خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

مراقبت قبل و بعد از سیستوسکوپی
مراقبت قبل و بعد از سیستوسکوپی

ما در این مقاله به مبحث مراقبت قبل و بعد از سیستوسکوپی می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

Contents

مراقبت قبل و بعد از سیستوسکوپی

ممکن است برای تشخیص یا درمان مشکلات ادراری خود نیاز به انجام سیستوسکوپی داشته باشید. این خلاصه از مطالب آموزشی به شما کمک می کند تا با مزایا و خطرات آن آشنا شوید.

ساختار دستگاه ادراری

کلیه ها دو اندام لوبیایی شکل هستند که در وسط پشت و در دو طرف ستون مهره ها قرار دارند. کار اصلی آنها تولید ادرار با فیلتر کردن خون از مواد شیمیایی مضر به نام سموم است.

ادرار ساخته شده در کلیه توسط لب های حالب به مثانه آورده شده و در آنجا ذخیره می شود. زمانی که مثانه پر است، میل به ادرار کردن را احساس می کنید و ادرار از طریق مجرای ادرار خارج می شود.

بیشتر بخوانید: تغییرات پروستات

سیستوسکوپی

سیستوسکوپی یک روش ساده برای بررسی سیستم ادراری است که به پزشک شما اجازه می دهد تا داخل مثانه را مشاهده کند. در طول سیستوسکوپی، پزشک می تواند درون مثانه را ببیند تا توده ها، سنگ ها، بی اختیاری ادرار و بقیه مشکلات ادراری را تشخیص بدهد.

در مردان، سیستوسکوپی می تواند به پزشک کمک کند تا اندازه پروستات و غدد مردان را تعیین کند و بفهمد که آیا پروستات باعث مشکلات ادراری می شود یا خیر.

برخی از سنگ های کلیه را می توان در طی سیستوسکوپی برداشت. سنگ کلیه می تواند از حالب عبور کرده و در مثانه گیر کند و باعث درد شدید شود.

اگر سنگ یا توده ای جریان ادرار از کلیه به مثانه را متوقف کند، پزشک می تواند مشکل را طی سیستوسکوپی درمان کند و لوله ای به نام استنت را در حالب قرار دهد تا حالب باز شود و ادرار جریان یابد. این کار از بازگشت ادرار به کلیه ها جلوگیری می کند.

علت عمل سیستوسکوپی

سیستوسکوپی برای تشخیص، بررسی و درمان مشکلاتی که مثانه و مجرای ادرار را تحت تاثیر قرار می دهد استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: مزایای وازکتومی

پزشک ممکن است این روش را برای موارد زیر توصیه کند:

بررسی علل علائم و نشانه ها:

از جمله این علائم می توان به وجود خون در ادرار، بی اختیاری ادرار، پرکاری مثانه و ادرار دردناک اشاره کرد. سیستوسکوپی همچنین می تواند به پزشک کمک کند تا علت عفونت ادراری را تعیین کند. با این حال، سیستوسکوپی معمولاً در زمانی که عفونت ادراری فعال دارید انجام نمی شود.

تشخیص بیماری ها و شرایط خاص مثانه در افراد:

به عنوان مثال می توان به سرطان مثانه، سنگ مثانه و التهاب مثانه (سیستیتیس) اشاره کرد.

درمان بیماری ها و مشکلات مثانه:

ابزارهای ویژه ای با کمک سیستوسکوپ به بدن وارد می شود تا برخی از شرایط داخل مثانه را درمان کند. به عنوان مثال، تومورهای بسیار کوچک مثانه را می توان با سیستوسکوپی برداشت.

تشخیص بزرگی پروستات:

سیستوسکوپی می تواند باریک شدن مجرای ادرار را در محل عبور آن از غده پروستات نشان دهد و در نتیجه اندازه پروستات را می توان توسط آن تعیین کرد.

سیستوسکوپی چگونه انجام می شود؟

به شما گفته می‌شود که تمام لباس‌ها و لباس‌های زیر خود را درآورید و لباس اتاق عمل را بپوشید.

روی تخت دراز بکشید و پاهای خود را از هم باز کنید، در وضعیتی که امکان دسترسی آسان به مجرای ادرار را فراهم کند. برای جلوگیری از درد، سیستوسکوپی معمولا با بی حسی موضعی انجام می شود. از ژل مخصوصی برای بی حس کردن مجرای ادرار استفاده می شود. بیهوشی عمومی یا نخاعی به ندرت استفاده می شود.

پس از اعمال بی حسی موضعی، پزشک دستگاه مشاهده را از طریق مجرای ادرار وارد می کند و داخل مجرای ادرار و مثانه را مشاهده می کند. در طول عمل ممکن است مثانه را با سرم پر کند. سرم مثانه را منبسط می کند. این روش مشاهده دیواره مثانه را برای پزشک آسان تر می کند.

اگر پزشک بخواهد بی اختیاری ادرار را آزمایش کند، ممکن است از شما بخواهد که در طول عمل سرفه کنید تا ببیند آیا ادرار به طور ناگهانی از مجرای ادرار (مجرای ادرار) خارج می شود یا خیر.

بی اختیاری ادرار زمانی است که شما قادر به کنترل ادرار خود نیستید.

بیشتر بخوانید: بیماری های غده ی پروستات

در صورت مشاهده توده، پزشک متخصص می تواند آن را به طور کامل یا قسمت کوچکی از آن را خارج کند. به این کار نمونه برداری یا بیوپسی می گویند. ارسال نمونه جهت معاینه به مرکز پاتولوژی ضروری است. هنگامی که کار انجام شد، دستگاه مشاهده حذف می شود.

بعد از سیستوسکوپی

  • سیستوسکوپی به طور کلی یک روش سرپایی است و شما همان روز به خانه می روید.
  • اگر بعد از سیستوسکوپی کمی ناراحتی داشتید، طبیعی است و ممکن است به صورت احساس پری مثانه یا نیاز به رفتن فوری به دستشویی باشد.
  • مقداری خون در ادرار پس از سیستوسکوپی طبیعی است، به خصوص اگر توده ای برداشته شده باشد.
  • یک یا دو روز پس از سیستوسکوپی، سوزش در امتداد مجرای ادرار یا در حین ادرار کردن، طبیعی است.

این علائم باید ظرف چند روز بهبود یابد. اگر در عرض 2 یا 3 روز بهبود نیافت، به پزشک خود اطلاع دهید.

بیشتر بخوانید: روش تزریق ژل به آلت تناسلی

خطرات سیستوسکوپی چیست؟

عوارض و مشکلات سیستوسکوپی می تواند شامل موارد زیر باشد:

عفونت

به ندرت، سیستوسکوپی می تواند اشیایی را در مجرای ادرار شما پیدا کند که منجر به عفونت می شود. برای جلوگیری از عفونت، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک هایی را برای مصرف قبل و بعد از سیستوسکوپی تجویز کند.

عوامل خطر برای ایجاد عفونت ادراری پس از سیستوسکوپی می تواند شامل سن بالا، سیگار کشیدن و آناتومی غیر طبیعی مجرای ادرار شما باشد.

خون ریزی

سیستوسکوپی ممکن است باعث ایجاد مقدار کمی خون در ادرار شود. خونریزی شدید به ندرت در این شرایط رخ می دهد.

درد

ممکن است در حین ادرار کردن احساس درد در شکم و سوزش داشته باشید. این علائم عموماً متعادل بوده و پس از طی مراحل درمان به تدریج ضعیف می شوند.

عوارض احتمالی سیستوسکوپی

سیستوسکوپی یک روش بسیار ایمن است، اما ممکن است مشکلات یا عوارض بسیار نادری داشته باشد. اگر آگاه هستید؛ شما می توانید در تشخیص زودهنگام به پزشک خود کمک کنید.

برخی از خاطرات مانند عفونت و خونریزی را می توان در هر نوع جراحی مشاهده کرد. در سیستوسکوپی، این اتفاق بسیار کمتر است. احساس سوزش ادرار و ادامه آن در هنگام ادرار ممکن است به دلیل عفونت مثانه پس از سیستوسکوپی باشد.

ادامه خون در ادرار طبیعی نیست و باید در اسرع وقت گزارش شود. لخته خون می تواند مجرای ادرار را مسدود کرده و از ادرار کردن جلوگیری کند. اگر بعد از سیستوسکوپی قادر به ادرار کردن نیستید، با پزشک خود تماس بگیرید زیرا ممکن است برای رفع انسداد لازم باشد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با پروستات

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اینستاگرام: دکتر ناصر بخت

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 


  • سیستوسکوپی فلکسیبل
  • شاک ویو نعوظ
  • اورولوژی در کرج
  • سیستوسکوپی انعطاف پذیر

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو