خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

سرطان مثانه - سرطان مثانه - عفونت ادراری - جراحی زیبایی مردان - جراحی ترمیمی تناسلی - شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴
سرطان مثانه

ما در این مقاله به مبحث سرطان مثانه می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

Contents

درباره سرطان مثانه

سرطان مثانه جایی است که رشد بافت غیرطبیعی که به عنوان تومور شناخته می شود، در پوشش مثانه ایجاد می شود. در برخی موارد، تومور به عضلات اطراف گسترش می یابد. شایع ترین نشانه های سرطان مثانه وجود خون در ادرار است که اکثراً بدون درد است. اگر متوجه خون در ادرار خود شدید، حتی اگر آمد و رفت، باید با پزشک عمومی خود صحبت کنید تا علت آن بررسی شود.

انواع سرطان مثانه

بعد از تشخیص، سرطان مثانه را می توان بر پایه مقدار زیاد شدن آن طبقه بندی کرد. اگر سلول های سرطانی در داخل پوشش مثانه وجود داشته باشد، پزشکان آن را به عنوان سرطان مثانه غیر مهاجم عضلانی توصیف می کنند. این شایع ترین نوع سرطان مثانه است که از هر 10 مورد 7 مورد را شامل می شود. بیشتر مردم در نتیجه این نوع سرطان مثانه نمی میرند.

بیشتر بخوانید: آیا فالوپلاستی انواع مختلفی دارد؟

هنگامی که سلول های سرطانی فراتر از پوشش داخلی، به عضلات اطراف مثانه گسترش می یابند، به آن سرطان مثانه مهاجم عضلانی می گویند. این کمتر رایج است، اما شانس بیشتری برای انتشار به سایر قسمت‌ های بدن دارد و می‌تواند کشنده باشد. اگر سرطان مثانه به سایر نقاط بدن گسترش یافته باشد، به عنوان سرطان مثانه پیشرفته یا متاستاتیک شناخته می شود.

سرطان مثانه - سرطان مثانه - عفونت ادراری - جراحی زیبایی مردان - جراحی ترمیمی تناسلی - شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

چرا سرطان مثانه اتفاق می افتد؟

اغلب موارد سرطان مثانه به نظر می رسد که در اثر قرار گرفتن در معرض مواد مضر ایجاد می شود که منجر به تغییرات غیرطبیعی در سلول های مثانه در طول سالیان متمادی می شود. دود تنباکو یک علت شایع است و تخمین زده می‌شود که نیمی از موارد سرطان مثانه ناشی از سیگار کشیدن است. تماس با بعضی از مواد شیمیایی که قبلاً در تولید استفاده می شد هم منجر به سرطان مثانه می شود. با این حال، از آن زمان این مواد ممنوع شده اند.

درمان سرطان مثانه

در موارد سرطان مثانه غیر تهاجمی عضلانی، معمولاً می توان سلول های سرطانی را برداشت و بقیه مثانه را دست نخورده باقی گذاشت. این کار با استفاده از یک تکنیک جراحی به نام برداشتن تومور مثانه از طریق پیشابراه (TURBT) انجام می شود. به دنبال آن دوز داروی شیمی درمانی مستقیماً وارد مثانه می شود تا خطر بازگشت سرطان کاهش یابد.

در مواردی که خطر عود بالاتری دارند، دارویی به نام Bacillus Calmette Guérin (BCG) ممکن است به داخل مثانه تزریق شود. خطر بازگشت سرطان را کاهش دهید. درمان سرطان مثانه غیر تهاجمی عضلانی پرخطر است یا سرطان مثانه مهاجم عضلانی امکان دارد حاوی برداشتن مثانه با جراحی در یک عمل جراحی به اسم سیستکتومی باشد.

وقتی مثانه برداشته می‌شود، به روش دیگری برای جمع‌ آوری ادرار نیاز دارید. گزینه‌ های احتمالی عبارتند از ایجاد منفذی در شکم به طوری که ادرار بتواند به یک کیسه خارجی منتقل شود، یا ساخت مثانه جدید از قسمتی از روده. این عمل همزمان با سیستکتومی انجام خواهد شد. در صورت امکان اجتناب از برداشتن مثانه، یا اگر جراحی مناسب نیست، یک دوره رادیوتراپی و  توصیه شود. گاهی اوقات ممکن است شیمی درمانی به تنهایی قبل از جراحی یا قبل از ترکیب با رادیوتراپی استفاده شود. پس از درمان انواع سرطان مثانه، آزمایشات پیگیری منظمی برای بررسی علائم عود انجام خواهید داد.

بیشتر بخوانید: جراحی ترمیم آلت تناسلی فالوپلاستی

چه کسی تحت تأثیر قرار می گیرد؟

سرطان مثانه در افراد مسن‌ تر شایع‌ تر است و بیش از نیمی از موارد جدید در افراد 75 سال و بالاتر تشخیص داده می‌ شود. سرطان مثانه نیز در مردان شایع‌ تر از زنان است، احتمالاً به این دلیل که در گذشته، مردان بیشتر سیگار می‌ کشیدند و در صنعت کار می‌ کردند.

علائم سرطان مثانه

دیدن خون در ادرار شایع ترین نشانه های سرطان مثانه است. ممکن است متوجه رگه هایی از خون در ادرار خود شوید یا خون ممکن است ادرار شما را قهوه ای کند. خون همیشه قابل توجه نیست و ممکن است بیاید و برود.

علائم کمتر شایع سرطان مثانه عبارتند از:

 • نیاز به تکرر ادرار
 • اصرار ناگهانی برای ادرار کردن
 • احساس سوزش هنگام دفع ادرار

اگر سرطان مثانه به مرحله پیشرفته برسد و شروع به گسترش کند، علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • درد لگن
 • درد استخوان
 • کاهش وزن ناخواسته
 • تورم پاها

چه موقعی باید به دنبال مشاوره پزشکی باشید؟

اگر زمانی در ادرار خود خون داشتید حتی اگر آمد و رفت باید با پزشک عمومی خود صحبت کنید تا بتوان علت را بررسی کرد. وجود خون در ادرار به این معنی نیست که قطعا سرطان مثانه دارید.

علل شایع تر دیگری نیز وجود دارد که عبارتند از:

 • یک عفونت دستگاه ادراری، مانند سیستیت
 • یک عفونت کلیه
 • سنگ کلیه
 • اورتریت
 • یک بزرگ شدن غده پروستات، در مردان

بیشتر بخوانید: جلوگیری از بزرگ شدن پروستات با مصرف ویتامین

علل سرطان مثانه

سرطان مثانه در اثر تغییراتی در سلول های مثانه ایجاد می شود. اغلب با قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص مرتبط است، اما علت آن همیشه مشخص نیست.

سرطان مثانه - سرطان مثانه - عفونت ادراری - جراحی زیبایی مردان - جراحی ترمیمی تناسلی - شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

سرطان چیست؟

سرطان با تغییر (جهش) در ساختار DNA در سلول‌ ها شروع می‌ شود که می‌تواند بر نحوه رشد آنها تأثیر بگذارد. این بدان معنی است که سلول ها به طور غیرقابل کنترلی رشد و تکثیر می شوند و توده ای از بافت به نام تومور تولید می کنند.

خطر افزایش یافته

چندین عامل شناسایی شده است که می تواند خطر ابتلا به سرطان مثانه را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

سیگار کشیدن

سیگار تنها بزرگترین عامل خطر سرطان است. به این خاطر است که تنباکو شامل مواد شیمیایی سرطان زا (سرطان زا) است. اگر سال ها سیگار می کشید، این مواد شیمیایی وارد جریان خون شما می شوند و توسط کلیه ها به ادرار شما فیلتر می شوند. مثانه به طور مکرر در معرض این مواد شیمیایی مضر قرار می گیرد، زیرا به عنوان ذخیره ای برای ادرار عمل می کند. این می تواند باعث تغییراتی در سلول های پوشش مثانه شود که ممکن است منجر به سرطان مثانه شود. تخمین زده می شود که بیش از یک سوم موارد سرطان مثانه ناشی از سیگار است. احتمال ابتلا به سرطان در افرادی که سیگار می‌ کشند چهار برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری است.

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی

قرار گرفتن در معرض برخی از مواد شیمیایی صنعتی دومین عامل خطر بزرگ است. مطالعات قبلی تخمین زده اند که این ممکن است حدود 25 درصد موارد را تشکیل دهد.

بیشتر بخوانید: گیاهان برای پروستات بزرگ شده (BPH)

مواد شیمیایی شناخته شده برای افزایش خطر سرطان مثانه عبارتند از:

 • رنگ های آنیلین
 • 2-نفتیلامین
 • 4-آمینوبی فنیل
 • زنیل آمین
 • بنزیدین
 • o-toluidine

مشاغل مرتبط با افزایش خطر ابتلا به سرطان مثانه، مشاغل تولیدی هستند که شامل موارد زیر است:

 • رنگ ها
 • منسوجات
 • لاستیک ها
 • رنگ می کند
 • پلاستیک ها
 • دباغی چرم

برخی از مشاغل غیر تولیدی نیز با افزایش خطر ابتلا به سرطان مثانه مرتبط است. اینها شامل رانندگان تاکسی یا اتوبوس می شود که در نتیجه قرار گرفتن منظم آنها در معرض مواد شیمیایی موجود در دود گازوئیل است.

ارتباط بین سرطان مثانه و این نوع مشاغل در دهه 1950 و 1960 کشف شد. از آن زمان، مقررات مربوط به قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سرطان‌ زا بسیار دقیق‌ تر شده و بسیاری از مواد شیمیایی فهرست‌ شده در بالا ممنوع شده‌ اند. با این حال، این مواد شیمیایی هنوز با موارد سرطان مثانه در حال حاضر مرتبط هستند، زیرا ممکن است تا 30 سال پس از مواجهه اولیه با مواد شیمیایی قبل از شروع بیماری، طول بکشد.

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج ، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج ، درمان ناباروری در کرج ، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی ، لیزر سنگ کلیه ، جراحی زیبایی مردان در کرج ، انجام نوار مثانه ، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی ، شاک ویو پروستات ، وازکتومی سرپایی در کرج ، درمان ناباروری در کرج ، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار ، سیستوسکوپی فلکسیبل ، درمان عفونت تناسلی و ادراری ، جراحی ترمیمی تناسلی ، بیماری جنسی و درمان زگیل تناسلی و درمان ناباروری در کرج درمان سرطان پروستات -درمان ناتوانی جنسی – وازکتومی سرپایی در کرج …. در جهانشهر کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو