ادرار: ناتوانی در دفع ادرار. اگر این اتفاق افتاد باید به دنبال مشاوره پزشکی باشید.
 • اتساع شکم: اگر درد شدید در قسمت پایین شکم احساس کردید یا شکم شما به طور قابل توجهی نفخ یا متورم شد، باید به دنبال مشاوره پزشکی باشید. این می تواند یک عارضه بالقوه جدی باشد، اگرچه معمولاً بدون نیاز به جراحی برطرف می شود.

تمام تلاش برای کاهش خطر این عوارض انجام می شود. اگر نگران هر یک از این خطرات و عوارض هستید، لطفاً قبل از انجام این روش با مشاور خود یا یکی از کارکنان آنها صحبت کنید.

بیشتر بخوانید: اختلال جنسی

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اینستاگرام: دکتر ناصر بخت

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 


 • سیستوسکوپی فلکسیبل
 • اورولوژی در کرج
 • درمان ناتوانی جنسی در کرج
 • سیستوسکوپی انعطاف پذیر

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو