خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

تست نوار مثانه یا تست یورودینامیک
تست نوار مثانه یا تست یورودینامیک

ما در این مقاله به مبحث تست نوار مثانه یا تست یورودینامیک می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

Contents

تست نوار مثانه یا تست یورودینامیک

نوار مثانه یا تست اورودینامیک آزمایشی است که برای بررسی عملکرد ذخیره و تخلیه قسمت‌ های دستگاه ادراری تحتانی (مثانه، اسفنکترها و مجرای ادرار) از نظر اعصاب و عضلات در ذخیره و رهاسازی ادرار استفاده می‌ شود.

بیشتر تست‌ های اورودینامیک بر این موضوع تمرکز می‌ کنند که مثانه فرد چقدر می‌ تواند ادرار را نگه دارد و تخلیه کند. آزمایش‌ های اورودینامیک همچنین می‌ توانند نشان دهند که آیا مثانه شما در حال انقباض است یا نه، که باعث نشت ادرار می‌ شود.

این آزمایشات برای تشخیص مشکلات دستگاه ادراری تحتانی شما مثل التهاب مثانه و غیره انجام می شود. سیستم ادراری سیستم دفعی بدن برای دفع مواد زائد و مایعات اضافی است. نتایج تست اورودینامیک به پزشک معالج کمک می کند تا درمان مناسب برای اختلالات دستگاه ادراری را بیابد.

در این مقاله به طور مفصل به سوالاتی مانند نحوه اجرای نوار مثانه، چسب مثانه برای چیست، نوار عصب مثانه چیست، آیا نوار مثانه درد دارد، وظیفه مثانه چیست و … پاسخ داده ایم.

بیشتر بخوانید: درمان بیماری های اورولوژی در کرج

نوار مثانه چیست؟

ماندگاری نوار مثانه چقدر است؟

زمان اندازه گیری مثانه و مجرای ادرار در این آزمایش 30-45 دقیقه طول می کشد.

پزشکان معالج معمولاً از چه آزمایشات یورودینامیک استفاده می کنند؟

اگر شما علاقه مند به دانستن اینکه چه آزمایشاتی مربوط به نوار مثانه است، پزشک شما ممکن است از آزمایش های زیر استفاده کند:

 • تست‌ های یورودینامیک ویدیویی
 • اندازه‌گیری ادرار باقیمانده پس از تخلیه
 • تست سیستومتری
 • اندازه‌ گیری فشار نقطه نشتی
 • uroflowmetry
 • مطالعه جریان فشار
 • الکترومیوگرافی

چه زمانی از نوار مثانه برای تشخیص استفاده می کنیم؟

 1. موارد مکرر بی اختیاری ادرار مقاوم به درمان دارویی به ویژه در سنین زیر 40 سال
 2. عفونت ادراری مکرر
 3. بی اختیاری ادرار
 4. شک به مثانه های عصبی
 5. ضایعات نخاعی
 6. ناهنجاری های مادرزادی ستون فقرات کمری
 7. بیماری های عصبی و ستون فقرات مانند پارکینسون، ام اس، دیابت و دیسک کمر.

بیشتر بخوانید: علائم شایع اختلالات اورولوژی

نوار مثانه چگونه انجام می شود و مراحل و کیفیت آن چگونه است؟

برای استفاده از نوار مثانه نیازی به ناشتا نیست. البته کارفرما باید به دلیل وجود عفونت فعال ادراری تحت درمان قرار گیرد. همچنین داروها و لوله فولی باید حداقل 24 ساعت قبل از آزمایش قطع شود.

قبل از انجام آزمایش باید یک تقویم ادرار 24 ساعته توسط بیمار نوشته شود. تقویم ادراری نسبت ساعات دفع ادرار و مقدار آن در هر بار روی کاغذ است.

نوار مثانه چگونه انجام می شود؟

شاید برای شما سوال پیش بیاید که چسب مثانه چگونه انجام می شود یا اینکه مثانه در کجا انجام می شود، در واقع 2 لوله بسیار باریک در مثانه و مقعد قرار می گیرند و سپس با پرکردن تدریجی مثانه با نرمال سالین می توانید سوالات خود را مطرح کنید.

در مورد حس اول پری مثانه و احساس تخلیه ادرار پرسیده می شود که باید پاسخ دقیق داده شود. پس از پر شدن کامل مثانه و نیاز شدید به ادرار، از بیمار خواسته می شود که ادرار کند و با این کار احساس مثانه، توانایی پذیرش حجم مثانه، حداکثر ظرفیت مثانه، انقباض.

قدرت عضلات مثانه، ارتعاشات عصبی عضلانی مثانه، هماهنگی بین عضلات مثانه و دریچه خروجی مثانه و عملکرد مجرای ادرار مشخص می شود.

انواع مختلف نوار مثانه

1- سیستومتری

تست سیستومتری یا سیستومتروگرام آزمایشی است که از یک کاتتر (که یک لوله کوچک و انعطاف پذیر است) برای اندازه گیری فشار داخل مثانه استفاده می کند.

این آزمایش می تواند نشان دهد که مثانه فرد چقدر می تواند نگه دارد، تا چه حد قابلیت ارتجاعی دارد و چه زمانی احساس نیاز به ادرار می کند.

این آزمایش می تواند انقباضات غیرطبیعی یا اسپاسم عضله دترسور (عضله صاف دیواره مثانه) را در حین پر شدن مثانه اندازه گیری کند. در حالی که امکان دارد احساس کنید کاتتر وارد مجرای ادرار شده باشد.

این نحوه آزمایشگاهی اغلب هیچ خطری ندارد. در طول آزمایش سیستومتری، اگر مثانه زمان پر شدن مثانه برای سیستومتریوگرافی منقبض بشود، یک مانومتر می تواند فشار را در نقطه نشتی محاسبه نماید.

ممکن است از معاینه‌ کننده خواسته شود که با پر شدن مثانه سرفه یا فشار بیاورد تا بتوان نقطه فشار (فشار نقطه نشتی) را اندازه‌گیری کرد.

در پایان سیستومتروگرام از شما خواسته می شود که مثانه خود را خالی کنید. یک مانومتر فشار مثانه و سرعت جریان (اندازه گیری جریان فشار) را اندازه گیری می کند. در مردان، نتایج این آزمایش ممکن است نشان دهنده بزرگی پروستات باشد که می تواند ادرار را دشوار کند.

برخی از افراد ممکن است در تخلیه مثانه خود با لوله ای که در اتاق قرار داده شده یا با فرد دیگری در اتاق مشکل داشته باشند. اگر این اتفاق افتاد، خجالت نکشید و نگران نباشید.

بیشتر بخوانید: روش های درمان زگیل تناسلی

2- الکترومیوگرافی

اگر پزشک فکر کند مشکل ادراری مربوط به آسیب عصبی یا عضلانی است، یک الکترومیوگرام تجویز می کند. الکترومیوگرافی از حسگرهایی برای محاسبه فعالیت الکتریکی عضلات و اعصاب درون و اطراف مثانه و اسفنکترها استفاده می نماید.

در این آزمایش، از قطعات الکترودی که در نزدیکی مجرای ادرار و راست روده قرار می‌گیرند، برای ثبت جریان‌های الکتریکی هنگام انقباض عضلات کف لگن استفاده می‌شود.

3- اوروفلومتری

آزمایش دیگری که میزان و سرعت ادرار شما را اندازه گیری می کند، اوروفلومتری است. در این آزمایش، پزشک معالج از آزمودنی که به مطب می آید، مثانه پر می خواهد. همچنین از فرد خواسته می‌شود که برای اندازه‌گیری در تجهیزات خاصی ادرار کند.

از رایانه برای اندازه گیری خودکار مقدار و سرعت جریان و ایجاد نموداری استفاده می شود که هرگونه تغییر را نشان می دهد. نتایج آزمایش به پزشک کمک می کند تا مشخص کند که آیا عضلات مثانه ضعیفی دارید یا انسدادی دارید.

4- اندازه گیری باقی مانده بعد از خروج

آزمایش اندازه گیری باقیمانده پس از تخلیه، میزان ادرار باقیمانده در مثانه پس از تخلیه ادرار را اندازه گیری می کند. ادراری که باقی می ماند باقیمانده دفعی نامیده می شود. این شاخص را می توان با تجهیزات اولتراسوند اندازه گیری کرد که از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از مثانه (به نام اسکنر مثانه) استفاده می کند.

ادرار باقیمانده را می‌توان با استفاده از کاتتری که در مجرای ادرار و سپس داخل مثانه قرار داده می‌شود، آزمایش کرد تا ادرار اضافی را خارج کند.

باقیمانده بعد از خالی شدن پنج تا شش اونس یا بیشتر نشانه این است که مثانه به طور کامل تخلیه نمی شود، اما این مقدار می تواند متفاوت باشد. پزشک شما در این مورد با شما صحبت خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: تشخیص و درمان زگیل تناسلی

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اینستاگرام: دکتر ناصر بخت

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 


 • نوار مثانه در کرج
 • اورولوژی در کرج
 • انجام نوار مثانه در کرج
 • وازکتومی در کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو