خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

بیماری BPH
بیماری BPH

ما در این مقاله به مبحث بیماری BPH می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

بیماری BPH

غده پروستات که به طور معمول به اندازه و شکل یک گردو است، در اطراف مجرای ادراری بین استخوان شرمگاهی و راست روده، زیر مثانه قرار می گیرد.

در مراحل اولیه بزرگ شدن پروستات، عضله مثانه ضخیم‌تر می‌شود و با انقباض قوی‌تر، ادرار را از مجرای مجرای تنگ شده عبور می‌دهد. در نتیجه، عضله مثانه ممکن است حساس‌تر شود و باعث نیاز به دفعات بیشتر و ناگهانی ادرار شود.

پروستات به دلیل افزایش تعداد سلول ها بزرگتر می شود (هیپرپلازی). با این حال، دلیل دقیق این افزایش مشخص نیست.

عوامل مختلفی ممکن است دخیل باشند، از جمله آندروژن ها (هورمون های مردانه)، استروژن ها، فاکتورهای رشد و سایر مسیرهای پیام رسانی سلولی (ارتباط سلول به سلول).

همانطور که پروستات بزرگتر می شود و مجرای ادرار محکم تر فشرده می شود، مثانه ممکن است نتواند به طور کامل مشکل را جبران کند و کاملا خالی شود.

در برخی موارد، انسداد ناشی از بزرگ شدن پروستات ممکن است منجر به رکود و عقب‌نشینی ادرار شود که به نوبه خود ممکن است باعث عفونت‌های مکرر دستگاه ادراری، سنگ‌های مثانه و دیورتیکول‌های مثانه (برون‌پیچ یا پاکت‌های داخل مثانه) شود و به تدریج منجر به مثانه یا کلیه شود.

همچنین ممکن است باعث ناتوانی ناگهانی در دفع ادرار (احتباس حاد ادرار) شود، یک اورژانس پزشکی دردناک که نیاز به تخلیه فوری دارد.

بیشتر بخوانید: درمان بیماری های اورولوژی 

علائم و نشانه های هشدار دهنده بیماری BPH چیست؟

بسیاری از مردان مبتلا به بزرگی پروستات هیچ علامت یا نشانه ای ندارند. اگر علائم BPH وجود داشته باشد، معمولاً شامل موارد زیر می شود:

جریان ضعیف ادرار

مشکل در شروع ادرار

چکیدن ادرار، به ویژه پس از ادرار کردن

احساس خالی نشدن کامل مثانه

نشت ادرار

تکرر ادرار و میل شدید و ناگهانی به ادرار کردن، به خصوص در شب.

خون در ادرار

پروستات بزرگ شده بیماری BPH چگونه است؟

سیستم ادراری مردانه و پروستات: پروستات مقداری از مایع شیری رنگ (منی) که اسپرم را حمل می کند، می سازد. این غده به اندازه یک گردو است و درست در زیر مثانه قرار دارد که ادرار را ذخیره می کند.

پروستات به دور لوله ای (مجرای خروجی ادرار) می پیچد که ادرار را از مثانه از طریق نوک آلت تناسلی به بیرون می برد. در طول ارگاسم مرد (اوج جنسی)، ماهیچه ها مایع پروستات را به مجرای ادرار می فشارند.

اسپرم هایی که در بیضه ها ساخته می شوند در هنگام ارگاسم نیز به مجرای ادرار می روند. مایع شیری، اسپرم را از طریق آلت تناسلی در طول ارگاسم حمل می کند.

بیشتر بخوانید: مرکز اورولوژی در کرج 

چه زمانی باید برای BPH با پزشک تماس بگیرید؟

علائم ادراری مربوط به بزرگ شدن پروستات در ابتدا کیفیت زندگی را تحت تأثیر قرار می دهد و در صورت عدم وجود عارضه همانطور که در بالا ذکر شد (عفونت ادراری، سنگ مثانه، خونریزی) تصمیم گیری برای درمان اختیاری است و به بیمار واگذار می شود.

این بدان معناست که اگر به اندازه کافی برای مصرف دارو یا انجام یک روش برای آن ناراحت نیستید، باید با پزشک خود پیگیری کنید تا مطمئن شوید علائم پایدار هستند و مثانه به خوبی تخلیه می شود.

این را می توان با پرسشنامه علائم پروستات و اندازه گیری قدرت جریان ادرار (آزمایش جریان) و ادرار باقیمانده در مثانه ارزیابی کرد. با این حال، اگر عوارضی ایجاد شود، یا اگر مثانه پس از ادرار شروع به نگه داشتن مقادیر فزاینده ای از ادرار باقیمانده کند، درمان باید شروع شود.

اگر درد مثانه یا سوزش همراه با ادرار، خون در ادرار همراه با تب و لرز یا حالت تهوع یا استفراغ را تجربه کردید، یا اگر وضعیت بزرگ شدن پروستات بدتر شد و علائمی مانند خون در ادرار یا کمردرد وجود داشت، بلافاصله با پزشک مشورت کنید.

اگر با وجود این علائم نمی توانید با پزشک خود تماس بگیرید، در بخش اورژانس بیمارستان به دنبال ارزیابی باشید.

برای علائم حاد مانند احتباس حاد ادرار (احساس ناراحتی پری می‌کنید اما نمی‌توانید ادرار کنید)، باید فوراً برای تخلیه مثانه به نزدیک‌ترین مرکز فوریت‌های پزشکی مراجعه کنید، معمولاً با یک کاتتر، که لوله‌ای است که داخل مثانه قرار می‌گیرد.

مردان بالای 50 سال باید هر سال پروستات خود را توسط پزشک معاینه کنند، حتی اگر هیچ علامتی نداشته باشند.

بیشتر بخوانید: هیپرپلازی خوش‌ خیم پروستات

چه آزمایش‌ ها و روش‌ هایی BPH را تشخیص می‌ دهند؟

یک معاینه فیزیکی برای بررسی اینکه آیا سایر مشکلات پزشکی ممکن است باعث علائم BPH شما شود، لازم است. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی برای معاینه غده پروستات، آزمایش دیجیتالی رکتوم را تجویز می‌کند.

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است با وارد کردن یک انگشت دستکش دار و روغن کاری شده در راست روده، پروستات را احساس کند. معاینه رکتوم به پزشک شما اجازه می دهد تا اندازه و قوام پروستات را تخمین بزند.

مهمتر از همه، این امکان را به پزشک می دهد که توده ها یا نواحی سفت را که می تواند نشان دهنده وجود سرطان پروستات باشد، احساس کند. پزشک ممکن است ادرار شما (تحلیل ادرار) را از نظر وجود خون یا علائم عفونت بررسی کند.

خون شما ممکن است برای مشکلات کلیوی (سطح کراتینین سرم)، برای سطوح PSA (آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات)، آزمایش غربالگری برای بزرگی پروستات، سرطان پروستات، پروستاتیت و عفونت های مجاری ادراری (UTIs) آزمایش شود.

برخی از مردان برای آزمایشات بیشتر به متخصص (اورولوژیست) ارجاع داده می شوند. متخصصین اورولوژی در بیماری های مجاری ادراری مردانه و زنانه و دستگاه تناسلی مردانه تخصص دارند.

قبل از اینکه برای BPH درمان شوید. برای پزشک مهم است که سایر علل احتمالی بزرگ شدن پروستات مانند سرطان پروستات را که خوش خیم یا غیرسرطانی است رد کند.

بیشتر بخوانید: نعوظ دردناک 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اینستاگرام: دکتر ناصر بخت

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 


  • وازکتومی در کرج
  • درمان سرطان پروستات
  • شاک ویو پلاک پیرونی در کرج
  • درمان اختلال نعوظ

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو