خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

علت و درمان واریکوسل
علت و درمان واریکوسل

ما در این مقاله به مبحث علت و درمان واریکوسل می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

علت و درمان واریکوسل

آناتومی دستگاه تناسلی مردان دارای یک جفت بیضه است که مسئول تولید تستوسترون و اسپرم است. بیضه ها با کیسه ای به نام کیسه بیضه پوشیده شده اند.

واریکوسل عارضه ای است که وریدهای کیسه بیضه را درگیر می کند و می تواند باعث ناباروری در مردان شود. این وضعیت زمانی رخ می دهد که وریدهای کیسه بیضه بزرگ شده و پیچ خورده و در نتیجه گردش خون ضعیف و تولید اسپرم کاهش می یابد.

پزشکان علت اصلی واریکوسل را تشخیص نداده اند. اما احتمال قوی وجود دارد که ناشی از اختلالاتی باشد که در جریان خون وریدهای بیضه ایجاد می شود.

این رگ ها خون را از بیضه ها خارج می کنند. اگر جریان خون در این رگ ها به درستی برقرار نشود، می تواند باعث احتباس خون و گشاد شدن عروق شود.

در بیشتر موارد، واریکوسل ممکن است نیازی به درمان نداشته باشد. بسیاری از مردان مبتلا به این بیماری می توانند بدون هیچ درمانی صاحب فرزند شوند. با این حال، درمان در موارد زیر توصیه می شود.

بیشتر بخوانید: صندلی مگنت در کرج

علت واریکوسل

علت دقیق این بیماری هنوز مشخص نیست. اطلاعاتی که پزشکان به دست آورده اند این است که دلیل ایجاد واریکوسل کامل نبودن گردش خون در وریدهای کیسه بیضه است.

این بدان معناست که ممکن است بخشی از خون در ورید جمع شود و به مرور زمان باعث بزرگ شدن وریدها شود. اما دلیل باقی ماندن خون در رگ ها هنوز مشخص نیست.

علائم واریکوسل

به طور کلی، واریکوسل به صورت برآمدگی در قسمت فوقانی کیسه بیضه ظاهر می شود که در معاینه فیزیکی قابل لمس است. گاهی اوقات برجسته است و به دلیل اندازه آن عموماً هنگام ایستادن با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است. در بیشتر موارد، واریکوسل علائمی ایجاد نمی کند. اما در مواردی که باعث درد می شود.

مهمترین علائم واریکوسل عبارتند از:

 • درد غیر قابل توضیح (خفیف تا خیلی شدید) یا حساسیت در بیضه ها
 • ایجاد مشکل در باروری مردان
 • درد موقع نشستن، ایستادن یا انجام فعالیت بدنی دراز مدت
 • دردی که در روز احساس می شود و در شب زیاد می شود.
 • دردی که موقع دراز کشیدن به پشت کم می شود.

چه کسانی به واریکوسل مبتلا می شوند؟

نمی توان به طور دقیق پیش بینی کرد که چه افرادی دچار واریکوسل می شوند. اما متخصصان در مطالعات خود مشاهده کرده اند که خطر ابتلا به این بیماری در نوجوانان در سنین بلوغ بیشتر است.

دلیل این امر این است که در این دوره (بلوغ) درگیری جریان خون در اطراف قسمت های جنسی افزایش یافته و فشار در این نواحی افزایش می یابد. اما باید توجه داشت که واریکوسل در هر سنی ممکن است رخ دهد و ممکن است در بزرگسالان نیز ظاهر شود.

بیشتر بخوانید: غده پروستات

عوامل خطر در واریکوسل

 • مشکلات مادرزادی: مشکلات ارثی در از کار افتادن دریچه «لانه کبوتر» که در داخل بیضه قرار دارد، باعث ایجاد حالتی مانند آویزان شدن رگ های بیضه می شود و اثرات نامناسبی بر روی آن می گذارد.
 • افزایش فشار شکمی: یکی از عوامل موثر در بروز بیماری واریکوسل افزایش فشار شکمی است. این مشکل که ناشی از تومور «خلفی صفاقی» یا بیماری های دیگر است، با ایجاد اختلال در روند بازگشت خون از بیضه، زمینه تشکیل واریکوسل را فراهم می کند.
 • ورزش های سنگین: انجام ورزش های سنگین مانند بدنسازی، وزنه برداری یا کارهایی که فشار زیادی به بدن وارد می کند نیز در صورت آسیب دیدن دریچه های لانه کبوتر باعث ایجاد واریکوسل می شود.

درمان واریکوسل در چه مواردی توصیه می شود؟

 • احساس درد و ناراحتی
 • ناباروری ناشی از واریکوسل که حداقل دو سال طول می کشد.
 • واریکوسل می تواند باعث آتروفی بیضه (کوچک شدن بیضه) شود.
 • مشکلات باروری

به طور کلی، هدف از درمان واریس بیضه بستن یا برداشتن وریدهای آسیب دیده ای است که خونرسانی به طناب اسپرمی می کنند.

در موارد ناباروری مردان، درمان واریکوسل ممکن است باعث بهبود یا درمان علت اصلی ناباروری شود. سایر نشانه‌ های ترمیم واریکوسل در دوران بلوغ شامل آتروفی پیشرفته بیضه، درد یا نتایج غیرطبیعی تجزیه و تحلیل مایع منی است.

عوارض واریکوسل

به طور کلی این بیماری در سه سطح طبقه بندی می شود. وریدهای بزرگ بیضه نشانه بیماری پیشرفته و سطح سوم بیماری است. در مقابل، مراحل اولیه بیماری سطح یک است.

عوارض احتمالی این بیماری عبارتند از:

 1. کم شدن تولید اسپرم
 2. کم شدن کیفیت اسپرم
 3. کوچک شدن بیضه ها و نرم شدن آنها
 4. جمع شدن خون و سموم در بیضه ها و آسیب به آنها
 5. زیاد شدن دمای بیضه و تاثیر بر کارکرد اسپرم ها و زمان بقای آنها
 6. ناباروری (ناباروری زمانی رخ می دهد که زوجین پس از یک سال تلاش موفق به بارداری نشوند).

بیشتر بخوانید: اقدامات جراحی وازکتومی

اقدامات بعد از جراحی واریکوسل

 • به طور معمول، بیمار در همان روز یا روز بعد از عمل واریکوسل ترخیص می شود.
 • چند ساعت پس از عمل، مصرف مایعات شروع می شود.
 • در روز اول پس از جراحی، حرکت باید محدود شده و در صورت نیاز انجام شود.
 • 2-3 روز پس از جراحی در صورت عدم ترشح از محل عمل می توانید پانسمان را برداشته و حمام کنید.
 • بخیه ها معمولاً بعد از 7 تا 10 روز برداشته می شوند.
 • مصرف کامل و منظم داروهای تجویز شده توسط پزشک متخصص الزامی است.
 • بهتر است از روز هفتم به بعد رابطه داشته باشید.
 • در صورت عدم عود واریکوسل، شروع فعالیت های روزانه مانند ورزش و کار پس از دو هفته بی خطر است.

پس از جراحی واریکوسل، در صورت بروز علائمی مانند خونریزی زیاد یا ترشح از محل جراحی، تب بالا و تورم شدید در ناحیه عمل یا بیضه ها، فوراً به پزشک اطلاع دهید.

درمان واریکوسل

سه گزینه برای جراحی وجود دارد که به شرح زیر است:

 • واریکوسلکتومی

در این نوع جراحی باز، بیمار تحت بی حسی موضعی و بیهوشی عمومی قرار می گیرد. جراحی باز از طریق کشاله ران و به ندرت از طریق شکم یا بالای ران انجام می شود. در این روش با استفاده از سونوگرافی، رگ های آسیب دیده بسته می شوند تا خون از طریق عروق سالم دیگر جریان یابد.

 • لاپاراسکوپی

در این روش جراحی یک برش کوچک در ناحیه شکم ایجاد می شود و از طریق برش ایجاد شده برای جراحی از ابزارهای مخصوصی استفاده می شود.

 • آمبولیزاسیون

پزشک لوله یا کاتتر را از طریق گردن یا کشاله ران وارد بدن می کند و با استفاده از ابزار جراحی اقدامات لازم را انجام می دهد. این نوع جراحی یک روش کم تهاجمی هست و موقع بهبودی نسبتاً کمی دارد.

بیشتر بخوانید: انواع درمان اختلال نعوظ

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اینستاگرام: دکتر ناصر بخت

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 


 • سیستوسکوپی در کرج
 • درمان ناتوانی جنسی در کرج
 • اورولوژی در کرج
 • دستگاه صندلی مگنت تراپی

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو