خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

هیپرپلازی خوش‌ خیم پروستات - درمان زگیل تناسلی در کرج - جراحی تناسلی مردان در کرج - اورولوژی در کرج - درمان پروستات در کرج
هیپرپلازی خوش‌ خیم پروستات

ما در این مقاله به مبحث هیپرپلازی خوش‌ خیم پروستات می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

Contents

هیپرپلازی خوش‌ خیم پروستات

بزرگ شدن پروستات که به عنوان هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) نیز شناخته می شود، یک تورم غیر سرطانی غده پروستات است. این یک بیماری شایع اورولوژی در مردان بالای 50 سال است.

پروستات غده ای است که در زیر مثانه و نزدیک مجرای ادرار قرار دارد، لوله ای که ادرار را از آلت تناسلی به بیرون منتقل می کند. فقط مردان پروستات دارند، زیرا وظیفه آن تولید مایع برای مایع منی است.

پروستات به طور معمول در مردان جوان به اندازه یک گردو و در مردان مسن تر به اندازه یک توپ گلف است. در مردانی که هیپرپلازی خوش خیم پروستات دارند، پروستات بزرگ می شود و به اندازه یک توپ تنیس متورم می شود و بر مجرای ادرار فشار می آورد و در نتیجه علائم ادراری ایجاد می کند.

علائم بزرگ شدن پروستات (BPH) چیست؟

هنگامی که پروستات بزرگ شده به مجرای ادرار فشار می آورد و مانع از جریان طبیعی ادرار به خارج از مثانه می شود، BPH باعث علائم دستگاه ادراری تحتانی می شود. با افزایش فشار، مثانه حتی زمانی که کاملاً پر نیست شروع به انقباض می کند و در نهایت توانایی تخلیه خود را از دست می دهد.

هیپرپلازی خوش‌ خیم پروستات - درمان زگیل تناسلی در کرج - جراحی تناسلی مردان در کرج - اورولوژی در کرج - درمان پروستات در کرج

بیشتر بخوانید: عوامل ایجاد ناباروری در مردان 

علائم بزرگ شدن پروستات عبارتند از:

آهسته یا کاهش جریان ادرار

قطع شدن جریان ادرار (نیاز به توقف و شروع چندین بار)

دشواری یا زور زدن در شروع ادرار (تردید)

نیاز مکرر به ادرار کردن

بیدار گردیدن در شب جهت ادرار نمودن (شب ادراری)

نیاز ناگهانی به ادرار کردن (فوریت) یا ناتوانی ناگهانی در ادرار کردن (احتباس حاد ادرار)

ناتوانی در تخلیه کامل مثانه

احساس می کنید که مثانه شما هنوز بعد از ادرار پر است

درد هنگام ادرار کردن یا هنگام انزال

خون در ادرار شما

اگر متوجه شدید که اصلاً قادر به ادرار کردن نیستید، در حین ادرار کردن احساس درد یا لرز داشتید، یا متوجه خون در ادرار خود شدید، فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید.

چه چیزی باعث بزرگ شدن پروستات (BPH) می شود؟

مشخص نیست که چه چیزی باعث ایجاد BPH می شود، اگرچه اعتقاد بر این است که تغییرات هورمونی یک محرک است. با افزایش سن مردان، سطح تستوسترون کاهش می یابد در حالی که هورمون دیگری، دی هیدروکسی تستوسترون (DHT) افزایش می یابد که منجر به رشد سلول های پروستات می شود.

عدم تعادل در سایر فاکتورهای رشد که تقسیم سلولی و مرگ سلولی را کنترل می کنند نیز ممکن است در ایجاد BPH نقش داشته باشد.

بیشتر بخوانید: عوامل بیماری سنگ مثانه 

عوامل خطر بزرگ شدن پروستات (BPH) چیست؟

خطر ابتلا به BPH با افزایش سن افزایش می یابد. BPH تقریباً در 50٪ از مردان بین 51 تا 60 سال و تا 90٪ در مردان بالای 80 سال یافت می شود.

عوامل دیگری که ممکن است خطر BPH را افزایش دهند عبارتند از:

سابقه خانوادگی مشکلات پروستات

برخی شرایط پزشکی مانند دیابت، بیماری قلبی یا اختلال نعوظ

سبک زندگی کم تحرک یا غیر فعال

اضافه وزن (چاقی)

عوارض و بیماری های مرتبط با بزرگ شدن پروستات (BPH) چیست؟

اگر پروستات بیش از حد بزرگ شود، می تواند عوارضی مانند:

احتباس حاد ادرار (ناتوانی کامل در دفع ادرار). اگر این اتفاق بیفتد، برای تخلیه ادرار باید یک کاتتر در مثانه قرار دهید.

عفونت دستگاه ادراری (UTI). اگر نتوانید مثانه خود را به طور کامل تخلیه کنید، در معرض خطر ابتلا به عفونت ادراری هستید زیرا راکد بودن ادرار می تواند باعث ایجاد باکتری شود.

سنگ مثانه. سنگ مثانه ممکن است پس از عفونت ادراری مکرر ایجاد شود که منجر به عوارض بیشتر مانند عفونت مثانه و انسداد جریان ادرار شود.

آسیب مثانه. BPH می تواند باعث کشیدگی و ضعیف شدن عضلات مثانه در طول زمان شود.

نارسایی کلیه (کلیه). فشار طولانی مدت ناشی از احتباس ادرار در مثانه ممکن است به کلیه ها برای همیشه آسیب برساند و منجر به نارسایی کلیه شود. افراد مبتلا به نارسایی کلیه مادام العمر به دیالیز نیاز دارند.

چگونه از بزرگ شدن پروستات (BPH) جلوگیری می کنید؟

هیچ راه خاصی برای جلوگیری از BPH وجود ندارد، اما ممکن است بتوانید خطر خود را با موارد زیر کاهش دهید:

داشتن یک رژیم غذایی متعادل که سرشار از میوه ها و سبزیجات است

محدود کردن مصرف الکل

رهبری یک سبک زندگی فعال

حفظ وزن سالم.

هیپرپلازی خوش‌ خیم پروستات - درمان زگیل تناسلی در کرج - جراحی تناسلی مردان در کرج - اورولوژی در کرج - درمان پروستات در کرج

درمان هایپرپلازی خوش خیم پروستات

طیف وسیعی از درمان ها برای BPH وجود دارد. برای شروع، پزشک ممکن است تغییراتی در رژیم غذایی، ورزش یا داروی شما توصیه کند. اگر علائم شما بدتر شود، اورولوژیست با شما کار خواهد کرد تا بر اساس اندازه پروستات و اینکه چگونه بر کیفیت زندگی شما تأثیر می گذارد، یک درمان کم تهاجمی برای شما مناسب است یا خیر.

بسته به اهداف درمانی، اندازه پروستات بزرگ شده و شدت علائم BPH، جراحی های قطعی بیشتری ارائه می شود.

دارو

پزشک شما ممکن است داروهایی را تجویز کند که می تواند انسداد را کاهش دهد و یا پروستات شما را کوچک کند و به ادرار اجازه دهد آزادانه تر جریان یابد. این میتواند علائم را تسکین دهد و نیاز به جراحی را از بین ببرد یا حداقل به تاخیر بیاندازد.

UroLift

در طول این روش کم تهاجمی، اورولوژیست شما ایمپلنت ها را روی غده پروستات شما قرار می دهد تا بافت پروستات را از مجرای ادرار شما دور نگه دارد. این اجازه می دهد تا جریان ادرار آزاد شود.

UroLift با باز کردن مستقیم انسداد شما تسکین می دهد و نیازی به بریدن، گرم کردن یا برداشتن بافت پروستات ندارد.

رزوم

بخار به داخل پروستات تزریق می شود که منجر به کاهش اندازه پروستات می شود و باعث آسان شدن ادرار و کاهش علائم ادراری می شود. این روش کم تهاجمی در مطب بدون نیاز به بیهوشی عمومی انجام می شود.

لیزر هولمیوم هسته پروستات (HoLEP)

با استفاده از اسکوپ و لیزر، جراح شما کل قسمت BPH پروستات را برمی دارد. این کار مجرای ادرار شما را باز می کند و جریان ادرار را بهبود می بخشد که منجر به بهبود علائم ادراری می شود. اغلب، افراد به دنبال این روش کم تهاجمی، هرگز به داروهای BPH یا جراحی دیگری برای BPH نیاز ندارند.

برداشتن پروستات از طریق پیشابراه (TURP)

در طی این جراحی، بافت BPH به طور سیستماتیک برداشته می‌شود تا کانالی در پروستات باز شود و باعث آسان‌تر شدن ادرار و کاهش علائم ادراری شود. این روش رایج ترین عمل جراحی BPH در ایران است.

پروستاتکتومی ساده رباتیک (برداشتن جزئی پروستات)

در صورتی که پروستات بیش از حد بزرگ شود، سایر بیماری‌های مرتبط با مثانه و پروستات یا سایر درمان‌های جراحی مؤثر نباشند، پزشک ممکن است توصیه کند که تحت عمل جراحی BPH روباتیک قرار بگیرید.

پزشک شما اندازه پروستات شما را برای تعیین بهترین روش برای این جراحی در نظر می گیرد.

بیشتر بخوانید: ادرار دردناک 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی ، لیزر سنگ کلیه ، جراحی زیبایی مردان در کرج ، انجام نوار مثانه ، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی ، شاک ویو پروستات ، وازکتومی سرپایی در کرج ، درمان ناباروری در کرج ، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار ، سیستوسکوپی فلکسیبل ، درمان عفونت تناسلی و ادراری ، جراحی ترمیمی تناسلی ، بیماری جنسی و درمان زگیل تناسلی و درمان ناباروری در کرج درمان سرطان پروستات -درمان ناتوانی جنسی – وازکتومی سرپایی در کرج …. در جهانشهر کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو