خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

علت بزرگ شدن پروستات - درمان عفونت تناسلی و ادراری در کرج - جراحی ترمیمی تناسلی در کرج - درمان بیماری های جنسی در کرج
علت بزرگ شدن پروستات

ما در این مقاله به مبحث علت بزرگ شدن پروستات می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

علت بزرگ شدن پروستات چیست؟

ما هنوز واقعاً همه چیزهایی را که باعث رشد پروستات می شوند، نمی دانیم. اما ما دو عامل خطر را می دانیم که می تواند خطر بزرگ شدن پروستات را افزایش دهد.

سن

خطر بزرگ شدن پروستات با افزایش سن افزایش می یابد. بسیاری از مردان بالای 50 سال دارای پروستات بزرگ هستند، اما همه آنها علائمی ندارند. و برخی از مردان علائمی دارند که آنها را آزار نمی دهد.

بیشتر بخوانید: درمان های اورولوژی 

سطوح هورمونی

تعادل هورمون ها (استروژن و تستوسترون) در بدن شما با افزایش سن تغییر می کند. این ممکن است باعث رشد پروستات شما شود.

عوامل دیگر

برخی از مطالعات نشان می دهد که مردان چاق و مردان مبتلا به دیابت ممکن است بیشتر در معرض بزرگی پروستات باشند. ورزش منظم امکان دارد به کم شدن خطر علائم ادراری کمک نماید.

اما ما هنوز به مطالعات بیشتری در مورد علل بزرگی پروستات نیاز داریم تا مطمئن شویم که آیا و چگونه می توانیم از آن جلوگیری کنیم.

همچنین تحقیقاتی وجود دارد که نشان می‌دهد اگر پدر یا برادرتان پروستات بزرگی داشته باشد، ممکن است بیشتر در معرض خطر بزرگ شدن پروستات باشید. باز هم مطالعات بیشتری برای تایید این موضوع مورد نیاز است.

علت بزرگ شدن پروستات - درمان عفونت تناسلی و ادراری در کرج - جراحی ترمیمی تناسلی در کرج - درمان بیماری های جنسی در کرج

علائم چیست؟

بزرگ شدن پروستات شایع ترین علت مشکلات ادراری در مردان با افزایش سن است. علائم احتمالی عبارتند از:

 • جریان ضعیف هنگام ادرار کردن
 • مشکل در شروع ادرار کردن
 • چکیدن ادرار بعد از اتمام ادرار
 • هوس ناگهانی برای ادرار کردن – ممکن است گاهی اوقات قبل از رفتن به توالت نشت کنید.

ممکن است شما همه این علائم را نداشته باشید و برخی از مردان مبتلا به بزرگی پروستات اصلاً هیچ علامتی ندارند. این علائم همچنین می تواند ناشی از عوامل دیگری مانند هوای سرد، اضطراب، سایر مشکلات سلامتی، عوامل سبک زندگی و برخی داروها باشد.

اگر علائمی دارید، به پزشک عمومی خود مراجعه کنید تا دریابید که چه چیزی ممکن است باعث آنها شود.

بیشتر بخوانید: انواع وازکتومی 

آیا در صورت بزرگ شدن پروستات احتمال ابتلا به سرطان پروستات بیشتر است؟

خیر، بزرگ شدن پروستات   خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش نمی دهد. این دو مشکل معمولا در قسمت های مختلف پروستات شروع می شوند. اما مردان ممکن است همزمان به بزرگی پروستات و سرطان پروستات مبتلا شوند.

بزرگ شدن پروستات چه تاثیری بر زندگی من دارد؟

بزرگ شدن پروستات روی همه افراد به طرق مختلف تاثیر می گذارد. برخی از مردان می توانند علائم خفیف را مدیریت کنند و نیازی به درمان ندارند. برخی دیگر متوجه می شوند که باید در نزدیکی توالت بمانند.

این می تواند کار، رانندگی، حضور در فضای باز و حضور در رویدادهای اجتماعی را دشوار کند. اگر در طول شب زیاد به توالت نیاز دارید، این می تواند بر خواب شما تأثیر بگذارد و در طول روز احساس خستگی بیشتری کنید.

برخی از مردان متوجه می شوند که علائم آنها در طول زمان بدون درمان بهبود می یابد. اما برای اکثر افراد، علائم ثابت می مانند یا به تدریج شروع به ایجاد مشکلات بیشتری در طول زمان می کنند، مگر اینکه درمان داشته باشند.

بیشتر بخوانید: ناباروری مردان چیست؟

بزرگ شدن پروستات چه مشکلات دیگری ممکن است ایجاد کند؟

برای تعداد کمی از مردان ممکن است تخلیه صحیح مثانه مشکل باشد، به این حالت احتباس ادرار می گویند. اگر بزرگ شدن پروستات برای شما تشخیص داده شده باشد، پزشک نتایج آزمایش شما را بررسی خواهد کرد تا ببیند آیا در معرض خطر احتباس ادرار هستید یا خیر. اگر:

 • شما 70 سال یا بیشتر دارید
 • پروستات شما خیلی بزرگ است
 •  سطح آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) شما افزایش یافته است
 • علائم ادراری شدید و جریان بسیار کند دارید.

احتباس مزمن ادرار

اینجا جایی است که نمی توانید مثانه خود را به طور کامل تخلیه کنید، اما همچنان می توانید کمی ادرار کنید. معمولاً در طول زمان به آرامی رشد می کند. مزمن به معنای طولانی مدت است.

اولین علائم اغلب شامل جریان ضعیف هنگام ادرار کردن یا نشت ادرار در شب است. ممکن است احساس کنید که شکم شما (ناحیه معده) متورم شده است، یا اینکه مثانه خود را به طور کامل تخلیه نمی کنید.

احتباس مزمن ادرار معمولاً بدون درد است. اما فشار ادرار می تواند به آرامی عضله مثانه شما را کشیده و آن را ضعیف تر کند. این می تواند باعث شود که هنگام ادرار کردن، ادرار در مثانه باقی بماند.

اگر مثانه خود را به طور کامل تخلیه نکنید، ممکن است دچار عفونت ادراری شوید، نیاز به دفع بیشتر ادرار، نشت ادرار در شب یا سنگ مثانه دردناک داشته باشید. احتباس مزمن ادرار در صورت عدم درمان می تواند به مثانه و کلیه های شما آسیب برساند.

چندین روش درمانی برای احتباس مزمن ادرار وجود دارد، از جمله:

 • عبور از یک لوله نازک و انعطاف پذیر به نام کاتتر برای تخلیه ادرار از مثانه
 • دارو
 • جراحی برای گشاد کردن مجرای ادرار

احتباس حاد ادرار

این زمانی است که شما به طور ناگهانی و دردناک اصلا نمی توانید ادرار کنید. نیاز به درمان فوری دارد. اگر این اتفاق افتاد، با پزشک یا پرستار خود تماس بگیرید یا به نزدیکترین بخش حوادث و اورژانس (A&E) خود بروید.

آنها ممکن است نیاز به تخلیه مثانه شما با استفاده از کاتتر داشته باشند. قبل از برداشتن کاتتر، ممکن است دارویی به نام  آلفا بلوکر به شما پیشنهاد شود. این ممکن است به جلوگیری از احتباس حاد مجدد کمک کند.

علت بزرگ شدن پروستات - درمان عفونت تناسلی و ادراری در کرج - جراحی ترمیمی تناسلی در کرج - درمان بیماری های جنسی در کرج

بزرگی پروستات چگونه تشخیص داده می شود؟

برخی از آزمایشات برای بزرگ شدن پروستات را می توان در جراحی پزشک عمومی انجام داد. پزشک عمومی شما همچنین ممکن است ترتیبی دهد که شما به یک پزشک متخصص در مشکلات ادراری (اورولوژیست) یا یک پرستار متخصص در بیمارستان مراجعه کنید.

گزینه های مداوا چه هست؟

سه نوع درمان اصلی برای بزرگ شدن پروستات وجود دارد:

 • تغییر سبک زندگی
 • داروها
 • عمل جراحی.

بیشتر بخوانید: نعوظ دردناک 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی ، لیزر سنگ کلیه ، جراحی زیبایی مردان در کرج ، انجام نوار مثانه ، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی ، شاک ویو پروستات ، وازکتومی سرپایی در کرج ، درمان ناباروری در کرج ، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار ، سیستوسکوپی فلکسیبل ، درمان عفونت تناسلی و ادراری ، جراحی ترمیمی تناسلی ، بیماری جنسی و درمان زگیل تناسلی و درمان ناباروری در کرج درمان سرطان پروستات -درمان ناتوانی جنسی – وازکتومی سرپایی در کرج …. در جهانشهر کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو