خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

علل و عوامل واریکوسل - لیپو ساکشن زیر شکم - درمان بی اختیاری ادرار - شاک ویو پروستات در کرج - درمان واریکوسل
علل و عوامل واریکوسل

ما در این مقاله به مبحث علل و عوامل واریکوسل می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

دلایل و عوامل واریکوسل

واریکوسل، عارضه‌ ای می باشد که به طور معمول در حالت های خفیف آن هیچ گونه علائمی ایجاد ننموده و احتیاجی به درمان ندارد؛ ولی در مقابل، در صورتی که شخص مبتلا ناراحتی و درد داشته باشد و با مشکل های ناباروری دست و پنجه نرم نماید، می بایست به دنبال درمان دلیل واریکوسل باشید.

برای آگاهی از دلیل واریکوسل، نشانه ها و چگونگی درمان این عوارض، این مقاله را مطالعه کنید.

در صورتی که واریکوسل دارید و این عارضه سبب بروز مشکلات در باروری شما گردیده است، بهتر می باشد با پزشک خود مشورت نمائید تا مشاهده کنید آیا احتیاج به درمان دارید یا نه.

درمان این عارضه امکان دارد ساده باشد. اغلب مردان برای مراجعه نمودن به پزشک و کشف دلیل واریکوسل و جهت مراجعه به پزشک بیشتر از اندازه تعلل می نمایند.

با این تعلل و از دستن دادن وقت طلایی، این اشخاص امکان دارد با مشکل های جدی در باروری روبرو شوند.

علل و عوامل واریکوسل - لیپو ساکشن زیر شکم - درمان بی اختیاری ادرار - شاک ویو پروستات در کرج - درمان واریکوسل

بیشتر بخوانید: تنگی مجرای ادرار

دلیل واریکوسل چیست؟

ولی دلیل واریکوسل چیست؟ . چرا به واریکوسل مبتلا می شویم؟ درباره ی دلیل واریکوسل، اطلاعات بسیاری در دست نمی باشد.

امکان دارد واریکوسل به علت یک پیچش یا دریچه معیوب در درون وریدهای ویژه در طناب اسپرماتیک ( نواری از بافت که بیضه‌ ها را در جای خودش نگهداری می کند) ایجاد گردد.

سیاهرگ‌ ها خون را از بیضه‌ ها به سایر نقطه های بدن انتقال می دهند. در درون این وریدها، دریچه‌ ها تحت عنوان یک کلید روشن/ خاموش عمل می نمایند.

هنگامی که یک دریچه آن‌ گونه که باید کار نکند، امکان دارد خون اضافه در درون سیاهرگ‌ های بیضه تجمع کرده و با گذر زمان، این اختلال سبب بروز ورم این رگ‌ها می گردد.

 همینطور از سایر موارد که قادر هستند دلیل ایجاد واریکوسل باشند، می شود به سبک زندگی شخص اشاره نمود که قادر است نقش به سزایی در بروز این اشکال داشته و دلیل واریکوسل باشد.

بیشتر بخوانید: ادرار دردناک 

منظور از سبک زندگی، عوامل گوناگون نوع و مقدار فعالیت بدنی، شغل، رژیم غذایی، مصرف سیگار، قلیان و سایر دخانیات و مصرف الکل و نوشیدنی‌ های الکلی می باشد. بقیه ی عواملی که احتمال ایجاد واریکوسل را بالا می برند، عبارتند از:

 • سنین میان ۱۵ تا ۲۵ سالگی
 • مبتلا شدن به سرطان کلیه
 • صدمه به بیضه‌ ی شخص
 • صدمه به کیسه‌ ی بیضه
 • فشار اندک ادرار به دلیل ایجاد عفونت قادر است دلیل واریکوسل باشد.
 • تنگ بودن مجرا و….
 • مشکل های پروستات در مردان

نشانه های واریکوسل چیست؟

عارضه واریکوسل اغلب هیچ نشانه ای نداشته ولی در بعضی موارد امکان دارد شخص علائم زیر را حس نماید:

 • درد خاص در بیضه‌ ی کیسه‌ ی بیضه که بیشتر با دراز کشیدن بهتر می گردد.
 • نشانه هایی که بعد از فعالیت‌ های خاص، مثل دوچرخه‌ سواری یا ساع ت‌ها روی پا ماندن بدتر می گردند.
 • ورم کردن بیضه‌ ی کیسه بیضه
 • تغییر سایز یا تفاوت در بیضه‌ ها
 • ناباروری آقایان (ناتوانی در بچه‌ دار گردیدن بعد از یک سال سعی و تلاش)
 • وجود توده‌ ی کوچکی در بالای بیضه صدمه دیده

بیشتر بخوانید: سیستیت بینابینی 

درجه‌ بندی و تشخیص دادن واریکوسل

بروز عوارض واریکوسل به علل زیاد آناتومیک، در بیضه‌ ی سمت چپ رایج تر از بیضه‌ ی سمت راست می باشد و این امر در درجه نخست به علت زاویه‌ ای می باشد که ورید بیضه چپ(در قیاس با سمت راست) از ورید کلیوی خروج می یابد.

واریکوسل امکان دارد از لحاظ سایز متفاوت باشد و به سه گروه کوچک، متوسط ​​و بزرگ تقسیم‌ بندی ‌گردد.

 • گرید یک: تنها با سونوگرافی قابل‌ تشخیص می باشد.
 • گرید دو: با معاینه و لمس نمودن هم قابل‌ تشخیص می باشد.
 • گرید سه: به‌ سادگی با رؤیت نمودن هم قابل‌ تشخیص می باشد.

با این‌ حال، یادآوری این نکته اهمیت دارد که سایز واریکوسل به مقدار تغییرات اسپرم ارتباطی ندارد. افزون بر این، تا ۴۰ درصد از اغلب آقایان نابارور، واریکوسل دوطرفه دارند. حائز اهمیت تر از آن، واریکوسل یک طرفه اغلب قادر است بر روی بیضه مقابل هم موثر واقع شود.

به علت نقش بالقوه‌ ی این عارضه در ایجاد صدمه قابل‌ توجه به بیضه، تشخیص دادن واریکوسل در معاینه ی فیزیکی، خیلی اهمیت دارد.

فقط در صورت بروز درد زیاد، اختلال در کارکرد بیضه‌ و کم شدن سایز بیضه، جراحی می بایست انجام شود و صرفاً بروز واریکوسل به این معنی نمی باشد که جراحی برای شخص می بایست انجام شود.

به طور معمول واریکوسل، عارضه‌ ای بدون نشانه می باشد و بیماری که به واریکوسل گرید یک مبتلا می گردد، صرفاً می بایست جهت ارزیابی احتمال ناباروری مردانه حین ازدواج، ویزیت ‌گردد.

با این‌ حال، بعضی مواقع امکان دارد شخص به خاطر درد یا سنگینی در کیسه بیضه خودش به پزشک مراجعه نماید. معاینه ی فیزیکی دقیق، اساسی ترین راه تشخیص واریکوسل می باشد.

خیلی اهمیت دارد که بیمار در حالت ایستاده معاینه گردد و پزشک از او درخواست کند مانور والسالوا (یعنی نفس عمیق کشیدن و فشرده نمودن شکم خود) را جهت بزرگنمایی واریکوسل خفیف انجام بدهد.

در صورتی که تشخیص واریکوسل گرید ۱ و خفیف خیلی سخت باشد، می شود از شیوه های کمکی‌ ای مثل سونوگرافی داپلر رنگی با وضوح زیاد استفاده نمود.

چطور می شود واریکوسل را در منزل درمان نمود؟

گزینه‌ های درمان در منزل واریکوسل شامل موارد زیر هستند:

 دریافت نکردن درمان

در صورتی که واریکوسل شما را آزار نداده یا مشکل های باروری ایجاد نمی نماید، امکان دارد احتیاجی به دریافت هیچ نوع شیوه ی درمانی نداشته باشید.

 تغییرهای روتین روزانه

در این شیوه می بایست از فعالیت‌ های ویژه ای که سبب بروز درد و ناراحتی می گردند اجتناب نمائید. به تن کردن لباس زیر تنگ یا بندبند قادر است علامت های ناشی از ورزش یا ایستادن برای مدت زیاد را کم کند.

علل و عوامل واریکوسل - لیپو ساکشن زیر شکم - درمان بی اختیاری ادرار - شاک ویو پروستات در کرج - درمان واریکوسل

بیشتر بخوانید: ادرار دردناک 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی ، لیزر سنگ کلیه ، جراحی زیبایی مردان در کرج ، انجام نوار مثانه ، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی ، شاک ویو پروستات ، وازکتومی سرپایی در کرج ، درمان ناباروری در کرج ، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار ، سیستوسکوپی فلکسیبل ، درمان عفونت تناسلی و ادراری ، جراحی ترمیمی تناسلی ، بیماری جنسی و درمان زگیل تناسلی و درمان ناباروری در کرج درمان سرطان پروستات -درمان ناتوانی جنسی – وازکتومی سرپایی در کرج …. در جهانشهر کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو