خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان سرطان مثانه در کرج
درمان سرطان مثانه در کرج

ما در این مقاله به مبحث درمان سرطان مثانه در کرج می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید

درمان سرطان مثانه در کرج

سرطان مثانه یکی از سرطان های متداول مجاری ادراری بوده است و در مردان شایع تر از زنان هست. بیشتر موارد آن در سنین بالا ایجاد می شود اما می تواند در هر سنی اتفاق بیافتد.

نزدیک به ۷۰ درصد سرطان مثانه در مرحله های اولیه تشخیص داده می شود که کاملاً قابل درمان است. البته در مرحله های اولیه هم این بیماری عود شونده بوده است و احتیاج به آزمایشات و پیگیری های زیاد و مرتب حتی سال ها پس از تشخیص و درمان اولیه دارد.

نشانه های سرطان مثانه:

 1. خون در ادرار (هماچوری)
 2. سوزش در هنگام ادرار
 3. تکرر ادرار و فوریت

خونریزی در ادرار شایع ترین و اولین علامت سرطان مثانه است که می تواند خون روشن یا تیره در ادرار باشد که بیمار می تواند آن را ببیند یا خونریزی میکروسکوپی در آزمایش ادرار.

بیشتر بخوانید: کاربرد ها و درمان ها مگنت تراپی

خونریزی ادراری ممکن است متناوب باشد. یعنی ممکن است یک روز خونریزی رخ دهد و روز بعد ادرار پاک شود، اما اگر تومور مثانه وجود داشته باشد، خونریزی قطعا عود می کند.

دفع خون در ادرار ممکن است با دفع لخته همراه باشد که در تومور مثانه، لخته ها به صورت قطعات بی شکل هستند.

ترشح خون بدون درد همراه با لخته های آمورف تومور مثانه است مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

در صورت مشاهده خون در ادرار حتما با متخصص اورانکولوژیست مشورت کنید.

علل و عوامل خطر سرطان مثانه عبارتند از:

 1. استعمال دخانیات یا انواع دخانیات: بدن پس از کشیدن سیگار، پیپ، قلیان و … مقداری از مواد مضر موجود در آنها را تجزیه کرده و از طریق ادرار دفع می کند. تجمع این مواد سمی در ادرار باعث آسیب به پوشش مثانه شده و منجر به تشکیل تومور می شود.
 2. مواجهه شغلی با مواد شیمیایی: مانند رنگ، لاستیک یا تماس با موادی مانند آرسنیک، رزین، چرم و غیره.
 3. سابقه پرتودرمانی قبلی در ناحیه لگن یا مصرف برخی داروهای ضد سرطان مانند سیکلوفسفامید برای تومور دیگر
 4. التهاب و عفونت مزمن و تحریک پوشش مثانه در افرادی که به مدت طولانی کاتتر ادراری یا سنگ مثانه دارند.
 5. عفونت های انگلی مانند «شیستوزوما» که هنوز در مناطقی از جنوب ایران و خوزستان وجود دارد یا افرادی که به مناطقی از آفریقا مانند مصر سفر می کنند.
 6. افزایش سن و جنس مرد: سرطان مثانه در سنین زیر 40 سال نادر است. همچنین احتمال ابتلا به سرطان مثانه در مردان بیشتر از زنان است.
 7. سابقه خانوادگی: تومور مثانه به ندرت ارثی است، اما سابقه خانوادگی برخی از انواع سرطان های کولورکتال (معده-روده ای) و رحم و تخمدان خطر ابتلا به سرطان مثانه را افزایش می دهد.

انواع سرطان مثانه:

انواع مختلف سرطان مثانه می تواند بر اساس سلول های مثانه رخ دهد.

بیشتر بخوانید: درمان زگیل تناسلی با لیزر co2

رایج ترین انواع عبارتند از:

 1. کارسینوم سلول مخاطی ادراری (Transitional cell carcinoma) که شایع ترین شکل تومور مثانه است.
 2. کارسینوم سلول سنگفرشی معمولاً نادر است و در زمینه التهاب مزمن مثانه ناشی از عفونت های انگلی، کاتترهای طولانی مدت و غیره رخ می دهد.
 3. آدنوکارسینوما: کم اتفاق می افتد و اغلب از بقایای جنینی سلول های لوله اوراخوس در بخش فوقانی مثانه منشاء می گیرد.

روش های تشخیص:

 1. سیستوسکوپی: اساس تشخیص تومور مثانه است و دیواره داخلی مثانه توسط پزشک زیر نظر مستقیم آندوسکوپ مشاهده می شود.
  “ولی خونریزی در ادرار وجود دارد، برای رد یا تایید کردن تومور مثانه، باید برای سیتوسکوپی به یک متخصص اوروکولوژیست رجوع کنید.”
 2. بیوپسی یا نمونه برداری: در طول سیتوسکوپی، پزشک ممکن است انجام بیوپسی یا موکول کردن نمونه برداری را به همان زمان جراحی آندوسکوپی (TUR) توصیه کند.
 3. مطالعات تصویربرداری: مانند سونوگرافی، سی تی اسکن یا MRI که به بررسی دقیق کل سیستم اداری و اندام های مجاور و مرحله بندی تومور کمک می کند.
 4. سیتولوژی ادرار: آزمایش ادرار 3 مرحله ای که وجود سلول های بدخیم در ادرار را نشان می دهد و منفی بودن آن وجود تومور را رد نمی کند، اما مثبت بودن آن ارزشمند است.

درمان سرطان مثانه:

درمان انتخابی سرطان مثانه بر اساس درجه تومور و سطحی یا عمیق بودن آن تعیین می شود.
از نظر درجه تومور به 2 دسته درجه پایین و درجه بالا تقسیم می شود و اگر درگیری تومور فقط محدود به مخاط و بافت های زیر مخاطی باشد سطحی تلقی می شود و اگر عضله مثانه درگیر باشد. عمیق در نظر گرفته می شود. این اطلاعات پس از تست پاتولوژی است. نمونه های بیوپسی یا TUR گرفته می شود.

درمان تومور سطحی:

 1. TURBT یا برداشت آندوسکوپی بافت های تومور داخل مثانه توسط متخصص انکولوژیست دستگاه ادراری تناسلی
 2. تزریق آمپول میتومایسین C: در 246 ساعت اول پس از TUR، حدود 20-60 میلی گرم آمپول میتومایسین به مثانه تزریق می شود.
 3. تزریق BCGداخل مثانه: 6 تا آمپول BCG هفته ای یک بار توسط پزشک به مثانه بیمار تزریق می شود. البته در برخی موارد مکرر یا با گرید بالا بهتر است تزریق BCG هر 6 ماه تا 3 سال ادامه یابد.

تزریق میتومایسین و BCG به منظور:

الف) از بین بردن سلول های نامرئی داخل مثانه

ب) کاهش عود تومور

ج) کاهش احتمال پیشرفت تومور.

درمان تومور عمیق:

 1. جراحی و برداشتن کل مثانه و بافت های تومور و غدد لنفاوی لگن و ساخت مثانه جدید از روده بیمار که به آن رادیکال سیستکتومی می گویند و حتما باید توسط متخصص اوروکولوژیست انجام شود.
 2. شیمی درمانی و رادیوتراپی: در مواردی که بیمار نمی تواند تحت عمل جراحی قرار گیرد یا خطر بیهوشی برای بیمار زیاد است و یا زمانی که بیمار تمایلی به جراحی ندارد، می توان تحت شرایط خاصی از این روش ها استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: مگنت تراپی بازیابی افتادگی رحم

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اینستاگرام: دکتر ناصر بخت

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 


 • درمان سرطان مثانه
 • اورولوژی در کرج
 • لیزر سنگ کلیه در کرج
 • نوار مثانه در کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو